Clinical Chemistry 

TORCH Screening

غربالگری عفونت های دوران بارداری- TORCH screening

 

در هنگام بارداری، عفونت می تواند از مادر به جنین انتقال یابد .شناسایی زود هنگام و درمان عفونت در نوزاد اهمیت بسزایی دارد و به این منظور آزمایش های پیش از تولد بسیاری، حضور عفونت را بررسی می کنند. آزمایش غربالگری TORCH یکی از آزمایش های غربالگری پیش از تولد محسوب می شود که توسط آن، وجود عفونت با انگل توکسوپلاسما(Toxoplasma) ، ویروس سرخجه (Rubella)، سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus) و هرپس سیمپلکس انسانی (Herpes Simplex) مورد بررسی قرار می گیرند. این آزمایش به صورت روتین هم بر روی نوزادان و هم در مواقع بروز علائم در مادران باردار انجام می شود. این بیماری ها می توانند از جفت عبور کرده و منجر به بروز نارسایی هایی در جنین شوند. نوزادان مبتلا به این عفونت ها می توانند با علائمی همچون آب مروارید، ناشنوایی، ناتوانی ذهنی، نارسایی قلبی، تشنج، زردی و میزان پلاکت پایین متولد شوند. این آزمایش غربالگری، وجود آنتی بادی های علیه این عفونت ها را مورد سنجش قرار داده و اطلاعاتی در زمینه آلوده شدن فرد به این عفونت ها، در اختیار پزشک معالج قرار می دهد. باید در نظر داشت که بالا رفتن آنتی بادی های علیه این عفونت ها در بدن فرد به چندین هفته زمان نیاز دارد.
 
 
 
در آزمایشگاه پرتولب، آزمایش پنل TORCH به وسیله تکنولوژی Luminex کشور آمریکا انجام می شود. نمونه لازم برای انجام این آزمایش، دو میلی لیتر خون برای بزرگسالان و نیم میلی لیتر برای نوزادان در لوله های جدا کننده سرم است و مدت زمان پاسخ دهی آن ۷ روز است. این پنل شامل ۵ آزمایش زیر در دو کیت جداگانه IgM و IgG است.
 • آنتی بادی توکسوپلاسما  Toxoplasma Antibody

 • آنتی بادی سرخجه  Rubella Antibody

 • 
آنتی بادی سیتومگالوویروس  Cytomegalovirus Antibody

 • آنتی بادی ویروس هرپس نوع یک  HSV Antibody type 1

 • آنتی بادی ویروس هرپس نوع دو HSV Antibody type 2

 

تومور مارکر ها

پنل گسترده ای از تومورمارکرها برای یافتن سرطان، پیش بینی روند سرطان، نظارت بر پیشرفت سرطان و پاسخ به درمان

(Ca125, Ca242, CEA, CYFRA 21-1, free beta-hCG, AFP, NSE)

 

  • سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر و دومین عامل بعد از بیماری های قلبی و خونی است. یک نفر از هر سه نفر دچار سرطان می شود و یک نفر از هر 4 نفر در اثر سرطان از دنیا می رود. یافتن سرطان در مراحل اولیه آن برای بهبود نتیجه درمان و میزان بقا اهمیت دارد.
  • مارکرهای توموری توسط سلول های سرطانی و یا دیگر سلول های بدن در پاسخ به سرطان یا پاسخ به حالت هایی خوش خیم ساخته می شوند. بیشتر مارکر های توموری توسط سلول های سالم نیز همچون سلول های سرطانی ساخته می شوند ولی میزان تولید این مارکرها در حالت های سرطانی بیشتر است. مارکرهای توموری برای کمک به تشخیص سرطان، پیش بینی پاسخ بیمار به درمان های مشخص سرطان، پاسخ بیمار بعد از درمان یا تعیین بازگشت سرطان مورد استفاده قرار می گیرند.
  • بالا بودن سطح یک تومور مارکر خاص در یک فرد نمی تواند نشان دهنده سرطان مرتبط با آن باشد همان طور که بسیاری از تومور مارکرها در چندین سرطان بالا می روند.
  • تعداد زیادی از تومور مارکرها در تشخیص بالینی مورد استفاده قرار می گیرند همانند AFP, Ca125, Ca242, CEA, CYFRA21-1, NSE, free beta hCG .این مار کرها طیف گسترده ای را در بر می گیرند سرطان های دستگاه گوارش (روده، پانکراس، مری); تناسلی زنان (تخمدان، دهانه رحم و آندومتری) ریه;پستان; کبد و سایر سرطان ها. این مارکرهای توموری برای غربالگری و تشخیص های کمکی، تاثیر درمان، پیش آگهی، نظارت بر پیشرفت بیماری مورد استفاده قرار می گیرند. این واقعیت که بسیاری از سرطان ها مارکر توموری خاصی را بطور غالب بیان نمی کنند اهمیت غربالگری با چندین تومور مارکر را پررنگ تر می کند. برای مثال میزان بالای پروتئین های CEA, AFP, hCG, CA15-3, CA 19-9 CA125, می توانند با سرطان های ریه، پانکراس، سینه، روده و دیگر سرطان ها ارتباط داشته باشند.
  • تحقیقات زیادی نشان می دهند که بسیاری از سرطان ها توسط مارکر غالب آن سرطان تشخیص داده نمی شوند بلکه با بالا رفتن سایر تومور مارکر ها تشخیص داده شده اند. غربالگری با چندین تومور مارکر موجود در خون، سرطان را در افراد بدون علامت قبل از اینکه این افراد به مرحله های پیشرفته و کشنده بیماری برسند تشخیص می دهد. همچنین غربالگری با چندین تومور مارکر این امکان را به سرطان می دهد که در نبود مارکر غالب آن مورد تشخیص قرار گیرد.
  • TASO و همکاران نشان داده اند که اگر آنها چندین تومور مارکر را اندازه گیری نمی کردند بسیاری از افراد دارای سرطان غیر قابل تشخیص باقی می ماندند. همچنین سرطان های گوناگون در افراد بدون علامت توسط پنلی از چندین تومور مارکر قابل تشخیص بودند و غربالگری با چندین تومور مارکر حساسیت تشخیص سرطان را به میزان متنابهی بالا برد. افرادی که تشخیص بیماری آنها توسط غربالگری داده شده است (قبل از علائم بالینی) به نظر می رسد که میزان بقای طولانی تری دارند. 
  • گروه اروپائی برای تومور مارکر (EGTM) برای سرطان ریه این گونه ارزیابی می کنند که " تومور مارکر ها می توانند یک وسیله کمک تشخیصی برای افتراق بیماری باشند"(NSE, CYFRA21.1, SCC, CA125)  
  • نظارت بر تاثیر درمان (CEA, NSE,CYFRA21.1,TPA) برای سرطان های ریه نا همگن چندین کلون مشخص هیستولوژیکی می تواند به صورت همزمان در یک تومور حضور داشته باشند. در سرطان ریه مهم است تاCEA, CA125, NSE, CYFRA21.1 را آنالیز کرد.

خدمات مرکز


Clinical Pathology

Surgical Pathology - Cytology - IHC CISH - Tissue - Specific Staining


Clinical Chemistry

Biochemistry Routin and Specific Hematology and Coagulation Immunology and Serology Microbilogy and Parasitology Tumor Markers


خدمات تشخیصی بخش ژنتیک

خدمات بخش ژنتیک


Molecular

Oncology - Pharmacogenetics Gynecology - HLA Typing Pathogen - Drug Resistance


امکان تشخیص بیماری های تک ژنی

امکان تشخیص بیماری های تک ژنی


تشخیص نقایص ژنتیکی

تشخیص نقایص ژنتیکی و تعیین جنسیت جنین (PGD, Sex Selection)


ارزیابی و تشخیص ناباروری

ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه ي جنسي بدون پيشگيري از بارداري، را ناباروري مي گويند


انجام کلیه درمانهای ناباروری

تلقیح اسپرم به داخل رحم (IUI) ،میکرو اینجکشن (ICSI)، لقاح آزمایشگاهی (IVF)، انتقال زیگوت (جنین) به داخل لوله رحم از طریق لاپاراسکوپی (GIFT,ZIFT)


کنترل بارداری های پرخطر

کنترل بارداری های پرخطر، شناسایی و درمان مشکلات جنین


انجام جراحی های تخصصی اورولوژی و آندرولوژی

انجام جراحی های تخصصی اورولوژی و آندرولوژی


انجام جراحی های تخصصی زنان

انجام جراحی های تخصصی زنان با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی


لیزر هچینگ

اين اشعه به صورت كاملا كنترل شده به بخشي از ديواره جنين يا به عبارت ديگر زوناپلوسيدا تابيده مي شود


انجماد اسپرم زوج ، ذخیره تخمک و بافت تخمدان، انجماد جنین

انجماد اسپرم، تخمک، جنین و تخمدان مسئله مهم در گستره طب سرطان است


استخراج اسپرم

استخراج اسپرم از اپی­دیدیم و بافت بیضه در مردان فاقد اسپرم (TESE) و (PESA)


مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی و حضوری در زمینه باروری و ناباروری و بیماری های ژنتیکی


انجام تحقیقات علمی در زمینه باروری و ناباروری

انجام تحقیقات علمی، گسترش و نشر علوم در زمینه باروری و ناباروری


راهبرد های اساسی در رویارویی با ناباروری
مولف : دکتر مرضیه مهرافزا، دکتر احمد حسینی و حوا دشتدار
تعداد صفحات : 180
بگذاریم فرزندانمان کودکی کنند!
انواع سردرد در بزرگسالان
پوکی استخوان؛ بیماری بی‌صدا