بیماری ژنتیکی فقط در ازدواج فامیلی بروز پیدا نمی کند اما درصد و میزان بروز و وقوع آنها بیشتر است


در ازدواج­­ های فامیلی ژن های معیوب و مشابه بیشتر است و احتمال انتقال بیماری افزایش پیدا می کند. در ازدواج های فامیلی اکثر فرزندان سالم هستند اما نسبت ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی در این ازدواج ها نسبت به ازدواج های غیر فامیلی بیشتر است. بیماری های ژنتیک پس از تولد عموما قابل درمان نیستند و منجر به تحمیل هزینه های هنگفتی برای خانواده بیمار و اجتماع می شود و انجام آزمایش ­های تشخیصی نقش مهمی در کاهش درصد ابتلا به بیماری های ژنتیکی داشته است. با مراجعه به متخصص ژنتیک، قبل از ازدواج و بارداری یا در مراحل اولیه بارداری، می توان از تولد نوزادان بیمار جلوگیری کرد و نسلی سالم را به خود و جامعه هدیه کرد. مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری را فراموش نکنید. 

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


تشخیص قبل از تولد، مطمئن‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های ژنتیک است


تشخیص قبل از تولد مطمئن‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های ژنتیک است که در بسیاری از کشورها مطرح است. با انجام به موقع این کار می توان از تولد نوزادان با بیماری‌های مختلف ارثی، مادرزادی و ژنتیک جلوگیری کرد. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره­ های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


مشاوره ژنتیک یک اقدام بسیار مهم و جامع برای شناسایی و تشخیص ارثی بودن سرطان پستان است


مشاوره ژنتیک سابقه پزشکی خانواده شما را بررسی می کند و در خصوص نقش عوامل ژنتیکی در سرطان و انجام ارزیابی های لازم در خصوص ارثی بودن سرطان صحبت می کند و بر همین اساس درخواست آزمایش خون می دهد. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره­ های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


پیشگیری از سرطان پستان ارثی


با انجام آزمایش های ژنتیکی می توان افراد به ظاهر سالمی را شناسایی کرد که ناقل ژن معیوب هستند و به احتمال زیاد در آینده به سرطان پستان مبتلا می شوند. با استفاده از این روش ها خطر ابتلا به سرطان پستان در فردی که واجد ژن معیوب است به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره ­های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


اهمیت مشاوره ژنتیک برای تشخیص ارثی بودن سرطان پستان


 اگر مادر بزرگ، مادر یا خواهر شما دچار سرطان سینه شده است، شما حتما به یک مشاوره ژنتیک سرطان نیاز دارید. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره ­های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


مشاوره ژنتیک برای خانواده مبتلایان به سرطان ضروری است


بروز سرطان­های مشابه در چند نفر از افراد فامیل و یا در هر یک از اعضای خانواده می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان های ارثی قرار دهد که بهتر است هر چه زودتر به پزشک و مرکز ارائه دهنده مشاوره ژنتیک سرطان مراجعه کنید. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره­ های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


بیماری متابولیک در کودکان


تاخیر در تشخیص و درمان بسیار خطرناک است؛ زیرا به ازای هر ماه تاخیر در تشخیص و درمان بیماری های متابولیک ارثی، ظرفیت ضریب هوشی کودک 5/4 واحد کاهش می یابد. به طوریکه اگر در یک سال اول تولد، بیماری کودک شناخته و درمان آغاز نشود، حدود 50 درصد ضریب هوشی کودک کاهش می یابد و درمان وی در آینده با مشکلات بیشتری روبه رو خواهد شد. در صورت ازدواج فامیلی حتی غیر خویشاوندی؛  والدین برای مشاوره ژنتیک مراجعه نمایند. به خصوص آنهایی که در سابقه خانوادگی فرزند ناهنجار یا عقب ماندگی ذهنی دارند. با مشاوره ژنتیک قبل از بارداری میتوانیم جلوی بیماری های که درمان محدودی دارند و باعث عوارض زیادی می شوند را بگیریم. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست. 

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


علل ژنتیکی عقب ماندگی ذهنی در کودکان


تولد کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی باری سنگین بر دوش خانواده و اجتماع است. مهمترین عامل تولد کودکان کم توان ذهنی، اختلالات ژنتیکی است که ازدواج های خویشاوندی علت بخش عمده ای از این اختلالات ژنتیکی می باشند که با انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری و انجام تست های ژنتیک می توان از بروز آن جلوگیری کرد. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


دلیل بیش از ۵۰ درصد ناشنوایی ها ژنتیکی می باشد


با توجه به اینکه ناشنوایی رایجترین نقص حسی -عصبی در انسان است و از هر هزار نوزاد یک نفر را مبتلا می سازد و از طرفي دلیل بیش از ۵۰ درصد ناشنوایی ها ژنتیکی می باشد، با انجام آزمایش های ژنتیک و اثبات جهش در شایعترین ژن دخیل در ناشنوایی و در صورت منفی بودن با بررسی کل ژن های شناخته شدۀ مسئول در ناشنوایی، مي توان با  تشخیص قطعي ناشنوایی از انتقال جنين مبتلا و تولد يك *فرد ناشنوا * جلوگيري کرد. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


دلیل 50% عقب ماندگی های ذهنی، 50% ناشنوایی ها و 50% نابینایی ها ژنتیکی هستند


۵۰ درصد موارد نابینایی، ناشنوایی و مشکلات شدید یادگیری دوران کودکی در اثر اختلالات ژنتیکی به وجود می آیند. در کشورهای توسعه یافته، اختلالات ژنتیکی و بدشکلی های مادرزادی مجموعا، ۳۰ درصد کل موارد پذیرش های بیمارستانی کودکان و ۵۰-۴۰ درصد کل موارد مرگ و میر نوزادان را شامل می شوند. که همه این موارد با انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری قابل پیشگیری است. مرکز مشاوره ژنتیک موسسه درمان ناباروری مهر جهت انجام انواع مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و مشاوره سرطان خانوادگی در خدمت شماست.

شماره تماس مستقیم جهت هماهنگی برای مشاوره ژنتیک در موسسه مهر: 09116934058


اندیکاسیون حتمی برای مشاوره ژنتیک


 1. ازدواج فامیلی؛ که در ایران شایع است.
 2. سن بالای 35 سال مادر اندیکاسیون دارد، توصیه شود.
 3.  معلولیت ذهنی و ناهنجاری جسمی در افراد فامیل
 4. وجود اختلال رفتاری و اوتیسم در کودکان فامیل
 5. سقط مکرر، سابقه مرگ جنین یا فوت نوزاد در بدو تولد
 6. وجود ناباروری در مردان
 7. وجود ناشنوایی در خانواده


ویروس کرونا به جفت جنین حمله می‌کند


ایرنا: محقّقان دانشگاه نورث‌ وسترن واقع در امریکا، با تحقیق روی یک گروه ۱۶ نفری از زنان باردار مبتلا به کووید ـ ۱۹ شواهدی را از حملۀ ویروس به جفت جنین در زنان باردار به‌دست آوردند.

جفت، اندامی است که در دوران بارداری به‌عنوان روده، کلیه‌ها، کبد و ریه‌های جنین عمل می‌کند. در بررسی‌هایی که بلافاصله پس از تولد نوزادان این زنان انجام گرفت، مشخص شد جریان خون از بدن مادر به جفت و بدن جنین به میزان کافی نبوده و لخته‌های خون درون جفت این نوزادان یافت شد. به اعتقاد محقّقان، این وضعیت می‌تواند در عملکرد جفت به‌عنوان یک اندام واسط برای تغذیه و اکسیژن‌رسانی به جنین، همچنین خارج کردن ضایعات از بدن آن اختلال ایجاد کند.

با وجود این‌که تحقیقات دربارۀ اثرات ویروس بر جفت و جنین به‌تازگی آغاز شده و این پژوهش بزرگ‌ترین تحقیقات انجام‌گرفته در این مورد محسوب می‌شود، محققان معتقدند تاکنون آلودگی ویروسی موجب مشکلات شدید در دوران بارداری مادران مبتلا به کووید ـ ۱۹ نشده است. درواقع با وجود مسدود شدن جریان خون و کوچک بودن جفت بسیاری از جنین‌های مورد بررسی در این تحقیقات،‌ ۱۴ نوزاد سالم و عادی متولد شدند که تنها یکی از آن‌ها زودرس بود. یکی از مادران نیز ناچار به سقط جنین شد، اما از آن‌جاکه او فاقد علائم کووید ـ ۱۹ بود، هنوز مشخص نیست که سقط جنین در اثر آلودگی ویروسی بوده یا عوامل دیگری در آن مؤثر بوده است. گزارش کامل این پژوهش در نشریۀAmerican Journal of Clinical Pathology منتشر شده است.


شیردهی خطر ابتلا به سرطان شایع زنان را کاهش می‌دهد


ایرنا: تحقیقات اخیر محقّقان نشان می‌دهد شیردهی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در مادر تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. براساس این پژوهش، شیردهی منجر به کاهش احتمال ابتلا به بسیاری از سرطان‌های شایع زنان می‌شود.

تحقیقات جدید پژوهش‌گران مرکز تحقیقاتی QIMR Berghofer  در استرالیا، با بررسی ۹ هزار و ۹۳۷ بیمار مبتلا به سرطان تخمدان و ۱۳ هزار و ۸۴۳ فرد غیرمبتلا نشان می‌دهد شیردهی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد و هرچه مدت‌زمان شیردهی بیش‌تر باشد، احتمال ابتلا نیز کم‌تر است.

در ادامۀ این پژوهش آمده است، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در مادرانی که نوزاد خود را به‌مدت سه ماه شیر می‌دهند، ۱۸ درصد کاهش می‌یابد. احتمال ابتلا در مادرانی که نوزاد خود را بیش از ۱۲ ماه شیر می‌دهند، به میزان ۳۴ درصد کاهش می‌یابد. کشف ارتباط بین شیردهی و کاهش احتمال ابتلا به سرطان نیازمند بررسی بیش‌تر است.

سرطان تخمدان به رشد سلول‌های بدخیم و غیرطبیعی در تخمدان گفته می‌شود. سرطان تخمدان هشتمین سرطان کشنده در زنان است. براساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۹۵ هزار و ۴۱۴ نفر به این سرطان مبتلا شدند که ۳.۶ درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان در زنان است. نتایج این پژوهش در نشریۀ  JAMA Oncology منتشر شده است.


فعالیت بدنی خطر شکستگی استخوان را در زنان یائسه کاهش می‌دهد


ایرنا: محقّقان دانشگاه بوفالو امریکا با بررسی اطلاعات بهداشتی و پزشکی ۷۷ هزار زن به‌مدت ۱۴ سال دریافتند فعالیت فیزیکی منظّم خطر شکستگی لگن و شکستگی کلی را کاهش می‌دهد. این تحقیقات نشان می‌دهد نیازی به فعالیت ورزشی شدید نیست و حتی پیاده‌روی سبک نیز در کاهش خطر شکستگی استخوان زنان یائسه مؤثر است.

پس از یائسگی احتمال پوکی استخوان و به‌تبع آن شکستگی افزایش می‌یابد. محقّقان به زنان توصیه می‌کنند با رعایت نکاتی مانند کاهش وزن،‌ تبعیت از رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی منظّم، خطر پوکی استخوان و شکستگی را کاهش دهند. محقّقان دست‌ِکم ۳۵ دقیقه پیاده‌روی را در روز توصیه می‌کنند. فعالیت فیزیکی غیرتفریحی ازقبیل کارهای منزل و خرید نیز برای زنان مفید است. شکستگی استخوان در زنان یائسه بسیار شایع است و منجر به ناتوانی، محدودیت در فعالیت روزانه و افسردگی بیمار می‌شود. از طرفی هزینۀ سنگینی را به خانواده و جامعه تحمیل می‌کند. نتایج این پژوهش در نشریۀ JAMA Network Open منتشر شده است.


ماموگرافی منظّم جان زنان مبتلا به سرطان سینه را نجات میدهد


 

خبرگزاری مهر: محقّقان اروپایی، داده‌های حدود ۵۵۰ هزار زن سوئدی را، که تحت غربال‌گری ماموگرافی قرار گرفته بودند، بررسی کردند.

محقّقان میزان ابتلا به سرطان سینۀ پیشرفته و سرطان‌های سینۀ مرگ‌بار را در مدت ۱۰ سال،پس از تشخیص سرطان در زنانی که تحت ماموگرافی قرار گرفته بودند وآن‌هایی که ماموگرافی انجام نداده بودند بررسی کردند.

نتیجۀپژوهش نشان داد، در مقایسه با زنانی که ماموگرافی انجام نداده بودند، زنان تحت ماموگرافی ۲۵ درصد کم‌تر با سرطان سینۀ پیشرفته و ۴۱ درصد کم‌تر با سرطان‌های سینۀ مرگ‌بار در مدت ۱۰ سال مواجه بودند.

استفان دافی، سرپرست گروه تحقیق از دانشگاه کوئین مری لندن، در این باره می‌گوید: «این تحقیق نشان می‌دهد در شرکت‌کنندگانی که ماموگرافی انجام داده بودند، خطر ابتلا به سرطان سینۀ کُشنده به شکل چشمگیری کاهش یافته بود.»

محقّقان معتقدند ماموگرافی احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را فراتر از آنچه قبلاً تصوّر می‌شد کاهش می‌دهد و با وجود بهبودهای اخیر در فرایند درمانی سرطان سینه، تشخیص زودهنگام و اولیۀآن به‌مراتب مهم‌تر است.محقّقان توصیه می‌کنند زنان ۴۰ سال به بالا بهتر است به‌طورمرتب ماموگرافی انجام دهند.


قرارگرفتن در معرض نور آبی در شب منجر به افسردگی می‌شود


ایرنا: گروهی از محققان چینی با آزمایش روی موش‌ها دریافتند قرار گرفتن مستمر در معرض تابش نور آبی در طول شب می‌تواند منجر به بروز عوارض افسردگی شود.

در این تحقیقات، موش‌های آزمایشگاهی برای مدت سه هفته، هرشب به مدت ۲ ساعت در معرض تابش نور آبی قرار گرفتند و رفتار آن‌ها تحت نظر قرار گرفت. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد پس از سه‌هفته میزان تلاش موش‌ها برای به دست آوردن خوراکی‌های شیرین، کمتر شده است و هنگامی که امکان فرار آن‌ها از قفس فراهم می‌شود، تلاش کمتری برای انجام این کار از خود نشان می‌دهند.

این تغییرات رفتاری، نشانه‌هایی از افسردگی محسوب می‌شوند. همچنین محققان دریافتند علایم افسردگی پس از قطع شدن تابش نور آبی در شب، حداقل برای سه هفته در موش ها باقی می‌ماند.

محققان برای روشن شدن علت این وضعیت، مسیرهای عصبی بین چشم و مغز موش‌ها را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند نوع خاصی از گیرنده‌های نور در شبکیه چشم موش وجود دارد که به دو بخش perihabenular nucleus و nucleus accumbens در مغز متصل هستند. این بخش‌ها وظیفه کنترل حالت را بر عهده دارند.

پس از قطع‌ کردن ارتباط بین گیرنده‌های نوری و بخش‌های مذکور در مغز مشخص شد موش‌ها هیچ علایمی از افسردگی در اثر تابش نور آبی در شب نشان نمی‌دهند. همچنین محققان دریافتند این مسیرهای عصبی در طول شب بسیار فعال‌تر از روز هستند و احتمالا به همین علت قرار گرفتن در معرض تابش نور آبی در طول روز موجب بروز علایم افسردگی نمی‌شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است.


احتمال انتقال ویروس کرونا از رحم مادر به نوزاد


ایرنا: پزشکان متخص یک نوزاد کانادایی را شناسایی کردند که احتمال می‌رود در رحم مادر به ویروس کرونا آلوده شده باشد.

با وجود این که در تحقیقات پیشین، موارد دیگری از تولد نوزادان با احتمال آلودگی به ویروس کرونا در رحم مادر گزارش شده است، ‌ در این مورد خاص، فعال بودن پرونده ابتلای مادر به کووید-۱۹ در کنار این واقعیت که نوزاد پسر از طریق عمل جراحی سزارین متولد شده است، متخصصان را به این نتیجه رسانده که به احتمال زیاد ویروس کرونا از رحم مادر به جنین منتقل شده است.

زمانی که مادر ۴۰ ساله این نوزاد وارد بیمارستان شد، از کووید- ۱۹ رنج می‌برد و دچار درد بدن، کاهش اشتها، خستگی، سرفه خشک و تب ۳۸.۹ درجه بود. خوشبختانه او نیازی به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نداشت، اما پزشکان تصمیم گرفتند به صورت اضطراری و با استفاده از عمل سزارین، کودک را از رحم وی خارج کنند.

این نوزاد پس از تولد نیازی به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نداشت اما آزمایش مخاط بینی او در روز پس از زایمان و هفته بعد از آن نشان‌دهنده آلودگی به ویروس کرونا بود. علاوه بر این در جفت نوزاد نیز التهاب مشاهده شد که نشان دهنده آلودگی ویروسی زودهنگام است. با وجود این که مادر دچار ضعف سیستم ایمنی بوده است، به اعتقاد متخصصان نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا این آلودگی ویروسی ناشی از انتقال ویروس از طریق رحم مادر بوده یا در اثر آلودگی خارج از رحم ایجاد شده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه  Canadian Medical Association Journal منتشر شده است.


ظروف تفلون احتمال بروز بیماری سلیاک را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد افزایش سطح مواد شیمیایی ناشی از آفت‌کش‌ها، ظروف تفلون و مواد ضد حریق در خون، احتمال بروز بیماری سلیاک را به ویژه در جوانان افزایش می‌دهد.

سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی ژنتیکی است که سبب می‌شود سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف یک پروتئین به نام گلوتن، به پرزهای روده کوچک حمله کند و باعث اختلال در جذب مواد غذایی شود.

در بیماری سلیاک بر اثر آسیب به پرزهای جذب کننده مواد غذایی، مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز از جمله آهن، فولات، کلسیم، ویتامین D، پروتئین و چربی در اختیار بدن قرار نمی‌گیرد و بیمار به سوء تغذیه دچار می‌شود. گندم و جو حاوی پروتئین گلوتن هستند. کم خونی، خستگی و اختلالات گوارشی از جمله نفخ و اسهال مهمترین علائم این عارضه است.

بر اساس مطالعات جدید افزیش سطح مواد شیمیایی حاصل از ظروف تفلون، انواع آفت‌کش و مواد ضد حریق در خون نیز می‌تواند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد و توصیه می‌شود با رژیم غذایی بیماری کنترل شود. بر اساس آمار سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، حدود یک درصد از جمعیت آمریکا به بیماری سلیاک مبتلا هستند که بیماری حدود ۸۳ درصد از این افراد هنوز تشخیص داده نشده یا اشتباه تشخیص داده شده است. محققان احتمال می‌دهند که بیماری سلیاک در صورت درمان نشدن، احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیستم اعصاب از جمله ام اس را نیز افزایش دهد. نتایج این مطالعه در نشریه آنلاین Environmental Research منتشر شده است


شیوع بیماری "فاسیولا" در گیلان


فاسیولیازیس یک بیماری عفونی ناشی از انگل‌ فاسیولا است. این انگل جز کرم‌های پهن دسته‌بندی می‌شود. انگل‌های بالغ در مجاری صفراوی افرادِ آلوده و حیواناتی از قبیل گوسفند و گاو مشاهده می‌شوند. به طور کلی این بیماری در دام و سایر حیوانات شایع‌تر از انسان‌ها است. دو گونه از این انگل افراد را آلوده می‌کنند. گونه اصلی آنFasciola hepatica است که به عنوان انگل کبدیِ رایج یا انگل کبد گوسفند نیز شناخته می‌شود و گونه‌ای مرتبط با آن به نام Fasciola gigantica نیز افراد را آلوده می‌کند.

 فاسیولا در کدام مناطق جهان یافت می‌شود؟

فاسیولا در بیش از ۷۰ کشور جهان یافت می‌شود، به خصوص در مناطقی که گوسفند یا گاو پرورش داده می‌شود. Fasciola hepatica در تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب و Fasciola gigantica در برخی مناطق گرمسیری یافت می‌شود. به جز بخش‌هایی از اروپای غربی، فاسیولای انسانی عمدتاً در کشورهای در حال توسعه ثبت شده است.

انسان‌ها چگونه به این انگل آلوده می‌شوند؟

انسان‌ها با مصرف مواد آلوده به این انگل به این بیماری مبتلا می‌شوند. راه اصلی انتقال آن خوردن سبزیجات و گیاهان آلوده است. همچنین راه دیگر آلوده شدن افراد، مصرف آب آلوده، مانند نوشیدن آن یا خوردن سبزیجاتی است که با آب آلوده شسته و یا آبیاری شده‌اند.

 آیا این بیماری از فرد یا حیوان به افراد دیگر سرایت می‌کند؟

خیر، این انگل مسری نیست. تخمِ انگلِ موجود در مدفوع فرد آلوده، باید در محیط و شرایطی خاص رشد کند تا در نهایت قادر به آلوده کردن افراد دیگر باشد. در شرایط غیرمعمول ممکن است افراد با خوردن گوشت گوسفند خام یا جگر بز که حاوی اشکال نابالغ انگل است، آلوده شوند.

 علائم و نشانه‌های عفونت فاسیولا چیست؟ و علائم آن در چه زمانی آغاز می‌شود؟

بعضی از افراد آلوده هرگز احساس بیماری نکرده، اما برخی از افراد در همان ابتدای عفونت احساس بیماری می‌کنند. علائم مرحله حاد می‌تواند از چند روز (به طور معمول کمتر از یک تا دو هفته) پس از قرار گرفتن در معرض این انگل شروع شده و تا چند هفته یا چند ماه ادامه یابد. برخی از افراد در مرحله مزمن عفونت، هنگامی که انگل بالغ در مجاری صفراوی قرار دارد، احساس بیماری می‌کنند. در این مرحله علائم می‌تواند از ماه‌ها تا سال‌ها پس از مواجهه شروع شود. به عنوان مثال، علائم می‌تواند ناشی از التهاب و انسداد مجاری صفراوی باشد. در هر دو مرحله، علائم بالینی می‌تواند شامل تب، ضعف، درد شکم، ائوزینوفیلی، هپاتومگالی (کبد بزرگ شده) و آزمایش‌های غیرطبیعی کبد باشد.

 

در صورت احساس آلودگی به این انگل چه کنیم؟ به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

نحوه تشخیص این عفونت به چه شکل است؟

این عفونت با بررسی نمونه‌های مدفوع در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می‌شود. در صورت مشاهدهٔ تخم‌های فاسیولا، این تشخیص تأیید خواهد شد. برای یافتن انگل ممکن است بیش از یک نمونه مورد بررسی قرار گیرد. انواع خاصی از آزمایش خون نیز ممکن است برای تشخیص عفونت فاسیولا مفید باشد.

 آیا این عفونت قابل درمان است؟

بله درمان‌پذیر است. این بیماری با داروی خوراکی Triclabendazole در دو دوز قابل درمان است. بیشتر افراد به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند.

 آیا این عفونت قابل پیشگیری است؟

مسافران در هنگام سفر به مناطقی که از نظر بهداشتی ضعیف هستند، باید از مصرف غذا و آبی که ممکن است آلوده باشد، خودداری کنند. هیچ واکسنی برای محافظت از انسان در برابر فاسیولا در دسترس نیست.

 منبع: مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا


رابطه مصرف الکل در دوره بارداری و خطر ابتلای فرزند به افسردگی


ایسنا: محققان دانشگاه بریستول انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند مادرانی که در دوره بارداری الکل مصرف می‌کنند احتمال اینکه فرزندشان در دوره نوجوانی دچار افسردگی شود، ۱۷ درصد بیشتر از بقیه است.

محققان دانشگاه بریستول طی این مطالعه داده‌های مربوط به ۱۴ هزار و ۵۴۱ زن باردار در دهه ۱۹۹۰ را مورد بررسی قرار دادند و بررسی کردند که آیا فرزندانشان در ۱۸ سالگی دچار افسردگی شده‌اند یا خیر. آنها متوجه شدند که ۴ هزار و ۱۹۱ نفر از مادرانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند بین هفته ۱۸ تا ۳۲ بارداری الکل مصرف کرده بودند. آنها دریافتند نوجوانان ۱۸ ساله‌ای که مادرانشان در هفته ۱۸ بارداری مشروبات الکلی مصرف کرده بودند، در مقایسه با نوجوانانی که مادرانشان در طول بارداری هیچ گونه مشروبات الکلی مصرف نکرده بودند، ۱۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.

مصرف الکل در دوران بارداری رایج است به طوریکه ۴۰ تا ۸۰ درصد از مادران باردار در استرالیا، نیوزیلند و انگلیس و ۱۰ تا ۱۵ درصد مادران باردار در کانادا و ایالات متحده در هنگام بارداری الکل مصرف می‌کنند. محققان این مطالعه اظهار کردند که مصرف الکل در دوران بارداری می تواند باعث ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل شود و در نتیجه اختلالات جسمی و شناختی نیز برای جنین به همراه دارد.

ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل یا آثار جنینی الکل، به نارسایی‌هایی گفته می‌شود که در فردی که مادرش در دوران بارداری، الکل مصرف کرده‌است، دیده می‌شود. برخی از این نارسایی‌ها عبارتند از: ظاهر غیرطبیعی فرد، کوتاهی قد، وزن کم، سر کوچک، ناموزونی و ناهماهنگی اعضای بدن، کم هوشی، مشکلات رفتاری، و نارسایی‌های شنوایی و بینایی.

آنها همچنین دریافتند که پیامدهای رفتاری مانند افزایش خطر ابتلا به اختلالات رفتاری مانند اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی و اختلالات درونی مانند افسردگی، اضطراب و تنهایی در این کودکان زیاد است. یافته‌های این مطالعه در مجله" Alcoholism: Clinical and Experimental "Research منتشر شده است.


ورزش را در دوران بارداری فراموش نکنید


ایرنا: مطالعات محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن نشان می‌دهد تناسب اندام و ورزش منظم مادر در دوران بارداری، رابطه مستقیمی بر میزان بافت چربی سالم جنین دارد و از اختلالات متابولیک جلوگیری می‌کند.

ورزش و فعالیت بدنی منظم در دوران بارداری منجر به تحریک تولید بافت چربی قهوه‌ای در جنین می‌شود. چربی قهوه‌ای که به چربی خوب معروف است، در متابولیسم بدن نقش دارد و به راحتی می‌سوزد و تبدیل به گرما می‌شود. تبدیل چربی سفید به چربی قهوه‌ای موثرترین روش در کاهش وزن است.

مطالعات اخیر با بررسی مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد تناسب اندام و ورزش منظم مادر در دوران بارداری رابطه مستقیمی بر میزان بافت چربی جنین دارد. هرچه میزان فعالیت فیزیکی مادر بیشتر باشد، جنین چربی قهوه‌ای بیشتری دارد و همین امر در تناسب اندام و سلامت وی در سال‌های بعدی زندگی موثر است.

در ادامه این مطالعه آمده است ورزش و تناسب اندام مادر، مانع اختلال متابولیک جنین می‌شود. ورزش و فعالیت فیزیکی باید تحت نظر پزشک و به اندازه‌ای باشد که به مادر و جنین آسیب نزند. نتایج این مطالعه در Science Advances منتشر شده است.


ضد عفوني كامل مؤسّسة پزشكي مهر براي پذيرش مددجويان عزيز


براي  اطمينان و حفظ سلامتي همۀ عزيزان رعايت اصول زير اساسي است:

 • از پذيرفتن مددجوياني كه هریک از علائم تب و لرز، سرفه، ضعف، بي حالي، تنگي نفس و كوفتگي را دارند جهت پيشگيري از انتقال به ساير مددجويان و پرسنل درمان (حداقل دو تا سه هفته بعد از شروع علائم) معذوريم.
 • از مددجوياني كه نزديكانشان اخيراً مبتلا به كرونا بوده‌اند حداقل دو تا سه هفته بعد از ابتلاي آنها، جهت شروع سيكل پانکچر (تخمك گيري)، انتقال جنين يا اعمال جراحي ديگر خواهشمندیم به مرکز مراجعه نكنند.
 • استفاده دائم از ماسك و دستكش در تمام مدت حضور در تمام فضاهاي مؤسّسه شامل لابي، آزمايشگاه، كلينيك، اطاق عمل براي مددجويان و همراهان محترم الزامي است.
 • از طرف دانشگاه علوم پزشكي گيلان، بيمارستان رسول اكرم (ص) جهت مراقبت‌های دوران بارداري خانم هاي باردار مبتلا يا مشكوك به بيماري كرونا درنظر گرفته شده و بيمارستان الزهرا (س) براي زايمان اين مددجويان آمادۀ خدمت‌رساني مي‌باشد.

بخش مشاورۀ تلفني مؤسّسۀ مهر از هشت صبح تا هشت شب آمادۀ پاسخگويي به سوالات شما عزيزان مي‌باشد. در بقيۀ ساعات شبانه روز و ايام تعطيل همکاران محترم ماما در بخش زايمان (بخش نرگس-داخلی 192-221) بيمارستان قائم (عج)، آماده پاسخگويي به سوالات شما عزيزان مي‌باشد.

تلفن بيمارستان بین المللی قائم (عج): 0133409 و 19-01333565011


امگا ۳ در برابر سرطان اثر محافظتی ندارد


ایرنا: مطالعات محققان دانشگاه ایست آنگلیا در انگلیس نشان می‌دهد چربی‌های امگا ۳ در برابر سرطان اثر محافظتی ندارد.

عقیده رایج بر این است که امگا ۳ در برابر بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی اثر محافظتی دارد و حتی روند آنان را معکوس می‌کند. مطالعات جدید با بررسی بیش از هزار نفر به مدت چهار سال نشان می‌دهد مکمل‌های امگا ۳ در برابر بیماری‌های قلبی و عروق کرونر اثر محافظتی دارند، ولی چنین تاثیری در برابر سرطان وجود ندارد.

امگا ۳ نوعی چربی است و مقادیر اندک آن برای سلامتی ضروری است، این ماده غذایی در خوراکی‌هایی از قبیل آجیل، انواع دانه‌ها و ماهی‌های چرب از جمله سالمون یافت می‌شود. مکمل‌های امگا ۳ به راحتی در اختیار افراد قرار دارند و بدون نسخه فروخته می‌شوند. مطالعات قبلی ثابت کرد امگا ۳ در برابر دیابت، سکته مغزی، افسردگی و اضطراب اثر محافظتی ندارد و تحقیقات جدید نشان می‌دهد در برابر سرطان نیز چنین است.

محققان معتقدند که افراد باید در مصرف مکمل‌ها تعادل را رعایت کنند و سعی کنند با رژیم غذایی و تبعیت از سبک زندگی سالم، از بدن خود در برابر بیماری‌ها محافظت کنند. نتایج این مطالعه در نشریه  British Journal of Cancer منتشر شده است.


تولد نخستین نوزاد از تخمک‌های فریز شده یک بیمار سرطانی


ایرنا: متخصصین ناباروری در فرانسه از تولد نخستین نوزاد از تخمک‌های نابالغ یک بیمار سرطانی خبر دادند. این تخمک‌ها در آزمایشگاه بالغ و فریز شده و پس از پنج سال ذوب و بارور شدند.

این نوزاد پسر از تخمک‌های یک زن ۳۴ ساله فرانسوی که ۵ سال پیش به دلیل ابتلا به سرطان پستان مورد شیمی‌درمانی قرار گرفته و نابارور شده بود، به دنیا آمد.

پزشکان پیش از آن که فرآیند درمان این زن را آغاز کنند، هفت تخمک نابالغ را از تخمدان‌های وی خارج و با استفاده از روشی موسوم به بلوغ آزمایشگاهی (IVM) شرایط رشد این تخمک‌ها را در آزمایشگاه فراهم کردند. تخمک‌های بالغ سپس با استفاده از روش انجماد شیشه‌ای (vitrification) فریز شدند؛ در روش انجماد شیشه‌ای تخمک‌ها با سرعتی بسیار بالا در نیتروژن مایع منجمد می‌شوند تا احتمال تشکیل کریستال‌های یخ و آسیب به سلول کاهش یابد.

بعد از گذشت پنج سال و رهایی از چنگال سرطان، این زن فرانسوی تصمیم به بچه‌دار شدن گرفت اما پس از مدتی دریافت که شیمی‌درمانی او را نابارور کرده است. از آنجا که تحریک تخمدان‌های این زن برای تولید تخمک بیشتر با خطر عود سرطان همراه بود، بنابراین او و پزشکان تصمیم گرفتند تا از تخمک‌های منجمدش استفاده کنند.

هر شش تخمک از فرآیند ذوب جان سالم به در بردند و با استفاده از تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم تخمک (ICSI) بارور شدند. پنج تخمک از این شش تخمک با موفقیت بارور شدند و یک جنین به رحم بیمار منتقل شد. وی باردار شد و ۹ ماه بعد در ژوئیه ۲۰۱۹ پسری سالم به دنیا آورد. به جز چند نوزادی که با استفاده از روش بلوغ آزمایشگاهی و بارور کردن فوری بیمار متولد شدند، تا پیش از تولد این پسر فرانسوی، با انجام روش‌های IVM و انجماد شیشه‌ای بر روی تخمک‌ها هیچ تجربه بارداری موفقی در بیماران سرطانی وجود نداشت. گزارش کاملی از این دستاورد در مجله Annals of Oncology منتشر شده است.


مصرف شیر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج مطالعات محققان دانشگاه لوما لیندا در آمریکا نشان می‌دهد که بسته به میزان مصرف، نوشیدن شیر می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در بانوان تا ۸۰ درصد افزایش دهد. 

به استناد نتایج این تحقیق، مصرف تنها یک چهارم تا یک سوم فنجان شیر در روز خطر ابتلا به سرطان سینه را در بانوان تا ۳۰٪ و نوشیدن حداکثر یک فنجان شیر در روز، این خطر را تا ۵۰٪ افزایش می‌دهد. به علاوه، در خانم‌هایی که روزانه دو تا سه فنجان شیر می‌نوشند، این خطر بین ۷۰ تا ۸۰٪ افزایش می‌یابد.

در این پژوهش رژیم غذایی حدود ۵۳ هزار خانم از آمریکای شمالی به مدت ۸ سال مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. در پایان دوره تحقیق، یک هزار و ۵۷ نفر از این جامعه آماری به سرطان سینه دچار شده بودند. محققان با مقایسه وضعیت زنانی که اصلا شیر نمی‌نوشیدند یا کم می‌نوشیدند، با آن‌ها که مصرف بالایی داشتند به ارتباط میان مصرف شیر و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه پی بردند.

محققان معتقدند که دلیل احتمالی این موضوع در محتوای هورمون جنسی موجود در شیر نهفته است، زیرا گاوها شیردهی می‌کنند و در اغلب موارد حدود ۷۵٪ گله گاوهای شیری باردار هستند. مهم ترین عواملی که باعث ایجاد سرطان سینه می شود، هورمون های جنسی هستند. به علاوه، در برخی موارد به ارتباط میان مصرف لبنیات و سایر پروتئین‌های حیوانی با افزایش سطح فاکتور رشد شبه انسولین نوع یک (IGF-۱) همراه است، که گمان می‌رود عامل افزایش خطر بروز برخی سرطان‌های خاص باشد.

به گفته «گری فریزر» مولف ارشد این پژوهش، اگرچه توصیه‌های کنونی بر مصرف روزانه سه فنجان شیر است، شواهد حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که افراد باید در این باره محتاط باشند. گزارش کامل این مطالعه در مجله Epidemiology منتشر شده است.


اندیکاسیون حتمی جهت مشاوره ژنتیک


امروزه سقط خصوصا سقط مکرر یکی از مشکلات والدین برای داشتن یک حاملگی موفق به شمار می رود. هنوز عده زیادی از سقط جنین ها به دلیل مشکلات ژنتیکی است. بنابراین توصیه‌ می شود تمامی والدینی که بیش از ۲ بار سقط دارند جهت مشاوره به مرکز ژنتیک ارجاع داده شوند.

اندیکاسیون حتمی جهت مشاوره ژنتیک

 ۱. ازدواج فامیلی؛ که در ایران شایع است.

۲.سن بالای 35 سال مادر اندیکاسیون دارد.

۳.معلولیت ذهنی و ناهنجاری جسمی در افراد فامیل

۴. وجود اختلال رفتاری و اوتیسم در کودکان فامیل

 ۵. سقط مکرر، سابقه IUFD یا فوت نوزاد در بدو تولد

 ۶. وجود مردان عقیم در خانواده

 ۷. وجود ناشنوایی در اعضای خانواده

۵۰ درصد عقب ماندگی های ذهنی، ۵۰ درصد ناشنوایی ها و ۵۰ درصد نابینایی ها ژنتیکی هستند که می توان با انجام مشاوره ژنتیک از بروز این بیماری ها تا حدود زیادی پیشگیری کرد.


مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر برگزار می کند


 كنفرانس هاي رايگان علمي-دوره اي موسسه مهر

 عنوان سمینار: تازه ترین روش های اداره بیماران با سقط مکرر بر اساس گایدلاین های جدید

زمان: ۹۸/۱۲/۱۵                ساعت: ۱۳-۱۱

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

 تلفن مستقیم: ۰۹۱۱۶۹۳۴۰۵۸


مقابله با سرطان پروستات تهاجمی با داروی کنترل کلسترول


ایرنا: مطالعات جدید نشان می‌دهد استاتین که شایع‌ترین داروی کاهش‌دهنده کلسترول است، نرخ بقا را در مبتلایان به سرطان پروستات پرخطر افزایش می‌دهد.

مطالعات قبلی نشان داد دو داروی استاتین و متفورمین که به ترتیب داروهای شایعی برای درمان کلسترون و قند خون هستند، خاصیت ضد سرطانی دارند. برای تحقیقات بیشتر محققان مرکز سرطان سیدنی کیمل در کالیفرنیا اطلاعات مربوط به ۱۳ هزار بیمار مبتلا به سرطان پروستات پرخطر را بررسی کردند. بیماری این افراد بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ میلادی تشخیص داده شده بود.

نتایج نشان می‌دهد داروی استاتین به تنهایی یا همراه با داروی متفورمین، به افزایش بقای بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرخطر منجر می‌شود. در ادامه این مطالعه آمده است مصرف متفورمین به همراه استاتین خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را ۳۶ درصد کاهش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند استاتین با تاثیر بر هورمون تستوسترون در کنترل سرطان نقش دارد. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از ۶۰ سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از ۴۰ سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشکان معتقدند که مردان بالای ۴۰ سال باید هر ساله تحت غربالگری سرطان قرار گیرند. 

اکنون برای تشخیص سرطان پروستات از تست دیجیتال رکتوم، آزمایش خون، MRI، نمونه‌برداری و آنتی‌ژن ویژه پروستات، PSA استفاده می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه Cancer Medicine منتشر شده است.


کمبود ویتامین D در بارداری خطر اختلال بیش فعالی را افزایش می دهد


 

خبرگزاری مهر: به گفته محققان، فاکتورهای قبل از تولد نظیر کمبود ویتامین D در طول بارداری می تواند در ابتلا به اختلال بیش فعالی تاثیر داشته باشد.

 یافته‌های مطالعه جدید محققان دانشگاه تورکو فنلاند اثبات می‌کند بین میزان پایین ویتامین D مادر در اوایل تا اواسط بارداری و افزایش ریسک ابتلاء نوزاد به اختلال بیش فعالی ارتباط وجود دارد.

محققان این مطالعه داده‌های مربوط به ۱۰۶۷ کودک متولدشده در سال‌های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ در فنلاند که مبتلا به اختلال بیش فعالی تشخیص داده شده بودند را بررسی کردند و آنها را با تعداد مشابهی در قالب گروه کنترل مقایسه کردند. محققان در این مطالعه نمونه خون جمع آوری شده از سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم بارداری را بررسی کردند.

نتایج تحقیق بیانگر وجود رابطه قوی بین میزان پایین ویتامین D در طول بارداری و ایجاد اختلال بیش فعالی در نوزاد بود. اختلال بیش فعالی یکی از شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان است. طبق یافته‌های این تحقیق، ریسک ابتلاء به اختلال بیش فعالی در کودکانی که مادرشان دارای کمبود ویتامین D در طول بارداری بود ۳۴ درصد بالاتر است.

 


استفاده مادران باردار از لوازم آرایشی موجب اضافه وزن کودک می‌شود


ایرنا: نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد زنانی که در دوران بارداری در معرض یک نوع ماده شیمیایی قرار می‌گیرند که بطور رایج در مواد آرایشی یافت می‌شود، خطر اینکه کودکانشان در سال های اول زندگی دچار افزایش وزن شوند، بیشتر است.

محققان آلمانی که این مطالعه را انجام داده‌اند، می‌گویند: زنان بارداری که در معرض «بوتیل پارابن» (BuP) - ماده نگهدارنده‌ای که به اندازه زیاد در مواد آرایشی و مواد غذایی استفاده می‌شود - قرار می گیرند، بیشتر احتمال دارد کودکان آن‌ها در اواسط دوران کودکی دچار اضافه وزن شوند. «بوتیل پارابن»  از طریق بلع یا جذب پوستی وارد بدن شده و در ادرار و خون تشخیص داده می شود.

محققان مرکز تحقیقات محیط زیست هلمولتز در آلمان در این مطالعه داده‌های ۶۲۹ مادر و کودکان آن‌ها را در فاصله زمانی میان سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ جمع آوری کردند. محققان با استفاده از پرسشنامه هایی که در هفته سی و چهارم بارداری به این زنان باردار داده شده بود، قرار گرفتن آن‌ها را در معرض «بوتیل پارابن» بررسی کردند. سپس محققان به دنبال تولد نوزاد این مادران، وزن کودک و قد آن‌ها را هر سال اندازه گرفتند.

این مطالعه نشان داد که ارتباط مثبتی میان غلظت «بوتیل پارابن» در نمونه های ادرار این مادران و افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن فرزندانشان در ۸ سال اول زندگی وجود داشت و این ارتباط در دختران قوی تر بود. همچنین آزمایش های انجام شده بر روی موش ها نشان داد که «بوتیل پارابن»  به افزایش غذا خوردن و اضافه وزن در بچه موش های ماده منجر می‌شود. محققان گفتند، مطالعه آن‌ها به محکمی نشان می دهد که قرار گرفتن جنین در معرض «بوتیل پارابن»  خطر اضافه وزن پیدا کردن نوزاد را در سال های اول زندگی افزایش می‌دهد. این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.


سیگار کشیدن در طول بارداری موجب تضعیف استخوان های نوزاد می شود


خبرگزاری مهر: مادرانی که در طول بارداری سیگار می کشند نوزادشان را در معرض ریسک بالا شکستگی استخوان در سال اول زندگی اش قرار می دهند.

محققان دانشگاه اوربرو سوئد در مطالعه خود به بررسی بیش از ۱.۶ میلیون فرد متولدشده در سوئد بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۰ پرداختند و به طورمیانگین این افراد به مدت ۲۱ سال تحت نظر بودند.

در طول این مدت، حدود ۳۷۸ هزار مورد شکستگی استخوان گزارش شده بود. اما محققان دریافتند نرخ شکستگی در بین افرادی که مادرشان در طول بارداری سیگار کشیده بود به مراتب بیشتر بود. هرچقدر زنان در طول بارداری سیگار بیشتری کشیده باشند، ریسک شکستگی در کودک شأن به مراتب بیشتر است.

افرادی که مادرشان یک تا ۹ سیگار در روز کشیده بود ۲۰ درصد بیشتر با این ریسک شکستگی مواجه بودند، درحالیکه استعمال ۱۰ سیگار یا بیشتر این ریسک را ۴۱ درصد بیشتر می‌کند. درحالیکه سیگارکشیدن در طول بارداری ریسک شکستگی را در اولین سال زندگی نوزاد افرایش می‌دهد اما ارتباطی با افزایش این ریسک در سنین بالاتر ندارد.


افزایش قند ناشتا در دوران بارداری مشکلات مختلفی به همراه دارد


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه آلبرتا در آمریکا نشان می‌دهد افزایش قند ناشتا در دوران بارداری مشکلاتی را برای مادر و نوزاد به همراه دارد.

 این مطالعه نشان می‌دهد زنانی که در دوران بارداری قند ناشتای بالایی دارند، نسبت به زنان بارداری که سطح گلوکز خونشان پس از وعده‌های غذایی بالا می‌رود، با خطرات و عوارض جدی‌تری مواجه هستند.

احتمال بروز فشار خون بارداری در زنانی که قند خون ناشتای بالاتری دارند،‌ ۱.۵ برابر بیشتر است، از طرفی احتمال زایمان زودرس و مشکلاتی که منجر به زایمان سزارین می‌شود نیز در این زنان بیشتر است. قند ناشتای بالا در دوران بارداری، قلب و کلیه مادر را در معرض استرس قرار می‌دهد.

نوزادانی که در این شرایط متولد می‌شوند نیز با مشکلات مختلف مواجه می‌شوند و احتمال چاقی آنها در سال‌های بعدی زندگی بیشتر است. سن، وزن، رژیم غذایی و استرس از جمله مواردی هستند که در بروز دیابت بارداری نقش دارند و مادران قبل از بارداری باید  تحت نظر پزشک باشند و وزن، قند و فشار خون خود را در سطح طبیعی نگه دارند.


زنان یائسه در معرض بیماری‌های قلبی هستند


ایرنا: نتیجه یک مطالعه بزرگ توسط محققان دانشگاه پیتسبورگ در آمریکا نشان می‌دهد، به محض اینکه زنان پا به دوران یائسگی می‌گذارند، خطر بیماری‌های قلبی شدیدتر می‌شود و زنان را در معرض آن قرار می‌دهد.

بر اساس این مطالعات یائسگی و تغییرات هورمونی ناشی از آن تاثیر مهمی در سلامت کلی زنان به ویژه سلامت دستگاه قلبی عروقی دارد. بر اساس این مطالعه، شریان‌ها در دوران یائسگی حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و عملکرد قلب در پمپاژ خون مختل می‌شود.

در ادامه این مطالعه آمده است که علاوه بر تغییرات هورمونی، عواملی مانند سایز دور کمر، فشار خون، سیگار، میزان فعالیت بدنی و استرس‌های مالی نیز بر بیماری‌های قلبی تاثیرگذارند. زنان باید از این موضوع آگاه باشند که یائسگی تاثیر مستقیمی بر سلامت قلب آنان دارد،‌ بنابراین مراجعه به پزشک و در صورت نیاز هورمون‌درمانی، استفاده از داروی استاتین برای کاهش چربی، ورزش منظم و تبعیت از رژیم غذایی سالم در این دوران ضروری است.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت،‌ بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. نتایج این مطالعه در نشریه American Heart Association منتشر شده است.


مصرف ماست خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه لنکستر انگلستان نشان می‌دهد که مصرف ماست طبیعی با پیشگیری از التهاب باکتریایی، خطر ابتلا به سرطان سینه را در بانوان کاهش می‌دهد. 

محققان می‌گویند یکی از دلایل بروز سرطان پستان می‌تواند التهاب ناشی از باکتری‌های مضر باشد؛ بنابراین مصرف روزانه ماست طبیعی که باکتری‌های مضر را با باکتری‌های مفید جایگزین می‌کند، می‌تواند راهی ساده و ارزان برای جلوگیری از بروز این سرطان در بانوان باشد.

ماست حاوی باکتری‌های مفید مخمر لاکتوز است که معمولاً در شیر یافت می‌شوند و مشابه باکتری‌ها یا -فلورمیکروبی موجود در سینه مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، هستند.

ریچل ریگبی از مولفان این پژوهش می‌گوید: «ما اکنون می دانیم که شیر مادر به طور خودبخودی استریل نیست و فرآیند شیردهی فلورمیکروبی سینه را تغییر می‌دهد. باکتری‌های مخمر لاکتوز معمولاً در شیر یافت می‌شوند و احتمالاً در دوران شیردهی و برای مدتی ناشناخته پس از شیردهی مجاری پستان زنان را نیز اشغال می‌کنند. »

محققان بر این باورند که از آن‌جایی که هر سال از شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۴.۳ درصد کاهش می‌دهد، این باکتری‌های مخمر لاکتوز در سینه نقش محافظتی دارند.

تاکنون چندین مطالعه ارتباط میان مصرف ماست و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه را نشان داده‌اند، حال محققان معتقدند که ممکن است ماست به دلیل جابجایی باکتری‌های مضر با باکتری‌های مفید چنین تاثیر پیشگیرانه‌ای داشته باشد.

تقریباً ۱۰ میلیارد سلول باکتریایی در بدن انسان وجود دارد، در حالی که اکثر این باکتری‌ها بی ضرر هستند. برخی از آن‌ها سمومی ایجاد می‌کنند که باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند.

التهاب مزمن میکروب‌های مضر را از بین می‌برد اما همزمان به بدن نیز آسیب می‌رساند. یکی از شایع‌ترین بیماری‌های التهابی، بیماری لثه یا پریودنتیت است که قبلاً ارتباط آن با بروز سرطان‌های دهان، مری، روده بزرگ، لوزالمعده، پروستات و سینه اثبات شده است.

نتایج یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی که برای احیای مجرای پستان تقسیم می‌شوند، تحت تأثیر فلورمیکروبی قرار دارند و اجزای خاصی از این فلور در اندام‌های دیگر چون روده بزرگ و معده خطر ابتلا به سرطان را افزایش داده است. بنابراین ممکن است سناریوی مشابهی در سینه نیز اتفاق بیفتد. به این ترتیب که فلورای میکروبی موجود در این اندام بر تقسیم سلول‌های بنیادی اثر گذاشته و خطر بروز سرطان را افزایش دهد. ماست با تغییر این فلورمیکروبی خطر بروز سرطان سینه ناشی از التهاب باکتریایی را کاهش می‌دهد. این مطالعه در مجله Medical Hypoteses منتشر شده است.


استرس موها را سفید می‌کند


ایرنا: نتایج یک تحقیق علمی برای نخستین بار نقش استرس در سفیدی زودرس موها را ثابت کرد؛ این پدیده ناشی از آسیبی است که هورمونی که در نتیجه استرس ترشح می‌شود به سلول‌های بنیادی عامل رنگ مو وارد می‌کند.

موی افراد به طور معمول پس از ۳۰ سالگی شروع به سفید شدن می‌کند و تا ۵۰ سالگی نیمی از موها سفید می‌شوند. سفیدی زودرس مو که در سنین نوجوانی روی می‌دهد، نیز عمدتا ریشه ژنتیکی دارد. اما آیا اینکه استرس می‌تواند باعث تغییر رنگ مو شود یا خیر، سال‌هاست که دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

حال مطالعات جدید پژوهشگران دانشگاه هاروارد بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که هورمون نوراپی نفرین که وقتی بدن در موقعیت «جنگ یا گریز» قرار می‌گیرد، ترشح می‌شود، عامل سفیدی موی ناشی از استرس است. تحت استرس شدید، نوراپی نفرین در خون آزاد می‌شود، ضربان قلب را بالا برده و بدن را برای واکنش در برابر یک تهدید آماده می‌کند. اما ظاهرا آزاد شدن این هورمون به سلول‌های بنیادی ملانوسیت (MSC) یعنی سلولهای تولیدکننده رنگدانه که مو رنگ خود را از آن‌ها می‌گیرد، نیز آسیب می‌رساند و با این کار باعث سفیدشدن غیرقابل بازگشت تار موها می‌شود. گزارش کامل این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.


کشف ۳۷ ژن جدید مرتبط با اوتیسم


ایرنا: محققان آمریکایی موفق به شناسایی ۳۷ ژن جدید شدند که کودکان را مستعد ابتلا به بیماری اوتیسم می‌کند.

در بزرگترین مطالعه انجام شده در نوع خود، یک تیم بین المللی از محققان بیش از ۳۵۰۰۰ نمونه DNA از بیماران مبتلا به اوتیسم را از ۵۰ بیمارستان در سراسر جهان جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردند. پژوهشگران حوزه پزشکی ماونت سینای در نیویورک سپس این نمونه‌ها را برای وجود هر جهش احتمالی زیرورو کردند. آنها در نهایت ۱۰۲ جهش ژنی را شناسایی کردند که بر رشد یا عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد که هر دو می‌توانند عامل ابتلای فرد به اوتیسم باشند.

پروفسور جوزف باکسبوم مدیر مرکز تحقیقات و درمان اوتیسم سیور (Seaver) ماونت سینای در این باره می‌گوید: «با این ژن‌های شناسایی شده می‌توانیم درک کنیم که چه تغییراتی در مغز باعث ایجاد اختلال طیف اوتیسم می‌شود و به ابداع روش‌های درمانی جدید برای این اختلال فکر کنیم.»

با وجود یافته‌های این مطالعه، پژوهشگران بر این باورند که نزدیک به ۳۰۰ ژن در بروز اوتیسم نقش دارند. کشف ژنهای زیادی که هرکدام نقش کوچکی در بروز این بیماری دارند، می‌تواند این که چرا بیماری اوتیسم در افراد مختلف بروز متفاوتی دارد را توضیح دهد.

اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.  این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد، رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد، حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) و پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیاء یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود. ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیرمعمول دیده شود. گزارش کامل این مطالعه در مجله پزشکی Cell منتشر شده است.


آلودگی هوا، عامل بروز اختلالات حرکتی و بینایی در کودکان


ایرنا: قرار گرفتن در معرض آلودگی ناشی از دود خودروها در ۱۲ ماه نخست پس از تولد، با کوچک کردن بخش‌های خاصی از مغز، در بینایی، شنوایی و قوای حرکتی کودکان اختلال ایجاد می‌کند.

نتایج به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از دود خودروها در سال اول زندگی چنان تأثیر عمیقی بر رشد کودک دارد که بخش‌هایی از مغز کودکانی که در نزدیکی خیابان‌های پرتردد زندگی می‌کنند، تا سن ۱۲ سالگی در مقایسه با همسالان خود سه تا چهار درصد کوچکتر است.

به گفته تراویس بکویث مولف ارشد این مطالعه از مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی، تاثیر آلودگی ناشی از استنشاق دود خودروها بر روی رشد مغز مشابه تأثیر قرار گرفتن در معرض سرب است. اگرچه این میزان از کوچک شدن مغز در مقایسه با آنچه در بیماری‌های نورودژنراتیو چون پارکینسون و آلزایمر رخ می‌دهد ناچیز است، اما برای تأثیر گذاشتن بر پیشرفت  فرآیندهای مختلف جسمی و روانی کفایت می‌کند.

محققان در این مطالعه تأثیر ذرات ریزی که از اگزوز خودروها در هوا آزاد می‌شوند را بر روی نوزادانی که تا ۴۰۰ متری یک خیابان اصلی زندگی می‌کردند، بررسی کرده و سپس آن را با وضعیت گروه دیگری از نوزادان که محل زندگی آن‌ها بیش از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با یک بزرگراه اصلی فاصله داشت، مقایسه کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که سطح بالای آلودگی حجم ماده خاکستری مغز را کاهش می‌دهد، ماده‌ای که در توانایی فرد در کنترل حرکات خود و حواسی چون بینایی و شنوایی وی نقش دارد.

محققان به افرادی که در نزدیکی بزرگراه‌ها و خیابان‌های پرتردد زندگی می‌کنند، توصیه می‌کنند تا با ورزش و خوردن غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مانند بلوبری، اسفناج و شکلات تلخ سلامت مغز خود را حفظ کنند. این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


راه های به تاخیر انداختن خطرات یائسگی زودهنگام


خبرگزاری مهر: تحقیقات نشان می دهد شروع زودهنگام یائسگی، زنان را در معرض ریسک بالا بیماری های نظیر دیابت، امراض قلبی و موارد دیگر قرار می دهد.

یائسگی یک پدیده بیولوژیکی طبیعی است که هر زنی آن را تجربه می‌کند. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها دیگر تخمک تولید نمی‌کنند و میزان هورمون استروژن بدن که چرخه تولیدمثل را تنظیم می‌کند، کاهش می‌یابد. سن عادی یائسگی بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سال است اما شرایط زیادی موجب شروع دوره یائسگی قبل از سن ۴۵ سال می‌شود.

طبق مشاهده‌های مطالعه اخیر، زنانی که در معرض یائسگی زودهنگام قرار می‌گیرند سه برابر بیشتر با خطر ابتلاء به شرایط چند بیماری تا سن ۶۰ سالگی مواجه هستند.

شرایط چندبیماری به معنای وجود همزمان دو یا چند بیماری زیر است: دیابت، فشارخون بالا، بیماری قلبی، سکته، آرتروز، پوکی استخوان، آسم، بیماری انسداد ریه، افسردگی، اضطراب و سرطان سینه. محققان معتقدند میزان پایین استروژن، علت اصلی افزایش ریسک این بیماری‌ها است.

مطالعات نشان می‌دهد زمان شروع یائسگی با تغذیه هم مرتبط است. محققان دریافتند شروع یائسگی می‌تواند با میزان مصرف هر وعده ماهی و حبوبات تازه تا سه سال به تأخیر بیفتد. نخود و لوبیا از جمله حبوبات محبوب در این زمینه هستند.

همچنین گنجاندن مواد خوراکی سرشار از زینک (روی) و ویتامین B6 می‌تواند شانس به تأخیر انداختن یائسگی را افزایش دهد. بعلاوه احتمال به تأخیر افتادن یائسگی در گوشت خوارها نسبت به افراد گیاه خوار، حدود یک سال است.


مصرف شیر کم چرب روند پیری را کند می‌کند


ایرنا: نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد که روی آوردن به مصرف شیر کم چرب می‌تواند روند پیری را آهسته کرده و به انسان کمک کند تا زندگی طولانی تری داشته باشد.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «بریگم یانگ» در آمریکا بر روی حدود شش هزار بزرگسال آمریکایی انجام شد، نشان می‌دهد که هر یک درصد افزایش در مصرف چربی شیر - مصرف دو درصد چربی در مقابل یک درصد شیر - چهار سال به سن بیولوژیکی بدن اضافه می‌کند. محققان در این مطالعه، سن «دی.ان.ای» را از روی طول تلومرها شناسایی کردند. تلومرها، ترکیباتی در کروموزوم‌های انسان هستند که با افزایش سن کوتاه می‌شوند. محققان معتقدند که چربی شیر پرچرب، به سلول های فرد استرس وارد می‌کند که باعث آسیب و مرگ بافت های بدن می‌شود.

محققان در این مطالعه از داده های تحقیق ملی آزمایش «سلامت و تغذیه» و همچنین پرسشنامه‌های مربوط به پنج هزار و ۸۳۴ نفر استفاده کردند. تقریبا نیمی از افراد این مطالعه روزانه شیر مصرف می‌کردند و یک چهارم دیگر آنها دست کم هفته ای یکبار شیر می‌نوشیدند. تنها کمتر از یک سوم از این افراد شیر کامل، ۳۰ درصد دیگر شیر دو درصد چربی، ۱۰ درصد شیر یک درصد چربی و ۱۷ درصد شیر بدون چربی مصرف می‌کردند و حدود ۱۳ درصد نیز اصلا شیر گاو مصرف نمی‌کردند.

این مطالعه بطور حیرت آوری نشان داد، افرادی که هیچ گونه شیری مصرف نمی‌کردند، تلومرهای کوتاه‌تری از بزرگسالانی داشتند که شیر کم چرب مصرف می‌کردند به این معنی که این افراد سریعتر از افرادی که شیر کم چرب مصرف می کردند، پیر شدند. همچنین محققان متوجه شدند که به ازای هر یک درصد افزایش در مصرف چربی شیر، تلومرها ۶۹ جفت پایه در بزرگسالانی که در این مطالعه شرکت داشتند، کوتاه تر بود که این میزان کوتاهی با افزایش چهار سال به سن بیولوژیکی برابر است. از سوی دیگر هنگامی‌که محققان به آنالیز افرادی پرداختند که زیاد شیر مصرف می کردند، به صورت قابل توجهی متوجه شدند، بزرگسالانی که شیر کامل مصرف می‌کردند تلومرهایی داشتند که ۱۴۵ مولکول کوتاه‌تر از تلومرهای افرادی بود که شیر بدون چربی مصرف می‌کردند که این میزان معادل سال‌ها افزایش سن بیولوژیکی این افراد است.

شیر حدود دو سوم چربی اشباع دارد که تصور می‌شود باعث بروز التهاب در بدن شده و استرس اکسیداتیو را در سلول‌ها افزایش می‌دهد. محققان خاطر نشان کردند: به نظر می‌رسد که ارتباطی که میان چربی شیر و پیر شدن سلولی که در این مطالعه مشخص شده است تا حدودی به علت افزایش التهاب و استرس اکسیداتیوی باشد که بر اثر افزایش مصرف چربی اشباع ایجاد می‌شود. این مطالعه در مجله Oxidative Medicine and Cellular Longevity منتشر شده است.


فشار خون در زنان پیش‌رونده‌تر است


ایرنا: مطالعات جدید محققان یک مرکز پزشکی در لس‌انجلس نشان می‌دهد نرخ افزایش فشار خون در زنان سریعتر است و از سنین پایین‌تری آغاز شده و آنان را بیش از مردان مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌کند.

بر اساس مطالعه مرکز Cedars-Sinai با بررسی بیش از ۱۷ هزار داوطلب مشخص شد که مردان در سن ۲۰ سالگی در مقایسه با زنان فشار خون بالاتری دارند، ولی در دهه ۴۰ زندگی زنان در این زمینه از مردان سبقت می‌گیرند، به طوری‌که فشار خون زنان در دهه ۴۰ با فشار خون مردان در دهه ۶۰ زندگی قابل قیاس است. محققان هورمون‌ها را در این امیر دخیل می‌دانند.

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود تا خون در سراسر رگ‌ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

با توجه به اینکه به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به فشار خون بالا مبتلاست، محققان درمان فشار خون بالا را از دوران میانسالی ضروری می‌دانند، از طرفی فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری‌های قلبی و بیماری‌های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. بسیاری از افراد از ابتلای خود به فشار خون بالا مطلع نیستند؛ از این رو غربالگری فشار خون بالا از دهه چهارم زندگی نیز می‌تواند راهبرد موثری برای درمان و کنترل آن باشد. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Cardiology منتشر شده است.


کشف ۳۵۰ خطای دی.ان.ای که زنان را مستعد ابتلا به سرطان سینه می‌کند


ایرنا: محققان موفق به کشف بیش از ۳۵۰ خطای دی.ان.ای شده‌اند که زنان را مستعد ابتلا به سرطان کشنده سینه می‌کند.

محققان دانشگاه کمبریج در مطالعه ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان سینه متوجه شدند که ۳۵۲ جهش ژنتیکی می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان سینه کند. آنها معتقدند که این تغییرات می‌تواند بیش از ۱۹۰ ژن را درگیر کند.

پیش از این مشخص شده بود که کمتر از ۴۰ ژن در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، دخالت دارند. اکنون یافته‌های این مطالعه جدید می‌تواند به تشخیص این موضوع کمک کند که کدام زن مستعد ابتلا به سرطان سینه است و در نتیجه نسبت به سایرین تحت بررسی‌های دقیق پزشکی قرار گیرند.

دی.ان.ای، حامل اطلاعات ژنتیکی و تمام ساختارهایی است که یک ارگانیسم زنده برای رشد، تولید مثل و عملکرد به آنها نیاز دارد. انسان‌ها حامل ۲۰ تا ۲۵ هزار ژن هستند که ۹۹.۹ درصد آنها در افراد مشابه هم هستند؛ ۰.۱ درصد دیگر واریان‌های ژنتیکی در واقع چیزی است که انسان‌ها را منحصر می‌سازد و باعث تغییر رنگ مو، رنگ پوست و یا حتی شکل صورت آنها می‌شود. اما این تغییرات می‌تواند اثرات منفی عمیقی نیز داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به افزایش حساسیت افراد نسبت به ابتلا به بیماری‌ها اشاره کرد.

بیشتر بیماری‌ها از جمله سرطان سینه پیچیده هستند و هیچ واریان ژنتیکی و یا ژنی به صورت منفرد موجب ابتلا به آنها نمی‌شود. در عوض ترکیب شماری از آنها با یکدیگر موجب افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود. در این مطالعه اخیر محققان دی.ان.ای ۱۱۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان سینه را با دی.ان.ای ۹۰ هزار فرد سالم مقایسه کردند.

آنها ۳۵۲ واریان شناسایی کردند که خطر ابتلا به این بیماری کشنده را افزایش می‌دهد. هنوز دقیقا مشخص نیست که چه تعداد ژن این تغییرات را ایجاد می‌کنند اما محققان برآورد کرده‌اند که ۱۹۱ ژن می‌توانند در این موضوع دخیل باشند.

از  این واریان‌های ژنتیکی که به تازگی کشف شده‌اند، یک سوم از آنها زنان را مستعد ابتلا به سرطان سینه واکنشی به هورمون می‌کند. این نوع بیماری در چهار مورد از هر پنج مورد ابتلا به سرطان سینه مشاهده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی در واکنش به هورمون استروژن رشد می‌کنند. پانزده درصد از این واریان‌های ژنتیکی زنان را مستعد ابتلا به نوع سخت درمان سرطان سینه، به نام سرطان سینه استروژن-گیرنده منفی پیش‌بینی می‌کند. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است.


مکمل‌های فولیک اسید و روی قدرت باروری مردان را تقویت نمی‌کنند


ایرنا: محققان با انجام مطالعه‌ای ادعا می‌کنند که مصرف مکمل‌های فولیک اسید و روی موجب تقویت قدرت باروری مردان نمی‌شود.

مکمل های فولیک اسید و روی به طور گسترده به عنوان روشی برای بهبود کیفیت اسپرم و در نتیجه افزایش شانس بچه دار شدن تبلیغ می شوند. اما محققان در مطالعه ای متوجه شدند که شانس پدر شدن مردانی که مکمل روی و فولیک اسید مصرف می کردند در مقایسه با مردانی که دارونما استفاده می کردند، بیشتر نبود. 

محققان در این مطالعه شش ماهه، دو هزار و ۳۸۰ مردی را که برای بچه دار شدن به کلینیک های باروری مراجعه کرده بودند مورد بررسی قرار دادند؛ این افراد ۱۸ تا ۴۵ ساله بودند. به نیمی از این افراد مکملی که حاوی ۵ میلیگرم فولیک اسید و ۳۰ میلیگرم روی بود و به نیم دیگر این افراد دارونما داده شد. در پایان این مطالعه هیچ تفاوتی در کیفیت اسپرم این دو گروه مشخص نشد. نتایج این مطالعه که در مجله JAMA منتشر شده است، نشان می دهد که مصرف مکمل های فولیک اسید و روی نقشی در درمان ناباروری مردان ندارد.


آلودگی هوا موجب تضعیف سلامت استخوان می‌شود


ایرنا: محققان انستیتوی سلامت جهانی بارسلونا با انجام مطالعه روی ۳۷۰۰ داوطلب دریافتند آلودگی هوا موجب تضعیف سلامت استخوان‌ها می‌شود.

محققان یک مدل محلی برای ارزیابی میزان قرار گرفتن ساکنان این مناطق در معرض آلودگی ناشی از ذرات معلق ریز (با ابعاد کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) و کربن سیاه موجود در هوا توسعه دادند. همچنین با استفاده از پرسشنامه اطلاعات مربوط به سوخت مورد استفاده برای پخت‌وپز این افراد را گردآوری کردند. سپس اطلاعات به دست آمده را با اطلاعات مربوط به سلامت استخوان داوطلبان مقایسه کردند. به منظور بررسی وضعیت سلامت استخوان این افراد از نوع خاصی رادیوگرافی برای سنجش تراکم استخوان در ستون فقرات و لگن آن‌ها استفاده شد.

نتیجه این بررسی‌ها نشان داد میزان قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق ریز با کاهش تراکم استخوان رابطه مستقیم دارد. با وجود این ارتباطی بین کاهش تراکم استخوان و استفاده از توده زیستی به عنوان سوخت به‌منظور پخت‌وپز، وجود ندارد.

بر اساس این تحقیقات داوطلبان سالانه به طور متوسط در معرض آلودگی ذرات معلق ریز به میزان ۳۲.۸ میکروگرم در مترمکعب قرار می‌گیرند که بسیار بالاتر از میزان مجاز (۱۰ میکروگرم در مترمکعب) تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است. به گفته محققان تنفس هوای آلوده از طریق ایجاد استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن می‌تواند منجر به کاهش تراکم استخوان شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Jama Network Open منتشر شده است.


فعالیت بدنی کیفیت اسپرم را افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مردان جوانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به همسالان بی‌تحرک خود اسپرم با کیفیت‌تری دارند.

اگرچه مدت‌هاست که رابطه میان اضافه وزن و کم تحرکی با میل جنسی پایین و افزایش خطر ناباروری کشف شده است، اطلاعات چندانی در مورد چگونگی تأثیر فعالیت بدنی بر کیفیت مایع منی در مردانی که مشکل ناباروری ندارند، در دست نیست. محققان در یک مطالعه جدید هزاران نمونه اسپرم را از صدها مرد که براساس سابقه سلامتی و کیفیت مایع منی واجد شرایط اهدای اسپرم بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. سطح غلظت، تحرک و شکل ظاهری اسپرم در اهداکنندگان واجد شرایط، مناسب و سالم است. 

براساس یافته‌های این مطالعه، تحرک اسپرم در مردانی که در مجموع بیشتر ورزش کرده و زمان بیشتری را به انجام تمرینات بدنی شدید اختصاص می‌دادند، نسبت به مردانی که کمترین فعالیت بدنی را داشتند، بهتر بود.

به گفته یی-شین وانگ از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین، «ورزش منظم پارامترهای کیفیت مایع منی را در بین مردان سالمی که نابارور نیستند، بهبود می‌بخشد اما این که بگوییم چه میزان ورزش، در چه فواصل زمانی و چه نوع تمریناتی برای باروری بهینه مردان لازم است، کار ساده‌ای نیست.»

با این وجود یافته‌های برخی از مطالعات پیشین حاکی از آن است که ورزش افراطی و بیش از حد با ریسک ناباروری همراه است بنابراین پژوهشگران به مردانی که قصد باروری دارند توصیه می‌کنند تا از فعالیت بدنی متعادل غافل نشوند.

این مطالعه که بر روی ۷۴۶ مرد ۲۸ ساله سالم انجام شد، نشان داد که اگرچه شاخص‌های بالاتر سوخت و ساز (MET) تحرک اسپرم را افزایش داده اما غلظت و شکل ظاهری مردان براساس میزان ورزش و فعالیت بدنی آن‌ها تغییری نمی‌کند.


آلودگی هوا چرخه قاعدگی زنان را مختل می‌کند


پژوهشگران فرانسوی می‌گویند قرارگیری در معرض ذرات معلق آلاینده هوا می‌تواند چرخه ماهیانه قاعدگی زنان را تحت تأثیر قرار دهد.

دانشمندان در انستیتوی پژوهش پزشکی فرانسه، اینسرم، رابطه‌ای بالقوه میان قرارگیری در معرض ذرات معلق آلاینده هوا و دوره طولانی «فاز فولیکولی» در چرخه‌های قاعدگی زنان را مشاهده کرده‌اند.

یک بررسی به‌وسیله دانشمندان آمریکایی در دانشگاه بوستون نشان داده بود که آلودگی هوا می‌تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. این پژوهش جدید به‌وسیله دانشمندان اینسرم به هدف یافتن شواهد بیشتر درباره این پدیده بود.

 

دانشمندان فرانسوی مشاهده کردند رابطه‌ای میان افزایش ذرات معلق آلاینده در هوا و مدت «فاز فولیکولی»، دوره پیش از تخمک‌گذاری در چرخه قاعدگی وجود دارد (در مقابل «فاز لوتئال» که دوره پس از تخمک‌گذاری در چرخه قاعدگی است). محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان که زنجیره انتقال اطلاعات هورمونی مغز بین هیپوتالاموس در مغز، غده هیپوفیز (غده‌ای زیر هیپوتالاموس) و تخمدان‌ها است، تنظیم این فازهای چرخه قاعدگی را به عهده دارد.

رمی سلامه از انستیتوی علوم زیستی پیشرفته دانشگاه گرنوبل و همکارانش ۱۸۴ زن را از پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده نمی‌کردند، وارد این بررسی کردند. این زنان نمونه‌های ادرارشان را یک روز در میان گردآوری کردند تا پژوهشگران بتوانند میزان قرارگیری‌شان در معرض آلودگی هوا در طول یک دوره ۳۰ روزه پیش از یک چرخه قاعدگی ارزیابی کنند.

این دانشمندان همچنین میزان ذرات معلق و ماده آلاینده دی‌اکسید نیتروژن را بر اساس آدرس خانه این زنان و داده‌های ایستگاه‌های دائمی پایش کیفیت هوا تعیین کردند. این بررسی نشان داد به ازای هر ۱۰ میکروگرم در مترمکعب ذرات معلق در هوا در طول یک دوره ۳۰ روزه پیش از یک چرخه قاعدگی افزایش در حدود ۰.۷ روز در مدت فاز فولیکولی رخ می‌دهد. در مقابل هیچ تغییری در مدت فاز لوتئال یا مدت کلی چرخه قاعدگی مشاهده نشد.

این دانشمندان می‌گویند یافته‌هایش با یافته‌های بررسی‌های پیشین مطابقت دارد که آلودگی هوا می‌تواند محوری را که در بدن زن چرخه قاعدگی را کنترل می‌کند و هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را که بر این محور تأثیر می‌گذارند، مختل کند. البته این دانشمندان می‌گویند برای ثابت شدن این فرضیه لازم است بررسی‌هایی در جمعیت‌های بزرگ‌تر انجام شود.


کودکان زیر پنج سال قربانی تجویز افراطی آنتی‌بیوتیک


ایرنا: مطالعات محققان موسسه‌ای در سوییس به نام TPH و هاروارد نشان می‌دهد کودکان کشورهای کم‌ درآمد و متوسط به طور میانگین در پنج سال اول زندگی ۲۵ نسخه آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند. این مقدار بسیار بیشتر از حد است و به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی منجر می‌شود.

این مطالعه برای اولین بار است که به بررسی کلی داروهای آنتی‌بیوتیک در کودکان زیر پنج سال می‌پردازد. این مطالعه نشان می‌دهد در بسیاری از نقاط دنیا از جمله تانزانیا، بیش از ۹۰ درصد کودکانی که به دلایل مختلف به پزشک مراجعه می‌کنند، آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند؛ این در حالیست که فقط حدود ۲۰ درصد این کودکان به آنتی بیوتیک نیاز دارند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، مقاومت ضد میکروبی تهدیدی بزرگ برای سلامت جهانی است. مقاومت ضدمیکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می‌شود. زمانی که این میکروارگانیسم‌ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می‌شوند، عفونت در بدن باقی می‌ماند و به راحتی منتقل می‌شود. مقاومت آنتی بیوتیکی به یک معضل جهانی تبدیل شده است و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد قربانیان ناشی از این بحران تا سال ۲۰۵۰ میلادی از سرطان تجاوز می‌کند. درمان بسیاری از بیماری‌های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان‌پذیر است و همین یک مورد نشان می‌دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت‌های شایعی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت‌های خون می‌شوند، وجود دارند. ناکارآمد بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه‌های هنگفت در حوزه بهداشت است.

این مطالعه نشان می‌دهد کودکان کشورهای کم‌درآمد و متوسط به طور میانگین در پنج سال اول زندگی ۲۵ نسخه آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند. این مقدار بسیار بیشتر از حد است و به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی منجر می‌شود. در ۸۰ درصد کودکان مبتلا به مشکلات تنفسی در کشورهای کم‌ درآمد و متوسط آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. در کودکان مبتلا به اسهال و مالاریا این اعداد به ترتیب ۵۰ و ۲۸ درصد هستند.

تجویز افراطی آنتی بیوتیک در کودکان علاوه بر افزایش مقاومت ضد میکروبی، توانایی سیستم ایمنی برای محافظت از بدن را کاهش می‌دهد و میکروبیوم روده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نتایج این مطالعه در نشریه The Lancet Infectious Diseases منتشر شده است.


افزایش خطر ناباروری در پسرهایی که زیر وزن طبیعی متولد می‌شوند


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید انجام گرفته در دانمارک، نشان می‌دهد مردانی که در زمان تولد با وزنی زیر وزن طبیعی به دنیا می‌آیند، با مشکلات بیشتری برای باروری روبه‌رو هستند.

محققان دانمارکی در این مطالعه پنج هزار و ۵۹۴ هزار نوزاد پسر و پنج هزار و ۳۴۲ نوزاد دختر را که در فاصله زمانی سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۷ به دنیا آمده بودند، مورد بررسی قرار دادند و آنها را تا پایان ۲۰۱۷ یعنی زمانی که به طور متوسط به ۳۲ سالگی رسیدند، مورد پیگیری قرار دادند.

محققان متوجه شدند، پسرهایی که با وزنی زیر ۶.۶ پوند (۲.۹۹ کیلوگرم) به دنیا آمده بودند در مقایسه با پسرانی که در محدوده وزنی مناسب با سن بارداری به دنیا آمده بودند، ۵۵ درصد بیشتر احتمال داشت که در بزرگسالی به ناباروری مبتلا شوند. با وجود اینکه در جمعیت معمولی انتظار می‌رود که حدود ۵.۷ درصد از مردان با مشکلات باروری روبه‌رو شوند اما این رقم برای مردانی که در زمان تولد وزن زیر طبیعی دارند به ۸.۳ درصد افزایش می‌یابد. در این مطالعه هیچ ارتباطی میان وزن در زمان تولد و ناباروری در زنان مشاهده نشد.

«آنه تورستت» محقق ارشد این مطالعه از بخش بهداشت عمومی دانشگاه «آهروش» گفت: یک محیط رشد زیر حداکثری برای جنین، به هر دلیلی، خود می‌تواند برای تکامل تولید اسپرم و اندام‌های تولید مثلی خطرناک باشد.

همچنین حدس زده می‌شود که سلامتی و شیوه زندگی مادر در دوران بارداری می‌تواند هم بر رشد جنین و هم بر تکامل عملکردهای تولید مثلی تأثیر بگذارد. این محقق تاکید کرد: این مطالعه نشان می‌دهد که برخی اوقات باید در اوایل زندگی به دنبال توضیح برای بروز مشکلات سلامتی بود که در سال‌های بعدی زندگی روی می‌دهند. نتایج این مطالعه در مجله Human Reproduction منتشر شده است.


خواب زیاد خطر بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج مطالعات اخیر محققان نشان داد که خواب شبانه بیش از ۹ ساعت، احتمال بروز سکته مغزی را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

نتایج یک مطالعه جدید توسط تیمی از محققان چینی نشان می‌دهد که خواب شبانه بیش از ۹ ساعت یا چُرت زدن‌های طولانی در طول روز می‌تواند خطر سکته مغزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اگرچه این تحقیق ارتباط علت و معلولی خاصی را بین بروز سکته مغزی و خواب بیش از حد نشان نمی‌دهد، اما صفحه دیگری بر یافته‌های روزافزون مطالعات انجام شده در مورد اثرات منفی خواب بیش از حد بر سلامتی اضافه می‌کند.

این پژوهش شامل تجزیه و تحلیل داده‌های یک پروژه تحقیقاتی طولی با عنوان مطالعه همگروهی دونگ فنگ-تونجی بود. مطالعه مذکور در بازه‌ای ۱۰ ساله و بر روی بیش از ۳۰ هزار نفر انجام شد که میانگین سنی آن‌ها هنگام ثبت نام ۶۲ سال بود.

محققان در این تحقیق به بررسی رابطه بین الگوهای خواب و بروز سکته مغزی پرداختند. طی شش سال، حدود ۱۵۰۰ مورد سکته مغزی بین گروه مورد مطالعه از افراد گزارش شد. یافته‌های این تحقیق وجود رابطه‌ای قابل توجه را بین خواب طولانی مدت و افزایش نرخ وقوع سکته مغزی نشان داد. احتمال بروز سکته مغزی در افرادی که طی روز بیش از ۹۰ دقیقه می‌خوابیدند، در مقایسه با آن‌ها که روزانه تنها ۶۰ دقیقه یا کمتر چُرت عصرگاهی می‌زدند، ۲۵ درصد بیشتر بود. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که بیش از ۹ ساعت خوابیدن در شب نیز با افزایش ۲۳ درصدی خطر سکته مغزی ارتباط دارد. این افزایش در افرادی که شب‌ها کمتر از ۹ و حتی ۷ ساعت، مشاهده نشد.

شیائومین ژنگ از دانشگاه علم و تکنولوژی هوآجونگ چین دراین باره می‌گوید: برای درک این که خواب زیاد چگونه خطر بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد، به تحقیقات بیشتر نیاز است. اما مطالعات قبلی نشان داده‌اند که افرادی که خواب زیادی دارند، تغییرات نامطلوب در سطح کلسترول و سایز دور کمر خود تجربه می‌کنند که هر دو از فاکتورهای خطر سکته مغزی است. علاوه بر این، خوابیدن زیاد نشانه‌ای از یک سبک زندگی بی‌تحرک است، که آن هم به نوبه خود خطر بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد. گزارش کامل این پژوهش در مجله Neurology منتشر شده است.


پنج دقیقه لی‌لی کردن در روز با افزایش تراکم استخوان، به زنان یائسه کمک می‌کند


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که پنج دقیقه لی‌لی کردن در روز با افزایش تراکم استخوان، به زنان یائسه کمک می‌کند تا دچار شکستگی استخوان لگن نشوند.

محققان دانشگاه «لوفبرگ» در انگلیس که این تحقیق را انجام داده‌اند، می‌گویند: لی لی کردن موجب تقویت استخوان‌های پا می‌شود، آن‌ها را متراکم‌تر می‌سازد و احتمال شکستگی آن‌ها را کاهش می‌دهد. داشتن استخوان‌های شکننده برای خانم‌هایی که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند، یک مسئله شایع است. استخوان‌های شکننده در نتیجه وضعیتی به نام پوکی استخوان به وجود می‌آیند؛ پوکی استخوان حفره‌هایی را داخل استخوان‌ها ایجاد می‌کند که آن‌ها را شکننده می‌سازد.

ورزش‌های تحمل وزن بهترین روش برای قوی نگاه داشتن استخوان هاست، اما افراد مسن همیشه قادر به بلند کردن وزنه و یا دویدن نیستند.

اکنون محققان دانشگاه لوفبرگ متوجه شدند که تنها پنج دقیقه لی لی کردن در روز برای تقویت تراکم استخوان کافی است. در این مطالعه محققان ۳۵ زن ۵۵ تا ۷۰ ساله را برای یک دوره شش ماهه مورد پیگیری قرار دادند. محققان از این زنان خواستند تا روزی ۵۰ بار با یک پا لیلی کنند. در پایان این مطالعه محققان متوجه شدند که تراکم استخوانی در استخوان‌های پایی که لی لی کرده بود افزایش یافته بود اما پای دیگر که لی لی نکرده بود، دچار کاهش تراکم استخوانی شد.

این مطالعه همچنین نشان داد که تراکم گردن استخوان ران - زائده استخوانی هرمی‌ شکلی که سر استخوان ران را به تنه استخوان ران متصل می‌کند. - تا ۳.۲ درصد افزایش یافت. این در حالی است که این تراکم در استخوان پایی که ورزش نکرده بود، میان ۰.۵ و ۰.۷ درصد کاهش یافته بود.

محققان برای بررسی آسیب احتمالی ناشی از این ورزش بر مفاصل زانو، از زانوهای این زنان اسکن‌های ام.آر.ای گرفتند. بررسی این اسکن‌ها نشان داد که لی لی کردن هیچ آسیبی به مفاصل زانوی این زنان وارد نکرده بود. محققان لی لی کردن را ورزش مفیدی عنوان کردند و گفتند لی لی کردن ورزشی رایگان، راحت و سریع است. زنانی که در دوران پس از یائسگی به سر می‌برند در معرض خطر به ویژه زیاد کاهش تراکم استخوان و شکستگی قرار دارند. این تحقیق نشان می‌دهد که در زنان سالم، انجام مختصری ورزش در خانه که به تجهیزات خاصی نیاز ندارد می‌تواند موجب افزایش تراکم استخوان در ناحیه استخوان لگن شود و بالقوه خطر شکستگی استخوان لگن را در آن‌ها کاهش دهد. نتایج این مطالعه در مجله  Journal for Bone and Mineral Research منتشر شده است.


افزایش خطر ابتلا مردان مسن به سرطان با کاهش کروموزوم ایگرگ


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید حاکیست، ۴۴ درصد از مردان زمانی که به ۷۰ سالگی می‌رسند مقداری از کروموزوم‌های Y خود را بطور مبهمی از دست می‌دهند که این موضوع آنان را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان قرار می‌دهد.

کروموزوم Y، کروموزوم مردانه است و زنان فاقد این کروموزوم هستند. زنان دارای دو کروموزوم XX و مردان دارای دو کروموزوم XY هستند. اما محققان متوجه شده‌اند که بسیاری از مردان در برخی گلبول‌های سفید خون خود فاقد کروموزوم Y هستند.

این مطالعه که بر روی ۲۰۵ هزار و ۱۱ مرد در انگلیس انجام شد، نشان داد که از هر ۱۰ مرد، چهار نفر آن‌ها یعنی ۴۳.۶ درصد در ۷۰ سالگی بخش قابل توجهی از کروموزوم Y خود را از دست داده بودند.

محققانی که به این کشف دست یافتند، اعلام کردند که این تغییر عجیب و غریب می‌تواند نشانه‌ای باشد که دی.ان.ای مردان بی ثبات است و بدن اجازه می‌دهد که جهش های ژنتیکی تصادفی به آن اضافه شود. محققان در این مطالعه که به رهبری محققان دانشگاه کمبریج انجام شد، داده‌های یک بانک زیستی را در انگلیس که حاوی دی.ان.ای ۵۰۰ هزار داوطلب بود، بررسی کردند.

آن‌ها متوجه شدند که ۲۰ درصد از مردان با هر سنی مقداری از کروموزوم‌های Y خود را از دست داده بودند و این شمار زمانی که مردان به دهه ۷۰ سالگی خود می‌رسیدند دو برابر می‌شد. هنوز علت ناپدید شدن این کروموزوم‌ها مشخص نیست اما محققان اعلام کردند که این موضوع می‌تواند نشانه بروز مشکل دیگری در بدن باشد که اجازه می‌دهد جهش ها جمع شوند.

به گفته محققان، بروز جهش‌های تصادفی عادی است و افراد با مسن شدن سلول‌های جهش یافته بیشتری پیدا می‌کنند؛ این موضوع نیز می‌تواند نمونه‌ای از آن باشد. هر چه انسان پیرتر می‌شود، خطاهای بیشتری در تقسیم سلولی وی بروز می‌کند.

محققان خاطرنشان کردند که برخی مردان نسبت به سایر مردان در از دست دادن کروموزوم‌های خود مستعدتر هستند و به نظر می‌رسد که این مردان همچنین در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان‌های مغزی گلیوما و سرطان کلیه قرار دارند. به غیر از تفاوت ژنتیکی، این حقیقت که بدن اجازه می‌دهد جهش‌هایی بروز کنند که کروموزوم Y را از بین می‌برند، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان می‌تواند افزایش یابد. از دست دادن کروموزوم و سرطان هر دو در خطاهای دی.ان.ای ریشه دارند و می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند. این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است


زنان ورزشکار عمر طولانی‌تر دارند


ایرنا: مطالعات جدید محققان اسپانیایی نشان می‌دهد ورزش منظم و جدی احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی، سرطان و عوامل دیگر را در زنان کاهش می‌دهد.

‌نویسنده ارشد این پژوهش به زنان گفته است: "هر چقدر می‌توانید ورزش کنید، تناسب اندام سپری در مقابل مرگ است."

مطالعات قبلی بارها تاثیر ورزش بر سلامت و طول عمر را تایید کرده‌اند. به همین منظور محققان تحقیقات جدیدی را در مورد ورزش و سلامت و طول عمر زنان آغاز کردند. در این مطالعه چهار هزار و ۷۱۴ زن بالغ که تحت تست ورزش قرار داشتند و مشکوک به بیماری‌های شریان کرونر بودند مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه زنانی که ظرفیت ورزش خوبی داشتند با افرادی که ظرفیت ورزش خوبی نداشتند مقایسه شدند. ظرفیت ورزشی با نسبت سوخت‌وساز در طی یک فعالیت فیزیکی خاص سنجیده می‌شود.

نتایج نشان می‌دهد زنانی که به طور مرتب و جدی ورزش می‌کنند و ظرفیت ورزشی خوبی دارند، کمتر در معرض مرگ ناشی از سرطان، بیماری‌های قلبی و هر دلیل دیگری قرار دارند. برای دستیابی به اثرات مثبت ورزش بر سلامت نیازی به ورزش‌ حرفه‌ای و صرف هزینه نیست و با پیاده‌روی روزانه نیز می‌توان به این هدف دست یافت. نتایج این پژوهش در کنگره علمی انجمن قلب اروپا ارائه شده است.


تحرک خطر ابتلا به سرطان پروستات را به نصف می‌رساند


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان داد تحرک بدنی روزانه و منظم خطر بروز سرطان پروستات را در مردان به نصف کاهش می‌دهد.

نتایج مطالعه اخیر محققان دانشگاه بریستول بر روی بیش از ۱۴۰ هزار مرد بالای ۵۰ سال نشان داد احتمال بروز سرطان پروستات در آن دسته از مردانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، نسبت به کم‌تحرک‌ترها، ۵۱ درصد کمتر است. در این پژوهش دانشمندان ۲۲ فاکتور خطر برای سرطان پروستات را مورد بررسی قرار دادند که نقش فعالیت بدنی از همه پررنگ‌تر و برجسته‌تر بود.  

نکته قابل توجه در این است که منظور از فعالیت بدنی ورزش‌های سخت و سنگین نیست و می‌تواند همان پیاده‌روی روزانه باشد. تحقیقات پیشین نقش فعالیت بدنی را در کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های روده، سینه و رحم نشان داده بود اما این نخستین بار است که تاثیر چنین عاملی در بروز سرطان پروستات در مردان مورد بررسی قرار می‌گیرد. تا به امروز به جز کنترل وزن راه دیگری برای پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان پروستات ارائه نشده بود.


استفاده از رنگ مو خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد


ایرنا: براساس نتایج مطالعات اخیر محققان مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط آمریکا، برخی از مواد اولیه موجود در محصولات مورد استفاده در رنگ و صاف کردن مو، احتمال بروز سرطان سینه را در زنان در معرض خطر، افزایش می‌دهند.

محققان مدت‌هاست که در مورد ارتباط احتمالی میان استفاده از رنگ مو و بروز سرطان تحقیق می‌کنند اما یافته‌های به دست آمده متناقض بوده‌اند. حال پژوهشگران موسسه ملی علوم بهداشت محیط آمریکا با همکاری تیمی از دانشگاه کارولینای شمالی با مطالعه‌ای که بر روی وضعیت ۴۷ هزار نفر زنی که خواهرانشان به سرطان سینه مبتلا هستند، انجام دادند، دریافتند که استفاده مرتب از رنگ مو و محصولات مورد استفاده در صاف کردن موها احتمال ابتلای این دسته از زنان را به سرطان سینه به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. 

زنان شرکت کننده در این پژوهش پرسشنامه‌هایی را پر کردند که شامل اطلاعاتی در مورد تعداد دفعات استفاده از محصولات مراقبت از مو بود. محققان در ادامه این شرکت کنندگان را به دو گروه سفید و سیاهپوست تقسیم بندی کرده و دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن دسته از سفیدپوستانی که دستکم یک بار در هر ۵ تا ۸ هفته از رنگ موی دائم استفاده می‌کنند، در مقایسه با سفیدپوستانی که از رنگ مو استفاده نمی‌کنند، هشت درصد بیشتر است. این افزایش خطر در بین زنان سیاهپوست به ۶۰ درصد نیز رسید.

یافته‌های این پژوهش همچنین نشان داد شرکت‌کنندگانی که به طور مداوم از مواد صاف کننده مو استفاده می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. به گفته متخصصین ۱۰ درصد از سرطان‌های سینه ژنتیکی است. تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ بر روی بیش از ۲۳ هزار نفر زن سوئدی که خواهرانی مبتلا به سرطان سینه داشتند، انجام شد، نشان داد این زنان بین دو تا ۶.۵ برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. گزارش کامل این پژوهش در مجله International Journal of Cancer منتشر شده است.  


افسردگی بارداری رفتار فرزندان پسر را تغییر می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که افسردگی مادران در دوران بارداری، رفتار نوزادان پسر را تغییر می‌دهد اما مادران اغلب متوجه این موضوع نمی‌شوند.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «کاردیف» در انگلیس انجام شد، نشان می‌دهد، زنانی که در دوران بارداری علائم افسردگی و اضطراب دارند، متوجه تغییر مشکلات رفتاری نوزادان پسر خود نمی‌شوند اما در رابطه با رفتار نوزادان دختر خود ابراز نگرانی می‌کنند.

از هر چهار زن باردار، یک نفر در دوران بارداری به افسردگی و اضطراب مبتلا می‌شود و شواهد نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند خطر بروز مشکلات احساسی و رفتاری را در فرزندان به ویژه در فرزندان پسر افزایش دهد.

محور توجه این مطالعه بر کودکان مادرانی تمرکز داشت که علائم افسردگی و اضطراب بارداری را گزارش داده بودند. محققان در این مطالعه به ویژه این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که چه شاخص‌های اولیه مشکلات در یک سالگی این کودکان بروز می‌کند.

محققان تاخیرهایی را در زبان باز کردن و شواهدی از مشکلات عاطفی را در نوزادان پسر مشاهده کردند اما متوجه بروز این مشکلات در نوزادان دختر نشدند. یافته شگفت‌انگیز این مطالعه این بود که مادران متوجه این مشکلات در فرزندان پسرشان نمی‌شدند اما آنها را در فرزندان دختر خود درک می‌کردند.

پروفسور «روزالیند جان» نویسنده ارشد این مطالعه گفت: یافته اصلی تحقیق ما این بود که مادرانی که افسردگی و علائم اضطرابی بالاتری در دوران بارداری داشتند، از پیوند ضعیف، پرخاشگری بالاتر و سازگاری کمتر نوزادان دختر خود خبر می‌دادند اما متوجه این مشکلات رفتاری در نوزادان پسر خود نمی‌شدند. در مقابل، ارزیابی عینی ما نشان داد که نوزادان پسر بیشتر تحت تأثیر اضطراب یا افسردگی دوران بارداری مادرانشان قرار داشتند، اما مادران متوجه این موضوع نمی‌شدند.

پروفسور «استفانی ون گوزن»، مؤلف این مطالعه، از دانشکده روانشناسی دانشگاه کاردیف گفت: مادرانی که خودشان دارای مشکلات عاطفی هستند، نمی‌دانند که پسرانشان نیز دچار مشکل هستند و به این ترتیب نوزادان پسر از حمایت‌های لازم در سال‌های اولیه زندگی خود برخوردار نمی‌شوند. نتایج این مطالعه در مجله Affective Disorders منتشر شده است.


فضاهای سبز شهری موجب افزایش طول عمر می‌شوند


ایرنا: انستیتوی سلامت جهانی بارسلونا واقع در اسپانیا با همکاری محققان دانشگاه ایالتی کلورادو دریافتند فضاهای سبز شهری موجب افزایش طول عمر شهروندان می‌شود.

در این تحقیقات، مطالعات طولی انجام گرفته با مشارکت ۸ میلیون شهروند در کشورهای آمریکا، کانادا، چین،‌ایتالیا، اسپانیا، سوییس و استرالیا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد فضاهای سبز شهری مانع بروز مرگ زودهنگام می‌شوند.

بر اساس این تحقیقات، به ازای ۱۰ درصد افزایش فضای سبز در شعاع ۵۰۰ متری محل زندگی یک شهروند، احتمال مرگ زودهنگام وی به میزان ۴ درصد کاهش می‌یابد. این نتایج نشان‌دهنده اهمیت وسعت فضاهای سبز شهری بر سلامت عمومی جامعه است.

به گفته محققان اغلب شهرها از فضای سبز کافی برخوردار نیستند، در حالی که این فضاهای سبز علاوه بر بهبود سلامت شهروندان، موجب کاهش اثر جزیره‌ای در شهرها شده و مانع تغییرات آب و هوایی زمین و آلودگی هوا می‌شوند.

فضاهای سبز شهری مانند پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، باغ‌ها و ساحل دریاچه‌ها، امکان فعالیت فیزیکی، استراحت، آرامش و فرار از گرما را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. تحقیقات متعددی نشان می‌دهند که فضاهای سبز موجب کاهش استرس و بهبود سلامت روان شهروندان می‌شوند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The Lancet Planetary Health منتشر شده است.


گرمایش زمین تولد نوزادان را دو هفته جلو می‌اندازد


ایرنا: نتایج یک مطالعه که به تازگی در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که گرمایش زمین موجب افزایش هورمون زایمان شده و در نتیجه نوزادان دو هفته زودتر به دنیا می‌آیند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در این مطالعه داده‌های بیش از ۵۶ میلیون تولد را در آمریکا در فاصله زمانی میان سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۸۸ مطالعه کردند. آنها متوجه شدند که در روزهای گرم‌تر - روزهایی که دمای هوا ۳۲.۲ درجه سانتی‌گراد و یا بالاتر بود- میزان تولد نوزادان به اندازه قابل توجهی افزایش می‌یافت و در نتیجه دوره بسیاری از بارداری‌ها کوتاه می‌شدند.

محققان با مطالعه میزان تولد نوزادان و آب و هوا در آمریکا متوجه شدند که میزان تولد نوزدان در روزهای گرم‌تر پنج درصد افزایش می‌یابد. آنها خاطرنشان کردند که در آمریکا سالانه دست‌کم ۲۵ هزار نوزاد پیش از موعد به دنیا می‌آیند که این موضوع سلامت نوزادان را به خطر می‌اندازد. به گفته محققان، تولد نوزاد زودتر و قبل از زمان لازم برای رشد کامل، می‌تواند اثرات کوتاه یا بلندمدتی بر سلامت کودک داشته باشد.

انتظار می‌رود که امواج گرما شایع‌تر شود زیرا سطوح دی اکسید کربن موجود در اتمسفر زمین موجب به دام انداختن گرمای خورشید در زمین و افزایش دمای جهان می‌شود. جزییات این مطالعه در مجله Nature Climate Change منتشر شده است.


قرص‌های رژیمی خطر ابتلا به اختلالِ خوردن را در زنان جوان افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به اختلال خوردن در نوجوانان و زنان جوانی که برای کنترل وزن خود از قرص‌های رژیمی و ملین‌ها استفاده می‌کنند، در عرض سه سال، پنج تا شش برابر بیشتر است.

اختلال خوردن، نوعی اختلال در نحوه غذا خوردن است که از حالت طبیعی خارج شده است. مثلا اگر فرد از خوردن غذای کافی امتناع می‌کند، یا بیش از اندازه غذا می‌خورد، یا پس از مصرف غذا اقدام به مصرف مسهل می‌کند، یا عمدا استفراغ می‌کند و یا ترکیبی از اختلالات فوق را داشته باشد، به اختلالِ خوردن مبتلا شده است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه بوستون در آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که استفاده از این داروها برای کاهش وزن خطرناک است و مشاوران آن را به عنوان یک علامت هشداردهنده در نظر می‌گیرند زیرا مصرف این قرص‌ها با افزایش خطر ابتلا به اختلال خوردن مانند بی‌اشتهایی یا پرخوری روانی (بولیمیا) ارتباط دارد.

«جوردن لوینسون» از بخش کودکان و نوجوانان بیمارستان بوستون گفت: "تبلیغات برای این محصولات در رسانه‌های اجتماعی متداول است و این محصولات به راحتی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های محلی قابل دسترس هستند و این باعث می‌شود که جوانان تصور اشتباهی از مصرف آنها نداشته باشند.

مصرف این محصولات برای مدیریت سالم وزن از نظر پزشکی توصیه نمی‌شوند و حتی خطرناک نیز هستند. زمانی‌که جوانان به راحتی این محصولات مضر را مصرف می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به اختلالات رفتارهای کنترل وزن خواهند بود و همانطور که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد حتی در مسیر ابتلا به اختلال خوردن نیز قرار میگیرند.

محققان در این مطالعه داده‌های مرتبط با ۱۰ هزار زن آمریکایی ۱۴ و ۳۶ ساله را که در یک مطالعه طولانی‌مدت شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند؛ آنها زنان جوانی را که از قبل به اختلال خوردن مبتلا بودند، از این مطالعه جدا کرده و محور توجه خود را فقط بر وضعیت‌های تنظیم اضافه وزن و سایر عوامل متمرکز کردند. آنها متوجه شدند که اختلال خوردن تنها در یک درصد زنانی بروز کرد که در سال گذشته از قرص‌های رژیمی برای کنترل وزن استفاده نمی‌کردند اما این شمار برای زنانی که این قرص ها را مصرف می کردند ۱.۸ درصد بود. به طور مشابه، ۰.۸ درصد از زنانی که مصرف ملین برای کاهش وزن را گزارش نکردند بعداً به اختلال خوردن مبتلا شدند درحالیکه این میزان برای زنانی که ملین مصرف می‌کردند ۴.۶ درصد بود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف این نوع محصولات احتمال ابتلا به اختلالات خوردن را از طریق بروز رفتارهای نامنظم در خوردن غذا، اختلالات جسمی در هضم یا مسائل روانی افزایش می‌دهد. نتایج این مطالعه در مجله Public Health منتشر شده است.


کم خوابی استخوان‌ها را ضعیف‌تر می‌کند


ایرنا: نتایج یک مطالعه بر روی زنان یائسه نشان می‌دهد استخوان‌های زنانی‌که خواب شبانه کمتر از هفت ساعت دارند، سریعتر پیر می‌شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی مختلف بدن این زنان بیشتر است.

محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا در این مطالعه داده‌های حدود ۱۱ هزار زن را که در یک مطالعه طولانی مدت شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه نشان داد زنانی‌که در دوران پس از یائسگی قرار داشتند و شب ها کمتر از پنج ساعت می‌خوابند، نسبت به زنانی‌که شب ها بطور متوسط هفت ساعت می‌خوابند، تراکم استخوانی پایین‌تری داشتند. این مطالعه همچنین نشان داد، خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی استخوان لگن و ستون فقرات زنان یائسه‌ای که خواب شبانه کمی داشتند، دو برابر بیشتر بود. محققان خاطر نشان کردند که  اختلاف تراکم استخوانی بین زنان کم خواب و کسانی که هفت ساعت می‌خوابیدند کم اما  تقریباً برابر با یک سال پیری استخوان بود.

نتایج این مطالعه در واقع تاکیدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نشان داده بودند، زنانی‌که خواب بسیار کمی دارند در معرض خطر بالاتر ابتلا به شکستگی‌های استخوانی قرار دارند. زنانی‌که شب ها پنج ساعت یا کمتر از پنج ساعت می‌خوابیدند نسبت به زنانی‌که شب ها هفت ساعت می‌خوابیدند، تراکم استخوانی کمتری در کل بدن، ناحیه لگن، گردن و ستون فقرات داشتند. همچنین این زنان دو برابر بیشتر احتمال داشت که دچار پوکی استخوان در کل بدن شوند و احتمال پوکی استخوان در ناحیه های لگن و ستون فقرات به ترتیب ۶۳ درصد و ۲۸ درصد بیشتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به پوکی استخوان در ناحیه ستون فقرات و کل بدن در زنانی‌که شب‌ها شش ساعت می‌خوابیدند نسبت به زنانی‌که شب ها هفت ساعت می‌خوابیدند، اندکی افزایش داشت. نتایج این مطالعه در مجله  Bone and Mineral Research منتشر شده است.


یک چهارم جوانان انگلیس، نشانه‌های اعتیاد به گوشی موبایل را دارند


سایت یک پزشک: تحقیقات روان‌پزشکان نشان می‌دهد تقریبا یک چهارم جوانان آنقدر به تلفن همراه خود وابسته هستند که می‌شود اعتیاد تلقی کرد.

این تحقیقات در کالج کینگ لندن انجام شده و می‌گوید جوانانی که به طرز اعتیادآوری به گوشی‌های خود وابسته هستند؛ در صورت عدم دسترسی به آن دچار «هراس» و «آشفتگی» می‌شوند.

همچنین، این افراد نمی‌توانند مدت زمان استفاده از گوشی یا حضور آنلاین خود را کنترل کنند. مطالعه صورت گرفته می‌گوید چنین اعتیادی به گوشی می‌تواند عواقب جدی برای سلامت روانی جوانان داشته باشد. نتایج این تحقیق در نشریه BMC Psychiatry منتشر شده است و مبتنی بر تحلیل ۴۱ مطالعه روی ۴۲ هزار جوانی است که به طرز مشکل‌زایی از اسمارت‌فون خود استفاده می‌کنند.

در این مطالعه، ۲۳ درصد افراد رفتارهایی همانند معتادان دارند؛ مانند استرس و اضطراب، عدم توانایی در استفاده معتدل از گوشی تلفن همراه، عدم کاهش مدت زمان استفاده از گوشی تلفن همراه یا مصرف گوشی به حدی که سایر فعالیت‌ها مختل شده و ضربه ببینند. این رفتار اعتیادآور نسبت به گوشی می‌تواند منشا سایر مشکلات روحی و روانی هم باشد. مشکلاتی مانند استرس دایمی، روحیه افسرده، کمبود خواب، کاهش پیشرفت در مدرسه یا عدم تمرکز و هوشیاری حین انجام کارها.

افسردگی بارزترین نشانه اعتیاد به گوشی

نیکولا کالک، یکی از نویسندگان تحقیق فوق از موسسه روان‌پزشکی، روان‌شناسی و علوم اعصاب در کالج کینگ لندن می‌گوید: «اسمارت‌فون‌ها جایی هستند که باید متوقف شویم و بیشتر درباره شیوه‌های مشکل‌ساز استفاده و درجه اعتیاد به آن‌ها را تحقیق کنیم.»

دکتر کالک می‌گوید: «هنوز ما دقیقا نمی‌دانیم جوانان به خود گوشی اعتیاد پیدا می‌کنند یا به اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی.». نیاز به اطلاع‌رسانی و آگاهی عمومی درباره خطرات استفاده زیادی از اسمارت‌فون‌ها داریم. والدین باید بدانند فرزندشان چقدر از تلفن‌ها استفاده کرده و هر روز چقدر وقت صرف کار با نرم‌افزارها می‌کنند.

سامانتا سون، دیگر نویسنده مقاله فوق، ضمن تاکید بر این موضوع که اعتیاد به گوشی‌ها می‌تواند عواقب جدی برای جوانان داشته و سلامت روانی و کارایی روزانه آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ اعتراف می‌کند نیاز به مطالعه و تحقیقات بیشتر برای مشخص شدن ابعاد استفاده مشکل‌دار از اسمارت‌فون‌ها است.

امی اوربن، محقق بخش شناختی و علوم معز دانشگاه کمبریج نیز هشدار داده ارتباطی علت و معلولی میان استفاده از اسمارت‌فون‌ها با بروز مشکلات روحی از جمله افسردگی وجود دارد. دکتر اوربن در تحقیقات خود ثابت کرده است استفاده از گوشی تلفن همراه خیابانی یک طرفه نیست و وجود مشکلات روانی در افراد می‌تواند روی میزان استفاده از تلفن‌های هوشمند نیز تاثیرگذار باشد.


روغن زیتون بخورید تا فراموشی نگیرید


ایرنا: مطالعات جدید نشان می‌دهد رژیم غذایی غنی از روغن زیتون فرابکر در مقابل زوال عقل اثر محافظتی دارد.

مطالعات قبلی تاثیر روغن زیتون فرابکر بر کاهش کلسترول و بیماری‌های قلبی را تایید کرده است. در سال ۲۰۱۲ میلادی یک مطالعه در مدل‌های حیوانی نشان داد این ماده غذایی بر سیستم عصبی نیز تاثیر مستقیم دارد و عملکرد حافظه جوندگان را افزایش می‌دهد. محققان احتمال دادند دلیل تاثیر روغن زیتون فرابکر بر بهبود عملکرد حافظه و معکوس‌کردن فرآیند پیری مغز، وجود آنتی اکسیدان قوی پلی فنول باشد.

محققان مرکز میکروبیولوژی و فارماکولوژی دانشکده پزشکی لوییز کاتز در فیلادلفیای آمریکا مطالعات جدیدی را در زمینه تاثیر روغن زیتون فرابکر بر سیستم عصبی آغاز کردند. بر این اساس روغن زیتون فرآیند اتوفاژی را بهبود می‌بخشد. این فرآیند مربوط به توانایی سلول‌های مغزی در نابودی ضایعات مغزی به منظور حفظ یکپارچگی سیناپس‌ها است. به اتصال سلول‌های عصبی سیناپس گفته می‌شود.

بیماری زوال عقل بر اثر تجمع یک پروتئین به نام تاو شکل می‌گیرد. این مطالعات نشان می‌دهد رژیم غذایی حاوی روغن زیتون میزان تجمع پروتئین تاو را تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد که به معنای بهبود حافظه و کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل است. نتایج این مطالعه در نشریه Aging Cell منتشر شده است.


سلنیوم از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند


ایرنا: مطالعات محققان چینی نشان می‌دهد عنصر معدنی سلنیوم در کاهش احتمال ابتلا به پوکی استخوان نقش دارد.

استخوان‌ها از فیبرهای کلاژن و مواد معدنی تشکیل شده‌اند. از بدو تولد تا اوایل ۲۰ سالگی، سلول‌های استخوانی با جذب مواد مغذی و معدنی رشد می‌کنند و متراکم می‌شوند. معمولا اوج تراکم استخوان‌ها در ۲۰ سالگی است. رشد و توسعه استخوان‌ها تا حدود ۲۵ سالگی ادامه دارد و پس از آن کاهش می‌یابد. پس از ۴۵ سالگی و با افزایش سن، تراکم استخوان‌ها به تدریج کاهش می‌یابد و کلسیم لازم برای بدن از ذخیره استخوان‌ها تامین می‌شود.

در پوکی استخوان اصطلاحا استخوان‌ها متخلخل می‌شوند. ساختار میکروسکوپی استخوان‌ها به صورت لانه زنبوری است. منافذ و خانه‌های استخوان پوک بسیار بزرگتر از استخوان سالم است. در این حالت استخوان‌ها به تدریج جرم و تراکم خود را از دست می‌دهند و بسیار حساس و شکننده می‌شوند.

بر اساس آمار ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به پوکی استخوان مبتلا هستند. از هر سه زن یک نفر پس از ۵۰ سالگی به این عارضه مبتلا می‌شود. این آمار در مردان یک از پنج نفر است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد علاوه بر کلسیم، ماده معدنی سلنیوم نیز در جلوگیری از پوکی استخوان نقش دارد. ماهی، انواع آجیل، گوشت گاو و مرغ و انواع دانه‌های روغنی، غلات، جگر و سیر حاوی سلنیوم هستند.

میزان سلنیوم روزانه مورد نیاز بدن به قرار زیر است:

-    کودکان ۱ تا ۳ ساله، ۲۰ میکروگرم در روز

-    کودکان ۴ تا ۸ ساله، ۳۰ میکروگرم در روز

-    کودکان ۹ تا ۱۳ ساله، ۴۰ میکروگرم در روز

-    افراد بالغ و نوجوانان بالای ۱۴ سال، ۵۰ میکروگرم در روز

-    زنان باردار، ۶۰ میکروگرم در روز

-    زنان شیرده، ۷۰ میکروگرم در روز

محققان احتمال می‌دهند سلنیوم با مهار مولکول‌های ایمنی مانند سیتوکین در کاهش ابتلا به پوکی استخوان نقش دارد. نتایج این مطالعه در نشریه BMC Musculoskeletal Disorders منتشر شده است.


خرما باعث راحتی زایمان می‌شود


روزنامه خراسان: زایمان بدون شک فرایندی دردناک برای زنان است. شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های باردار این باشد که بتوانند زایمان راحتی داشته باشند و فرزندشان را به سلامتی در آغوش بگیرند. موارد زیادی وجود دارد که گفته می‌شود باعث راحتی زایمان می‌شود.

یکی از آن ها خوردن خرما در طی بارداری است. خرما به دلیل پروتئین‌ها، فیبر و ویتامین‌هایی که دارد و همچنین مقدار چربی پایین می‌تواند باعث یک بارداری سالم و همچنین زایمان راحت شود. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد خوردن خرما در حاملگی باعث زایمان راحت می‌شود.

اما چگونه خرما باعث راحتی زایمان می‌شود؟ خوردن خرما به عنوان میان وعده باعث شروع زود هنگام دردهای زایمان نمی‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر مثبتی روی فرایند زایمان دارد. تحقیقی در سال ۲۰۱۷ روی گروهی از زنان باردار انجام و نتایج آن در مجله «زنان و زایمان» چاپ شد. این تحقیق درباره تاثیر خوردن خرما در طول بارداری و همچنین راحتی زایمان بود. این تحقیق روی ۱۵۴ خانم باردار انجام شد و محققان، خانم‌های باردار را به دو گروه ۷۷ نفره تقسیم کردند. گروه اول از هفته ۳۷ تا پایان بارداری روزانه هفت خرما ‌خوردند و گروه دوم هیچ خرمایی را در طی بارداری مصرف نکردند.

نتیجه این تحقیق نشان داد گروه اول که هر روز خرما مصرف می‌کردند دچار درد زایمان زود هنگام نشدند و جدا از این موضوع در طی زایمان تعداد کمی از این گروه به هورمون اکسی توسین (هورمونی که باعث تولید انقباض‌های رحم می‌شود) نیاز داشتند. تنها ۳۷ درصد از زنانی که هر روز خرما مصرف می‌کردند نیاز به هورمون اکسی توسین داشتند این در حالی بود که ۵۰ درصد از زنان گروه دوم که خرما مصرف نمی‌کردند به هورمون اکسی توسین نیاز داشتند. محققان معتقد هستند که میوه‌ها به ویژه خرما دارای هورمون اکسی توسین است که این هورمون رحم را برای انقباض‌ها آماده می‌کند و در نتیجه باعث راحتی در زایمان می‌شود. نکته مهم در این تحقیق این است که هیچ ضرر یا نکته منفی درباره مصرف خرما در بارداری ثبت نشده است و اگر شما باردار هستید می‌توانید آن را به راحتی البته به مقدار مجاز میل کنید.


چاقی مغز نوجوانان را تغییر می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مغز نوجوانان چاق تفاوت‌های خاصی با مغز هم سالان لاغر خود دارد؛ تغییراتی که می‌تواند نشانه‌ای از آسیب ناشی از التهاب باشد.

محققان در این مطالعه با استفاده از روش‌های پیشرفته MRI، متوجه شدند که در ماده سفید مغز نوجوانان چاق علائمی از کاهش «یکپارچگی» وجود دارد. ماده سفید حاوی الیافی است که نواحی مختلف مغز را به هم وصل می‌کند. در این مورد، یکپارچگی کاهش یافته ماده سفید در ناحیه‌ای از مغز مشاهده شد که با کنترل احساسات و جستجوی «پاداش» مرتبط بود.

با این حال محققان یافته‌های این مطالعه را که بر اساس بررسی ۱۲۰ نوجوان بدست آمده، مقدماتی توصیف کرده و اظهار می‌دارند که هنوز علت این کاهش مشخص نیست.

اما یافته‌های این مطالعه تاکیدی است بر شواهدی که چاقی را با بروز برخی تفاوت‌های ساختاری در مغز ارتباط می‌دهند. برای مثال مطالعات اخیر بر روی مغز بزرگسالان، شواهدی از «کوچک شدن» بافت مغز را میان افرادی نشان داده است که در بدنشان به ویژه در اطراف شکم سطوح بالایی از چربی دارند.

محققان می‌گویند یک احتمال می‌تواند این باشد که مقادیر بیش از حد چربی در بدن از طریق بروز التهاب مستقیم به مغز آسیب می‌زند. در این مطالعه جدید، ارتباطی میان کاهش یکپارچگی ماده سفید مغز و سطوح بالاتر برخی مواد التهابی در خون مشاهده شد. این مطالعه همچنین نشان داد نوجوانانی که علائمی از کاهش یکپارچگی در ماده سفید مغزشان داشتند، سطوح بالاتری از هورمون‌های لپتین و انسولین نیز دارند. لپتین در کنترل اشتها نقش دارد، در حالی که انسولین میزان قند خون را تنظیم می‌کند.

این مطالعه نشان داد که تغییرات مغز در نوجوانان چاق مرتبط با نواحی مهمی بود که مسئولیت کنترل اشتها، احساسات و عملکردهای شناختی را بر عهده دارند. نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ارائه می شود.


حقیقت تکان‌دهنده در مورد خطرات در کمین ناخن‌کاران


ایرنا: نتایج مطالعات محققان نشان داد قرارگیری درازمدت ناخن‌کاران در معرض ترکیبات آلی فرار (VOCs) آنان را در معرض خطرات جدی چون ابتلا به مشکلات تنفسی، اختلال در باروری و سرطان قرار می‌دهد. 

هرکس که یک بار هم گذرش به سالن‌های ترمیم و زیبایی ناخن افتاده باشد، با بوی زننده برآمده از ناخن‌های مصنوعی، لاک و لاک پاکن‌ها آشناست. مشتریانی که برای ترمیم یا طراحی ناخن‌های خود به این سالن‌ها مراجعه می‌کنند به طور موقت و گذرا این بو را تحمل می‌کنند اما ناخن‌کارهایی که ساعت‌ها در معرض مواد شیمیایی موجود در فضای این سالن‌ها هستند، با جان و سلامت خود بازی می‌کنند.  

بوی نامطبوعی که در سالن‌های ناخن‌کاری به مشام می‌رسد، ناشی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) است که به‌سادگی بخار شده و به گاز تبدیل می‌شوند. استشمام طولانی مدت این مواد طیف گسترده‌ای از مشکلات را برای سلامت افراد به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به بروز سردرد، ابتلا به التهاب تنفسی، اختلال در باروری و سرطان اشاره کرد.

محققان دانشگاه ایالتی کلرادو این مساله را در ۶ سالن ترمیم و کاشت ناخن این ایالت مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که ناخن‌کارانی که در این سالن‌ها مشغول به کار هستند، بیشتر ساعات روز را در معرض سطوح بالایی از بخار ترکیبات آلی فرار قرار دارند. ناخنکارهای حرفه‌ای که تا ۱۹ سال سابقه کار در این سالن‌ها داشتند، از سردرد و التهابات پوستی و چشمی شکایت می‌کردند.

بسیاری از افراد کار کردن در سالن‌های زیبایی را به عنوان یک شغل نسبتا بی‌خطر به حساب می‌آورند اما این طور نیست. یافته‌های مطالعات محققان نشان داد که میزان قرار گرفتن در معرض هیدروکربن‌های آروماتیک چون بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلین در این سالن‌ها با سطحی که از مطالعات انجام شده بر روی کارگران پالایشگاه‌های نفت و تعمیرکاران خودرو به دست آمده، برابری می‌کند. 

یافته‌های به دست آمده از این تحقیق چیز جدیدی نیست. پژوهشگران ایرانی در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ میلادی بر روی سالن‌های زیبایی در تهران انجام دادند، به وجود غلظت مشابهی از بنزن، اتیل بنزن و زایلین در فضای این سالن‌ها دست یافتند. 


تکان دادن سر برای خروج آب از حفره گوش، موجب آسیب مغزی در کودکان است


ایرنا: محققان دانشگاه کرنل با همکاری محققان دانشگاه ویرجینیا تک واقع در آمریکا، نشان دادند تکان دادن سر به منظور خارج کردن آب از حفره گوش می‌تواند موجب آسیب مغزی در کودکان شود.

با وجود این که آب به دام افتاده درون حفره گوش می‌تواند موجب عفونت و حتی آسیب به شنوایی شود، متداول‌ترین روش مورد استفاده برای خارج کردن آب از حفره گوش نیز می‌تواند موجب بروز آسیب مغزی شود.

به گفته محققان، تمرکز این تحقیقات بر شتاب موردنیاز برای خارج کردن آب از حفره گوش از طریق تکان دادن سر بوده است. محققان با انجام آزمایشات تجربی با استفاده از تیوب‌های شیشه‌ای و شبیه‌سازی کانال گوش با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی دریافتند شتاب موردنیاز برای خارج کردن آب از حفره گوش یک کودک، ۱۰ برابر بیش از نیروی گرانش زمین است و این شتاب می‌تواند موجب آسیب مغزی شود.

در مورد افراد بزرگسال به دلیل قطر بیشتر حفره گوش، شتاب کمتری برای خارج کردن آب لازم است و به گفته محققان میزان شتاب بسته به حجم و موقعیت آب در کانال گوش متفاوت است. گزارش کامل این تحقیقات در هفتاد و دومین نشست سالانه انجمن فیزیک آمریکا ارائه خواهد شد.


تاثیر استرس دوره بارداری بر یادگیری فرزندان


ایسنا: نتایج یک مطالعه مروری بر روی تحقیقاتی که در زمینه تاثیر استرس دوران بارداری بر حافظه و یادگیری فرزندان انجام شده نشان می‌دهد استرس زنان در دوره بارداری هر چه شدیدتر و طولانی‌تر باشد آثار سوء بیشتری بر حافظه و یادگیری فرزندان بر جا می‌گذارد.

استرس پاسخ فیزیولوژیک فرد به یک عامل استرس‌زا مثل تغییر در شرایط محیط اطراف است؛ این پاسخ با همکاری چندین سیستم در بدن پستانداران تولید می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها سیستم اتونوم و محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال(HPA) است. اگر چه برخی استرس‌ها لازمه حفظ حیات هستند، اما بسیاری از آن‌ها، بالاخص زمانی که مزمن شوند می‌توانند بر ساختار و عملکرد کلیه دستگاه‌های بدن اثر سوء بگذارند. محققان در مطالعه‌ای مروری با عنوان" تاثیر استرس دوران بارداری بر حافظه و یادگیری فرزندان و راهکارهای مقابله با آن" این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در پژوهشی که توسط فاطمه عقیقی، محمود سلامی و سید علی‌رضا طلائی از مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی کاشان انجام شده، آمده است: «مواجهه با استرس در ابتدای زندگی اثربرنامه‌ریزی کننده‌ای بر فعالیت محور HPA و مغز دارد. مطالعات انجام شده روی انسان و مدل‌های حیوانی تاثیرات استرس دوران بارداری بر حافظه و یادگیری از سطح مولکولی تا سطح رفتاری را نشان داده‌اند. این تاثیرات بسته به نوع، شدت و مدت زمان استرس، سن حاملگی و جنسیت فرزندان متفاوت است.»

در این مقاله آمده است: «در مطالعات پیشین نشان داده شده است تعداد زیادی از فرزندانی که مادران آن‌ها در دوران بارداری در معرض استرس قرار گرفته بودند، در سن دو سالگی فاقد توانایی‌های شناختی و زبانی بوده‌اند و جالب این که شدت و نوع این اختلالات با شدت استرسی که مادران با آن مواجه شده‌اند، رابطه مستقیم داشته است. به علاوه، مشاهده شده است که حجم ماده خاکستری در قشرهای پیش‌پیشانی، پره‌موتور، تمپورال میانی و جانبی، شکنج پس مرکزی و مخچه کودکان شش تا ۹ ساله‌ای که مادران آن‌ها در طی هفته‌ی ۱۹ بارداری در معرض استرس بوده‌اند در مقایسه با کودکان نرمال کمتر است و این یافته می‌تواند دلیل محکمی بر کاهش توانایی‌های زبانی و شناختی این کودکان باشد.»

نویسندگان این مطالعه مروری می‌گویند: «برخلاف موارد گفته شده، برخی مطالعات نشان می‌دهند که استرس دوران بارداری حافظه و یادگیری را ارتقا می‌دهد. تفاوت موجود بین گزارش‌های اعلام شده درمورد اثر استرس دوران بارداری بر حافظه و یادگیری را می‌توان به تفاوت شدت استرس اعمال شده مربوط دانست. چرا که نشان داده شده است مواجهه روزانه با ۲۴۰دقیقه استرس محدودکننده دارای اثر نوروتوکسیک در مغز جنین بوده، در حالی که روزانه ۳۰ دقیقه استرس محدودکننده موجب تکامل این نورون‌ها می‌شود. در واقع این گزارش‌های تاییدی بر این اصل است که رابطه بین استرس و یادگیری به شکل U معکوس است؛ بدین معنی که استرس متوسط باعث تسهیل یادگیری شده و استرس شدید منجر به تخریب آن می‌شود.»

در این پژوهش آمده است:« یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده نوع و میزان تاثیر استرس دوران بارداری بر یادگیری و حافظه است، جنسیت فرزندان است و برخی مطالعات فراوانی این اثرات وابسته به جنسیت را نشان داده‌اند. اگر چه نتایج برخی مطالعات حاکی از تاثیر یکسان مواجهه با استرس در دوران بارداری بر حافظه و یادگیری فرزندان از هر دو جنس است، اما در برخی مطالعات اثر استرس بر حافظه فرزندان نر در مقایسه با فرزندان ماده قابل توجه‌تر بوده، به طوری که فرزندان نر اختلال در حافظه فضایی و شناخت اشیا جدید را بسیار بیشتر نشان داده‌اند. نتیجه این مطالعه در ژورنال phsiology and behavior منتشر شده است.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند:« شواهد بسیاری حاکی از آن است که مواجهه با استرس در دوران بارداری باعث فعال شدن محور HPA و افزایش سطح پلاسمایی کورتیکوسترون در بدن مادر شده، این هورمون از جفت عبور کرده و عملکرد و ساختار سیستم عصبی فرزند را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین این عملکردها که به وفور مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته حافظه و یادگیری است. به نظر می‌رسد که این تغییرات بسته به شدت، نوع و مدت زمان استرس و همچنین جنس و نژاد فرزند متفاوت است. به طوری که استرس با شدت زیاد و و مدت زمان طولانی‌تر آثار سوء بیشتری بر حافظه و یادگیری بر جا می‌گذارد. با این حال هنوز مجهولات بسیاری برای درک آسیب‌پذیری یا انعطاف‌پذیری ساختارهای مغزی در مقابل استرس دوران بارداری وجود دارد و یافتن یک راهکار یا مداخله برای خنثی کردن این اثرات سوء یک چالش بزرگ است. به نظر می‌رسد که ورزش کردن، غنی‌سازی محیط و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند نقص یادگیری و حافظه ناشی از استرس دوران بارداری را در فرزندان را بهبود بخشند.»


دیابت و زنان؛ حق ما داشتن آینده‌ای سالم است


ایرنا: چهاردهم نوامبر مصادف با ۲۳ آبان ماه روز جهانی دیابت نامگذاری شده و سازمان بهداشت جهانی شعار امسال ( ۲۰۱۹ ) این روز را " دیابت و زنان، حق ما داشتن آینده‌ای سالم است" تعیین کرده استهدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است و به همین مناسبت برنامه های متعددی در برخی کشورها از جمله ایران برگزار می‌شود.

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال ۱۹۹۱ با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF)  و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

در ایران ۱۹ تا ۲۵ آبان به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده و عمدتا به محورهای این هفته در مورد دیابت بارداری، دانش آموزان و دیابت، ورزش همگانی و فعالیت بدنی، کاهش بار بیماری خصوصا در زنان دیابتی است.


شام دیروقت و سنگین برای زنان ممنوع


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد، خوردن شام سنگین و دیر هنگام تهدیدی جدی برای سلامت قلب زنان است.

این مطالعه با بررسی ۱۱۲ زن با میانگین سنی ۳۳ سال نشان می‌دهد زنانی که در ساعات پایانی روز و قبل از خواب غذاهای سنگین و پرکالری مصرف می‌کنند، در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند.

بر اساس این مطالعه نحوه سوخت و ساز، ‌ریتم شبانه‌روزی و ‌چرخه انسولین-کورتیزول نمی‌تواند از وعده‌های سنگین در پایان روز حمایت کند. علاوه بر اینکه بدن نمی‌تواند مواد غذایی مصرفی در پایان روز را به خوبی هضم کند، عدم تحرک در هنگام خواب نیز کالری‌ مصرفی را به انرژی تبدیل نمی‌کند. بر این اساس زنانی که پس از ساعت ۶ بعد از ظهر غذاهای سنگین و پرکالری مصرف می‌کنند، فشار خون، شاخص توده بدنی و قند بالاتری دارند.

محققان توصیه می‌کنند پس از ساعت ۶ بعد از ظهر از مصرف غذاهای سنگین و به ویژه پرکالری اجتناب شود. بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است و علائم آن در زنان متفاوت‌تر از مردان است.

بر اساس آمار انجمن قلب آمریکا، برخی از این علائم عبارتند از :

 • احساس درد در ناحیه فک، گردن، پشت و بازو
 • عرق سرد
 • تنگی نفس، احساس سبکی سر و حالت تهوع
 • احساس فشار و ناراحتی در قفسه سینه
 • معده درد
 • خستگی

بر اساس مطالعات، زنان در دوران یائسگی و پس از آن بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. این امر ناشی از تغییرات هورمونی است و معمولا علائم بیماری در زنان ۵۰ سال به بالا شامل درد در ناحیه معده، گردن، بازو، فک و پشت، قفسه سینه و ضربان نامنظم قلب و تعریق فراوان است.


حمل اجسام سنگین تهدیدی جدی برای سلامت قلب است


ایرنا: مطالعات اخیر نشان می‌دهد بلند کردن و حمل اشیای سنگین بر سلامت قلب و عروق تاثیر منفی دارد.

بر اساس مطالعات قبلی انجام تمرین‌های ورزشی شدید و استفاده از وزنه برای سلامت قلب مفید است؛ مطالعات جدید نشان می‌دهد بلند کردن و حمل اجسام سنگین به صورت روزمره بر سلامت قلب تاثیر منفی دارد و این موضوع بیشتر در افرادی دیده می‌شود که به دلیل شغلشان به طور مستمر مجبور به حمل اشیای سنگین هستند.

محققان فرانسوی و استرالیایی با بررسی وضعیت سلامت ۱۰ هزار فرد ۵۰ تا ۷۵ ساله به مدت ۱۰ سال دریافتند گرچه فعالیت بدنی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر سلامتی است؛ ولی برخی فعالیت‌های بدنی برای بدن مضر است. یکی از این فعالیت‌ها بلند کردن و حمل اشیای سنگین به طور روزمره است که علاوه بر سلامت استخوان‌ها و اسکلت، ‌سلامت قلب و عروق را نیز تهدید می‌کند.

محققان به منظور بررسی تاثیر حمل اشیای سنگین بر سلامت قلب، شریان‌های کاروتید گردن داوطلبان را با تصویربرداری سونوگرافی بررسی کردند. از طرفی شاخص دیگری به نام رفلکس بارورسپتور مورد بررسی قرار گرفت که واکنش شدید غیر ارادی نسبت به تغییرات فشار خون است. نتایج نشان داد فعالیت‌های بدنی منجر به تقویت مکانیسم رفلکس بارورسپتور می‌شود و از این طریق احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. از طرفی فشار بدنی در محل کار و حمل مداوم اشیای سنگین تاثیر منفی بر این مکانیسم دارد و به سختی شریان‌ها و مشکلات قلبی منجر می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه Hypertension منتشر شده است.


آلودگی هوا به جفت جنین هم رسید


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، زمانی‌که یک زن باردار در هوای آلوده نفس می‌کشد، این آلودگی فراتر از ریه‌های وی رفته و به جفت که از جنین محافظت می‌کند نیز می‌رسد.

آلودگی متشکل از ذرات ریز ناشی از اگزوز خودروها، دود کارخانه‌ها و منابع دیگر برای سلامتی همه خصوصا بانوان باردار خطرناک است و در دوران بارداری با زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد مرتبط است.

اما محققان علت این موضوع را نمی‌دانند. یک تئوری این است که ذرات آلاینده در ریه‌های مادر جا می‌گیرند و موجب بروز التهاب بالقوه مضر می‌شود. اکنون محققان دانشگاه «هاسلت» در بلژیک در جریان مطالعه‌ای متوجه وجود ذرات کربن سیاه در جفت زنان بارداری شدند که طی دوران بارداری در معرض هوای آلوده قرار داشتند. آن‌ها این ذرات کربن سیاه را در سمتی از جفت که به جنین نزدیک است و بند ناف در آنجا وجود دارد، پیدا کردند.

محققان خاطر نشان کردند که این مطالعه اولین مدرکی است که نشان می‌دهد ذرات آلاینده‌ای که مادر در دوران بارداری تنفس می‌کند به سد جفت جنین نفوذ می‌کنند. با این حال، آن‌ها خاطر نشان کردند که برای مشخص شدن اینکه آیا این ذرات آلاینده به جنین نیز می‌رسد یا خیر به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است.

محققان بلژیکی در مجله Nature Communications در ارتباط با مطالعه خود نوشتند، که آنها با استفاده از یک روش جدید تصویربرداری موفق به کشف نوعی ذره آلوده به نام «کربن سیاه» در جفت‌های اهدا شده ۲۸ زنی شدند که به تازگی مادر شده بودند. جفت وظیفه تغذیه جنین در حال رشد و مسدود کردن مواد مضر را در جریان خون مادر بر عهده دارد. محققان دانشگاه «هاسلت» در این مطالعه ذرات کربن سیاه در سمتی از جفت پیدا کردند که در نزدیک‌ترین فاصله به جنین قرار داشت و در آنجا بند ناف قرار دارد.

دکتر «یوئل سادوفسکی» از مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ هشدار داد: البته این موضوع اثبات نمی‌کند که دوده در واقع با عبور از جفت به جنین رسیده است - و یا وجود ذرات کربن سیاه در جفت عامل بروز هرگونه عارضه بیماری است. محققان در این مطالعه بر روی ۲۸ زن که نمونه‌هایی از بافت جفت خود را ارائه داده بودند، متوجه شدند ۱۰ مادر که در دوران بارداری در معرض بیشترین سطوح ذرات کربن سیاه شهری -۲.۴۲ میکروگرم در مترمکعب- قرار داشتند، نسبت به مادرانی که در معرض کمترین سطوح کربن سیاه شهری -۰.۶۳ میکروگرم در متر مکعب- قرار داشتند، از بیشترین سطح این ذرات در جفت خود برخوردار بودند.

ذرات کربن سیاه هر روز عمدتا از طریق سوخت‌های فسیلی در هوا آزاد می‌شود و تصور می‌شود که این ذرات می‌توانند اثرات مخربی بر نتایج بارداری از جمله افزایش خطر سقط جنین و تولد زودهنگام نوزاد داشته باشند. اما با این حال محققان خاطر نشان کردند که فهمیدن این موضوع که آیا این ذرات مستقیم و یا از طریق بروز واکنشی در بدن مادر بر بارداری تاثیر می گذارند، حائز اهمیت است. محققان نوشتند: نتایج مطالعه ما نشان می دهد که سد جفت انسان در برابر ذرات آلاینده نفوذناپذیر نیست.


کمبود ویتامین دی به ضعف عضلانی سالمندان منجر می‌شود


ایرنا: مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد کمبود ویتامین دی در سالمندان به ضعف عضلانی منجر می‌شود و از این طریق سلامت کلی بدن را تهدید می‌کند.

به مرور زمان و با افزایش سن، حجم و قدرت عضلات کاهش می‌یابد. استحکام عضلات یکی از مهمترین نشانه‌های بدن سالم است. با تضعیف عضلات، اندام‌های داخلی بدن و به ویژه استخوان‌ها آسیب پذیر می‌شوند و در معرض شکستگی قرار می‌گیرند. معمولا توده عضلانی پس از ۵۰ سالگی، حدود ۱.۵ درصد در سال کاهش می‌یابد، این میزان پس از ۶۰ سالگی به ۳ درصد در سال می‌رسد.

محققان کالج ترینیتی در دوبلین به منظور درک ارتباط ضعف عضلانی با کمبود ویتامین دی تحقیقات جدیدی را آغاز کردند و بیش از چهار هزار و ۱۰۰ داوطلب بالای ۶۰ سال را در انگلیس مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.

این مطالعه نشان می‌دهد از هر ۱۰ داوطلبی که کمبود ویتامین دی داشت، چهار نفر دچار ضعف عضلانی بود. ادامه مطالعات نشان می‌دهد اختلال در عملکرد عضلات در افرادی با کمبود ویتامین دی حدود ۲۵.۲ درصد گزارش شد؛ در حالی که این میزان در افرادی که ویتامین دی کافی دارند ۷.۹ درصد گزارش شده است. قدرت و عملکرد عضلات در افرادی که کمبود ویتامین دی دارند به شدت ضعیف است.

محققان مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ دی و مکمل‌ را در افراد سالمند توصیه می‌کنند. نور خوشید، ماهی، زرده تخم مرغ، پنیر، جگر گوساله و قارچ از مهمترین منابع ویتامین دی محسوب می شوند. نتایج این مطالعه در نشریه Clinical Interventions in Ageing منتشر شده است.


فعالیت بدنی خطر شکستگی استخوان را در زنان یائسه کاهش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد فعالیت بدنی خطر شکستگی استخوان لگن و شکستگی کل بدن را در زنان یائسه به ترتیب ۱۸ و ۶ درصد کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه بوفالو آمریکا با بررسی اطلاعات بهداشتی و پزشکی ۷۷ هزار زن به مدت ۱۴ سال دریافتند فعالیت فیزیکی منظم خطر شکستگی لگن و شکستگی کلی را کاهش می‌دهد. این مطالعات نشان می‌دهد نیازی به فعالیت ورزشی شدید نیست و حتی پیاده روی سبک نیز در کاهش خطر شکستگی زنان یائسه موثر است. پس از یائسگی احتمال پوکی استخوان و به تبع آن شکستگی افزایش می‌یابد. محققان به زنان توصیه می‌کنند با رعایت نکاتی مانند کاهش وزن،‌ تبعیت از رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی منظم خطر پوکی استخوان و شکستگی را کاهش دهند.

محققان دست کم ۳۵ دقیقه پیاده روی را در روز توصیه می‌کنند. فعالیت فیزیکی غیر تفریحی از قبیل انجام کارهای منزل و خرید نیز برای زنان مفید است. شکستگی استخوان در زنان یائسه بسیار شایع است و منجر به ناتوانی، محدودیت در انجام فعالیت روانه و افسردگی بیمار می‌شود؛ از طرفی هزینه سنگینی را به خانواده و جامعه تحمیل می‌کند. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.


تجهیزات دیجیتالی را در اختیار کودکان قرار ندهید


ایرنا: مطالعات اخیر محققان بیمارستان سینسیناتی در آمریکا نشان می‌دهد استفاده از تجهیزات دیجیتالی از جمله تبلت، تلویزیون، لپ‌تاپ و تلفن هوشمند بر رشد مغز کودکان اثر منفی دارد.

مطالعات اخیر با بررسی اسکن مغزی کودکان نشان می‌دهد مغز کودکانی که زمان زیادی را صرف تماشای صفحه تمایش تجهیزات الکترونیکی از قبیل تبلت، تلویزیون، لپ‌تاپ و تلفن هوشمند می‌کنند، به اندازه کودکانی که این وسایل را در اختیار ندارند، رشد نمی‌کند. بر اساس این مطالعه مهارت‌هایی از قبلی یادگیری، زبان و پردازش ذهنی در ماده سفید مغز صورت می‌گیرد. این مهارت‌ها به مرور و با تعاملات اجتماعی و بازی توسعه می‌یابند و تکمیل می‌شوند. پنج سال ابتدای زندگی کودک تاثیرگذارترین زمان در رشد و توسعه مغز و مهارت‌های مرتبط است.

مطالعات بر اساس اسکن ماده سفید مغز کودکان نشان می‌دهد هنگامی‌که کودک مدت‌زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش می‌کند، فیبرهای عصبی تحریک زیادی دریافت نمی‌کنند و به خوبی متصل نمی‌شوند و بسیاری از مهارت‌ها از جمله مهارت‌های زبانی و یادگیری تقویت نمی‌شوند. بر اساس توصیه اکادمی اطفال آمریکا، کودکان زیر ۱۸ ماه هرگز نباید در معرض صفحه نمایش باشند. بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی، تجهیزات با محتوای آموزشی به مدت محدود و در حضور والدین برای کودک توصیه شده است. مدت زمان توصیه شده برای کودکان دو تا پنج ساله حداکثر یک ساعت در روز و در حضور والدین است و به هیچ عنوان این تجهیزات جایی در اتاق خواب کودک ندارند. متخصصان به والدین توصیه می‌کنند که زمان استفاده از صفحه نمایش را برای کودک محدود کنند و در عوض کودکان را مجبور کنند فعالیت های فیزیکی و اجتماعی داشته باشند. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Pediatrics منتشر شده است.


کم‌خوابی سبب کاهش تراکم استخوان در زنان می‌شود


ایرنا: مطالعات محققان دانشگاه بوفالو در آمریکا نشان می‌دهد کم خوابی باعث کاهش تراکم استخوانی در زنان می‌شود.

محققان با بررسی ۱۱ هزار و ۸۴ زن که در دوران پس از یائسگی قرار داشتند دریافتند خواب کمتر از پنج ساعت در شبانه روز منجر به کاهش تراکم استخوانی و پوکی استخوان می‌شود.

این مطالعه نشان می‌دهد خواب پنج ساعت و کمتر به ترتیب احتمال پوکی استخوان را ۲۲ و ۶۳ درصد در تمام نواحی از جمله لگن، گردن و ستون فقرات افزایش می‌دهد. خواب بین ۷ تا ۸ ساعت و در برنامه منظم برای تمام افراد توصیه شده است

پرهیز از وعده سنگین شام، کاهش مصرف کافئین، حذف تجهیزات کامپیوتری مانند تلفن هوشمند و تبلت از اتاق خواب، دوش آب ولرم قبل از خواب، تاریک کردن کامل اتاق خواب، استفاده از رختخواب و لباس خواب کاملا پنبه‌ای، تنظیم دمای اتاق، پرهیز از خواب طولانی در روز، ‌استفاده از زمان خواب مشخص، پرهیز از مصرف قرص خواب، پرهیز از دخانیات و الکل، فعالیت بدنی در طول روز، استفاده از رایحه گیاهان آرامش ‌بخش همچون اسطوخودوس در اتاق خواب، مصرف غذای سالم، استفاده از تشک مناسب، تمیز نگه داشتن اتاق خواب و نفس عمیق و گوش دادن به موسیقی ملایم از جمله مهمترین موارد مقابله با اختلال خواب هستند. نتایج این مطالعه در نشریه Bone and Mineral Research منتشر شده است.


ورزش سنگین و بهبود حافظه در سالمندان


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه مک‌مستر در کانادا نشان می‌دهد ورزش‌های سنگین، حافظه سالمندان را بهبود می‌بخشد.

آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می‌دهد اکنون ۴۷ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱.۵ میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می‌رسد. با توجه به افزایش جمعیت مبتلایان به زوال عقل، مطالعات مختفی تاثیر عوامل مختلف در این عارضه را مورد مطالعه قرار داده است.

بر این اساس شیوه زندگی و در راس آن فعالیت بدنی مهم‌ترین نقش را در پیشگیری از زوال عقل دارند.

مطالعات جدید محققان دانشگاه مک‌مستر نشان می‌دهد تمرینات ورزشی سنگین به بهبود حافظه سالمندان منجر می‌شود. تحرک شدید به معنای ورزش‌های پیچیده نیست؛ بلکه برای مثال اضافه کردن مسیرهای شیب‌دار و تپه مانند به مسیرهای هموار پیاده‌روی و افزایش سرعت راه‌پیمایی است. در ادامه مطالعه آمده است ورزش متوسط به اندازه ورزش شدید بر بهبود حافظه موثر نیست. این مطالعه نشان می‌دهد تناسب اندام رابطه مستقیمی بر بهبود عملکرد حافظه دارد. نتایج این مطالعه در نشریه Applied Physiology, Nutrition and Metabolism منتشر شده است.


قابل توجه شهروندان عزیز گیلانی


به اطلاع کلیه شهروندان محترم می رساند از اول آبان ماه سال 1398 بطور 24 ساعته متخصصین زنان و زایمان در بیمارستان بین المللی قائم (ع) آماده پذیرش و درمان بیماران محترم می باشند.

همچنین مدیریت بیمارستان جهت ترویج زایمان طبیعی تخفیف ویژه برای زایمان طبیعی بار اول در نظر گرفته است.


کاهش چاقی و اجتناب از دیابت با استفاده از آووکادو


ایرنا: محققان دانشگاه گلف در کانادا برای اولین بار نشان دادند گیاه آووکادو دربرگیرنده ترکیباتی است که مانع فرایندهای سلولی منجر به ایجاد دیابت می‌شوند. این ترکیبات همچنین در کاهش وزن نقش دارند.

محققان توانستند یک مولکول چربی موسوم به Avocatin B  یا به اختصار AvoB را شناسایی کنند که تنها در آووکادو وجود دارد و موجب کاهش اکسیداسیون ناقص در عضلات اسکلتی و پانکراس می‌شود و در نتیجه مقاومت در برابر انسولین را کاهش می‌دهد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد این ترکیبات بدون هرگونه آثار منفی بر کلیه، کبد یا عضلات، جذب خون می‌شوند.

محققان گروهی از موش‌های آزمایشگاهی را با استفاده از رژیم غذایی چرب به مدت ۸ هفته تغذیه کردند تا موجب چاقی و مقاومت آن‌ها در برابر انسولین شوند. در طول ۵ هفته بعد نیز VoB‌ را به غذای نیمی از موش‌ها افزودند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد، وزن موش‌هایی که AvoB‌ را دریافت کردند در مقایسه با گروه دیگر بسیار کم‌تر است و حساسیت آن‌ها نسبت به انسولین نیز بیش‌تر است. در واقع بدن این موش‌ها در واکنش به انسولین بهتر از گروه دیگر قادر به جذب و سوزاندن گلوکز خون بوده است.

در آزمایشات انسانی، AvoB به شکل مکمل غذایی در اختیار گروهی از داوطلبان با رژیم غذایی متداول غربی قرار گرفت. در این آزمایشات مشخص شد AvoB بدون هرگونه عوارض جانبی بر کلیه، کبد یا عضلات اسکلتی در بدن جذب می‌شود. همچنین مصرف این مکمل موجب کاهش وزن داوطلبان شد. اکنون محققان در تلاشند تا آزمایشات بالینی را به‌منظور بررسی میزان اثرگذاری AvoB بر درمان بیماری‌های متابولیک به انجام رسانند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Molecular Nutrition and Food Research منتشر شده است.


بارداری پراسترس موجب دختردار شدن می‌شود


ایسنا: دو مطالعه از دانشگاه کلمبیا و کالج پادشاهی لندن بر اهمیت نظارت بر روان مادر در دوران بارداری به دلیل تاثیراتی که می‌تواند روی جنسیت و رشد مغز جنین بگذارد، تاکید دارند.

دو مطالعه جدید، تأثیر استرس مادر در دوران بارداری بر رشد کودک را برجسته می‌کند. این تحقیقات، همبستگی شدیدی بین میزان تحمل استرس مادر در دوران بارداری و تعدادی از تاثیرات روی جنین از جمله رشد مغز جنین، خطر زایمان زودرس و حتی جنسیت نوزاد یافته‌اند.

مطالعه اول توسط دانشمندان کالج پادشاهی لندن انجام شده است که بزرگترین تحقیق انجام شده در مورد رابطه بین تحمل استرس مادر و رشد مغز نوزاد است. این تحقیق ۲۵۱ نوزاد متولد شده را بررسی کرده و با مقایسه اسکن‌های مغزی آنها، میزان رشد ماده سفید مغز آنها را با سطوح و نمرات استرس محاسبه شده توسط پرسشنامه تکمیل شده توسط مادران بررسی کرده است.

ماده سفید (White matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این آکسون‌ها پیام‌ها را از مخ به سایر بخش‌های سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید به‌جز بافت چربی، مویرگ‌ها و عروق مشاهده می‌شوند و فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوان هستند.

"الکساندرا لوتارسکو"، محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: ما دریافتیم در مادرانی که در دوران بارداری و در دوره قبل از تولد استرس بیشتری متحمل شده‌اند، ماده سفید مغز نوزادان آنها تغییر یافته است.

مشخص شد که رشد مغز نوزادهایی که مادرانشان در دوران بارداری استرس زیادی داشته‌اند، تغییر می‌کند. ماده سفید به‌ویژه در منطقه‌ای به نام "آنسینات فاشیکولوس" کاهش می‌یابد. در این مرحله مشخص نیست که چه عواقب ناشی از پیشرفت غیر طبیعی در فاشیکولوس پیش می‌آید، اما پیوندهای بالقوه‌ای با اضطراب، آلزایمر، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی دارد.

دومین مطالعه جدید که اخیراً منتشر شده است، توسط تیمی از محققان دانشگاه کلمبیا انجام شده و به طور اختصاصی در آن سعی شده است تا انواع مختلف استرس‌های دوران بارداری دسته‌بندی شود و مشخص کنند که آنها چگونه می‌توانند موجب پیامدهای مختلف روی نوزاد شوند.

۱۸۷ زن در طول بارداری‌شان با استفاده از پرسش‌نامه‌ها، خاطرات و ارزیابی‌های بدنی تحت نظارت قرار گرفتند. در طول مطالعه سه دسته‌بندی برای استرس مشخص شد: ۱. استرس روانی شامل سطح بالایی از اضطراب و افسردگی از نظر بالینی. ۲. استرس جسمی که شامل فشار خون بالا و دریافت کالری بیش از حد است. ۳. وضعیت بدون استرس و سلامت.

یکی از یافته‌های جالب این تحقیق این بود که سطح بالای استرس روحی و روانی در دوران بارداری به طور چشمگیری شانس تولد نوزاد دختر را افزایش می‌دهد. به طور کلی نسبت تولد پسر به دختر تقریباً ۱۰۵ به ۱۰۰ است، اما این نسبت در شرایط استرس فیزیکی ۹ به ۴ و در شرایط استرس روانی ۲ به ۳ می‌شود.

"کاترین مونک"، سرپرست این مطالعه گفت: محققان این الگو را پس از حوادث اجتماعی مانند حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که پس از وقوع آن تعداد نسبی تولد پسر نسبت به دختر کاهش یافته است. مطالعات ما نشان داده است که پسرها نسبت به محیط‌های نامطلوب دوران بارداری آسیب‌پذیرتر هستند و زنان پر استرس کمتر پسر به دنیا می‌آورند. در مطالعه کلمبیا مشخص شد استرس جسمی همچنین با افزایش تولد زودرس و کاهش ضربان قلب جنین ارتباط دارد. عوارض تولد در گروه استرس روانی بالاتر هم بود.

هر دو این مطالعات جدید به طور خاص تنها بر اینکه چه مکانیسم‌هایی می‌توانند باعث ایجاد این اثرات در جنین شوند، متمرکز نشده‌اند. "کاترین مونک" می‌گوید: تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد هورمون‌های استرس مانند کورتیزول می‌توانند مستقیماً بر رشد جنین تأثیر بگذارند. استرس همچنین می‌تواند بر سیستم ایمنی مادر تأثیر بگذارد و منجر به تغییراتی شود که بر رشد عصبی و رفتاری در جنین تأثیر می‌گذارد. آنچه از مطالعه ما مشخص است، این است که سلامت روان مادر نه تنها برای مادر بلکه برای فرزند آینده او نیز اهمیت دارد.

هر دو گروه از دانشمندان موافق تأکید بیشتر بر سلامت روانی مادر در دوران بارداری هستند. "الکساندرا لوتارسکو" تأثیر استرس مادران بر رشد جنین را چنان قوی می‌داند که می‌گوید: سلامت روان در دوران بارداری باید بخش عمده‌ای از برنامه یک مادر قبل از تولد نوزاد باشد. ارائه‌دهندگان خدمات قبل از تولد باید بدانند که مهم است که در مورد استرس مادرها بیشتر بیندیشیم و ما باید از مادرانی که استرس دارند حمایت کنیم. این کار نه تنها به مادر کمک می‌کند، بلکه ممکن است از اختلال در رشد مغز در نوزاد جلوگیری کند و به طور کلی نتایج را بهبود بخشد.

مطالعه کالج پادشاهی لندن در مجله Biological Psychiatry و مطالعه دانشگاه کلمبیا در مجله PNAS منتشر شده است.


تستوسترون بالا خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که سطوح تستوسترون بالاتری دارند، ۱۸ درصد بیشتر از سایرین است.

نتایج یک مطالعه که بر روی بیش از ۲۰۰ هزار مرد انگلیسی انجام شد نشان داد که با استفاده از اندازه‌گیری سطح دو هورمون تستوسترون و IGF-۱، از طریق یک آزمایش خون ساده، می‌توان خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان پیش‌بینی کرد.

احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که بیشترین میزان تستوسترون را در خون خود داشتند در مقایسه با مردانی که کمترین میزان از این هورمون در خونشان وجود داشت، ۱۸ درصد بیشتر بود.

به علاوه، مردانی که بالاترین سطح هورمون IGF-۱ را داشتند ۲۵ درصد بیشتر از مردانی که نمونه خونشان از وجود کمترین سطح این هورمون حکایت داشت، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند.

کارشناسان سلامت بر این باورند که بالا بودن این دو هورمون زنگ خطر ابتلا به سرطان پروستات است؛ زیرا این هورمون‌ها رشد سلول‌ها را در عضو پروستات تحریک می‌کنند که در تمام طول عمر یک مرد به رشد خود ادامه می‌دهد. وقتی سلول‌های پروستات سریعتر رشد کرده و تکثیر شوند، احتمال بروز خطا در کد ژنتیکی آن‌ها بیشتر می‌شود و این سلول‌های جهش یافته تکثیر شده و سرطان ایجاد می‌کنند. احتمال این که در آینده برای پایین آمدن سطح این هورمون‌ها به مردان دارویی تجویز شود، وجود ندارد زیرا ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای را به همراه داشته باشد. با این حال یافته‌های این مطالعه که قرار است در کنفرانس موسسه ملی تحقیقات سرطان انگلستان در گلاسکو ارائه شود، حاکی از آن است که مردان می‌توانند به طور طبیعی سطح این هورمون‌ها را در بدن خود کاهش دهند.

به عنوان نمونه سطح هورمون IGF-۱ در مردانی که از رژیم‌های غذایی وگان پیروی می‌کنند، پایین‌تر است؛ حقیقتی که می‌تواند شواهد به دست آمده حاکی از آن که مردانی که کمتر از محصولات لبنی استفاده می‌کنند، کمتر به سرطان پروستات دچار می‌شوند را توضیح دهد.


فیبر و ماست دشمن سرطان ریه


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه وندربیلت در آمریکا نشان می‌دهد، رژیم غذایی حاوی فیبر بالا و ماست خطر بروز سرطان ریه را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد.

فواید رژیم غذایی پرفیبر و ماست کم چرب و پروبیوتیک در مطالعات قبلی برای بیماری‌های قلبی عروقی و دستگاه گوارش به اثبات رسیده است. تجزیه و تحلیل داده‌های پزشکی ۱.۴ میلیون بزرگسال در آمریکا و اروپا نشان می‌دهد این رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان ریه نیز موثر است. این مطالعه نشان می‌دهد احتمال بروز سرطان ریه در افرادی که رژیم غذایی پر فیبر و ماست دارند، در مقایسه با افرادی که از این رژیم غذایی تبعیت نمی‌کنند،  ۳۳ درصد کمتر است.

تاثیر فیبر و ماست بر کاهش سرطان ریه در تمام گروه‌ها اعم از سیگاری و غیر سیگاری بدون درنظر گرفتن جنسیت صادق است. محققان وجود باکتری‌های مفید پروبیوتیک را عامل کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌دانند.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان و دومین سرطان شایع است. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به دلیل سرطان ریه است. مطالعات نشان می‌دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است. سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده می‌شود. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای ۶۵ سال سن دارند و کمتر از دو درصد مبتلایان کمتر از ۴۵ سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان ۷۰ سال است. از هر ۱۴ مرد یک نفر به سرطان ریه مبتلا می‌شود و این آمار در میان زنان، یک از ۱۷ زن است. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Oncology منتشر شده است.


پستانک هوشمند برای نظارت بر سلامت نوزاد


 ایرنا: محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه‌گو پستانک هوشمندی طراحی کردند که قادر است میزان قند خون نوزاد را با استفاده از بزاق اندازه‌گیری کند.

این پستانک هوشمند بر این اساس عمل می‌کند که میزان قند موجود در بزاق با قند موجود در جریان خون رابطه دارد. هنگامی که نوزاد پستانک را می‌مکد، مقداری از بزاق او از طریق یک لوله باریک به درون پستانک وارد می‌شود. درون این ابزار، ‌آنزیمی که روی یک الکترود نواری قرار دارد، قند موجود در بزاق را به پالس‌های الکتریکی ضعیف تبدیل می‌کند. این سیگنال‌ها به‌ طور بی‌سیم برای یک برنامه تلفن همراه ارسال می‌شوند و این برنامه با تجزیه و تحلیل سیگنال، مقدار قند موجود در خون نوزاد را اندازه‌گیری می‌کند.
در آزمایشات اولیه، این ابزار علاوه بر اندازه‌گیری قند خون نوزادان، تغییرات میزان قند خون داوطلبان بالغ مبتلا به دیابت نوع یک را نیز با دقت بالایی اندازه گیری کرد. ممکن است با بهبود این فناوری امکان اندازه‌گیری نشانگرهای زیستی مرتبط با سایر بیماری‌ها نیز فراهم شود.
در حال حاضر برای اندازه‌گیری قندخون نوزادان با استفاده از یک شیوه غیرتهاجمی، چاره‌ای جز مراجعه به بیمارستان و استفاده از حسگرهای پوستی وجود ندارد. این حسگرها گلوکز موجود در مایع بین سلولی پوست را اندازه‌گیری می‌کنند.
محققان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند از این فناوری هوشمند به عنوان یک شیوه غیرتهاجمی متداول برای اندازه‌گیری قند خون نوزادان بهره بگیرند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Analytical Chemistry منتشر شده است.


مصرف هم‌زمان ویتامین‌ ب 6 و ب 12 خطر شکستگی لگن را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه اسلو در نروژ نشان می‌دهد مصرف افراطی هم‌زمان ویتامین‌های B6 و B12 خطر شکستگی لگن را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

ویتامین‌ها برای سلامتی ضروری هستند؛ ولی مصرف بی‌رویه برخی ویتامین‌ها مضر است. محققان معتقدند مصرف ناکافی یا اضافی تمام مواد معدنی و ویتامین‌ها مشکلاتی را برای سلامتی به همراه دارد. با توجه به اینکه مکمل‌های معدنی و ویتامین در سراسر دنیا بسیا محبوب هستند، محققان به بررسی تاثیر ویتامین‌ها بر خطر شکستگی لگن پرداختند. در این راستا ویتامین‌های گروه B، به ویژه B6 و B12 که در عملکرد بخش‌های مختلف بدن تاثیر فراوانی دارند مورد توجه قرار گرفتند. محققان با بررسی اطلاعات شش هزار و ۸۳۷ نفر دریافتند خطر شکستگی استخوان لگن در افرادی که به طور افراطی ویتامین‌های B6 و B12 مصرف می‌کنند بیشتر است.

این مطالعه با تمرکز بر داوطلبان زن نشان می‌دهد خطر شکستگی لگن در زنانی که به طور همزمان از مقادیر بالای این دو ویتامین استفاده می‌کنند، در مقایسه با زنانی که مصرف متعادلی دارند، ۵۰ درصد بیشتر است. در ادامه آمده است مصرف افراطی این ویتامین‌ها معمولا توسط مکمل‌ها روی می‌دهد و رژیم غذایی ویتامین‌ها را در حد متعادل در اختیار بدن قرار می‌دهد. این مطالعه بر مصرف افراطی همزمان این دو ویتامین تاکید دارد. محققان تاثیر این ویتامین بر هورمون‌ها را دلیل این عارضه می‌پندارند. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.


تاثیر استرس در بارداری بر رشد مغز جنین


خبرگزاری مهر: مطالعه جدید نشان می دهد استرس مادر در زمان بارداری یا حتی قبل از بارداری می تواند بر رشد مغز جنین تاثیر گذارد.

در این مطالعه ۲۵۱ کودکی که زودهنگام متولد شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. شواهد نشان داد مادرانی که در دوره بارداری شان استرس بیشتری تجربه کرده بودند مجرای ماده سفید مغزشان رشد معیوبی بود.

مادران پرسشنامه ای را تکمیل کردند که از آنها در مورد تجربه شان از وقایع استرس زا نظیر شرایطی کوتاه مدت همچون تغییر منزل یا شرکت در یک آزمون یا عوامل استرس زا شدیدتر نظیر طلاق و جدایی پرسیده شده بود. براساس تعداد عوامل استرس زا تجربه شده به این زنان نمره داده شد.

محققان با استفاده از تکنیک تصویربرداری پزشکی به بررسی ساختار ماده سفید مغز هم پرداختند.

«الکساندرا لاتارسکیو»، پژوهشگر ارشد از کالج لندن کینگ، در این باره می گوید: «ما دریافتیم مادرانی که قبل از بارداری و در طول بارداری استرس بیشتری داشتند، ماده سفید مغز کودک شان تغییر یافته بود.»

سلامت روانی بد مادران در طول بارداری پیامدهای نامساعدی برای نوزاد دارد که از آن جمله می توان به تولد زودهنگام یا وزن کم در زمان تولد اشاره کرد.


کشف یک ارتباط جدید ژنتیکی با مرگ ناگهانی نوزاد


ایرنا: محققان آمریکایی در جریان مطالعه‌ای یک ارتباط قابل توضیح برای ردیابی مکانیزم میان یک ناهنجاری ژنتیکی و برخی انواع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کشف کرده‌اند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن که این مطالعه را انجام داده اند، می گویند: عامل ژنتیک می‌تواند در بروز برخی از موارد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد که به مرگ سالانه ۳۰۰۰ نوزاد منجر می‌شود نقش داشته باشد. به گفته محققان، نوزادان با ناهنجاری ژنتیکی نمی‌توانند لیپیدهای موجود در شیر را تجزیه کنند و زمانیکه تنها چند ماه از تولدشان نگذشته به دلیل حمله قلبی جان خود را از دست می‌دهند.  لیپیدها دسته ای از مولکول ها هستند که شامل چربی ها ، کلسترول و اسیدهای چرب می شوند.

به گفته این محققان چندین عامل برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد وجود دارد. همچنین برخی از این عوامل محیطی هستند اما در این مطالعه، عامل ژنتیکی موثر در بروز این سندرم مورد مطالعه قرار گرفت. در این مورد خاص این سندرم ناشی از نارسایی در آنزیمی است که چربی را تجزیه می‌کند. در این شرایط سلول‌های قلب نوزاد نمی‌تواند چربی را به درستی به مواد مغذی تبدیل کند که همین امر موجب انباشت چربی فرآوری نشده می‌شود و عملکرد قلب را مختل می‌ کند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا سالانه حدود ۳۵۰۰ نوزاد در این کشور دچار مرگ ناگهانی و غیرمنتظره می‌شوند. موارد مرگ ناگهانی و غیرمنتظره نوزادان شامل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، خفگی در خواب و مرگ بر اثر عوامل ناشناخته می‌شود.


واکسن سرطان سینه کمتر از یک دهه دیگر به بازار می‌آید


ایرنا: پژوهشگران آمریکایی ادعا می‌کنند، واکسنی ساخته‌اند که نه تنها مانع از عود سرطان سینه و تخمدان می‌شود بلکه از همان ابتدا از ایجاد آن‌ها جلوگیری می‌کند. این واکسن تا هشت سال آینده در دسترس خواهد بود.

به گزارش مجله فوربس، این واکسن با تحریک سازوکار دفاعی طبیعی سیستم ایمنی بدن برای چسبیدن به سلول‌های سرطانی و از بین بردن آن‌ها استفاده می‌کند. 

تحقیقات پژوهشگران مِیو کلینیک فلوریدا بر روی این واکسن در مراحل اولیه است و هنوز دستکم سه سال زمان می‌برد تا فاز سوم آزمایشات این واکسن در دسترس حجم بالای بیماران قرار گیرد.

کیث ناتسون محقق بالینی مِیو کلینیک در این باره می‌گوید: «می‌دانیم که (این واکسن‌ها) خطری ندارند. می‌دانیم که برای مبارزه با سرطان، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کنند. می‌دانیم که تاثیر مثبتی بر روی سرطان‌های تخمدان و سینه داشته‌اند. به جز سوزش و دردی مشابه با درد ناشی از تزریق واکسن آنفلوانزا، هیچ عارضه جانبی که مشکل ساز شود نیز، مشاهده نشده است. حال باید سازمان غذا و داروی آمریکا را به واسطه آزمایشات بالینی موشکافانه در مورد آنچه ما می‌بینیم متقاعد کنیم.»

 به گفته ناتسون، وقتی دچار سرماخوردگی یا چیزی شبیه آن می‌شوید، بدنتان واکنشی ایمنی می‌دهد که الزاما از بروز این بیماری جلوگیری نمی‌کند اما آن را دور نگه می‌دارد و به از بین بردن آن کمک می‌کند.

محققان مِیوکلینیک نیز همین طرح را در مورد سرطان به کار گرفته‌اند و به دنبال ساختن واکسنی هستند که به سیستم ایمنی فرد یاد می‌دهد تا به سلول‌های سرطانی حمله کند. 


افزایش خطر سرطان در اثر اضافه‌وزن قبل از ۴۰ سالگی


ایرنا: محققان دانشگاه برگن واقع در نروژ، دریافتند افزایش وزن قبل از ۴۰ سالگی موجب افزایش قابل توجه خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

بر اساس این تحقیقات اضافه‌وزن قبل از ۴۰ سالگی موجب افزایش ۷۰ درصدی خطر سرطان مخاط رحم در زنان، افزایش ۵۸ درصدی خطر ابتلا به سرطان سلول‌های کلیوی در مردان، افزایش ۲۹ درصدی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان و  افزایش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با چاقی در هر دو جنس می‌شود.

محققان در این مطالعه تلاش کردند تا میزان، مدت و زمان افزایش وزن و چاقی و ارتباط آن را با ابتلا به سرطان مورد ارزیابی قرار دهند. در این تحقیقات داوطلبان حداقل دو مرتبه با فواصل زمانی مختلف در یک دوره زمانی ۱۸ ساله مورد آزمایش قرار گرفتند.

افرادی که در اولین یا دومین ارزیابی مبتلا به اضافه وزن (با شاخص توده بدن بالاتر از ۳۰) بودند، بیش از داوطلبان عادی در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با چاقی قرار داشتند. در واقع خطر  ابتلا به این نوع سرطان‌ها در میان مردان به میزان ۶۴ درصد و در میان زنان به میزان ۴۸ بالاتر بود.

به اعتقاد محققان، اجتناب از افزایش وزن یک استراتژی مناسب برای حفظ سلامت عمومی و کاهش خطر ابتلا به سرطان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه International Journal of Epidemiology  منتشر شده است.


بهبود کیفیت اسپرم با گوجه فرنگی


سلامت نیوز: محققان دریافته‌اند که رنگدانه موجود در گوجه فرنگی کیفیت اسپرم‌ در مردان را بهبود می‌بخشد.

" لیکوپن" یک رنگدانه قرمز رنگ است که به طور طبیعی در "گوجه فرنگی" وجود دارد. پیش از این محققان به خاصیت زیاد این ماده پی برده بودند، ولی به تازگی چیزهای جدیدی راجع به آن کشف کرده‌اند. محققان دریافته‌اند که ماده "لیکوپن" می‌تواند کیفیت اسپرم را هم به طرز چشمگیری بهبود ببخشد. این یافته، نتیجه مطالعه‌ای است که توسط محققان دانشگاه "شفیلد" انگلیس انجام شده است و ۶۰ مرد در سنین ۱۹ تا ۳۰ سال را مورد بررسی قرار داده است.

نیمی از مردان به مدت ۱۲ هفته، روزانه یک قرص مکمل خوردند که در آن لیکوپن وجود داشت. نیمه دیگر این داوطلبان هم در این مدت دارونما مصرف کردند. نه داوطبان و نه محققان پروژه نمی‌دانستند که کدام یک از افراد دارونما مصرف کرده‌اند یا کدام یک خود قرص مکمل را استفاده کرده‌اند.

زمانی‌که نمونه اسپرم این افراد دریافت شد، در پایان هفته دوازدهم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. به این ترتیب محققان دریافتند، داوطلبانی که "لیکوپن" مصرف کردند، در اسپرم موجود در بدن خود دچار بهبود کیفیت شده‌اند. این بهبود کیفیت شامل قابلیت حرکت، اندازه و شکل اسپرم بود.

"آلن پیسی" محقق ارشد پروژه اظهار کرد: ما واقعا انتظار نداشتیم که در پایان مطالعه چنین تغییراتی را شاهد باشیم. ما برای انجام اندازه‌گیری‌های پروژه از یک سیستم رایانه‌ای استفاده کردیم که خطاهای انسانی در آن وجود نداشته باشد. قرار است در گام بعدی پروژه، مردانی که مشکل باروری دارند، بررسی شوند. مکانیسم عمل این ماده طبیعی هنوز مشخص نیست، ولی احتمالا اثر آنتی‌اکسیدانی قوی آن باعث می‌شود که از اسپرم‌ها در برابر صدمات ناشی از اکسیداسیون محافظت کند.


ارتباط تهوع صبحگاهی بارداری و افزایش ریسک کودک اوتیسمی


خبرگزاری مهر: محققان دریافتند مادرانی که در زمان بارداری دچار تهوع صبحگاهی شدید می شوند کودک شان ۵۳ درصد بیشتر با احتمال ابتلا به اختلال اوتیسم مواجه است.

تهوع صبحگاهی شدید در کمتر از ۵ درصد بارداری ها روی می دهد. در این حالت، زنان دچار حالت تهوع شدید شده و قادر به تحمل مصرف غذا و مایعات نیستند. این مشکل می تواند منجر به کم آبی خطرناک و تغذیه ناکافی در طول بارداری شود و در نتیجه در رشد بلندمدت مغز و اعصاب کودک اختلال ایجاد می شود.

«دریوس گتاهان»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی ساوترن کالیفرنیا، در این باره می گوید: «این مطالعه حائز اهمیت است چراکه کودکان متولدشده از مادران دچار تهوع صبحگاهی در زمان بارداری با افزایش ریسک ابتلا به اوتیسم مواجه هستند. آگاهی از این رابطه موجب ایجاد فرصت برای تشخیص زودهنگام و اقدام در مورد کودکان در معرض ریسک بالا اوتیسم می شود.»

محققان در این مطالعه، گزارشات الکترونیک سلامت حدود ۵۰۰ هزار زن باردار و کودک شان را که بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۴ در کالیفرنیا جنوبی به دنیا آمده بودند را بررسی کردند. طبق نتایج این مطالعه، قرارگیری در معرض تهوع صبحگاهی با ریسک اوتیسم، بدون توجه به شدت بیماری مادر، مرتبط است.


ابتلا به سرطان و ناباروری کمتر با مصرف بیشتر غذاهای خانگی


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، افرادی که بیشتر غذاهای خانگی می‌خورند، مقادیر کمتری از مواد شیمیایی مرتبط با ابتلا به سرطان و ناباروری در بدن خود دارند.

این مطالعه که توسط محققان «موسسه سایلنت اسپرینگ» انجام شد، نشان داد، افرادی که غذاهای خانگی مصرف می‌کنند، در بدن خود کمتر از این مواد شیمیایی به نام  PFAS دارند.

این مواد شیمیایی در بسیاری از مناطق محیط اطراف ما پیدا شده و وارد غذای ما می‌شوند .اما درست کردن غذا در خانه باعث می‌شود که انسان کمتر در معرض این مواد شیمایی قرار گیرد و به انسان کمک می‌کند تا از خود در برابر ابتلا به برخی سرطان‌ها و مشکلات مرتبط با تیروئید محافظت کند؛ در عین حال درست کردن غذا در خانه به انسان اطمینان می‌دهد که مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کند.

قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی که در محیط زیست یا بدن تجزیه نمی‌شوند، با باروری ضعیف‌تر، کلسترول بالاتر، اختلالات هورمونی و سیستم ایمنی بدن، کلسترول بالاتر و خطرات بالاتر سرطان ارتباط داشته‌اند.

این مواد شیمیایی در بسیاری از خوراکی‌ها یافت می‌شوند اما میزان فراوانی آنها از یک محصول به محصول دیگر برابر نیست. بنابراین شیمی‌دانان موسسه «سایلنت اسپرینگ» با استفاده از اطلاعات بیش از ۱۰ هزار آمریکایی در خصوص عادات غذا خوردن و سطح PFAS در خون آنها به بررسی کشف بدترین و بهترین الگوی غذا خوردن برای قرار گرفتن در معرض PFAS پرداختند.

این مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر در رستوران‌ها غذا می‌خوردند سطوح PFAS بیشتری در بدن خود داشتند. بر اساس نتایج این مطالعه درست کردن غذا در خانه بهترین الگوی غذایی برای کاهش سطح قرار گرفتن انسان در معرض این مواد شیمایی است.


استرس مادر تاثیر منفی بر مغز کودک دارد


سلامت نیوز: مطالعات جدید محققان کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد، استرس مادر در دوران قبل از بارداری و بارداری، بر رشد مغز کودک تاثیر می‌گذارد.

محققان برای مطالعه تاثیر استرس مادر در دوران پیش از بارداری و بارداری بر رشد مغز کودک، ۲۵۱ کودک نارس را مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،‌بر اساس این مطالعه، رشته‌های عصبی ماده سفید مغز که uncinate fasciculus نام دارد، در نوزادانی که مادر در دوران بارداری و پیش از آن دچار استرس بوده، دچار اختلال می‌شود.استرس‌های وارد شده به مادران به دلایل مختلفی از جمله طلاق و جدایی، فشارهای روزمره اقتصادی، فشار ناشی از شغل و درس، عوامل محیطی و مشکلات خانوادگی می‌تواند باشد.در این مطالعه، مغز کودکان توسط یک روش تصویربرداری به نام تانسور دیفیوژن مورد بررسی قرار گرفت که به طور خاص برای بررسی ساختار ماده سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج نشان می‌دهد ماده سفید مغز نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری و پیش از آن استرس داشته، دچار تغییر می‌شود.این مطالعه تاثیر سلامت روانی مادر بر رشد جنین را بیش از پیش تایید می‌کند.نتایج این مطالعه در نشریه Biological Psychiatry منتشر شده است.‌

سلامت نیوز: مطالعات جدید محققان کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد، استرس مادر در دوران قبل از بارداری و بارداری، بر رشد مغز کودک تاثیر می‌گذارد.

محققان برای مطالعه تاثیر استرس مادر در دوران پیش از بارداری و بارداری بر رشد مغز کودک، ۲۵۱ کودک نارس را مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،‌بر اساس این مطالعه، رشته‌های عصبی ماده سفید مغز که uncinate fasciculus نام دارد، در نوزادانی که مادر در دوران بارداری و پیش از آن دچار استرس بوده، دچار اختلال می‌شود.استرس‌های وارد شده به مادران به دلایل مختلفی از جمله طلاق و جدایی، فشارهای روزمره اقتصادی، فشار ناشی از شغل و درس، عوامل محیطی و مشکلات خانوادگی می‌تواند باشد.در این مطالعه، مغز کودکان توسط یک روش تصویربرداری به نام تانسور دیفیوژن مورد بررسی قرار گرفت که به طور خاص برای بررسی ساختار ماده سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج نشان می‌دهد ماده سفید مغز نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری و پیش از آن استرس داشته، دچار تغییر می‌شود.این مطالعه تاثیر سلامت روانی مادر بر رشد جنین را بیش از پیش تایید می‌کند.نتایج این مطالعه در نشریه Biological Psychiatry منتشر شده است.‌


خواب کافی برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی ضروری است


ایرنا: مطالعات اخیر محققان انجمن قلب آمریکا نشان می‌دهد خواب کمتر از شش ساعت برای مبتلایان به حمله قلبی، دیابت، فشار خون بالا و سکته مغزی بسیار مضر است.

این مطالعه نشان می‌دهد خواب کمتر از شش ساعت در شب در افراد میانسال و سالمند مبتلا به بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و سکته مغزی، احتمال بروز سرطان و مرگ زودرس را افزایش می‌دهد. خواب با کیفیت و کافی برای افرادی با شرایط مذکور نقش محافظتی دارد.

این مطالعه با بررسی اطلاعات پزشکی و بهداشتی هزار و ۶۰۰ داوطلب ۲۰ تا ۷۴ ساله نشان می‌دهد افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون که در شب کمتر از شش ساعت می‌خوابند، دو برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارند و افراد مبتلا یه حمله قلبی و سکته مغزی که خواب کمتر از شش ساعت دارند، ‌سه برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از سرطان قرار دارند. خواب کافی و با کیفیت با تعادل هورمونی و مکانیسم‌های سوخت و ساز نقش مهمی در سلامت دارد.  نتایج این مطالعه در نشریه American Heart Association منتشر شده است.


یائسگی زودرس، زنگ خطر بیماری‌های قلبی


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه کویینزلند در استرالیا نشان می‌دهد زنانی که قبل از پنجاه سالگی دچار یائسگی می‌شوند، در معرض بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند.

یائسگی زودرس زنان را در معرض بیماری‌هایی از جمله حمله قلبی، سکته مغزی یا آنژین قلبی قرار می‌دهد. آنژین قلبی به حالتی گفته می‌شود که بیمار به دلیل مشکل در شریان‌های کرونر دچار درد در ناحیه قفسه سینه شود. این مطالعه با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از ۳۰۰ هزار زن نشان می‌دهد زنانی‌ که قبل از ۴۰ سالگی یائسه می‌شوند،‌ دو برابر بیشتر از زنانی که در سن طبیعی یائسه شوند، ‌در معرض بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند.

در ادامه آمده است: یائسگی در سنین ۴۰ تا ۴۴ سالگی، احتمال بیماری‌های قلبی را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد. سیگار، ‌اضافه وزن و چاقی و سطح تحصیلات آکادمیک پایین نیز به این احتمال دامن می‌زند.

غربالگری منظم بیماری‌های قلبی، پیروی از رژیم غذایی سالم، اجتناب از استرس، کاهش وزن و ورزش منظم برای زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، ضروری است. بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. نتایج این مطالعه در نشریه The Lancet Public Health منتشر شده است.


نوشیدنی‌های شیرین طبیعی نیز احتمال دیابت را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد، برخلاف تصور عموم نوشیدنی‌های صد درصد طبیعی شیرین نیز می‌توانند احتمال بروز دیابت را افزایش دهند و نباید در مصرف آنان افراط شود.

تاثیر آبمیوه‌های مصنوعی بر دیابت در مطالعات قبلی تایید شده است؛ ولی اکثر افراد بر این باورند که نوشیدنی‌های صد درصد طبیعی شیرین تاثیری بر دیابت ندارند؛ در حالی‌که مطالعات جدید نشان می‌دهد این تصور کاملا غلط است.

این مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت هاروارد در بوستون و دانشگاه فودان در شانگهای چین صورت گرفته، نشان می‌دهد آبمیوه‌های طبیعی شیرین نیز می‌توانند احتمال ابتلا به دیابت را به میزان ۱۶ درصد افزایش دهند. محققان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند تمام نوشیدنی شیرین اعم از طبیعی و مصنوعی را با آب، قهوه و چای جایگزین کنند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌‏آید. انسولین ماده‌‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود.

در این مطالعه آمده است، گرچه آبمیوه‌های طبیعی حاوی مواد مغذی فراوانی هستند؛ ولی نباید در مصرف آن افراط شود. نتایج این مطالعه در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.


بهبود دیابت با کاهش ۱۰ درصدی وزن


ایرنا: بر اساس مطالعات جدید محققان کمبریج کاهش وزن به میزان ۱۰ درصد در سال‌های اولیه تشخیص دیابت نوع دو می‌تواند این بیماری را به سمت بهبودی سوق دهد.

دیابت نوع دو یک وضعیت متابولیکی است که در آن بدن به دلایل مختلف قادر به فرآیند پردازش گلوکز نیست و به همین دلیل قند خون به طور مستمر بیش از حد نرمال است. معمولا کنترل این بیماری با دارو و رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی منظم صورت می‌گیرد.

مطالعات جدید محققان کمبریج نشان می‌دهد کاهش کالری مصرفی و به تبع آن کاهش وزن تاثیر فوق‌العاده‌ای در  کنترل دیابت دارد و کاهش ۱۰ درصدی وزن در سال‌های نخست تشخیص دیابت می‌تواند این بیماری را به بهبودی نزدیک کند. این مطالعه با بررسی ۸۶۷ بیمار مبتلا به دیابت نوع دو در سنین ۴۰ تا ۶۹ سال در یک دوره پنج ساله صورت گرفته است.

بر اساس مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت، کاهش مصرف کالری به میزان ۶۲۴ تا ۷۰۰ کیلوکالری در روز به مدت هشت هفته،‌ بهبود قابل ملاحظه‌ای در سطح قند خون و سایر شرایط ناشی از دیابت حاصل می‌کند. بر اساس این مطالعه کاهش وزن قادر به معکوس‌کردن پیشرفت بیماری دیابت است. نتایج این مطالعه در نشریه Diabetic Medicine منتشر شده است.


آفت‌کش‌ها احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند


ایرنا: مطالعات اخیر نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض شدید سموم دفع‌ آفت احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را تا ۴۵ درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه با بررسی اوضاع بهداشت و سلامت سه دهه داوطلبان مرد نشان می‌دهد احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی در افرادی که در معرض شدید سموم دفع آفت قرار دارند، ‌نسبت به افرادی که چنین شرایطی را ندارند، ۴۵ درصد بیشتر است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه هاوایی صورت گرفته، بر استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی از قبیل ماسک و غربالگری بیماری‌های قلبی در افرادی که به دلیل شغلشان در معرض این سموم قرار دارند تاکید می‌کند.

از آنجا که سموم دفع آفت نیمه‌عمر کوتاهی دارند،‌ اثرات آن بر سلامتی در سال‌های پس از مصرف بروز می‌کند و ممکن است علائم بیماری ۱۰ سال پس از مشاهده شوند. این مطالعه تاثیر سلامت حشره‌کش‌ها بر مردان را مورد بررسی قرار داده و ممکن است این نتایج در مورد زنان متفاوت باشد. نتایج این مطالعه در نشریه American Heart Association منتشر شده است.


کلید کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی در دستان چای سبز


ایرنا: مطالعات محققان دانشگاه ساری در انگلیس نشان می‌دهد یک آنتی اکسیدان طبیعی موجود در چای سبز قادر به نابودی باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک است.

بر اساس این مطالعه یک ترکیب شیمیایی به نام اپی‌کالوکتشین یا به اختصار EGCG که در چای سبز به وفور یافت می‌شود، قادر به بازیابی فعالیت یک آنتی‌بیوتیک رایج به نام آزترونام است. این آنتی بیوتیک برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری Pseudomonas aeruginosa مورد استفاده قرار می‌گیرد. این باکتری عامل طیف وسیعی از عفونت‌های جدی دستگاه تنفسی و جریان خون است که در سال‌های اخیر نسبت به گروه اصلی آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شده اند. مطالعات اخیر محققان دانشگاه ساری نشان می‌دهد ترکیب EGCG و آزترونام قادر به نابودی این باکتری مقاوم به دارو است.

مقاومت ضد میکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می‌شود. زمانی که این میکروارگانیسم‌ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می‌شوند، عفونت در بدن باقی می‌ماند و به راحتی منتقل می‌شود.

درمان بسیاری از بیماری‌های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان‌پذیر است و همین یک مورد نشان می‌دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت‌های شایعی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، ذات‌الریه و عفونت‌های خون می‌شوند، وجود دارند. ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه‌های هنگفت در حوزه بهداشت است.

تحقیقات گسترده‌ای به منظور راهکار مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک در سراسر جهان وجود دارد. محققان امیدوارند با ترکیب EGCG با سایر آنتی‌بیوتیک‌های رایج بتوان کارایی این داروها را بازیابی کرد. نتایج این مطالعه در نشریه Medical Microbiology منتشر شده است.


کم‌خونی در بارداری باعث ایجاد چه بیماری‌هایی در کودکان می‌شود؟


سلامت نیوز: در تازه‌ترین مطالعات محققان ریشه برخی از بیماری‌ها در کودکان، کم‌خونی مادران در دوران بارداری تشخیص داده شده است. اگر مادران باردار طی 9 ماه بارداری با کم‌خونی مواجه باشند ممکن است کودکانشان به بیماریهایی چون اوتیسم یا اختلال ADHD (بیش‌فعالی) مبتلا شوند.

محققان سوئدی 500 هزار مادر را در سال‌های 1987 تا پایان 2010 پایش کردند و به این نتیجه رسیدند که آهن خون قبل از 30 هفته در رشد مغز جنین موثر است و مادرانی که طی 31 هفته بارداری با کم‌خونی مواجهند احتمال مبتلا شدن کودکانشان به اوتیسم بیشتر است.

هر زن بالغ روزانه 15 میلی گرم آهن نیاز دارد البته این میزان در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند چرا که این میزان اضافی آهن برای خون‌سازی در کودکان استفاده می شود؛ تحقیقات نشان داده که بیش از 20 درصد زنان باردار در جهان با مشکل کم‌خونی مواجهند. نتایج این پژوهش در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.


سیر رشد باکتری را متوقف می‌سازد


ایرنا: محققان چینی در یک مطالعه متوجه شدند که سیر دارای سه پپتید فعال است که می‌تواند باکتری را از بین ببرد؛ این موضوع نشان می‌دهد که سیر می‌تواند جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌ها باشد. محققان دانشگاه «تیانجین» در چین که این مطالعه را انجام دادند، متوجه شدند سه پپتید فعال در سیر «لابا» (یک نوع سیر چینی) می‌توانند منافذی روی سطح باکتری‌ها ایجاد کنند، غشاهای آن‌ها را از بین ببرند و باعث نشت محتوای سلول در داخل شوند که این موضوع مانع از رشد باکتری‌هایی مانند E. coli و S. aureus می‌شود.

محققان گفتند که پپتیدهای فعال موجود در سیر، فعالیت ضد باکتریایی بالایی با سمیت کم دارند و پایه‌ای برای ابداع بیشتر داروهای طبیعی پپتیدی ضد میکروبی ارائه می‌دهد.

پپتیدها گروهی از ترکیبات به نام «پیام رسان‌های شیمیایی» در حیوانات و گیاهان هستند که طیف وسیعی از عملکردهای زندگی مانند رشد، متابولیسم و ​​باروری را تنظیم می‌کنند. یافته‌های این مطالعه در مجله Food & Function منتشر شده است.


تاثیر منفی آهن بر خاصیت ضدسرطانی گوجه فرنگی


ایسنا: محققان آمریکایی بر اساس بررسی‌های خود مشاهده کردند خوراکی‌های سرشار از آهن می‌توانند بر خاصیت ضدسرطانی گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد. نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که آهن میزان جذب لیکوپن را به نصف کاهش می‌دهد. لیکوپن از کاروتنوئیدها به حساب می‌آید که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و در گوجه فرنگی یافت می‌شود.

گوجه فرنگی حاوی خواص متعددی برای سلامت است که می‌توان به تاثیر آن در جلوگیری از ابتلا به سرطان و فشار خون و کمک به حفظ سلامت قلب، پوست و چشم‌ها اشاره کرد. اگرچه مصرف خوراکی‌های سرشار از لیکوپن برای سلامت مفید است، همراه کردن آن‌ها با مواد غذایی دیگر ممکن است خاصیت ضد سرطانی آن‌ها را افزایش داده یا از بین ببرد.

به گفته محققان، بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های سرشار از آهن ممکن است خاصیت لیکوپن را به نصف کاهش دهد. در این بررسی محققان آمریکایی تحقیقاتی را روی هفت مرد انجام داده تا مشخص شود تولید و جذب لیکوپن پس از وعده‌های غذایی حاوی آهن یا فاقد آن، به چه صورت است. محققان اظهار داشتند: مصرف وعده‌های غذایی حاوی آهن می‌تواند با گذشت زمان بر میزان جذب لیکوپن موجود در گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد.


رژیم غذایی کم چرب خطر سرطان پستان را کاهش می دهد


خبرگزاری مهر: طبق نتایج مطالعه اخیر، رژیم غذایی کم چرب می تواند احتمال مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد و روند پیشرفت دیابت و بیماری قلبی عروق کرونر را کُند نماید.

محققان عنوان می کنند رژیم غذایی کم چرب که همراه با افزایش مصرف میوه، سبزیجات و غلات است فواید بلندمدتی برای سلامت دارد.

دکتر «گارنت اندرسون»، عضو تیم تحقیق از بخش علوم بهداشت عمومی فرد هاچ واشنگتن، در این باره می گوید: «درحالیکه رژیم های غذایی زیادی دارای فواید کوتاه مدت نظیر کاهش وزن هستند، اما این مطالعه، تاثیرات بلندمدت رژیم غذایی کم چرب را برای سلامت اثبات می کند.»

محققان در این مطالعه، حدود 49 هزار زن یائسه را در آمریکا مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که آیا الگوی رژیم غذایی کم چرب موجب کاهش خطر سرطان های پستان و کلورکتال (راست روده) و بیماری قلبی عروق کرونر می شود.

آنها دریافتند رژیم غذایی کم چرب، بعد از حدود 9 سال تغییر رژیم غذایی، تاثر قابل توجهی بر این مشکلات نداشت. اما بعد از مدت طولانی تر 20 سال، آنها به فواید چشمگیری دست یافتند.

آنها متوجه شدند رژیم غذایی کم چرب موجب کاهش 15 تا 35 درصدی مرگ به هردلیل بعد از تشخیص سرطان پستان، 13 تا 25 درصد کاهش دیابت و 15 تا 30 درصد کاهش بیماری قلبی عروق کرونر شد.


یک نقص ژنتیکی خطر ابتلا به سرطان پروستات را دوبرابر می‌کند


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان داد، مردانی که حامل نوع خاصی از نقص ژنتیکی هستند، دو برابر بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

نقص در ژن BRCA۲ عموما با سرطان‌های پستان و تخمدان در زنان ارتباط داده می‌شود. خطر ابتلای حاملان این ژن به سرطان پستان پس از رسیدن به سن۷۰ سالگی، ۵۰ تا ۸۵ درصد است.

نتایج یک مطالعه جدید بر روی یک جامعه آماری بزرگ از مردان، نشان داد خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن دسته از مردانی که حامل این نقص ژنتیکی هستند، به میزان قابل توجهی بالاست. نتایج این پژوهش همچنین نشان داد که تومورهای سرطانی در این دسته از مردان نسبت به سایرین تهاجمی‌تر هستند. 

به گفته پژوهشگران، مردانی که این نقص ژنتیکی را دارند باید به طور منظم تست‌ غربالگری سرطان را انجام دهند. این پژوهش بر روی ۹۰۲ فرد حامل نقص در ژن BRCA۲ و ۴۹۷ نفر که این نقص را نداشتند، انجام شد. محققان می‌گویند که از هر ۳۰۰ مرد سفیدپوست یک نفر ممکن است حامل این نقص زنتیکی باشد که البته همه آن‌ها به سرطان پروستات مبتلا نمی‌شوند.


شاه‌انگبین درمانی جدید برای علائم یائسگی


ایرنا: نتایج مطالعات پژوهشگران ایرانی نشان داد که می‌توان از شاه‌انگبین یا غذای ملکه برای مقابله با علائم ناشی از یائسگی استفاده کرد. 

محققان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دریافتند که استفاده روزانه از شاه‌انگبین (bee milk) در مقایسه با دارونماهای دیگر در مقابله با گُرگرفتگی در زنانی که یائسگی را تجربه می‌کنند، تاثیر ۴ برابری دارد.

شاه‌انگبین بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو است که زنبورهای کارگر در سن ۳ روزگی تا ۱۲ روزگی خود از مغز خود ترشح می‌کنند. به این ماده مقوی، مغذی و نیرو بخش ژل رویال، شیر زنبور عسل، ژله شاهانه، غذای ملکه و اکسیر جوانی نیز گفته می‌شود و به جرات می‌توان گفت که بیش از ۹۰درصد بیماری‌ها را می‌توان با مصرف آن درمان کرد.

یافته‌های این پژوهش پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته محققان در مطالعه‌ای جدید از ارتباط میان درمان جایگزینی هورمون (HRT) که معمولا برای تسکین علائم ناشی از یائسگی در زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، با سرطان سینه پرده برداشتند.

۱۰۰ نفر از خانم‌های شرکت کننده در این مطالعه به مدت دو ماه روزانه یک کپسول شاه‌انگبین هزار میل استفاده و ۱۰۰ نفر دیگر در همین بازه زمانی یک دارونما مصرف کردند. همگی این خانم‌ها ۴۵ تا ۶۰ ساله بودند. محققان سپس شدت علائم شرکت‌کنندگان در آزمایش را برمبنای ۱۱ مشکل شایع از قبیل گرگرفتگی، تحریک‌پذیری و مشکلات مثانه بررسی کرده و از صفر تا ۴۴ به آن‌ها امتیاز دادند. در پایان این مطالعه شدت علائم خانم‌هایی که از شاه‌انگبین استفاده کرده بودند، نصف شده و به نمره ۱۹ رسید. اما در زنان گروه دیگر تغییر چندانی حاصل نشد و شدت علائم آن‌ها تنها تا ۳ نمره کاهش یافت.

در گزارش تیم ایرانی از این آزمایش آمده است: «یافته‌های به دست آمده نشان داد که استفاده روزانه از کپسول شاه انگبیین به مدت ۸ هفته در تسکین علائم یائسگی اثرگذار است. می‌توان نتیجه گرفت که شاه انگبین درمانی مکمل برای این علائم است که هیچ عارضه جانبی‌ هم ندارد.»

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در توضیح این که شاه انگبین چگونه علائم یائسگی را تسکین می‌دهد، این فرضیه را مطرح کردند که این ماده بدن را به تولید تستوسترون تحریک کرده که به بدن در تولید استروژن کمک می‌کند. به گفته محققان، تایید اثرات این ماده بر علائم ناشی از یائسگی مستلزم انجام پژوهش‌های بیشتر در این باره است. نتایج این مطالعه در مجله Complementary Therapies in Clinical Practice منتشر شده است.


مصرف قارچ خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد


ایرنا: یافته‌های مطالعه جدید محققان نشان داد که مصرف سه بار در هفته قارچ، خطر بروز سرطان پروستات را در مردان کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه توکیو با بررسی وضعیت سلامت سی و شش هزار و ۴۹۹ مرد ۴۰ تا ۷۹ ساله که پیش‌تر طی مطالعاتی در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۴ شرکت کرده بودند، دریافتند که مصرف یک تا دو بار در هفته قارچ خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۸ درصد و مصرف سه بار در هفته آن خطر ابتلا به این بیماری را تا ۱۷ درصد کاهش می‌دهد.

با این حال به گفته شو ژانگ مولف ارشد این پژوهش، سازوکار تاثیر مثبت قارچ در جلوگیری از بروز سرطان پروستات هنوز ناشناخته است. جزئیات این پژوهش در مجله International Journal of Cancer منتشر شده است.


ارتباط استرس در بارداری و بروز اختلال شخصیتی در کودک


ایسنا: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: استرس در دوران بارداری می‌تواند با بروز اختلال شخصیتی در کودک مرتبط باشد.

کودکان زنانی که در دوران بارداری استرس‌های شدیدی را متحمل شده‌اند ۱۰ برابر بیشتر احتمال دارد تا سن ۳۰ سالگی به اختلال شخصیتی دچار شوند. به گفته محققان حتی سطح خفیفی از استرس که طولانی مدت باشد می‌تواند بر روند رشد جنین تاثیر بگذارد و پس از تولد نیز این اثر سوء مشاهده می‌شود.

در این بررسی از بیش از ۳۶۰۰ زن باردار در فنلاند در مورد میزان استرسی که در این دوران تجربه کرده‌اند پرسش‌هایی شد و وضعیت سلامت فرزند آنان پس از تولد مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه مشخص شد تحمل سطح بالایی از استرس در این دوران و برای مدت زمان طولانی می‌تواند تاثیر قابل توجهی را بر سلامت فرزند داشته باشد.

روان‌شناسان تاکید دارند زنان باردار باید از حمایت‌ها و خدمات سلامت روان برخوردار باشند. فاکتورهای مهم دیگری از قبیل نحوه تربیت کودک، وضعیت مالی خانوادگی و آسیب‌هایی که در دوران کودکی متحمل شده‌اند از عوامل تاثیرگذار بر احتمال ابتلای کودک به اختلال شخصیتی است.


کم خوابی و پرخوابی برای قلب مضر است


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه کلرادو نشان می‌دهد، پرخوابی یا کم‌خوابی هردو یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی محسوب می‌شوند.

این مطالعه با بررسی نیم میلیون نفر نشان می‌دهد پرخوابی یا کم‌خوابی افراطی احتمال بروز حمله قلبی را افزایش می‌دهد؛ حتی  اگر فردی غیر سیگاری باشد، مستمر ورزش کند و سابقه ارثی بیماری قلبی نیز نداشته باشد.

در ادامه این مطالعه آمده است، خواب با کیفیت شبانه به مدت ۶ تا ۹ ساعت می‌تواند برای افرادی که زمینه ژنتیکی بیماری‌های قلبی دارند نیز مفید باشد و این عامل خطر را تعدیل کند.

این مطالعه با بررسی سابقه پزشکی ۴۶۱ هزار نفر نشان می‌دهد خواب کافی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامت قلب است. خواب کمتر از ۶ ساعت و بیشتر از ۹ ساعت احتمال حمله قلبی را به ترتیب به میزان ۲۰ و ۳۴ درصد افزایش می‌دهد. از طرفی خواب کافی بین ۶ تا ۹ ساعت خطر حمله قلبی در افرادی که سابقه ژنتیکی دارند را به میزان ۱۸ درصد کاهش می‌دهد. کم خوابی یا پرخوابی با تاثیر بر دیواره عروق خونی، رشد مغز استخوان و سلول‌های التهابی، رژیم غذایی ضعیف و عادت‌های غذایی مضر بر سلامت قلب و عروق موثر است. نتایج این مطالعه در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.


داروهای سرطان سینه سلول‌های سرطانی را به خواب می‌برند


ایرنا: محققان انگلیسی در مطالعه‌ای متوجه شدند که داروهای سرطان سینه برخی از سلول‌های سرطانی را در «وضعیت خفته» فرو می‌برند و بالقوه به آنها اجازه می‌دهند تاسال ها بعد دوباره عود کنند.

این تحقیق که توسط محققان دانشگاه «کالج ایمپریال» لندن انجام شده است زمینه را برای کشف روش‌هایی به منظور خواب نگاه داشتن طولانی‌تر سلول‌های سرطانی هموار می‌کند؛ این مطالعه همچنین می‌تواند به طور بالقوه به کشف روشی برای ضعیف کردن سلول‌های سرطانی منجر شود تا بتوان آنها را با درمان از بین برد.

محققان در این مطالعه سلول‌های سرطان سینه انسان را در محیط آزمایشگاه بررسی کردند و اثر گروهی از داروهای سرطان سینه موسوم به درمان های هورمونی را بررسی کردند.

«لوکا مگانی» نویسنده اصلی از دانشگاه کالج ایمپریال این مطالعه گفت: محققان مدتها است بحث می کنند که آیا روش های هورمونی درمانی - که درمان های بسیار مؤثری هستند  و جان میلیون ها نفر را نجات می دهند - با کشتن سلول‌های سرطان سینه عمل می‌کنند یا اینکه آیا این داروها سلول های سرطانی را در وضعیت خواب فرو می برند.

این سوال بسیار مهمی است زیرا در بیشتر سرطان‌های سینه از هورمون درمانی استفاده می شود. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که داروهای هورمون درمانی برخی از سلول های سرطان سینه را می کشند اما سایر سلول های سرطانی را در وضعیت خواب فرو می برند.

این محقق خاطر نشان کرد که اگر بتوانیم اسرار این سلول‌های خفته را فاش کنیم در آن صورت می‌توانیم با نگهداری این سلول ها در وضعیت خواب دائم یا بیدار کردن آنها و یا کشتن آنها روشی برای پیشگیری از عود سرطان پیدا کنیم. نتایج این مطالعه در مجلهNature Communications منتشر شده است.


رژیم غذایی پرچرب محافظ جنین در مقابل آلزایمر


سلامت نیوز: مطالعه جدید نشان می دهد جنین مادری که دارای رژیم غذایی پرچرب است دارای بهبود چشمگیری در عملکرد سیناپسی است.

مطالعه اخیر نشان داده است که رژیم غذای پرچرب در طول بارداری از جنین در مقابل تغییرات در مغز که منجر به آلزایمر در اینده می‌شود محافظت می‌نماید.

«دومنیکو پراتیکو»، پژوهشگر ارشد از بنیاد تحقیقات الزایمر اسکات ریچاردز آمریکا، در این باره می‌گوید: «در انسان‌ها مشخص شده است که افرادی که مادرشان بعد از سن ۶۵ سال مبتلا به الزایمر می‌شود در معرض ریسک بالا ابتلاء به این بیماری در همان سن قرار دارند.»

به نظر می‌رسد فاکتورهای ژنتیکی منتقل شده از مادر به نوزاد، توضیح اصلی این پدیده باشد، اما تاکنون هیچ ژنی در راستای توضیح انتقال بیماری آلزایمر از طریق مادر شناسایی نشده است. برای فهم بهتر رابطه منحصربه فرد بین بیماری آلزایمر مادر و خطر ابتلاء جنین به این بیماری، محققان به بررسی چربی موش‌های مادر در طول بارداری شأن پرداختند. این موش‌ها به طورمهندسی شده مبتلا به الزایمر شده بودند.

موش‌های باردار از ابتدا تا پایان بارداری با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند. بعد از تولد نوزاد، مادران به رژیم غذایی نرمال خود بازگشتند. در سن ۱۱ ماهگی، نوزاد در معرض تست‌های رفتاری به منظور ارزیابی توانایی و حافظه یادگیری قرار گرفت.

دکتر پراتیکو در ادامه می‌افزاید: «ما دریافتیم حیوانات دارای مادرانی که در زمان باردری شأن رژیم غذایی پرچرب داشتند مهارت‌های یادگیری و حافظه بهتری در مقایسه با سایر نوزادان داشتند.»

به گفته محققان، رژیم غذایی پرچرب مادر در زمان بارداری موجب بهبود چشمگیر عملکرد سیناپسی در مقایسه با مادران دارای رژیم غذایی نرمال می‌شود. سیناپس‌ها که محل تلاقی نورون‌ها هستند، نقش مهمی در یادگیری و تشکیل حافظه دارند.


گیاه‌خواری تهدیدی برای بهره هوشی نسل آینده


ایرنا: یک کارشناس تغذیه برجسته هشدار داد که پیروی از رژیم‌های گیاه‌خواری بدن انسان را به کمبود یک ماده مغذی حیاتی برای رشد مغز دچار کرده و از این طریق بهره هوشی نسل آینده را تهدید می‌کند.

کولین که در گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می‌شود از مواد مغذی مهم در دوران بارداری است که به رشد سالم مغز جنین کمک می‌کند.

اما دربی شایر از متخصصان برجسته در حوزه تغذیه نسبت به «پیامدهای ناخواسته» فاصله گرفتن از رژیم‌های غذایی مبتنی بر گوشت و لبنیات هشدار داده و می‌گوید: «ما در معرض خطر پایین آوردن توان ذهنی نسل آینده قرار داریم. رژیم‌های پایه گیاهی برای محیط زیست فوق العاده و هوشمندانه هستند اما کسی به کاهش میزان دریافت کولین که لازمه تکامل مغز جنین بوده، فکر نکرده است. تغییرات با سرعت اتفاق می افتند و روز به روز به تعداد افرادی که از مصرف گوشت و تخم مرغ امتناع می‌کنند افزوده می‌شود اما این امر می‌تواند بسیاری از زنان را که در سنین بارداری قرار دارند، به کمبود این ماده مغذی کلیدی دچار کند.» 

به گفته دربی شایر اگرچه کبد نیز مقادیری کولین تولید می‌کند اما این مقدار برای تامین نیازهای بدن کافی نبوده و در نتیجه باید از طریق مواد غذایی و مکمل‌ها فراهم شود. جزئیات بیشتر در این باره در مجله BMJ Nutrition, Prevention & Health منتشر شده است.


سزارین خطر ابتلا به اوتیسم را یک سوم افزایش می‌دهد


ایسنا: محققان با مطالعه روی اطلاعات مربوط به ۲۰ میلیون تولد دریافتند که زایمان به روش سزارین می‌تواند خطر ابتلا به اختلال اوتیسم را در نوزاد حدود ۳۳ درصد افزایش دهد.

همچنین یافته‌های بدست آمده که بر اساس بررسی ۶۱ مطالعه از ۱۹ کشور جهان بوده حاکی از ان است که کودکان متولد شده به روش سزارین ۱۷ درصد بیشتر احتمال دارد به اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی مبتلا شوند.

محققان این مطالعه از موسسه کارولینسکا در سوئد و استرالیا اظهار داشتند: تولد به روش سزارین به طور چشمگیری با ابتلا به اختلال‌های اوتیسم و کم‌توجهی-بیش‌فعالی مرتبط است. هرچند در این مطالعه این موضوع تایید نشد که وضع حمل به روش سزارین چه به صورت برنامه‌ریزی شده و چه به شکل اضطراری به طور مستقیم بر خطر ابتلا به این دو نوع اختلال تاثیر دارد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به گفته محققان فاکتورهایی همچون بالا بودن سن مادر یا خطر زایمان زودهنگام که به این نوع جراحی منجر می‌شود می‌تواند توضیح‌دهنده این ارتباط باشد.


قرص ضدبارداری چاق نمی‌کند


ایرنا: به گفته محققان، هیچ مدرکی دال بر اثر چاق کنندگی قرص‌های ضدبارداری وجود ندارد.

سالهاست که زنان بسیاری از ترس چاق شدن از مصرف قرص‌های ضدبارداری هورمونی خودداری می‌کنند.

دکتر سارا هاردمن مدیر واحد تاثیرگذاری بالینی مرکز سلامت جنسی و باروری در این باره می‌گوید:«زنان اغلب می‌گویند نمی‌خواهند استفاده از قرص‌های ضدبارداری را شروع کرده یا ادامه دهند چون نگرانند باعث چاقی‌شان شود. اما مطالعات ما نشان داد که زنان به طور میانگین با یا بدون مصرف قرص‌های ضدبارداری هورمونی مقادیر یکسانی وزن اضافه می‌کنند.»

«پس از بررسی تمام مطالعات موجود، می‌توانیم بگوییم که وزن میانگینی که زنان در طول استقاده از قرص‌ها، ایمپلنت ضدبارداری و آی او دی اضافه می‌کنند ناچیز است و با وزنی که بدون استفاده از این تکنیک‌ها یا تکنیک‌های غیرهورمونی پیش‌گیری از بارداری اضافه می‌شود، تفاوت چندانی ندارد.»

باور عموم بر این است که استفاده از دُز بالای استروژن می‌تواند منجر به تجمع آب زیر بافت پوست و افزایش اشتها در برخی از زنان شود که هر دو موجب افزایش وزن می‌شوند. اما نتایج این مطالعه جدید این فرضیه را رد کرده و تایید می‌کند که بالا رفتن آمار چاقی در جوامع امروزی، عموما به کم تحرکی و رژیم غذایی غلط باز می‌گردد.


آب انار رشد مغز جنین را تقویت می کند


خبرگزاری مهر: تحقیقات نشان می دهد نوشیدن آب انار در طول بارداری موجب بهبود رشد مغز و اتصالات مغزی جنین می شود.

آب انار سرشار از پلی فنول های است که قادر به عبور از مانع خون-مغز هستند. پلی فنول ها که شامل تانیک اسید و اِلاگیتانین ها هستند بخشی از گروه آنتی اکسیدان های موجود در بسیاری از مواد خوراکی و نوشیدنی ها از جمله مغزیجات آجیلی، توت ها، و چای ها هستند.

«تری ایندر»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان بریگام و زنان آمریکا، در این باره می گوید: «مطالعه ما شواهدی در مورد تاثیرات محافظتی برای جنین های قرارگرفته در معرض آب انار در رحم را نشان می دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «این یافته ها بر اهمیت تحقیق در مورد تاثیرات پلی فنول ها در محافظت از اعصاب در جنین های در معرض خطر تاکید دارد.»

محققان در این مطالعه، مشاهده کردند زنانی که در طول بارداری آب انار مصرف می کردند بهبود شبکه کابلی مغز و رشد مغز جنین شان به مراتب بهتر بود.


بی‌خوابی احتمال سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد بی‌خوابی خطر بروز بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

اختلال کم‌خوابی یا بی‌خوابی به حالتی گفته می‌شود که فرد به طور مستمر به خواب نمی‌رود و مشکلاتی مانند دیر به خواب رفتن،‌ بیدارشدن مکرر، بیدارشدن در صبح خیلی زود و به طور کلی خوابی که منجر به تجدید قوا نشود را تجربه می‌کند.

بررسی اطلاعات پزشکی و سلامت ۱.۳ میلیون نفر، نشان می‌دهد اختلال کم‌خوابی احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. بیماری‌های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند و سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند. سکته قسمت‌های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بر اساس مطالعات ریشه‌یابی علل اختلال خواب در بیمار بسیار مهم است و باید در اسرع وقت درمان شود. بی خوابی بر عملکرد تمام ارگان‌های بدن تاثیرگذار است و منجر به بروز بیماری‌های متابولیک از جمله دیابت می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه  Circulation منتشر شده است.


مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک خطر سرطان روده را افزایش می‌دهد


ایرنا: بر اساس مطالعات محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز در آمریکا مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک احتمال بروز سرطان روده را افزایش می‌دهد.

این مطالعات با بررسی اطلاعات مربوط به ۲۹ هزار بیمار مبتلا به سرطان روده و ۱۳۷ هزار بیمار غیر مبتلا به سرطان روده نشان می‌دهد مصرف آنتی‌بیوتیکی به مدت کمتر از ۳۰ روز احتمال سرطان روده را تا هشت درصد و بیش از ۳۰ روز تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. بر اساس این مطالعه مصرف فقط یک دوره آنتی‌بیوتیک با افزایش احتمال سرطان مرتبط است و هرچه میزان مصرف دارو بیشتر باشد، این احتمال نیز افزایش می‌یابد.
نتایج این مطالعه هشدار دیگری بر مصرف آنتی‌بیوتیک است و تاکید دارد که باید از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز شود. از طرفی به پزشکان توصیه می‌شود که فقط در مواقع حاد و در صورت بروز عفونت‌های شدید آنتی بیوتیک تجویز کنند.   
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست.
معمولا اولین مرحله سرطان روده، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ‌های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده تشکیل می‌شوند. ممکن است این پولیپ‌ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند. نتایج این مطالعه در نشریه British Medical Journal منتشر شده است.


مصرف آنتی‌بیوتیک احتمال رماتیسم مفصلی را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات محققان دانشگاه کیل در انگلیس نشان می‌دهد مصرف آنتی‌بیوتیک خطر بروز آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی)، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می‌شوند. آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی مزمن و شایع است.

مطالعات اخیر محققان دانشگاه کیل نشان می‌دهد مصرف آنتی‌بیوتیک با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است. این مطالعه با بررسی سوابق پزشکی بیماران نشان می‌دهد احتمال بروز روماتیسم مفصلی در افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند ۶۰ درصد بیشتر از افرادی است که از این گروه دارویی استفاده نمی‌کنند.

بر اساس این مطالعه آنتی‌بیوتیک میکروبیوم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این طریق در افزایش احتمال بروز روماتیسم نقش دارد.

نتایج این مطالعه هشدار دیگری بر مصرف آنتی‌بیوتیک است و تاکید دارد که باید از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز شود. از طرفی به پزشکان توصیه می‌شود که فقط در مواقع حاد و در صورت بروز عفونت‌های شدید، آنتی‌بیوتیک تجویز کنند. نتایج این مطالعه در نشریه BMC Medicine منتشر شده است.


محصولاتی که باعث سرطان در انسان می شوند


ایسنا: محققان آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا هشدار دادند، مواد شیمیایی موجود در ظروف نچسب تفلون، لباس‌های ضد آب و محصولات مقاوم در برابر نفوذ آب به راحتی وارد زنجیره غذایی می‌شوند و سرطان‌زا هستند.

تحقیقات جدید نشان می دهد «پرفلورواوکتانیک اسید» ماده‌ای بسیار خطرناک است که در ساخت ظروف تفلون و محصولات برای مقاوم‌سازی در برابر نفوذ آب به کار می رود. این ماده اسیدی خطرناک در یک سوم بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شو. تولیدکنندگان استدلال می‌کنند که مواد شیمیایی باعث افزایش طول عمر محصول و کیفیت آن می‌شود اما واقعیت آن است که این مواد باعث ایجاد سرطان، کلسترول بالا و کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در تابه‌های تفلون باعث افزایش تومور در کبد، پانکراس و بیضه‌ها می‌شوند همچنین کاهش باروری را به همراه دارند. سایر خطرات ثبت شده بر اثر استفاده محصولات آغشته به این اسید خطرناک شامل افزایش وزن، تغییرات هورمونی، اختلالات تیروئید، وزن کم هنگام تولد و ابتلا به بیماری‌های التهابی روده است که در بیماران فراوانی گزارش شده است.

به گفته محققان بیشترین تاثیر این مواد خطرناک پایدار، زمانی است که ظرف‌های تفلون بیش از حد گرم و یا خراشیده شوند،محصولات ضد آب در مکان‌های دفع معمولی زباله انباشت شوند که به راحتی این مواد شیمیایی وارد چرخه آب و غذای انسانی می شوند.

در هر دو دقیقه یک نفر مبتلا به سرطان در انگلیس شناسایی می شود و ۳۸ درصد از مردم امریکا تحت تاثیر بیماری سرطان قرار دارند. از این رو به عقیده کارشناسان باید تمهیدات جدیدی در ممنوعیت استفاده از ظروف تفلون و محصولات آغشته به ماده خطرناک پرفلورواوکتانیک اسید در سطح جهانی اتخاذ شود.


مصرف نوشیدنی‌های قندی موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود


ایرنا: محققان فرانسوی دریافتند افزایش مصرف نوشیدنی‌های قندی موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. در این تحقیقات اطلاعات مربوط به وضعیت سلامت ۱۰۱ هزار و ۲۵۷ داوطلب فرانسوی با میانگین سنی ۴۲ سال که ۲۱ درصد از آن‌ها مرد و ۷۹ درصد زن بودند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

این داوطلبان حداقل دو پرسشنامه آنلاین درباره رژیم غذایی خود را در دوره‌های زمانی ۲۴ ساعته تکمیل کردند. این پرسشنامه‌ها برای اندازه‌گیری مصرف ۳۳۰۰ نوع ماده غذایی و نوشیدنی طراحی شده‌اند و به مدت ۹ سال توسط داوطلبان تکمیل شدند.

در این تحقیقات میزان مصرف روزانه نوشیدنی‌های قندی مانند آبمیوه‌هایی که با قند طبیعی و مصنوعی شیرین شده‌اند مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج آن با گزارش‌هایی که در خصوص ابتلای داوطلبان به انواع سرطان در سوابق پزشکی و بیمه‌ای آن‌ها به ثبت رسیده است، مقایسه شد.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد مصرف روزانه نوشیدنی‌های قندی در بین مردان بیش از زنان است. در طول دوره مطالعه ۲۱۹۳ مورد ابتلا به سرطان در میان داوطلبان گزارش شد و میانگین سنی ابتلا به این بیماری ۵۹ سال بود. بر اساس این نتایج افزایش مصرف روزانه نوشیدنی‌های قندی به میزان ۱۰۰ میلی لیتر با ۱۸ درصد افزایش خطر کلی ابتلا به سرطان و ۲۲ درصد افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The BMJ منتشر شده است.


تشخیص عینی و زودهنگام اوتیسم به دو روش جدید


ایرنا: محققان موفق به توسعه دو روش جدید عینی شده‌اند که قادر به تشخیص بیماری اوتیسم است؛ این دو روش بر مبنای تفاوت‌های مغزی بیماران با افراد عادی قرار دارد.

معمولا تشخیص بیماری اوتیسم در مراحل اولیه بسیار دشوار است؛ در حالی که متوسط سن تشخیص در آمریکا حدود چهار سال است؛ ‌روشی که محققان به تازگی توسعه داده‌اند قادر به تشخیص بیماری در ۱۸ ماهگی است. بر اساس تحقیقات قبلی اطلاعات بصری در مغز بیماران مبتلا به اوتیسم به گونه‌ای متفاوت پردازش می‌شود.

بر اساس یک تئوری به‌نام binocular rivalry،‌ زمانی که به طور هم‌زمان در مقابل هر چشم یک تصویر کاملا متفاوت قرار می‌گیرد، وضعیت مغز برای پردازش بین دو حالت تغییر می‌کند. مطالعات قبلی نشان می‌دهد این فرآیند در ذهن افراد مبتلا به اوتیسم بسیار آهسته‌تر صورت می‌گیرد. در مطالعات جدید محققان مرکز تحقیقات اوتیسم در دارتموث آمریکا روشی را توسعه داده‌اند که این فرآیند را اندازه‌گیری می‌کند. در این آزمایش به الکترودهای الکتروانسفالوگرافی یا EEG و یک صفحه نمایش نیاز است تا بتوان مدت زمان پردازش دو تصویر مختلف همزمان نمایش‌داده شده به هر چشم را اندازه‌گیری کرد. با این روش می‌توان اوتیسم را با دقت ۸۷ درصد تشخیص داد. این روش یک نشانگر غیر کلامی اوتیسم در بزرگسالان است و محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این روش در کودکان یا بزرگسالان غیر کلامی نیز کاربرد دارد.

محققان استرالیایی نیز به دنبال روش‌های تشخیص بیماری اوتیسم از طریق نشانگرهای موجود در مغز هستند. شبکیه چشم از بافت‌های عصبی تشکیل شده و با رشته‌های عصبی به مغز مرتبط می‌شود. بر اساس این مطالعه الگوی سیگنال‌های الکتریکی در مغز افراد مبتلا به اوتیسم متفاوت است و با بررسی آن می‌توان این اختلال را تشخیص داد. هر دو روش نیازمند تحقیقات گسترده‌ای هستند.

اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می‌شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می‌شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می‌توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت‌های زیادی را به او آموخت.

برخی از مهم‌ترین نشانه‌های

• دیر به حرف افتادن یا عدم تمایل به صحبت کردن؛ ۴۰ درصد از مبتلایان به اوتیسم هرگز صحبت نمی‌کنند.

• مشکل در درک دیدگاه گوینده

• استفاده از کلمات و عبارت‌های تکراری

• تکرار رفتارهای کلیشه‌ای مانند تکان دادن دست یا بدن

• تمرکز طولانی‌مدت روی اشیا

• خودزنی

• پرخاشگری

• ناتوانی در بیان اسم

• ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی

• علاقه به بازی‌های تکراری

• خیره‌شدن به یک شئی یا تصویر

• فقدان حس همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات

• نداشتن تمایل به ایجاد دوستی با هم سن و سالان

نتایج این مطالعه در نشریه Current Biology منتشر شده است.


اختلال خواب از عوارض دیابت در زنان


ایرنا: مطالعات اخیر محققان انجمن یائسگی آمریکای شمالی نشان می‌دهد اختلال خواب یکی از عوارض ناشی از دیابت در زنان میانسال است.

تغییرات هورمونی یکی از مهمترین دلایل حساسیت به انسولین و سوخت و ساز گلوکز است و می‌تواند الگوی خواب را مختل کند. هورمون‌های استروژن و پروژسترون در واکنش سلول به انسولین تاثیر می‌گذارند.

زنان در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی دچار نوسانات گلوکز می‌شوند و از این رو بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و عوارض ناشی از آن قرار دارند؛ از طرفی گرگرفتگی و تعریق شبانه از عوارض یائسگی است و دیابت می‌تواند این علائم را تشدید و بر کیفیت خواب زنان تاثیرگذار باشد. تکرر ادرار نیز یکی دیگر از مشکلات این افراد است که می‌تواند منجر به اختلال خواب شود.

این تحقیقات در چهار گروه عمده نژادی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج نشان می‌دهد این عوارض در زنان آسیایی شدیدتر است. محققان مدیریت دیابت را یک راهکار ضروری می‌دانند. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌آید. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ترشح می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است.

قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است. نتایج این مطالعه در نشریه Menopause منتشر شده است.


مصرف الکل در بارداری موجب اختلالات شناختی می شود


سلامت نیوز: طبق یافته های مطالعاتی، قرارگیری جنین در معرض الکل در درون رحم موجب بروز اختلالی در دوره نوجوانی کودک موسوم به «اختلال طیف جنینی الکلی» می شود.

گروهی از محققان دریافتند تغییرات بیولوژیکی که در مغز نوجوانان در زمان جنینی شأن و به خاطر قرارگیری در معرض الکل در رحم مادرشان روی داده است منجر به ناهنجاری‌های نظیر FASD (اختلال طیف جنینی الکلی) می‌شود.

این تحقیق بیان می‌کند در چنین شرایطی مغز علائمی مبنی بر اختلال در عملکرد شناختی نشان می‌دهد. یافته‌ها براساس اندازه گیری واکنش‌های مغز از طریق تکنیک عکسبرداری مغز موسوم به MEG انجام شد. ناهنجاری FASD به عنوان یکی از علل اصلی ناتوانی فکری در جهان شناخته می‌شود و با طیف وسیعی از مشکلات نورولوژیکی نظیر اختلال بیش فعالی، مرتبط است. محققان بعد از جمع آوری داده‌ها از ۱۹ بیمار مبتلا به FASD و ۲۱ فرد فاقد FASD، دریافتند چندین ناحیه مغز در گروه FASD دارای اختلال در ارتباط بودند.


چُرت زیاد، نشانی از بیماری آلزایمر


ایرنا: مطالعات اخیر نشان می‌دهد، چرت‌زدن‌های زیاد در طول روز می‌تواند یکی از مهمترین علائم اولیه آلزایمر باشد. بخش‌هایی از مغز که مسئول بیداری افراد در طول روز هستند، در مراحل اولیه بیماری‌های مربوط به کاهش حافظه آسیب می‌بینند. به همین دلیل چرت‌های زیاد در طول روز می‌تواند نشانه بیماری آلزایمر، بسیار قبل از بروز علائم اولیه باشد.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو صورت گرفته است، نشان می‌دهد پروتئینی به نام تاو عامل آسیب به بخشی از مغز است که مسئول بیداری افراد در طول روز به حساب می‌آید و از طرفی پروتئین‌های تاو و آمیلوئید عامل اصلی ابتلا به بیماری آلزایمر هستندمحققان با بررسی مغز ۱۳ متوفی مبتلا به آلزایمر و هفت فرد سالم دریافتند آلزایمر به بخشی از مغز که مسئول بیداری در طول روز است حمله می‌کند و این ناحیه از اولین بخش‌هایی است که تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرد.

در ادامه آمده است، در مغز افراد مبتلا به آلزایمر، تجمع پروتئین تاو در سه بخش‌ مرتبط با بیداری دیده می‌شود و این نواحی ۷۵ درصد از نورون‌های (‌سلول عصبی) خود را از دست می‌دهند. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است. نتایج این مطالعه در نشریه Alzheimer's and Dementia منتشر شده است.


زنان و سالمندان بیشتر در معرض برهم‌کنش‌های دارویی هستند


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه ایندیانا در آمریکا نشان می‌دهد، زنان و سالمندان بیشتر در معرض عوارض جانبی ناشی از برهم‌کنش‌های دارویی و واکنش نامطلوب داروها هستند.

بر اساس این مطالعه، زنان نسبت به مردان ۶۰ درصد بیشتر در معرض واکنش دارویی نامطلوب قرار دارند. معمولا واکنش دارویی نامطلوب بر اثر مصرف داروهایی که تداخل دارند یا بر اثر واکنش یک دارو با ماده غذایی یا نوشیدنی خاص به وجود می‌آید و می‌تواند عوارض جانبی بسیار نامطلوبی به همراه داشته باشد.

واکنش دارویی نامطلوب در افراد بالای ۵۵ سال،‌ یک مورد از هر چهار مورد است و این آمار در افراد ۷۰ تا ۷۹ سال، یک مورد از هر سه مورد است. واکنش‌های دارویی نامطلوب و برهم‌کنش دارویی نه تنها گاهی بیمار را نیازمند مراقبت‌های بهداشتی خاص می‌کند؛ بلکه هزینه هنگفتی برای بیمار و جامعه در بردارد. بر اساس آمار فقط در آنتاریو در کانادا، هزینه واکنش‌های دارویی نامطلوب حدود ۱۲ میلیون دلار در سال است.

داروهایی‌ که در این مطالعه به عنوان ترکیب‌های خطرناک شناسایی شده‌اند، داروهای بسیار رایج از قبیل امپرازول (مهارکننده اسید معده)، فلوکستین (داروی ضد افسردگی)، ایبوپروفن (داروی ضد التهابی) و اریترومایسین (نوعی پنی‌سیلین) بوده است. محققان به پزشکان توصیه می‌کنند که داروهایی که با هم تداخل یا برهم‌کنش دارند را بیشتر بشناسند و فقط در صورت نیاز تجویز کنند. نتایج این مطالعه در نشریه Digital Medicine  منتشر شده است.


پژوهشگران معتقدند یائسگی را می‌توان ۲۰ سال به تاخیر انداخت


ایرنا: یک پژوهشگر مدعی شد که از این پس یائسگی مانعی برای بارداری زنان محسوب نمی‌شود زیرا نتایج یک مطالعه نشان داد که می‌توان یائسگی را در زنان ۲۰ سال به تاخیر انداخت.

به گزارش پایگاه اینترنتی nzherald، این مطلب که توسط پروفسور «سیمون فیشل» متخصص ناباروری و پیشگام لقاح خارج رحمی (IVF) ارائه شده است، در واقع ساعت بیولوژیکی بدن زنان را فریب می‌دهد تا تصور کنند از سن خود بسیار جوانترند. در این رویه ابتدا طی یک عمل جراحی، بافت تخمدان در دمای ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد منجمد می‌شود. سپس این بافت تا زمانی‌که زنان به سن یائسگی برسند در بانک یخ ذخیره می‌شود. در این زمان محققان این بافت را ذوب می‌کنند و دوباره به بدن پیوند می‌زنند؛ چند سال بعد این بافت شروع به ترشح هورمون‌های طبیعی بدن کرده و یائسگی را به تاخیر می‌اندازد.

این جراحی برای به تاخیر انداختن یائسگی زنان طراحی شده است؛ یائسگی می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی از جمله پوکی استخوان و مشکلات قلبی برای هزاران زن به بار آورد. با وجود اینکه این رویه می‌تواند قدرت باروری زنان را تمدید و چنانچه امکان پذیر باشد یک زن ۷۰ ساله را مادر کند، اما پروفسور فیشل گفت که این کار به دلایل ایمنی و اخلاقی مجاز نیست. محدوده‌های سنی وی برای انجماد بافت به منظور حفظ باروری ۳۵ سال و ۴۰ سال برای انجماد بافت به منظور حفظ هورمونی است.

وی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه تلگراف، یکی از دلایل بالارفتن میزان ناباروری را این موضوع عنوان کرد که زنان تا دهه ۳۰ سالگی خود به بچه دار شدن فکر نمی‌کنند. اما اگر در ۴۰ سالگی بخواهند بچه‌دار شوند، دیگر قادر نیستند که بطور طبیعی بچه خود را داشته باشند. در آن صورت می‌توانند به بافت خود که در ۳۰ سالگی منجمد شده است، رجوع کنند. استفاده از این بافت این‌گونه تصور نمی‌شود که یک زن ۴۰ ساله بچه دار شده است چرا که تخمک وی مربوط به ۳۰ سالگی یعنی ۱۰ سال پیش وی خواهد بود.


افزایش خطر مرده‌زایی در زنان باردار دیابتی


ایسنا: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد خطر مرده‌زایی در زنان باردار مبتلا به دیابت بیشتر است. بررسی‌ها حاکی از آن است که زنان باردار مبتلا به دیابت در مقایسه با زنان دیگر چهار برابر بیشتر احتمال دارد دچار مرده‌زایی شوند.

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه گلاسگو به بررسی اطلاعات نزدیک به ۴۰۰۰ مادر دیابتی در اسکاتلند پرداختند. آنان دریافتند بالا بودن سطح قند خون در زنان باردار مبتلا به دیابت فاکتور خطرزایی در مرده‌زایی است. همچنین شاخص توده بدنی (BMI) زنان مبتلا به دیابت فاکتور حیاتی در این خصوص به حساب می‌آید. به گفته محققان یک سوم از مرده‌زایی‌ها در زنان مبتلا به دیابت در بارداری کامل اتفاق می‌افتد.

محققان اظهار داشتند: ضروری است وزن و قند خون زنان پیش از بارداری تحت کنترل باشد تا با آمادگی بیشتر وارد این دوران شوند. حائز اهمیت است زنان مبتلا به دیابت نیز دقت لازم را داشتند. محققان همچنین دریافتند زنان مبتلا به دیابت نوع دو که دچار مرده‌زایی می‌شوند بیشتر نوزادان پسر خود را از دست می‌دهند.

محققان با بررسی اطلاعات این مادران باردار متوجه شدند مادران مبتلا به دیابت نوع یک سه برابر بیشتر احتمال دارد دچار مرده‌زایی شوند درحالیکه این رقم در زنان مبتلا به دیابت نوع دو حداقل چهار برابر است.


استروژن زیاد رحم، خطر ابتلای نوزاد به اوتیسم را افزایش می‌دهد


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان داد سطح بالای استروژن در رحم مادر، خطر ابتلای نوزاد به اختلال اوتیسم را افزایش می‌دهد.

اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که بیمار خود را در رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی نشان می‌دهد. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

حال نتایج پژوهش اخیر محققان انگلیسی نشان داد که خطر ابتلا به اوتیسم در جنین‌هایی که در رحم‌ حاوی سطوح بالای استروژن رشد می‌کنند، بیشتر است. این مطالعه تاکیدی است بر این فرضیه که سطوح بالای هورمون‌های جنسی در رحم مادر در ابتلای جنین به اوتیسم نقش دارد.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که غلظت بالای هورمون‌های جنسی مردانه - آندروژن‌ها - در افزایش احتمال ابتلا به طیف اختلال اوتیسم نقش دارد. اما این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کمبریج انجام شده است، نشان داد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای هورمون استروژن در رحم نیز خطر ابتلای جنین را به اوتیسم افزایش می‌دهد. در این مطالعه، محققان نمونه‌های مایع آمنیوتیک 98 نفر را در بانک زیستی Danish Biobank آزمایش کردند که همگی به طیفی از اختلال اوتیسم مبتلا شده بودند.

پژوهشگران در این تحقیق بطور خاص سطوح چهار هورمون شبه استروژن را بررسی کرده و در گام بعدی سطح آن‌ها را در مایع آمنیوتیک 98 نفر که مبتلا بوده با 177  نفری که این اختلال را نداشتند، مقایسه کردند. نتایج این تحقیق نشان داد که وجود سطح بالای هورمون‌های جنسی زنانه نسبت به بالا بودن سطوح هورمون مردانه، در ابتلای نوزاد به اوتیسم موثرتر است. 

یافته‌های این مطالعه جدید از این ایده حمایت می‌کند که افزایش هورمون‌های استروئیدی جنسی والدین یکی از دلایل بالقوه ابتلا به این بیماری است. ژنتیک از دلایل دیگر ابتلا به این بیماری است و این هورمون‌ها احتمالا در تعامل با عوامل ژنتیکی بر مغز جنین در حال رشد تاثیر می‌گذارد. نتایج این مطالعه در نشریه Molecular Psychiatry منتشر شده است.


آهن زیاد خون را لخته می‌کند


ایرنا: نتایج مطالعه جدید محققان نشان داد که وجود سطوح بیش از اندازه آهن در بدن باعث تشکیل لخته خون در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی می‌شود.

اهمیت آهن برای بدن و سلامت انسان بر کسی پوشیده نیست. آهن از اجزای اساسی و ضروری در ساختمان هموگلوبین خون است که مسئولیت انتقال اکسیژن را به بخش های مختلف بدن برعهده دارد؛ بنابراین در صورت کمبود آهن، بدن در ساخت مقادیر کافی از سلول های خونی حامل اکسیژن با مشکل و عوارض گوناگونی روبه رو خواهد شد. با این وجود نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که بالا بودن سطح آهن در بدن هرچقدر برای سلامت قلب مفید است، می تواند به همان اندازه مضر نیز باشد. به عبارت دیگر، مقادیر بالای آهن در بدن همان طور که می تواند از میزان گرفتگی عروق بکاهد، می تواند خطر ایجاد لخته خون در وریدها را نیز تشدید کند.

در این مطالعه جدید که در مجله American Heart Association منتشر شده، بالا رفتن خطر بروز ترومبوز سیاهرگی عمقی یا تشکیل لخته خون در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی که در اثر وجود سطوح بیش از اندازه مورد نیاز آهن در بدن ایجاد می شود، مورد بررسی قرار گرفت. به گفته مولفان این پژوهش، «این نتایج به دست آمده با مطالعات پیشین که نشان داده اند بالا بودن میزان آهن در بدن به رفع گرفتگی عروق کمک می کند اما خطر بروز ترومبوز را افزایش می دهد، مطابقت دارد.»

دیپندار گیل مولف ارشد این پژوهش می گوید، «آهن یکی از عناصر ضروری برای بدن است که نقش مهمی را در انتقال اکسیژن به بخش های بدن ایفا می کند. اما رساندن مقادیر مناسبی از این عنصر به بدن کار حساسی است، از طرفی کمبود این عنصر می تواند به بروز کم خونی منجر شده و از طرف دیگر مقادیر زیاد آن نیز می تواند به بروز طیف وسیعی از مشکلات و بیماری ها از جمله آسیب به کبد منجر شود.»

نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که سطوح بالای آهن در بدن اگرچه خطر تجمع پلاک در شریان های کاروتید را کاهش می دهد اما در ضخامت دیواره این شریان ها که از دیگر شواهد دال بر بیماری قلبی به شمار می رود، تاثیر قابل توجهی ندارد. این پژوهش که ارتباط میان ۹۰۰ مورد مختلف با سطح آهن موجود در بدن را مورد بررسی قرار داد، به دست محققان ایمپریال کاج لندن و با استفاده از اطلاعات ژنتیکی به دست آمده از ۵۰۰ هزار داوطلب انجام شد.


زایمان زودهنگام موجب تغییر در فعالیت مغز نوزاد می شود


سلامت نیوز: مطالعات نشان می دهد زایمان زودهنگام موجب تغییر قابل توجه در عملکرد مغز نوزاد در طول زمان خواب می شود و می تواند بر سایر عملکردها هم تاثیر منفی داشته باشد.

محققان کلینیک شبکه مغز برگوفر فنلاند دریافتند زایمان زودهنگام می تواند موجب تغییر فعالیت مغز در طول خواب شود و بر سلامت مغز نوزاد هم در آینده تاثیر گذارد. در این مطالعه، محققان داده های مربوط به فعالیت مغز ۹۴ نوزاد را در فنلاند بررسی کردند. ۴۲ نوزاد خیلی زودتر از موعد و در هفته ۲۷ بارداری بدنیا آمده بودند و گروه کنترل متشکل از ۵۲ نوزاد هم در پایان کامل بارداری بدنیا آمده بودند.

دکتر «لوکا کوچی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «کیفیت خواب، بخصوص در نوزادان تازه متولدشده، نشانه اصلی سلامت مغز است. ما در این مطالعه به بررسی فرایند مغز براساس الگوی خواب پرداختیم. ما دریافتیم نوزادان متولدشده در پایان کامل دوره بارداری، فعالیت مغزشان در حالات مختلف خواب سازماندهی مجدد می شد درحالیکه در مورد نوزادانی که زودتر از موعد متولد شده بودند چنین تفاوتی مشاهده نشد.»

به گفته محققان، خواب نیز همانند سایر رفتارهاست و یک خواب خوب مبتنی بر سازماندهی مجدد الگوهای پویا فعالیت مغز در طول حالات مختلف خواب است.


ارتباط مصرف فیبر در دوره بارداری و کاهش ابتلای نوزاد به آلرژی


سلامت نیوز: محققان دریافتند مصرف رژیم غذایی پرفیبر در طول بارداری به شکل قابل توجهی موجب کاهش ریسک ابتلا به پره اکلامپسی (فشارخون دوره بارداری) می شود، مطالعات نشان داده است پره اکلامپسی در دوره بارداری می‌تواند منجر به بروز آلرژی و بیماری‌های خودایمنی در نوزادان در سنین بالاتر شود.

«رالف نانان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه سیدنی، در این باره می‌گوید: «ارتباط بین رژیم غذایی و پره اکلامپسی ناشی از وجود استات است، ترکیب تولیدشده در باکتری‌های روده مادر که در پی فرآوری فیبر بوجود می‌آید.»

در حال حاضر پره اکلامپسی در بالغ از ۱۰ درصد بارداری‌ها روی می‌دهد و علائم آن شامل فشارخون بالا، وجود پروتئین در ادرار مادر و ورم کردن شدید مادر است که عمدتاً منجر به زایمان زودهنگام می‌شود.

نانان در ادامه می‌افزاید: «ما در بررسی‌های خود دریافتیم مادران مبتلا به پره اکلامپسی در مقایسه با مادران سالم دارای میزان بسیار کم استات هستند.»

وی اذعان می‌کند: «نوزادان حاصل از بارداری‌های دچار پره اکلامپسی دارای غده تیموس کوچک‌تری هستند. این غده در قسمت جلو و بالای قلب قرار دارد که جزو دستگاه ایمنی محسوب می‌شود. مهم‌ترین فعالیت این غده تولید لنفوسیت تی است.»

به گفته نانان، «غده تیموس یک عضو ایمنی بسیار حائز اهمیت است چراکه سلول‌های تولید می‌کند که از ابتلاء به آلرژی‌ها و بیماری‌های خودایمنی پیشگیری می‌نماید.»

براساس این تحقیق، محققان توصیه می‌کنند زنان باردار رژیم غذایی مملو از غذاهای گیاهی و فرآوری نشده داشته باشند که بسیار برای سلامت شأن مفید است.


میگرن موجب بروز مشکلاتی در طول بارداری می شود


سلامت نیوز: طبق نتایج تحقیقاتی، زنان باردار مبتلا به میگرن بیش از زنان دیگر دارای مشکلاتی در رابطه با بارداری و زایمان هستند.

مطالعات نشان می دهد میگرن می تواند موجب افزایش ریسک سقط جنین و تولد کودک با وزن پایین شود. به گفته محققان، داروهای تجویزی میگرن ممکن است به کاهش این عوارض کمک کند.

«نیلز اسکاجا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه ما نشان می دهد زنان باردار مبتلا به میگرن غالباً بیش از زنان دیگر با مشکلاتی در رابطه با بارداری و زایمان مواجه هستند. همچنین نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به میگرن در طول بارداری، با ریسک بیشتر مشکلاتی نظیر ناراحتی تنفسی و تشنج ناشی از تب روبرو هستند.»

محققان در این مطالعه به بررسی بیش از ۲۲ هزار زن باردار مبتلا به میگرن پرداختند. یکی از یافته های دیگر این مطالعه این بود که خطر سزارین در زنان مبتلا به میگرن ۱۵ تا ۲۵ درصد بالاتر است.

محققان دریافتند داروهای تجویزی برای میگرن احتمالاً از بروز برخی مشکلات بارداری پیشگیری می کند. از اینرو آنها معتقدند داروهای میگرن عامل بروز عوارض بارداری نیست بلکه خود میگرن موجب بروز این مشکلات می شود.

میگرن مشکلی نسبتاً شایع است و زنان دو برابر مردان دچار این عارضه می شوند. علت بروز این بیماری همچنان ناشناخته است اما تحقیق قبلی نشان می دهد عواملی نظیر استرس، خستگی یا تغییرات هورمونی همچون بارداری موجب آغاز میگرن می شود.


ورزش با تردمیل درد قاعدگی را کاهش می‌دهد


ایرنا: نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ورزش کردن با تردمیل می‌تواند درد ناشی از قاعدگی را کاهش دهد و موجب تقویت طولانی‌مدت کیفیت زندگی شود.

محققان در این مطالعه از زنان ۱۸ تا ۴۳ ساله خواستند تا سه بار در هفته در یک برنامه آموزشی ورزش ایروبیک (هوازی) برای مدت چهار هفته شرکت کنند. این برنامه ورزشی یک روز پس از پایان دوره قاعدگی آغاز شد و پس از اتمام چهار هفته، افراد مورد مطالعه برای شش ماه در خانه نیز ورزش کردند. سپس نتایج این مطالعه این افراد با افرادی که در گروه کنترل قرار داشتتد و برنامه‌های عادی زندگی روزمره خود را دنبال می‌کردند، مقایسه شد.

این مطالعه نشان داد، درد دوران قاعدگی در زنانی که در برنامه آموزشی ایروبیک شرکت کرده بودند پس از چهار هفته ۶ درصد و در زنانی که برای شش ماه دیگر این ورزش را در خانه ادامه دادند ۲۲ درصد کاهش یافت. این مطالعه که در مجله Contemporary Clinical Trials منتشر شده است اثر ورزش تردمیل را بر مقیاس‌هایی مانند شدت درد، کیفیت خواب و در مجموع کیفیت زندگی بررسی کرده است.

نتایج این مطالعه حاکی از این است که ورزش سطح درد قاعدگی را در افرادی که چهار تا هفت ماه ورزش کرده بودند به طور قابل توجهی کاهش داد. همچنین کیفیت زندگی افراد مورد مطالعه پس از هفت ماه ورزش به طور قابل توجهی کاهش یافت اما تفاوتی در خصوص کیفیت خواب افرادی که ورزش می‌کردند با افرادی که ورزش نمی‌کردند، مشاهده نشد. نتایج حاصل از این مطالعه بر استفاده از ورزش ایروبیک برای مدیریت درد، تقویت کیفیت زندگی و بهبود عملکردهای روزانه تاکید می‌کند.


رژیم تعیین جنسیت، تهدیدی برای سلامت جنین


ایرنا: عواملی مانند وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، داشتن کودکانی از هر دوجنس و یا حتی از دست دادن فرزند و تمایل به داشتن فرزندی از همان جنس باعث می شود که خانواده ها متمایل به داشتن فرزندی با جنسیت خاصی باشند.

یکی از روش هایی که امروزه جهت دختر دار یا پسردار شدن در بین جوامع مطرح شده رژیم های تعیین جنسیت است که اولین بار در سال ۱۹۳۳ میلادی روی کرم های دریایی و قورباغه انجام شد و عمده مطالعات انجام شده تاکنون نیز بر روی حیوانات بوده است.

رژیم های تعیین جنسیت با تغییر در مصرف سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم تنظیم می شود و حداقل باید دو ماه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری شروع شود که در حال حاضر مطالعات متعددی درباره میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مادر باردار در قبل و ابتدای بارداری و تاثیر آن بر روی سلامت جنین صورت گرفته است.

نتایج یک مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود، نشان داد مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در قبل بارداری و سه ماهه اول بارداری بر وزن زمان تولد و زایمان زودرس موثر هستند. تغییر در میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی توسط مادر در قبل یا ابتدای بارداری خطر ابتلا به بیماری های مزمن در دوران زندگی برای نوزاد، وزن پایین زمان تولد، زایمان زودرس و غیره را افزایش می دهد پس با توجه به تغییر در مصرف ۴ ماده معدنی مهم (سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) در رژیم غذایی مادر به احتمال بالا شاهد مشکلات جسمی در دوران زندگی کودک خواهیم بود.

رژیم های تعیین جنسیت بر پایه تغییر در نسبت مصرف غذاهای حاوی مواد معدنی توسط مادر است به گونه ای که در رژیم پسردار شدن میزان مصرف سدیم و پتاسیم باید افزایش یابد و کلسیم و منیزیم کاهش یابد که در حال حاضر نیز شاهد مصرف بالای سدیم (نمک) و پایین کلسیم (لبنیات) در میان مردم هستیم بنابراین رژیم پسر دارشدن می‌تواند برای مادران با فشارخون بالا و نارسایی قلبی مشکلاتی را ایجاد کند. همچنین در رژیم دختر دار شدن نیز سدیم و پتاسیم کاهش می باید و کلسیم و منیزیم باید افزایش یابد که با توجه به افزایش مصرف کلسیم و کاهش مصرف سدیم و پتاسیم می‌تواند برای مادران با نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی وغیر ه مشکلات متعددی را ایجاد کند.


تاثیر استرس و افسردگی بر موفقیت روش‌های کمک باروری زنان


 ایسنا: محققان پژوهشگاه رویان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان پژوهشی را انجام دادند که نشان می‌دهد اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور هیچ ارتباطی با میزان موفقیت در روش‌های کمک باروری ندارد. زنانی که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند به علت مشکلات باروری و عدم اطمینان از موفقیت روش‌های درمانی، معمولاً مضطرب و دچار استرس هستند. اضطراب، استرس و افسردگی خصوصیاتی هستند که ممکن است سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهند.

گروهی از محققان پژوهشگاه رویان پژوهشی را به منظور بررسی اثر اضطراب، استرس و افسردگی بر میزان موفقیت روش‌های کمک باروری طراحی کردند. در این پژوهش ۱۴۲ زن مبتلا به ناباروری مورد بررسی قرار گرفتند. متوسط بارداری در زنان شرکت کننده در این پژوهش ۲۶.۸ درصد بود. نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی BMC Research Notes به چاپ رسیده است، نشان داد با بررسی سن، مدت زمان ناباروری و علت ناباروری هیچ رابطه معنی‌داری میان میزان موفقیت روش‌های کمک باروری با استرس، اضطراب و افسردگی پیدا نشد.

زنان با سن بالا و زنان دارای بیش از یک مشکل باروری، میزان باروری کمتری نسبت به درصد کلی داشتند که منشأ فیزیولوژیک داشته و ارتباطی با عوامل اضطرابی نداشت. بر اساس اعلام پژوهشگاه رویان، در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، اضطراب، استرس و افسردگی زنان اثر معنی‌داری بر میزان موفقیت روش‌های کمک باروری ندارد.


تاثیر آلودگی هوا بر قدرت باروریِ زنان


ایسنا: پزشکان در مطالعه‌ای جدید دریافتند قرار گرفتن در معرض هوای آلوده می‌تواند بر تعداد سال‌هایی که امکان باروری زنان وجود دارد، تاثیر بگذارد.

گروهی از متخصصان ایتالیایی در بررسی خود به مطالعه تاثیر آلاینده‌ها بر قدرت باروری پرداخته و دریافتند زنان ساکن در مناطق شهریِ آلوده نسبت به زنانی که در مناطق پاک و با هوای سالم زندگی می‌کنند سه برابر بیشتر احتمال دارد که فرآیند تخمک‌گذاری در آنان با مشکل روبرو شود.

کارشناسان اظهار داشتند: درحالیکه این شرایط لزوما احتمال بارداری زنان را در دهه ۲۰ سالگی و اوایل دهه ۳۰ سالگی از بین نمی‌برد اما می‌تواند به کاهش سال‌های باروری آنان و یائسگی زودهنگام منجر شود.

متخصصان با اشاره به اینکه تخمدان حاوی تعداد مشخصی سلول فولیکول است، اظهار داشتند: در بررسی‌هایی که پیش از این انجام شده آمده‌ است سیگار به این فولیکول‌ها آسیب می‌زند و در این مطالعه نیز مشخص شد که آلاینده‌های نیتروژن دی‌اکسید(NO2) ، دوده و ذرات فلزات سنگین ناشی از سوخت خودروها و بخش صنایع در این زمینه تاثیر مشابه سیگار دارد.

در این بررسی متخصصان ایتالیایی نمونه خون ۱۳۱۸ زن را مورد آزمایش قرار دادند تا وضعیت تخمک‌گذاری آنان مشخص شود. همچنین میزان آلاینده‌های موجود در محیط زندگی این افراد ارزیابی شد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، آنها مشاهده کردند: زنانی که در محیط‌هایی با سطح بالایی از آلاینده NO2زندگی می‌کردند فرآیند تخمک‌گذاری آنان با مشکل روبرو شده و میزان ذخیره تخمک آنان کمتر بوده‌ است.


برای سلامت قلب، سفر کنید


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که سفر رفتن و دور شدن از محل کار و استرس، برای سلامت قلب مفید است.

 محققان دانشگاه «سیراکیوس» در مطالعه ای ۶۳ کارمند را که اجازه استفاده از مرخصی استحقاقی داشتند، مورد مطالعه قرار دادند. آنها متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود. سندرم متابولیک یک اصطلاح پزشکی است که به مجموعه‌ای از وضعیت‌ها از قبیل فشار خون و کلسترول بالا گفته می شود که در مجموع خطر ابتلاء به بیماری قلبی و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهند. هر چه فرد تعداد بیشتری از این علائم را داشته باشد، خطر ابتلای وی به بیماری قلبی و عروقی بالاتر می‌رود.

بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی که طی یک سال گذشته به دفعات به سفر رفته بودند با خطر کمتر ابتلاء به سندرم متابولیک و علائم متابولیک روبرو بودند. همچنین احتمال ابتلا به سندرم متابولیک در افرادی که طی ۱۲ ماه گذشته پنج بار به سفر رفته بودند ۱۶ درصد بود؛ این در حالی است که این احتمال برای افرادی که به سفر نرفته بودند ۴۶.۷ درصد بود. این مطالعه همچنین نشان داد که این کارمندان با هر سفری که می‌روند احتمال ابتلای آنها به سندرم متابولیک تا یک چهارم کاهش می‌یابد.

محققان خاطر نشان کردند که همه افراد در محل کار و منزل در معرض استرس قرار دارند که برای سلامت قلب مضر است. استرس می‌تواند باعث روی آوردن فرد به عادات بد مثل سیگار کشیدن و خوردن خوراکی های ناسالم شود که به نوبه خود خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی که شایع ترین علت حمله قلبی هستند را، افزایش می‌دهند.

به گفته محققان، مرخصی گرفتن و دور شدن از محل کار و خانه، روش بسیار خوبی برای کاهش استرس است. همچنین اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به کاهش استرس کمک کند اما باید به یاد داشت که هر تغییری باید پایدار باشد و خود به منبع دیگری برای استرس تبدیل نشود. محققان نتیجه این مطالعه را حائز اهمیت خواندند زیرا نشان می‌دهد هر چه فرد بیشتر به سفر رود، خطر ابتلای وی به بیماری قلبی و عروقی کمتر می شود. نتیجه این مطالعه در مجله Psychology & Health منتشر شده است.


مردان هم پس از تولد فرزندشان به افسردگی مبتلا می‌شوند


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که مردان هم پس از تولد فرزندشان به افسردگی مبتلا می‌شوند و به توجه بیشتر نیاز دارند.

بر اساس نتایج این مطالعه جدید، استنباط عموم مردم از افسردگی پس از تولد نوزاد متوجه مادران است و پدران در این زمینه به اندازه زیادی نادیده گرفته می‌شوند. درحالیکه مادران و پدران هر دو می‌توانند به افسردگی پس از تولد نوزادشان مبتلا شوند اما بیشتر افراد این وضعیت را تنها متعلق به زنان می‌دانند. یک نظرسنجی که به صورت آن لاین بر روی ۴۰۶ بزرگسال انگلیسی انجام شد، نشان می‌دهد که پدران در استنباط عموم مردم از افسردگی پس از زایمان به اندازه زیادی نادیده گرفته می‌شوند.

در حقیقت شمار پاسخ دهندگانی که علائم افسردگی پس از تولد نوزاد را در زنان شناسایی کرده بودند، تقریباً دو برابر افرادی بود که علائم این وضعیت را در مردان نیز مشاهده کرده بودند.

مطالعات اندکی تا اکنون به بررسی چگونگی نگاه مردم به افسردگی پس از زایمان پرداخته‌اند و محور تمرکز بیشتر این مطالعات بر موارد ابتلاء به این وضعیت در زنان تمرکز داشته است. درحالیکه این مطالعه جدید بر روی افراد نسبتاً کمی انجام شده است اما نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد که چگونه سوگیری‌های علمی و پزشکی در خصوص افسردگی پس از تولد نوزاد والدین، به افکار عمومی نیز گسترش می‌یابد.

شیوع افسردگی پس از تولد نوزاد در مادران میان ۶ تا ۱۳ درصد و در پدران ۸ تا ۱۱ درصد است. با وجود نزدیک بودن این آمار به یکدیگر اما مردان در افکار عمومی در زمینه ابتلاء به مشکلات روانی به دنبال به دنیا آمدن نوزاد اغلب نادیده گرفته شده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

محققان این موضوع را تا حدودی به دلیل ساختارهای جنسیتی عنوان می‌کنند به‌طوریکه بسیاری از جوامع مدرن، مردان را قوی و متکی به خود می‌بینند و زنان اغلب به عنوان موجوداتی شکننده و آسیب‌پذیر مورد توجه قرار می‌گیرند.

افراد پاسخ‌دهنده در این نظرسنجی بدون توجه به جنسیت آنها کمتر احتمال داشت که بگویند مشکلی در زمینه افسردگی پس از به دنیا آمدن نوزاد در مردان مشاهده کرده‌اند؛ این مطالعه نشان داد که افراد شرکت کننده در این نظرسنجی بی‌رحم یا بی‌دقت نبودند ولی آنها واقعاً تصور می‌کردند که مردان از چیز دیگری رنج می‌برند و استرس و خستگی را عامل تغییر خلق و خوی پدرانی اعلام کردند که به تازگی صاحب فرزند شده بودند.

نتایج این مطالعه مثال خوبی است از اینکه چگونه ساختارهای جنسیتی می‌تواند بر درک ما از درد و رنج نیز تأثیر بگذارد. نتایج این مطالعه بسیار حائز اهمیت است زیرا نشان می‌دهد مردانی که پس از به دنیا آمدن نوزاد خود دچار علائم افسردگی می‌شوند ممکن است تقاضای کمک نکنند و ممکن است توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در ارزیابی‌های معمول والدین جدید نادیده گرفته شوند. نتایج این مطالعه در مجله Mental Health منتشر شده است.


اجرای کمپین ملی کنترل رایگان فشارخون در مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر


بدانیم و اقدام کنیم

بسیج ملی کنترل فشار خون تا 15 تیرماه در سراسر کشور

گروه هدف:

 • تمامی افراد بالای 30 سال و بالاتر
 • خانم های باردار در هر سنی و هر زمان از بارداری
 •  بیماران کلیوی در تمام سنین

به هنگام مراجعه حتما کارت ملی را به همراه داشته باشید.

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود

تلفن: 33755353-013


مضرات مصرف چیپس سیب زمینی در دوره بارداری


سلامت نیوز: محققان هشدار می دهند مصرف بیش از حد چیپس سیب زمینی و روغن گیاهی در طول بارداری منجر به افزایش ریسک مشکلات بارداری و رشد بد نوزادان می شود.

مواد خوراکی نظیر چیپس و روغن گیاهی حاوی چربی های اُمگا۶، بخصوص اسید لینولئیک، هستند و تحقیقات نشان می دهد مصرف بیش از حد این مواد غذایی می تواند منجر به بروز التهاب شده و با افزایش ریسک بیماری قلبی مرتبط است.

«دین اسکلی»، استاد دانشگاه گریفیت استرالیا، در این باره می گوید: «برای زنان باردار توجه به تغذیه بسیار مهم است و تحقیق ما نشان می دهد مصرف بیش از حد یک نوع ماده غذایی خاص می تواند تاثیر منفی بر رشد نوزاد داشته باشد.»

این مطالعه نشان می دهد مصرف اسید لینولئیک سه برابر توصیه روزانه در طول بارداری مضر است. محققان در این مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند در موش های مادری که رژیم غذایی شان مملو از اسید لینولئیک بود، سه تغییر روی داده بود: غلظت پروتئین های التهابی کبدشان تغییر کرده بود، غلظت پروتئین خون که می تواند منجر به انقباض رحم در طول بارداری شود افزایش یافته بود، و هورمون تنظیم کننده رشد کاهش یافته بود. همچنین در این مطالعه مشخص شد موش های که اسید لینولئیک رژیم غذایی شان بالا بود تعداد نوزادان نر متولدشده از آنها کمتر بود. محققان با وجود این تاثیرات توصیه می کنند زنان در سن بارداری باید مصرف میزان اسیدلینولئیک را در رژیم غذایی شان کاهش دهند.


شیرمادر عامل مصونیت بلندمدت کودکان در برابر عفونت‌


ایسنا: آزمایش‌ها روی موش‌ها نشان می‌دهد مادرانی که از یک عفونت بهبود یافته‌اند، می‌توانند مصونیت خود در برابر آن عفونت را از طریق شیر دادن به نوزادشان با اثرات طولانی مدت منتقل کنند. متخصصان می‌گویند در یکی از موارد آزمایشی، یک بچه‌ موش از همین طریق تا پایان عمر خود نسبت به عفونت یک کرم مصون شده بود.

این یافته‌های "قابل توجه" فاکتور دیگری را به چگونگی تاثیر مادران بر سلامت کودکان خود افزوده است. با این حال پزشکان این روش را جایگزین واکسیناسیون ندانسته‌اند و تنها امید دارند تا در آینده از آن برای بهبود روش‌های محافظتی در برابر عفونت‌ها استفاده کنند.

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه "کیپ تاون" آفریقای جنوبی اظهار داشته‌اند که ایمنی از مادران به فرزندان از طریق سلول‌های متنوع‌تری نسبت به آن چه که در ابتدا انتظار داشته‌اند، منتقل می‌شود. مقاومت در برابر بیماری‌ها از طریق گلبول‌های سفید خون منتقل می‌شود، نه از طریق پادتن‌ها یا همان پروتئین‌های نابود کننده باکتری‌ها و ویروس‌ها که پیش‌تر تصور می‌شد. هم‌چنین در حالی که به نظر می‌رسید این مصونیت تنها در دوره شیردهی برای محافظت از نوزادان در آن‌ها وجود دارد، آزمایش‌های صورت گرفته روی موش‌ها نشان داد که این مزایا برای مدتی طولانی‌تر باقی می‌ماند. به گفته محققان این اولین حضور عفونت پیش از دوران بارداری است که می‌تواند ایمنی سلولی مادام‌العمر را به نوزادان منتقل کند. البته لازم به ذکر است که هنوز هیچ شواهدی مبنی بر وجود همین تاثیرات در انسان‌ها وجود ندارد و به مطالعات بیشتری به این منظور نیاز است.

طبق اعلام سرویس سلامت همگانی انگلیس، تغذیه با شیر مادر می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌ها، اسهال، استفراغ، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (مرگ تخت‌خواب) در کودکی و خطر ابتلا به سرطان خون و بیماری‌های قلبی را در بزرگسالی کاهش دهد. اما باید توجه داشت که تغذیه با شیر مادر نمی‌تواند جایگزین واکسیناسیون شود، چرا که برای انتقال مصونیت از مادر به نوزاد، نیاز است تا مادر پیش از بارداری ابتلا به تمامی انواع عفونت‌ها را پشت سر گذاشته باشد. محققان اعلام کرده‌اند که این مطالعه می‌تواند به دریافت ایمنی کودکان از مادران پیش از تولدشان منجر شود. آنها به دنبال این موضوع هستند تا با استفاده از نتایج این مطالعه بتوانند به طراحی راهکارهای واکسن‌های مادری کمک کنند تا ایمنی طولانی مدت‌تری را برای کودکان فراهم آورند.


تاثیر استرس دوران بارداری بر سیستم عصبی نوزادان


ایسنا: استرس در سه ماهه دوم بارداری ممکن است سیستم اعصاب نوزاد را قبل و بعد از تولد تحت تاثیر قرار دهد و بر خلق و خوی نوزاد تاثیر گذاشته و منجر به تولد نوزادانی شود که کمتر لبخند می‌زنند و توانایی تعامل و کنترل احساسات در آن‌ها کاهش یافته است.

محققان دانشگاه سانفرانسیسکو کالیفرنیا، میزان استرس 151 زن باردار را با سطح درآمدی کم تا متوسط که در هفته 12 تا 24 بارداری خود بودند، مورد بررسی قرار دادند. این محققان 151 نمونه را طی دوران بارداری و پس از زایمان مورد بررسی قرار دادند و سطح استرس آن‌ها در طول دوران بارداری را با میزان استرس در نوزاد شش ماهه آنها مورد مقایسه قرار دادند. در این آزمایش عملکرد قلب نوزادان تحت بررسی قرار گرفت و پس از یک جلسه تمرینی کوتاه، به مادران گفته شد بدون حرف زدن یا لمس نوزاد به مدت دو دقیقه به صورت نوزاد نگاه کنند.

مادارن مورد بررسی اتفاقات پر استرسی از جمله بیماری، مشکلات ارتباطی، مشکلات مسکن و مسائل حقوقی را در طول دوران بارداری تجربه کرده بودند.  22 نفر از 67 نفری که این آزمایش را تکمیل کردند، مادرانی بودند که بالاترین تعداد مسائل استرس‌زا را داشتند و نوزادان آنها 22 درصد نسبت به 22 نوزادی که مادرانشان کمترین تعداد اتفاقات استرس‌زا را داشتند، حساس‌تر بودند.  آنها همچنین دوره بهبودی طولانی‌تری پس از اتفاقات استرس‌زا دارند که موئید سطح انعطاف‌پذیری پایین آنها در برابر استرس است.

 

دکتر "نیکول بوش" استاد دانشکده روانپزشکی و اطفال دانشگاه سانفرانسیسکو و عضو موسسه "علوم اعصاب UCSF Weill " گفت: سطح بالای حساسیت که از طریق اندازه‌گیری تغییر در  میزان ضربان قلب همراه با تنفس بدست می‌آید نشان دهنده کاهش شدید فعالیت سیستم اعصاب پاراسمپاتیک در واکنش نسبت به چالش پیش آمده است. سیستم اعصاب پاراسمپاتیک بدن را قادر به استراحت و هضم غذا از طریق کاهش میزان ضربان قلب و افزایش فعالیت غدد لنفاوی و روده‌ای می‌کند.

بررسی 151 مورد نشان داد که مادران واقع در سومین رده بالای این بررسی، بیشترین میزان استرس را در دوران بارداری و پس از زایمان داشتند و نوزادانی با سطح رفتاری مثبت هشت درصد پایین‌تر از نوزادان افراد واقع در سومین رده پایین دارند. مادران واقع در سومین رده پایین کمترین میزان استرس را در دوران بارداری و پس از زایمان تجربه کرده‌اند.

بنا به گفته دکتر "بوش" ترکیب سطوح پایین رفتار مثبت و کنترل احساسات ممکن است افراد را در معرض مشکلاتی از جمله افسردگی، استرس و مشکلات در ارتباطات اجتماعی قرار دهد. در این مرحله تاثیر بلندمدت حساسیت بالا و سطح پایین کنترل احساسات و رفتار مثبت برای ما مشخص نیست. عوامل دیگری از جمله خانواده و جامعه نیز می‌تواند بر آن تاثیر داشته باشد. ایجاد شرایط سالم پس از تولد می‌تواند مانعی در برابر اثرات منفی حساسیت بالا و رفتار مثبت و کنترل احساسات پایین باشد. نتایج این تحقیق در مجله Development and Psychopathology به چاپ رسید.


تست انتخاب باهوش‌ترین جنین به بازار می‌آید


خبرگزاری مهر: شرکتی آمریکایی ادعا می‌کند تا ۱۰ سال دیگر زوجینی که از طریق آی وی اف صاحب فرزند می‌شوند می‌توانند باهوش ترین جنین را انتخاب کنند. برای این منظور این شرکت تست بررسی جنین را ارایه می‌کند.

به گزارش گاردین، طبق پیش بینی یکی از دانشمندان پیشرو تا ۱۰ سال دیگر زوج‌هایی که تصمیم دارند از طریق IVF باردار شوند، می‌توانند باهوش‌ترین جنین را انتخاب کنند.

«استفن هسو» معاون تحقیقاتی دانشگاه ایالتی میشیگان در این باره می‌گوید: پیشرفت‌های علمی بدان معناست که در آینده می‌توان جنین‌ها را براساس IQ احتمالی آنها رده بندی کرد. چنین روندی سوالات اخلاقی عمیقی در جامعه و البته درباره استفاده از این فناوری به وجود می‌آورد.

شرکت Genomic Prediction (متعلق به هسو) از هم اکنون آزمایشاتی را برای بررسی جنین‌هایی با IQ بسیار پایین در اختیار زوج‌هایی قرار می‌دهد که در کلینیک‌های باروری سراسر آمریکا درمان می‌شوند. هسو در این باره می‌گوید: پیش بینی دقیق IQ به طور حتم در ۱۰ سال آتی امکان پذیر خواهد بود.

تست‌های پیش بینی ژنوم Genomic Prediction هم اکنون در انگلیس موجود نیست اما این شرکت تصمیم دارد تا پایان سال به سازمان «باروری و جنین شناسی» در انگلیس درخواستی ارائه کند و تستی برای رصد خطر دیابت نوع یک در جنین را برای این کشور فراهم کند.

البته از دهه ۱۹۹۰ میلادی زوج‌هایی که از طریق IVF صاحب فرزند می‌شوند، می‌توانند جنین مورد نظر خود را برای جهش‌های ژنتیکی بررسی کنند. این تست‌ها جنین را برای وجود جهش‌هایی بررسی می‌کند که به بیماری‌های سخت و البته مواردی مانند سندروم داون منجر می‌شوند. به هرحال Genomic Prediction نخستین شرکتی است که از روش بررسی جنین برای پیش بینی ریسک استفاده می‌کند و در صورت احتمال خطر ابتلاء جنین به سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و همینطور وجود IQ پایین، به زوجین هشدار می‌دهد. در حال حاضر چشم انداز نسل جدیدی از کودکانی که به طور ژنتیکی گزینش شده‌اند، نگرانی‌هایی را درباره عواقب ناخواسته درمان‌های پزشکی و احتمال عمیق‌تر شدن نابرابری‌های اجتماعی به وجود آورده‌اند.


آزمایش ادرار به‌جای پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم


همشهری آنلاین: پژوهشگران می‌گویند زنانی که از انجام آزمایش «پاپ اسمیر» برای غربالگری سرطان دهانه رحم هراس دارند یا خجالت می‌کشند، ممکن است بتوانند از یک آزمایش ادرار کمک بگیرند.

آزمایش ادرار می‌تواند به همان اندازه پاپ اسمیر در شناسایی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) که یک عامل خطرساز اصلی برای سرطان دهانه رحم است، موفقیت‌آمیز باشد. گرچه هنوز باید کارآزمایی بالینی بزرگ‌تری درباره این آزمایش ادرار انجام شود تا دقت آن ثابت شود، اما این آزمایش ادرار که در خانه هم قابل‌انجام است، می‌تواند شرایط را برای زنان تغییر دهد.

پژوهشگران دانشگاه منچستر که این بررسی را انجام داده‌اند، می‌گویند استفاده از این آزمایش ادرار می‌تواند به افزایش شمار زنانی که برای سرطان دهانه رحم غربالگری می‌شوند، کمک کند. این آزمایش ادرار همچنین می‌تواند در کشورهای روبه توسعه که امکان انجام پاپ اسمیر وجود ندارد و سرطان دهانه رحم تا ۱۵ برابر شایع‌تر است، نقشی سودمند داشته باشد.

روش غربالگری معمول در این مورد انگلیس انجام آزمایش برای انواع «پرخطر» ویروس پاپیلوم انسانی و بررسی میکروسکوپی سلول‌های دهانه رخم در زنان مثبت ازلحاظ این ویروس‌ها است. حدود یک زن از هر ۲۰ زن ممکن است تغییرات غیرطبیعی نشان دهند که ممکن است پیش سرطانی باشد و در مرحله بعد برای کولپوسکوپی ارجاع می‌شوند. در این آزمایش دهانه رحم با عدسی بزرگنمایی می‌شود و امکان دیدن نواحی غیرطبیعی و نمونه‌برداری و درمان حتی پیش از ایجاد سرطان وجود دارد.

به گفته این پژوهشگران نمونه‌های دهانه رحم، نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از طریق واژن به‌وسیله خود شخص و نمونه‌های ادرار همگی در تشخیص انواع پرخطر ویروس پاپیلوم انسانی کارایی دارند. سرطان دهانه رحم در مین زنان ۳۰ تا ۳۵ سال بیشترین شیوع را دارد. مرحله پیش سرطانی از ۵ تا ۱۰ سال پیش از آن قابل‌شناسایی است، اما مشکل این است که تا یک‌سوم زنان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر مراجعه نمی‌کنند.


راهکار‌هایی ساده برای برطرف کردن استرس دوران بارداری


سلامت نیوز: یکی از معضلاتی که مادران باردار در طول دوران بارداری با آن مواجه هستند، استرس ناشی از این دوران است که با راهکار‌هایی ساده برطرف می‌شوند.

مدیتیشن دوره‌ای آرام برای نفس کشیدن و ارتباط برقرار کردن است که طی آن فرد ذهن خود را از افکار متعدد پاک می‌کند؛ برخی معتقدند با مدیتیشن به آرامش درونی و تمرکز دست پیدا می‌کنند،‌ از این رو مدیتیشن برخی از افراد به عنوان تمرینی ساده است که به‌صورت ویژه با تمرکز عمیق و تمرکز بر بدن ارتباط دارد.

از دیگر مزایای مدیتیشن می‌توان به مواردی مانند بهبود خواب، ارتباط برقرار کردن هر چه بیشتر با تغییر و تحولات در درون هر فرد، کاهش استرس، آرامش ذهنی، کاهش تنش‌ها، کاهش خطر ابتلا به افسردگی بعد از زایمان در خانم‌های باردار و آماده سازی بدن برای فعالیت مثبت اشاره کرد. پزشکان و پژوهشگران مزایای مدیتیشن را در خانم‌های باردار مورد مطالعه قرار داده و بر طبق آن دریافتند مدیتیشن می‌تواند به مادران باردار در دوران بارداری و به ویژه در زمان زایمان کمک کند.

مادرانی که استرس بالایی در این دوران دارند به احتمال زیاد نوزادان زودرس یا با وزن کم به دنیا خواهند آورد. استرس مادر در رشد جنین تاثیرگذار است و مطالعات نشان می‌دهد که تاثیرات شناختی، فیزیکی و عاطفی در دوران خردسالی و کودکی فرد دارد همه این دلایل به ضرورت اختصاص زمانی برای مدیتیشن تاکید دارد.

مطالعاتی در یکی از مجله‌های معتبر علمی نشان می‌دهد خانم‌هایی که در دوران بارداری یوگا تمرین می‌کنند به طور موثری کاهش استرس را تجربه می‌کنند خانم‌هایی که در سه ماهه دوم بارداری یوگا انجام می‌دهند در سه ماهه سوم بارداری درد کمتری را می‌کشند.


شیردهی موجب سلامت قلب مادر می‌شود


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه آتن نشان می‌دهد، شیردهی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مادر را در سنین بالا کاهش می‌دهد و هرچه مدت شیردهی بیشتر باشد، این خطر کمتر است.

مطالعات مختلف بارها مزایای شیردهی برای نوزاد و مادر را تایید کرده‌اند. محققان سلامت قلب و سیستم عروقی زنان یائسه و همچنین سابقه شیردهی آنان را بررسی کردند. با در نظر گرفتن عواملی مانند سن، وزن، عادت استعمال دخانیات و سطح کلسترول، نتایج نشان داد شیردهی خطر بروز بیماری‌های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. ادامه مطالعات نشان می‌دهد خطر بروز بیماری‌های قلبی به مدت زمان شیردهی وابسته است و هرچه زمان شیردهی طولانی‌تر باشد، احتمال بروز بیماری‌های قلبی کمتر است.

مطالعات تاثیر شیردهی بر کاهش افسردگی پس از زایمان و کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌های خاص مادر را تایید کردند. همچنین مادران شیرده به راحتی به وزن سالم و سطح قند خون نرمال دست می‌یابند.

محققان احتمال می‌دهند مزایای سلامتی شیردهی به دلیل ترشح هورمون پرولاکتین در مادران شیرده باشد. این هورمون احتمال بروز دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و ممکن است دلیل کاهش بیماری‌های قلبی نیز همین هورمون باشد. بررسی علل کاهش بیماری‌های قلبی مرتبط با شیردهی نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.


پسران چاق در بزرگسالی بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند


ایرنا: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که پسرانی که در نوجوانی چند پوند اضافه‌وزن دارند با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در بزرگسالی روبرو هستند.

این مطالعه بر روی 1.7 میلیون پسر نوجوان 18 یا 19 ساله سوئدی انجام شد که تازه خدمت سربازی را شروع کرده بودند. محققان وضعیت سلامتی این افراد را تا 46 سالگی پیگیری کردند.

در طول مدت این پیگیری حدود چهار هزار و 500 نفر از این افراد به کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلب) مبتلا شدند؛ کاردیومیوپاتی یک بیماری نادر عضله قلب است که می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

میانگین سنی مردانی که در این مطالعه به کاردیومیوپاتی مبتلا شدند، 45.5 سال بود. این مطالعه نشان داد افرادی که در نوجوانی لاغر بودند یعنی شاخص جرم بدنی زیر 20 داشتند، با خطر پایین ابتلا به کاردیومیوپاتی روبرو شدند؛ اما این خطر با افزایش وزن به‌ویژه در مردانی که در نوجوانی اضافه‌وزن داشتند یعنی در بالای خط انتهایی شاخص طبیعی جرم بدن قرار داشتند - شاخص جرم بدنی 22.5 تا 25 – به‌طور پیوسته افزایش می‌یافت.

شاخص جرم بدن، برآورد چربی بدن بر اساس وزن و قد است، شاخص جرم بدنی 30 و بیشتر چاق محسوب می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی در مردانی که در نوجوانی شاخص جرم بدنی 35 و بالاتر داشتند هشت برابر مردانی بود که در نوجوانی لاغر بودند. نتایج این مطالعه در مجله Circulation منتشر شده است.


بنیاد ملی سبک زندگی سالم ایرانی اسلامی


بنیاد ملی سبک زندگی سالم ایرانی اسلامی؛ بنیادی مستقل و مردمی با هدف ترویج سبک زندگی سالم اسلامی و ایرانی و اصلاح الگوی مصرف
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی سایت، تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید.

http://www.dralikarami.com

آدرس ایمیل mail@dralikarami.com

تلگرامhttps://t.me/proffessorkarami
اینستاگرام   https://www.instagram.com/proffesor_ali_karami


مرکز مشاوره ژنتیک موسسه مهر


به اطلاع اساتید ارجمند و همکاران گرامی می رسانیم

 جهت بحث و تبادل نظر دقیق در مورد کیس های پیچیده ژنتیک، کمیسیون پزشکی ژنتیک به طور رایگان در تاریخ ۲/ ۳ /۹۸ با حضور اساتید ژنتیک و پزشکان متخصص مربوطه با حضور خود بیمار برگزار می شود. 
جهت هماهنگی های لازم با شماره مستقیم ۰۹۱۱۶۹۳۴۰۵۸ (خانم ندیم) از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب تماس حاصل شود.

آدرس: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، موسسه درمان ناباروری مهر 

با تقدیم احترام 
دکتر زهرا نیک پوری


رشد جنین در رحم مصنوعی ظرف یک دهه آینده ممکن می شود


ایرنا: دانشمندان غربی ادعا می کنند که تا ده سال آینده قادر خواهند بود برای رشد جنین انسان از تکنولوژی بالای رحم های مصنوعی، استفاده کنند.

پزشکان بیمارستان اطفال فیلادلفیا برای آزمایش رشد جنین انسان در رحم های مصنوعی طی دو سال آینده، با اداره غذا و داروی آمریکا وارد مذاکره شده اند. کارلو بولتی از پزشکان دانشگاه ییل آمریکا سال گذشته در گفتگو با مجله Vice گفته بود که در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش های بالینی، رحم های مصنوعی در عرض ده سال آماده استفاده خواهند بود.

هرچند طرفداران چنین طرحی آن را به نفع مادر و نوزاد تلقی می کنند اما زاد و ولد ماشینی چالش های اخلاقی بی شماری را به همراه دارد. دانشمندان غربی سال هاست که رویای دخالت در خلقت خداوند را در سر دارند؛ هراز گاهی مدعی کشف راهی برای مقابله با پیری و مرگ می شوند و این بار نیز بحث از پرورش جنین های انسانی در آزمایشگاه و به طور ماشینی به میان آورده اند. این که چقدر می توان روی عملی شدن این ایده حساب کرد روشن نیست اما به هرروی چنین چیزی با از بین بردن پیوند میان مادر و نوزاد، اندک پیوندهای معنوی و اخلاقی باقی مانده در انسان مدرن را نیز از هم خواهد گسست.


زایمان زودهنگام ریسک بیماری مزمن کلیوی را در کودک افزایش می دهد


سلامت نیوز: تحقیقات نشان می دهد زایمان زودرس از فاکتورهای قوی ابتلا به بیماری مزمن کلیوی از دوره کودکی تا میانسالی است.

زایمان زودرس (زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری) موجب توقف رشد کامل کلیه‌ها در مرحله آخر بارداری می‌شود که در نتیجه نفرون های کمتری در کلیه‌ها تشکیل می‌شود؛ نفرون ها فیلترهای هستند که مواد زائد و سمی را از بدن خارج می‌کنند. تعداد کمتر نفرون ها با ابتلاء به فشارخون بالا و بیماری پیشرونده کلیوی در سنین بالا مرتبط است.

در این مطالعه، محققان با استفاده از گزارش زایمان کشور سوئد، داده‌های بالغ بر ۴ میلیون نوزاد بدنیاآمده در طول سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۴ را بررسی کردند. سپس موارد ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی از گزارشات بیمارستانی در سال ۲۰۱۵ استخراج شد.

محققان بعد از در نظرگرفتن سایر فاکتورها، دریافتند زایمان زودهنگام (قبل از هفته ۳۷ بارداری) با افزایش دوبرابری ریسک ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی تا سنین میانسالی مرتبط است. همچنین زایمان بسیار زودرس (کمتر از هفته ۲۸ بارداری) افزایش ریسک ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی را سه برابر افزایش می‌دهد.

به گفته محققان، رابطه بین زایمان زودرس و بیماری مزمن کلیوی تا سن ۹ سالگی بسیار قوی است، سپس این روند تضعیف می‌شود، اما در سنین ۱۰ تا ۱۹ سال و ۲۰ تا ۴۳ سال همچنان به میزان بالا وجود دارد.


تناسب قلب و عروق می تواند از حمله قلبی در زنان پیشگیری کند


خبرگزاری مهر: طبق یافته محققان، هرچقدر تناسب قلب و عروق بالاتر باشد ریسک حمله قلبی کمتر می شود.

تناسب اندام جسمی برای سلامت قلب، مغز و کل بدن خوب است. اما نوع خاصی از آن موسوم به تناسب قلب و عروق می‌تواند پیش بینی کننده احتمال حمله قلبی، بخصوص در زنان، باشد.

«راجش شیگدل»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ، در این باره می‌گوید: «یافته های ما نشان می‌دهد تناسب قلب و عروق می‌تواند به عنوان شاخص تعیین کننده خطر اولین حملات قلبی استفاده شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اندازه گیری تناسب قلب و عروق می‌تواند به ما بگوید که شما در کدام گروه پرخطر قرار دارید.»

تناسب قلب و عروق نشاندهنده توانایی بدن در انتقال اکسیژن در طول فعالیت مداوم فیزیکی است. این معیار از طریق VO2 max، یعنی ماکزیمم میزان اکسیژنی که بدن می‌تواند در طول ورزش استفاده کند، اندازه گیری می‌شود. میزان بالاتر VO2 max نشاندهنده تناسب قلب و عروق بالاتر است.

تیم تحقیق با استفاده از داده‌های سلامت مربوط به بیش از ۲۶ هزار نروژی با میانگین سنی ۵۶ سال، تناسب قلب و عروق شأن را محاسبه کردند. این افراد در ابتدای مطالعه از لحاظ قلبی سالم بودند. محققان وضعیت سلامت این افراد را تا ۱۵ سال تحت نظر داشتند.

محققان دریافتند در بین زنان، افراد دارای میزان بالا تناسب قلب و عروق، ۲۵ درصد کمتر با احتمال اولین حمله قلبی مواجه بودند. درحالیکه در مردان دارای میزان بالاتر تناسب قلب و عروق، احتمال حمله قلبی ۱۰ درصد کمتر بود. به گفته شیگدل، «افراد برای افزایش تناسب قلب و عروق شأن باید حداقل هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند و بی تحرکی شأن را به حداقل برسانند.»


تاثیر مصرف مغزیجات آجیلی در دوره بارداری بر مغز کودک


خبرگزاری مهر: طبق نتایج یک مطالعه جدید، زنانی که در دوره بارداری مغزیجات آجیلی مصرف می کنند تقویت مغزی کودک شان بهتر است. این مطالعه شامل بیش از ۲۲۰۰ کودک بود که در سنین ۱.۵، ۵ و ۸ سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. سپس از این کودکان تست‌های توجه مداوم، حافظه کاری و IQ گرفته شد.

یافته‌ها نشان داد امتیاز کودکان متولدشده از مادرانی که در دوره بارداری مصرف مغزیجات آجیلی شأن زیاد بود (به طور میانگین ۷۴ گرم در هفته) به مراتب بالاتر از کودکانی بود که مادرشان مغزیجات آجیلی کمتری مصرف کرده بودند.

«جوردی خولویز»، پژوهشگر ارشد از مؤسسه سلامت جهانی بارسلونا اسپانیا، در این باره می‌گوید: «ما باید این نتایج را در سایر جوامع هم تکرار کنیم. اما به زنان توصیه می‌کنیم در زمان بارداری حداقل سه بار در هفته مغزیجات آجیلی، بخصوص بادام، گردو و فندق مصرف کنند.»

در مطالعات قبلی بر مصرف مغزیجات آجیلی در دوره بارداری به خاطر میزان پروتئین آن تاکید شده بود.


تاثیر سن پدر بر سلامت مادر باردار و نوزاد


خبرگزاری مهر: به گفته محققان، مردانی که در سن بالا قصد پدرشدن دارند سلامت همسر و فرزندشان را در معرض خطر قرار می دهند.

طبق نتایج تحقیقات محققان دانشگاه راتگرز آمریکا، مردان نیز همانند زنان دارای سن بیولوژیکی هستند. مردانی که در سن بالا قصد پدرشدن دارند، همسرشان را در معرض ریسک بالا عوارض بارداری نظیر دیابت بارداری، پره اکلامپسی (فشارخون بالا) و زایمان زودهنگام قرار می‌دهند. محققان با بررسی ۴۰ سال مطالعه در مورد تأثیر سن والدین بر قدرت باروری، بارداری و سلامت کودکان، عنوان می‌کنند مردانی که سن پدرشدن شأن را به تأخیر می‌اندازند باید با پزشک مشورت کنند.

«گلوریا بچمن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «درحالیکه کاملاً پذیرفته شده است که تغییرات فیزیولوژیکی که بعد از سن ۳۵ سال در زنان رخ می‌دهد می‌تواند بر بارداری و سلامت کودک تأثیر گذارد، اما اکثر مردان باور ندارند که افزایش سن می‌تواند تأثیر مشابهی هم بر آنها داشته باشد.»

محققان دریافتند مردان بالا ۴۵ سال شاهد کاهش قدرت باروری بوده و همسرشان را در معرض ریسک بالا عوارض بارداری نظیر دیابت بارداری، فشارخون بارداری و زایمان زودهنگام قرار می‌دهند.

همچنین مطالعات نشان داد نوزادان دارای پدر سن بالا در معرض ریسک بالا تولد زودرس، تولد دیرهنگام، وزن پایین در هنگام تولد، موارد بیشتر تشنج و نقایص هنگام تولد نظیر بیماری قلبی مادرزادی و شکاف سقف دهان هستند. با بزرگ‌تر شدن این کودکان، آنان با احتمال افزایش ابتلاء به سرطان‌های دوره کودکی، اختلالات شناختی و روانی، و اوتیسم قرار می‌گیرند. محققان علت اکثر این مشکلات را ناشی از کاهش طبیعی میزان تستوسترون و کاهش کیفیت اسپرم می‌دانند که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. محققان همچنین دریافتند این مشکلات در مواردی که سن همسر کمتر از ۲۵ سال باشد به مراتب بیشتر است.


تجربیات منفی کودکی بر شدت لوپوس در بزرگسالی موثر است


ایرنا: مطالعات جدید نشان می‌دهد تجربیات و استرس‌های منفی دوران کودکی اعم از چالش‌های خانوادگی، بی‌توجهی ‌به کودک یا سوء استفاده روحی و جسمی، می‌تواند بر شدت بیماری لوپوس در بزرگسالی موثر باشد.

‌لوپوس یک بیماری خودایمنی است که 90 درصد مبتلایان را زنان تشکیل می‌دهند؛ بیماری‌های خود ایمنی به بیماری هایی گفته می‌شود که در آن سیستم ایمنی، بافت‌های سالم بدن را به عنوان یک عامل خارجی فرض کرده و به آن‌ها حمله می‌کند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد تجربیات و استرس‌های منفی دوران کودکی اعم از چالش‌های خانوادگی، بی‌توجهی ‌به کودک یا سوء استفاده روحی و جسمی می‌تواند بر شدت بیماری لوپوس در بزرگسالی موثر باشد و افرادی که دوران کودکی ناآرامی داشته‌اند، ‌هنگام ابتلا به لوپوس علائم شدیدتری را تجربه می‌کنند، سلامت کلی کمتری دارند و احتمال بروز افسردگی در این افراد بیشتر است.

لوپوس به دو نوع DLE و SLE تقسیم بندی می‌شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روی ارگان‌های دیگر بدن تاثیر نمی‌گذارد. نوع SLE جدی تر است و علاوه بر پوست، اندام‌های حیاتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در نوع شدید بیماری، بافت مفاصل و عضلات و غشای ریه، قلب، کلیه‌ها و مغز آسیب می‌بیند. تشنج، افسردگی، گیجی و سکته مغزی، از عوارض لوپوس هستند.

به گزارش بنیاد لوپوس آمریکا، خستگی و ناتوانی از مهمترین و اولین نشانه های لوپوس است. در مراحل بعدی علایمی مانند سر درد، درد مفاصل، تب، کم خونی، ریزش مو، تورم در ناحیه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غیر طبیعی خون، سفید شدن یا آبی شدن انگشتان در سرما، حساسیت پوست نسبت به نور خورشید و زخم های پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه دیده می شود.

افراد مبتلا به لوپوس در ظاهر خوب دیده می شوند، در حالیکه مبارزه سختی در بدنشان وجود دارد و همین امر منجر به منزوی شدن بیمار می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه Arthritis Care & Research منتشر شده است.


دیابت احتمال گسترش سرطان را افزایش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه آمریکایی کرنل نشان می‌دهد دیابت احتمال متاستاز سرطان را بیشتر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، متاستاز یا فراگستری به گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر گفته می‌شود و مهمترین عامل مرگ بر اثر سرطان محسوب می‌شود.

مطالعات جدید نشان می‌دهد دیابت خطر متاستاز سرطان را افزایش می‌دهد. بر اساس این مطالعات رشد و گسترش سرطان به شدت به محیطی که سلول‌های سرطانی را احاطه کرده‌اند، وابسته است و دیابت شرایط را برای فعالیت و حرکت سلول‌های سرطانی مهیا می‌کند و از این رو در متاستاز سرطان نقش دارد. متاستاز زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی از محل اولیه به بخش‌های دیگر بدن حرکت می‌کنند و در آنجا منجر به ایجاد تومور جدید می‌شوند.

برای حرکت سلول از یک نقطه بدن به نقاط دیگر، سلول‌ها باید از ماتریکس برون‌یاخته‌ای عبور کنند. وظیفه این شبکه حفظ ساختار سلول‌هاست. این ماتریکس از کلاژن و گلیکوپروتئین‌ها ساخته شده است. افزایش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت، بر فیبرهای کلاژن تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل سلول‌ها به راحتی از این شبکه عبور و به نقاط دیگر بدن سفر می‌کنند و بیماری‌ گسترش یابد. محققان در تلاش اند تا تاثیر دیابت بر افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها را بررسی کنند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می‌‏آید. انسولین ماده‌‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه Integrative Biology منتشر شده است.


تولید جنین کامل انسان از سلول‌های بنیادی پوست


ایرنا: محققان روشی برای تبدیل سلول‌های پوست به سه نوع سلول بنیادی اصلی کشف کرده‌اند که زمینه را برای تولید جنین‌های کامل از سلول‌های پوست هموار می‌سازد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، این تحقیق که بر روی سلول‌های پوست موش صورت گرفت پیامدهای قابل‌ملاحظه‌ای برای مدل‌سازی بیماری‌های جنینی و اختلالات جفتی دارد؛ همچنین این تحقیق زمینه را برای تولید جنین‌های کامل از سلول‌های پوست فراهم می‌کند.

پژوهشگران در این تحقیق موفق به کشف مجموعه‌ای از ژن‌ها شدند که می‌توانند سلول‌های پوست موش را به سه نوع سلولی تبدیل کنند که جنین اولیه را از قبیل خود جنین، جفت و بافت‌های جنینی مانند بند ناف تولید می‌سازند.

این تحقیق نشان می‌دهد که در آینده می‌توان بدون نیاز به اسپرم و تخمک از سلول‌های پوست انسان، جنین انسان تولید کرد. محققان برای کشف مکانیسم‌های مولکولی فعال‌شده در طول تشکیل این سلول‌های مختلف، ساختار ژنوم و عملکرد داخل سلول‌ها را در زمان ارائه این پنج ژن تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها کشف کردند که در مرحله اول، سلول‌های پوست هویت سلولی خود را از دست می‌دهند و پس از آن به‌آرامی هویت جدیدی از یکی از سه نوع سلول اولیه جنینی را به دست می‌آورند.

به‌تازگی، تلاش‌هایی برای تکامل جنین کامل موش بدون استفاده از سلول‌های اسپرم و تخمک انجام شده است. در این تلاش‌ها سه نوع سلول اولیه جنینی مستقیم از جنین زنده و در حال رشد گرفته می‌شوند. اما این تحقیق جدید، اولین تلاشی است که هر سه سلول اصلی به‌یک‌باره از سلول‌های پوست تولید می‌شوند. علاوه بر این، یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که برای ایجاد یک جنین آزمایشگاهی نیازی به قربانی کردن یک جنین زنده نیست. نتایج این مطالعه در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است


تاثیر متفاوت گرمایش جهانی بر فرزندآوری فقرا و ثروتمندان


ایرنا: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی بر فرزندآوری در نقاط مختلف جهان تأثیر متفاوتی دارد به‌طوری‌که در کشورهای فقیر به افزایش باروری و در کشورهای ثروتمند به کاهش باروری منجر می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، گروهی از محققان بین‌المللی در یک مطالعه جدید متوجه شدند که تغییرات اقلیمی از طریق اثرهای اقتصادی، تأثیر بسزایی بر فرزندآوری دارد زیرا مردم باید تصمیم بگیرند چقدر هزینه و زمان به پرورش کودک خود اختصاص دهند و اینکه آیا این منابع را برای فرزندآوری بیشتر هزینه کنند و یا برای آینده هر کودک سرمایه‌گذاری کنند.

محققان در این مطالعه با بررسی دو کشور کلمبیا و سوئیس متوجه شدند: کشورهایی با اقلیم گرم‌تر، تأکید کمتری بر آموزش کودک خود دارند و اقدام به فرزندآوری بیشتر می‌کنند؛ اما در کشورهایی که آب‌وهوای سرد دارند تقریباً عکس این یافته صدق می‌کند. بر اساس این گزارش، افزایش دمای جهانی به شکل‌های مختلف بر بخش‌های کشاورزی و غیر کشاورزی تأثیر دارد به‌طوری‌که در نزدیکی خط استوا که بسیاری از کشورهای فقیر حضور دارند، تغییرات آب و هوایی اثرات منفی چشمگیری بر کشاورزی گذاشته که به کمبود محصولات کشاورزی و افزایش قیمت هزینه‌های کشاورزی منجر شده است.

از آنجا که در کشاورزی از نیروی کار ماهر کمتر استفاده‌ می‌شود، یافته‌های محققان نشان می‌دهد که کسب مهارت درنتیجه‌ تغییرات اقلیمی کاهش یافته است؛ به‌همین‌دلیل، والدین منابع مالی کمتری به تحصیلات کودکان خود اختصاص می‌دهند و به فرزندآوری بیشتر، روی آورده‌اند. نتیجه این تحقیق در مجله Environmental Research Letters منتشر شده است.


تجرد با ابتلاء به اختلالات روانی، ارتباط دارد


ایرنا: نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که تنها زندگی کردن بدون توجه به سن و جنسیت، با ابتلا به اختلالات شایع روانی ارتباط مثبت دارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، در سال های اخیر نسبت افرادی که تنها زندگی می کنند به دلیل افزایش جمعیت رو به پیری، کاهش میزان ازدواج و کاهش باروری افزایش یافته است.

مطالعات قبلی ارتباط میان تنها زندگی کردن و ابتلا به اختلالات روانی را تنها در میان افراد مسن بررسی کرده اند. اما محققان دانشگاه سنت کونتین در فرانسه، در یک مطالعه جدید با استفاد از اطلاعات 20 هزار و 500 فرد 16 تا 64 ساله در انگلیس ارتباط میان تنها زندگی کردن و ابتلا به اختلالات روانی را در این افراد بررسی کردند.

همانطور که انتظار می ‌رفت، محققان متوجه شدن که شمار افرادی که تنها زندگی می‌کنند، به طور پیوسته در حال افزایش است. بطوریکه در سال 1993، 8٫8٪ جمعیت تنها زندگی می ‌کردند و این درصد در مقایسه با سال 2000، برابر با 9٫8% و در سال 2007 برابر با 10٫7٪ بود.

همچنین تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که در تمام گروه های سنی و جنسیت ‌های مورد بررسی، ارتباط معناداری میان تنها زندگی کردن و ابتلا به بیماری ‌های شایع روانی وجود دارد. این مطالعه نشان داد که ابتلا به اختلالات شایع روانی در افرادی که تنها زندگی می ‌کنند، بیشتر از افرادی است که تنها زندگی نمی‌کنند. این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


به مناسبت روز جهانی حمایت از بیماران هموفیلی


هموفیلی یک اختلال خونریزی دهنده ارثی است که روند لخته شدن خون در بیماران مبتلا آهسته می باشد. این بیماری از طریق مادر به پسرانش منتقل شده و مردان نمی توانند بیماری را به پسرانشان منتقل کنند. این فاکتور ها به طور ژنتیکی از طریق کروموزومبه صورت یک خاصیت مغلوب انتقال می یابند.

انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد اما شایع ترین و شناخته شده ترین آنها عبارتند از:

هموفیلیA، هموفیلیB، هموفیلی هاگمن و ون ویلبراند

 دو تایپ A و B از هموفیلی شیوع بیشتری دارند. هموفیلی A و B اختلالات انعقادی وابسته به کروموزوم جنسی هستند. این بیماری تقریبا به طور انحصاری در افراد مذکر به وجود می آید.

 انجام مشاوره ژنتیکی برای افرادی که در خانواده فرد هموفیل دارند و آزمایشات خونی و ژنتیکی این بیماری در آزمایشگاه ژنتیک مهر با دقت بالا قابل انجام است.
 

جهت هماهنگی و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره مستقیم 09116934058 تماس حاصل فرمایید.

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013


تغذیه با شیر مادر برای رشد مغزی لازم است


ایرنا: محققان بیمارستان Children's National Health System واقع در بالتیمور با عکسبرداری از وضعیت سلامت نوزادان زودرس دریافتند، آن دسته از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند مقدار بیشتری از متابولیت‌های موردنیاز برای رشد مغز را دریافت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، در این تحقیقات ساختار شیمیایی ماده سفید بخش جلویی نیمه راست مغز و مخچه نوزادانی که کمتر از 1500 گرم وزن داشته و در هفته سی و دوم بارداری یا زودتر متولد شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. محققان برای این منظور از شیوه طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی استفاده کردند که یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است. در این شیوه هر ماده شیمیایی دارای اثر طیفی منحصر به فردی است و محققان با ردگیری این اثر طیفی توانستند مقدار هریک از متابولیت‌ها را در مغز نوزادان اندازه‌گیری کنند.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد میزان ماده اینوزیتول که مولکولی شبیه به گلوکز است، در ماده سفید مغز نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند در مقایسه با سایرین بسیار بالاتر است. همچنین در این نوزادان میزان کراتین موجود در مخچه بیشتر از سایرین است.

علاوه بر این، محققان دریافتند تعداد روزهایی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند با میزان افزایش کراتین و کولین که نوعی ماده مغذی محلول در آب است،‌ رابطه مستقیم دارد. این مواد متابولیت اثر مهمی بر رشد مغز نوزادان دارند. کراتین امکان بازیافت مولکول‌های ATP را فراهم می‌کند که واحد انرژی سلول‌ها محسوب می‌شوند. افزایش این ماده متابولیت موجب تغییرات سریع‌تر و بلوغ بیشتر سلول ها می‌شود. کولین نشانگری از تغییر غشای سلولی است و در زمان تولید سلول‌های جدید، میزان این ماده افزایش می‌یابد. نتایج این تحقیقات در کنفرانس سالانه Pediatric Academic Societies ارائه شده است.


حذف صبحانه خطر مرگ را افزایش می‌دهد


ایرنا: محققان دانشگاه آیوا واقع در آمریکا دریافتند حذف وعده صبحانه منجر به افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، در این تحقیقات اطلاعات تعداد شش هزار و 550 بزرگسال که بین سال‌های 1988 تا 1994 میلادی به عنوان بخشی از مطالعه موسوم به بررسی سلامت و تغذیه ملی گردآوری شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. افراد مورد بررسی بین 40 تا 75 سال سن داشتند و هیچ‌یک از آنان دچار سرطان یا بیماری‌های قلبی و عروقی نبود.

حدود 5 درصد از این افراد هرگز صبحانه نخورده‌اند، حدود 11 درصد به ندرت، 25 درصد آن‌ها گاهی و 60 درصد هر روز صبحانه می‌خوردند. بر اساس نتایج حاصل از این تحقیقات، ریسک مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی در افرادی که هرگز صبحانه نمی‌خورند، به میزان 87 درصد بالاتر از سایرین است. حذف وعده صبحانه با تغییر در اشتها،‌ افزایش فشار خون، تغییرات خطرناک در میزان چربی و کاهش رضایتمندی پس از صرف غذا ارتباط دارد.

بسیاری از تحقیقات پیشین نشان می‌دهند خوردن صبحانه دارای مزایای متعددی برای سلامت است و بر اساس یکی از این تحقیقات صرف صبحانه به کاهش وزن کمک می‌کند. با وجود این در برخی از تحقیقات اعلام شده است که حذف وعده صبحانه مزایایی مانند کاهش اشتها، جلوگیری از پیری و جلوگیری از التهاب را برای بدن به همراه دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد صرف صبحانه برای سلامت بدن مفید است و موجب حفظ سلامت سیستم قلبی وعروقی می‌شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.


چاقی مغز را کوچک می‌کند


ایرنا: نتایج مطالعات جدید دانشمندان نشان داد که مغز افراد چاق در اوایل میان‌سالی درنتیجه کاهش حجم ماده خاکستری، کوچک می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیوزمکس، پژوهشگران با مطالعه ام آر آی بیش از 12 هزار شهروند انگلیسی بین 45 تا 76 سال، دریافتند که هرچه چربی بدن یک فرد بیشتر باشد، حجم ماده خاکستری مغز وی دست‌کم در نواحی خاصی از مغز، کمتر است. تغییرات بسیار جزئی نیز در حجم ماده سفید مغز این افراد مشاهده شد.

سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است؛ ماده خاکستری نورون‌های مغز را در خود جای می‌دهد و ماده سفید حاوی رشته‌هایی است که بخش‌های مختلف مغز را به هم متصل می‌کنند. پژوهش‌های پیشین به‌طور جداگانه از ارتباط میان چاقی و کاهش حجم ماده خاکستری با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سنین بالا، پرده برداشته بودند؛ بنابراین یافته‌های کنونی می‌تواند به پر شدن جاهای خالی کمک کند.

به گفته‌ دکتر ایونا دکرز از پژوهشگران ارشد مرکز پزشکی دانشگاه لیدن هلند، اگرچه ممکن است تفاوت‌ها در ساختار مغز افراد چاق و لاغر در عوامل بروز چاقی از جمله تغذیه نامناسب و عدم تحرک نهفته باشد، اما احتمال این‌که چربی بدن به‌طور مستقیم بر مغز تأثیر بگذارد نیز وجود دارد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که چاق بودن تأثیر قابل‌توجهی بر سیستم ایمنی و هورمونی ما دارد که به واکنش‌های التهابی می‌انجامند که متعاقباً بر بافت مغز نیز اثر می‌گذارند. در پژوهش‌های آتی باید شرایط افراد را در گذر زمان بررسی کرد تا دید که آیا چاقی در سنین جوانی نیز به تغییرات در حجم ماده خاکستری مغز در سنین بالاتر منجر می‌شود یا نه.

گزارش جزئیات این تحقیق در مجله Radiology منتشرشده است.


رژیم غذایی گیاهی خطر نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد


ایرنا: نتایج مطالعات اخیر محققان کلینیک مایو در روچستر نشان می‌دهد رژیم غذایی مملو از گیاهان، خطر نارسایی قلبی را تا 41 درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری یورک الرت، در این مطالعه رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان با رژیم غذایی حاوی مواد سرخ‌شده و فراوری شده و مملو از نوشیدنی‌های شیرین مقایسه شده است و نشان می‌دهد رژیم غذایی حاوی مواد گیاهی خطر بروز نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد.

نارسایی قلبی یا نارسایی مزمن قلب زمانی رخ می‌دهد که قلب نمی‌تواند جریان خون کافی در اختیار اعضای بدن قرار دهد. با توجه به شیوع چاقی و زندگی کم‌تحرک، تعداد افراد مبتلا به نارسایی قلبی رو به افزایش است و متخصصان همواره به دنبال استراتژی‌های جدید برای کاهش این عارضه هستند و بر ترک سیگار، مدیریت فشار خون، کاهش وزن و رژیم غذایی سالم تکیه دارند.

محققان برای بررسی تاثیر رژیم غذایی بر سلامت قلب و عروق و سکته مغزی پنج رژیم غذایی مختلف را مورد بررسی قرار دادند؛ رژیم اول شامل گوشت قرمز، پاستا، پیتزا، غذاهای مکزیکی و فست فود بود. رژیم غذایی دوم پایه گیاهی داشت و متشکل از انواع سبزیجات، میوه، حبوبات و ماهی بود. رژیم سوم بر مبنای چربی و شیرینی قرار داشت و شامل انواع دسرهای شیرینی، شکلات، شکر، نان و صبحانه‌های شیرین بود. رژیم چهارم که رژیم جنوبی نام داشت متشکل از غذاهای سرخ‌شده، فرآوری شده، چربی و نوشیدنی‌های شیرین بود و در رژیم پنجم، افراد علاوه بر انواع سالاد و سس، از نوشیدنی های الکلی استفاده کردند.

این مطالعه حدود هشت سال به طول انجامید و نتایج آن نشان داد میزان نارسایی قلبی در گروهی که رژیم غذایی حاوی گیاهان داشتند، 41 درصد کمتر بود و گروهی که رژیم جنوبی داشتند، بیشترین میزان نارسایی قلبی را داشتتند. این افراد با شاخص توده بدنی و فشار خون بالا و مشکلاتی از این دست مواجه شدند.

این مطالعه بیش از پیش تاثیر رژیم غذایی بر سلامت سیستم عروقی و قلب را نشان می‌دهد و بر رژیم غذایی سالم برای اجتناب از بیماری های قلبی تاکید دارد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است.


ویتامین دی مانع از پیشرفت سرطان روده می‌شود


ایرنا: مطالعات جدید محققان در بوستون آمریکا نشان می‌دهد، ترکیب دوز بالای ویتامین D با داروهای شیمی‌درمانی مانع از رشد سلول‌های سرطان روده متاستاتیک می‌شود.

در این مطالعه محققان 139 بیمار مبتلا به سرطان روده متاستاتیک را مورد بررسی قرار دادند و به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول دوز بالای ویتامین D به میزان 8000 واحد در روز و گروه دوم دوز کمتر معادل400 واحد در روز دریافت کردند. هر دو گروه تحت شیمی درمانی استاندارد قرار گرفتند. نتایج نشان داد در گروهی که از دوز بالای ویتامین D استفاده می‌کنند، پیشرفت بیماری کاملا متوقف شد؛ همچنین این افراد نرخ بقای بالاتری دارند.

محققان امیدوارند این روش منجر به درمان‌های موثرتری برای سرطان روده بزرگ شود. سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست. مهمترین روش غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است. در این روش یک لوله بلند که در سر آن یک لامپ و دوربین کوچک تعبیه شده است، وارد روده شده و پزشک را قادر به بررسی تمام بافت روده می‌کند. در صورت وجود پلیپ، مقداری از آن نمونه برداری شده و برای آزمایش‌های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آزمایش خون و مدفوع دو روش غیر تهاجمی دیگر برای تشخیص سرطان هستند.

عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) نقش دارد. روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک و ضایعات غذا خارج و ضایعات آماده دفع می‌شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول‌ها ناشی می‌شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می‌شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول‌های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA منتشر شده است.


چرت بعد از ظهر مثل داروی کاهش فشار است


سلامت نیوز: نتایج پژوهش های جدید دانشمندان آمریکایی نشان داده است که خواب بعد از ظهر به اندازه ی دُز پایین داروهای فشار، در پایین آوردن فشار خون موثر است. خواب بعد از ظهر میزان فشارخون در افراد مورد آزمایش را به اندازه 6 mmHg میلی متر جیوه کاهش داد.

اهمیت این امر در آن است که حتی کاهش 2mmHg  فشارخون نیز می تواند خطر بروز مشکلات قلبی و عروقی را تا 10 درصد کاهش دهد. فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بروز سکته های قلبی و مغزی بوده و خطر ابتلا به آلزایمر را بالا می برد. بنابر تخمین های سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2050، 56 میلیون نفر در دنیا به فشار خون بالا دچار خواهند شد.

به عقیده کارشناسان حوزه سلامت و بهداشت، فشار خون بالا که نیمی از ایرانیان بالای 55 سال از آن رنج می برند، علت اصلی مرگ و میر در ایران است. رواج کم تحرکی و تغذیه نامناسب در سال های اخیر، خطر ابتلای جامعه ایرانی به این بیماری را به طور چشمگیری افزایش داده است.


خدمتی خاص از آزمایشگاه ژنتیک مؤسّسۀ مهر مخصوص مبتلایان به سرطان تخمدان و خانواده آن‌ها


با توجه به اینکه در بعضی مبتلایان سرطان تخمدان بخصوص افراد جوانتر یکی از ژن های جهش یافته خاص وجود دارد که احتمال وقوع سرطان تخمدان در فرزندان فرد و افراد نزدیک خانواده را تا 50 درصد می رساند. بنابراین خانواده هایی که فرد مبتلا به سرطان تخمدان دارند انجام مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک میتوانند برای شناسشایی افراد پرخطر خانواده و جلوگیری از انتقال این ژن به فرزندان نسل بعد اقدام نمایند.
در این راستا آزمایشگاه ژنتیک موسسه مهر با همکاری پژوهشکده ملی و ژنتیک تهران طرح رایگان آزمایش خون ژنتیک افراد مبتلا به سرطان فعلی تخمدان را انجام می دهد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09116934058یا بخش مشاوره ژنتیک موسسه مهر تماس حاصل فرمایید تا از این خدمات ویژه رایگان استفاده نمایید.
نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر    تلفن: 33755353-013  داخلی 137


نخستین نوزاد حاصل از پیوند رحم رباتیک متولد شد


خبرگزاری مهر: برای نخستین بار در جهان یک زن سوئدی که از طریق جراحی رباتیک پیوند رحم دریافت کرده بود، پس از بارداری به شیوه « آی وی اف» یک نوزاد پسر به دنیا آورد.

به گزارش دیلی میل، یک زن سوئدی که در سال ۲۰۱۷ میلادی طی یک عمل جراحی رباتیک، پیوند رحم دریافت کرده بود صاحب یک فرزند پسر شد. این نخستین بار است که فردی پس از عمل جراحی پیوند رحم رباتیک، باردار و صاحب فرزند می‌شود. طی یک جراحی رباتیک برای زنی سوئدی رحم پیوند زده شد. این زن اکنون نخستین مادری است که با یک رحم پیوندی رباتیک باردار شده است.

این زن پس از ۳۶ هفته بارداری طی عمل سزارین فرزند خود را به دنیا آورد. جراحی رباتیک پیوند رحم در سال ۲۰۱۷ انجام و در ماه ژانویه باردار شد.

پیوند رحم شامل عمل جراحی خارج کردن رحم از بدن یک زن و پیوند آن در بدن زنی است که نمی‌تواند به طور طبیعی باردار شود. این زن که سن او نیز نامشخص است در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska در کشور سوئد پیوند رحم را دریافت کرد.

در این عملیات، دو جراح حاذق با استفاده از کنترلرهای مخصوص، هدایت دو بازوی رباتیک را بر عهده گرفتند و موفق شدند تمامی عملیات لازم را به کمک دوربین‌های روی این بازوها و تصویر سه بعدی پایین شکم انجام دهند. در مرحله بعد نیز شکاف دیگری ایجاد شد تا رحم قبلی از بدن خارج شود و عضو جایگزین از همین محل وارد شکم شود.

به گفته پزشکان در این روش بیمار خون کمتری از دست می‌دهد و مدت زمان کمتری پس از جراحی در بیمارستان سپری می‌کند. ده ماه پس از این عمل جراحی، یک جنین با روش IVF داخل این رحم کار گذاشته شد و اکنون نوزاد به دنیا آمده است. پزشکان اعلام کردند مادر و نوزاد در وضعیت مناسبی هستند. همچنین عمل جراحی سزارین نیز از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

پروفسور «متس بران استورم» رهبر جراحی پیوند رحم می‌گوید: این نخستین گام به سوی توسعه جراحی‌های پیوند رحم به شکل ایمن است. همچنین برای نخستین بار نشان دادیم می‌توان از روش جراحی رباتیک در عمل‌های غیرتهاجمی نیز استفاده کرد.

جالب آنکه تا به حال ۵ زن دیگر عمل پیوند رحم را از طریق جراحی رباتیک در دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام دادند. اما هیچ کدام از آنها باردار نشدند.


آسیب به دی‌ان‌ای اسپرم منجر به سقط جنین مکرر می شود


سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد آسیب به DNA اسپرم می تواند یکی از فاکتورهای مهم در سقط جنین باشد.

سقط مکرر جنین به معنای از دست دادن متوالی جنین در طول سه بارداری یا بیشتر قبل از هفته ۲۰ بارداری است. معمولاً ۲ درصد زوجین درگیر این مشکل هستند و در بسیاری از موارد تشخیص علت آن دشوار است. به گفته محققان، درحالیکه زنان در این زوجین معمولاً تحت آزمایشاتی برای پی بردن به علت قرار می‌گیرند، اما مردان تحت آزمایشات مشابه قرار نمی‌گیرند.

«چانا جایاسنا»، سرپرست تیم تحقیق از کالج امپریال لندن، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که اسپرم نقش مهمی در تشکیل جفت دارد، که برای بقا نوزاد متولدشده بسیار مهم است.»

در این مطالعه، تیم تحقیق ۵۰ مرد را که همسرشان دچار سقط جنین نشده بود را با ۶۳ مرد که همسرشان به طور مکرر دچار سقط جنین شده بود، مقایسه کردند.

مردان از لحاظ میزان هورمون‌های جنسی شأن نظیر تستوسترون و تعداد و رفتار اسپرم‌هایشان مورد بررسی قرار گرفتند. میزان آسیب به DNA اسپرم شأن و همچنین میزان ماده شیمیایی موسوم به «گونه های اکسیژن واکنش پذیر» که می‌تواند به اسپرم آسیب برساند، هم ارزیابی شد.

محققان دریافتند مردانی که همسرشان دچار سقط‌های مکرر می‌شد آسیب DNA اسپرم دو برابر و میزان گونه‌های اکسیژن واکنش پذیر چهار برابر بود. به گفته محققان، DNA اسیب دیده اسپرم موجب کاهش باروری می‌شود.

محققان عنوان می‌کنند این یافته‌ها می‌تواند منجر به تولید داروی جدیدی برای توقف آسیب به DNA اسپرم در راستای درمان سقط‌های مکرر و کاهش ریسک سقط جنین شود.


افزایش خطر سقط جنین در زنان مبتلا به فشارخون بالا


سلامت نیوز: تحقیق جدید نشان می دهد فشارخون بالا قبل از بارداری و در اوایل بارداری ریسک سقط جنین را افزایش می دهد.

محققان مؤسسه ملی کندی شریور مریلند آمریکا دریافتند به ازای افزایش هر 10 mm Hg در فشارخون دیاستولیک، ریسک سقط جنین در بین جمعیت تحت مطالعه ۱۸ درصد بیشتر بود. محققان همچنین دریافتند به ازای افزایش هر ۱۰ mm Hg در میانگین فشار شریانی، خطر سقط جنین هم تا ۱۷ درصد افزایش می‌یابد.

«کری نابلز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افزایش فشارخون در بین افراد بزرگسال با افزایش خطر بیماری قلبی در سنین بالاتر مرتبط است و این مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است بر سلامت باروری هم تأثیر داشته باشد.»

محققان در این مطالعه، بیش از ۱۲۰۰ زن را که قبلاً سابقه یک یا دو سقط جنین داشتند بررسی کردند. یافته‌ها برای فشارخون در طول بارداری و قبل از بارداری یکسان بود. محققان تاکید می‌کنند کمک به درمان فشارخون بالا قبل از بارداری می‌تواند از بروز بیماری قلبی در آینده پیشگیری کرده و همچنین سلامت باروری زنان را بهبود بخشد.


کاهش زمان بستری شدن در آی سی یو با مصرف ویتامین سی


ایرنا: محققان دانشگاه هلسینکی واقع درفنلاند با همکاری محققان دانشگاه سیدنی استرالیا دریافتند ویتامین C موجب کاهش مدت زمان بستری شدن در بیمارستان می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، بر اساس این تحقیقات، مدت زمان بستری شدن بیمارانی که ویتامین C مصرف می‌کنند، در بخش ICU، به میزان 8 درصد کاهش می‌یابد. همچنین مدت زمان بستری شدن افرادی که ویتامین C را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند، به میزان 9 درصد کاهش می‌یابد.

معمولا نیاز روزانه یک شخص سالم با دریافت 0.1 گرم ویتامین C برطرف می‌شود؛ اما افرادی که دچار بیماری‌های شدید هستند، به سرعت مقادیر زیادی از ویتامین C را به دلیل سوخت‌وساز بدن، عفونت‌ها، جراحی یا جراحت‌ها از دست می‌دهند و ممکن است روزانه تا 4 گرم ویتامین C مصرف کنند.

بر اساس برخی تحقیقات، بیماران مبتلا به سرماخورگی ممکن است نیازمند روزانه 6 تا 8 گرم ویتامین C باشند. اما تجویز روزانه بیش از 2 میلی‌گرم ویتامین C به بیماران بستری در ICU مستلزم بررسی و تحقیقات بیشتری است.

براساس تحقیقات قبلی، ویتامین C موجب کاهش فشار خون و کاهش میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. این ویتامین یک ماده غذایی ضروری و ارزان قیمت است و مرکبات، گوجه فرنگی، کدو حلوایی، انواع کلم، اسفناج، خربزه و طالبی، شلغم، فلفل دلمه ای، آناناس، نخود فرنگی و کیوی سرشار از ویتامین C هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nutrients منتشر شده است.


مادران باردار حتی روزی یک نخ سیگار هم نَکِشند


ایسنا:پزشکان تاکید کردند که کشیدن روزانه فقط یک نخ سیگار در زمان بارداری خطر مرگ نوزاد را افزایش می‌دهد. تنها مصرف یک نخ سیگار در روز در دوران بارداری خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

برای زنانی که در طول روز به طور میانگین یک تا ۲۰ نخ سیگار مصرف می‌کنند، احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد به ازای مصرف هر نخ سیگار اضافه حدود ۰.۰۷ افزایش پیدا می‌کند. همچنین تنها یک نوبت قرار گرفتن در معرض سیگار در طول سه ماهه سوم بارداری جریان خون به جنین و مادر را محدود می‌سازد که با پیامدهای جدی برای کودک همراه است.

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا اظهار داشتند در زنانی که میزان مصرف سیگار در سه ماهه سوم بارداری کاهش پیدا می‌کند خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد حدود ۱۲ درصد کمتر می‌شود. همچنین ترک کامل سیگار با کاهش ۲۳ درصدی این خطر همراه است. آنچه اهمیت دارد این است که زنان آگاه باشند ترک سیگار پیش از بارداری و در حین آن به کاهش قابل توجه خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد منجر می‌شود.    


کاهش احتمال دیابت نوع 2 با افزایش استقامت عضلات


ایرنا: محققان دانشگاه ایالتی آیوا واقع در آمریکا دریافتند افزایش استقامت عضلات می‌تواند موجب کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 شود.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات مربوط به 4500 داوطلب انجام گرفت، مشخص شد افزایش حجم متوسط عضلات صرفنظر از وضعیت سلامت قلب و عروق، موجب 32 درصد کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.

بر اساس این تحقیقات انجام حداقل تمرینات مقاومتی مانند کار با وزنه می‌تواند موجب افزایش حجم عضلات و ممانعت از ابتلا به دیابت نوع 2 شود اما به دلیل این که هنوز معیار استانداردی برای اندازه‌گیری استقامت عضلات وجود ندارد، نمی‌توان میزان بهینه‌ای از تمرینات را توصیه کرد؛ اما آنچه مسلم است ارتباط افزایش استقامت عضلات با کاهش خطر بروز دیابت است.

در این مطالعه آمده است برای انجام تمرینات استقامتی نیازی به روش‌های پرهزینه و سخت نیست و می‌توان تمرین‌هایی مانند پلانک، لانژ و اسکاوت را در منزل نیز انجام داد و انجام این تمرینات دو تا سه ساعت در هفته کفایت می‌کند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Mayo Clinic Proceedings منتشر شده است.


چاقی موجب کاهش تستوسترون در مردان می شود


سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه نشان می دهد چاقی با کاهش میزان تستوسترون در مردان مرتبط است. چاقی بدون شک مشکل اصلی سلامت در جهان است. چاقی و اضافه وزن مشکلات زیادی برای سلامت نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت، فشارخون بالا، سکته، پوکی استخوان و سرطان‌های سینه و روده به همراه دارد. علاوه بر این موارد، چاقی بر سلامت جنسی هم تأثیر دارد.

به گفته محققان دانشگاه بافالو نیویورک، اضافه وزن با اختلال در توازن هورمونی بر میزان تستوسترون تأثیر می‌گذارد و موجب کاهش میل جنسی می‌شود. چاقی بر جریان خون منتهی به دستگاه تناسلی تأثیر گذاشته و عدم جریان خون موجب اختلال در عملکرد جنسی می‌شود.

تستوسترون، هورمون مهم مردانه است که به رشد اندام تناسلی مردانه و ایجاد استخوان‌های قوی کمک می‌کند. میزان هورمون تستوسترون در زمان بلوغ شروع به افزایش کرده و در اوایل بزرگسالی به اوج می‌رسد و سپس با افزایش سن، به تدریج کاهش می‌یابد. چربی اضافی در ناحیه ران پاها منجر به دمای بالا ۳۵ درجه در این ناحیه می‌شود. همین مسئله برای توقف تولید اسپرم کافی است. قطعاً چاقی با تعداد کم اسپرم و کاهش تحرک اسپرم‌ها که می‌تواند علت ناباروری باشد مرتبط است.


آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار


ایسنا: یک مطالعه جدید از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد با استفاده از روش‌های جدید برای بررسی نیکوتین شواهد دقیقی از اثر منفی آن بر جنین از بدو شکل‌گیری ارائه داده است.

به گزارش ساینس دیلی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در پژوهش اخیر خود با بررسی دقیق اثرات نیکوتین بر سلول‌ها و اندام در حال رشد جنین متوجه اثر منفی دود سیگار و نیکوتین بر جنین از ابتدای شکل‌گیری آن شدند. این یافته به دلیل تقاضای عمومی برای تولید محصولات نیکوتین‌دار و افزایش بی‌رویه این محصولات بسیار مهم است. در حالی که سیگار کشیدن در کشورهای غربی به دلیل اعمال مالیات‌های سنگین بر شرکت‌های دخانیات و محدودیت‌های مصرف سیگار توسط دولت‌ها در حال کاهش است، اما در سایر نقاط جهان تعداد سیگاری‌ها به میزان قابل توجهی در حال افزایش است.

خطرات سیگار کشیدن

سیگار کشیدن در دوران بارداری نیز می‌تواند به افزایش خطر سقط جنین، محدودیت رشد و تولد زودرس منجر شود. عوارض این کار در اینجا متوقف نمی‌شود؛ چرا که محققان معتقدند سیگار کشیدن مادران همچنین می‌تواند منجر به ابتلای نوزاد به بیماری‌های عصبی و رفتاری، قلبی و عروقی، تنفسی، غدد درون ریز و متابولیک در آینده شود. متأسفانه محصولات جدید نیکوتینی مانند سیگارهای الکترونیکی و ویپرها با تبلیغ اینکه مضرات سیگار را ندارند، به شدت در میان نوجوانان، بزرگسالان و حتی زنان باردار در حال رواج است. مطالعه جدید امیدوار است که خطرات واقعی نیکوتین را گوشزد کند و عامه مردم را از این خطر آگاه کند.

"جوزف وو"، سرپرست این مطالعه می‌گوید: این نتایج از این نظر مهم است که پایه علمی برای آموزش مردم به خصوص زنان جوان را برای جلوگیری از سیگار کشیدن در دوران بارداری فراهم می‌کند. نیکوتین موجود در محصولاتی مانند تنباکو، سیگارهای الکترونیکی و آدامس‌های نیکوتین در طول بارداری می‌تواند اثرات گسترده و مضری روی اندام مختلف جنین در حال رشد داشته باشد.


پرطرفدارترین اسامی سال ۹۷ و تعداد نوزادان دختر و پسر


همشهری آنلاین: در سال ۹۷ به ازای هر ۱۰۶ دختر، ۱۰۰ پسر متولد شده است.

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره پرطرفدارترین اسامی سال ۹۷ اظهار کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، امیرعلی و فاطمه از اسامی پرطرفدار ایرانیان برای پسران و دختران بوده است.

وی افزود: همچنین نام‌های محمد، علی، امیرحسین و ابوالفضل در بین نوزادان پسر و نام‌های زهرا، حلما، یسنا و زینب در بین نوزادان دختر بیشترین فراوانی را داشته است.


کوچک‌ترین نوزاد جهان از بیمارستان توکیو مرخص شد


همشهری آنلاین: نوزاد پسری که هنگام تولد فقط ۲۶۸ گرم وزن داشت و تصور می‌شود کوچک‌ترین نوزادی در جهان باشد که به طور موفق درمان شده است، از بیمارستانی در توکیو مرخص شد. این نوزاد که با عمل سزارین اورژانس در ماه اوت در تابستان گذشته به دنیا آمد، آن‌قدر کوچک بود که در یک جفت دست پیاله شده جای می‌گرفت. این نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد تا زمانی که هفته پیش دو ماه پس از تولدش از بیمارستان مرخص شد. این نوزاد اکنون ۳.۲ کیلوگرم وزن دارد و به طور طبیعی تغذیه می‌کند. این نوزاد که در ۲۴ هفتگی متولد شد، پنج ماه را در بیمارستان گذراند.

مادر او گفت:‌«من فقط خوشحالم که او به این اندازه بزرگ شده است، راستش فکر نمی‌کردم زنده بماند.»

دکتر تاکشی آریمیتسو که این نوزاد غیرعادی را درمان کرد می‌گوید او کوچک‌ترین نوزادی است که در یک بیمارستان به دنیا آمده و زنده مرخص شده است. رکورد قبلی در این مورد مربوط به پسری در آلمان بود که با وزن ۲۷۴ گرم متولد شد. کوچک‌ترین نوزاد دختر زنده‌مانده نیز مربوط به آلمان در سال ۲۰۱۵ می‌شود که ۲۵۲ گرم وزن داشت.

به گفته مسئولان بیمارستان دانشگاه کیو که این نوزاد در آن متولد شد، میزان بقای نوزادان متولدشده زیر کیلوگرم در ژاپن ۹۰ درصد است. اما برای نوزادان زیر ۳۰۰ گرم این رقم به حدود ۵۰ درصد افت می‌کند. در میان نوزادان کم‌وزن، میزان بقای پسران بسیار کمتر از دختران است. کارشناسان پزشکی دقیقاً نمی‌دانند علت این تفاوت چیست، اما عقیده دارند ممکن است رشد آهسته‌تر ریه‌های نوزاد پسر در این مورد دخیل باشد.


مرکز ژنتیک موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


موسسه مهر پوياي گيل با عنايت پروردگار در راستاي اهداف عالی خود، گروه ژنتيك پزشكي را با خدماتي چون مشاوره ژنتيك پزشكي، آزمايشگاه پيشرفته ژنتيك و كميسيون هاي هفتگي با حضور اساتيد برجسته كشور در محل موسسه مهر از ساعت هشت صبح تا هشت شب راه اندازه نموده اند.

يكي از اين خدمات، غربالگري بيماريهاي متابوليك نوزادي در روزهاي سه تا پنج بعد از تولد است كه متخصصين محترم زنان وكودكان با ارجاع نوزادان به اين مركز به تشخيص بيش از ٢٠ نوع بيماري متابوليك قبل از بروز علايم آن دست خواهند يافت.

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013

شماره مستقیم مشاوره ژنتیک: 09116934058


تشخیص هوشمند سرطان سینه


ایرنا: یافته‌های جدید محققان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که سیستم‌های مصنوعی هوشمند قادرند با تجزیه و تحلیل ماموگرافی دیجیتال، وجود سرطان سینه را به دقت رادیولوژیست‌های ماهر تشخیص دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات عملکرد یک سیستم هوشمند موجود در بازار را در تشخیص سرطان با عملکرد 101 رادیولوژیست که در 9 گروه مختلف از آزمایشات ماموگرافی نقش داشتند، مقایسه کردند. سیستم‌های ماموگرافی مورد استفاده در این بررسی‌ها توسط چهار شرکت سازنده مختلف تولید شده‌اند. در این تحقیقات در مجموع 2652 آزمایش ماموگرافی مورد بررسی قرار گرفت و در نتیجه آن مشخص شد عملکرد سیستم هوشمند با عملکرد متوسط 101 رادیولوژیست در تشخیص سرطان برابری می‌کند. بر اساس آمار موسسه ملی سرطان آمریکا، در سال 2018 میلادی 15.3 درصد از کل آمار سرطان به سرطان سینه اختصاص یافت.

به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه ای از غدد شیری هستند و هر لوب از بخش‌های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

تشخیص زودهنگام سرطان سینه مهمترین عامل در درمان موثر این بیماری است. محققان معتقدند با استفاده از این سیستم هوشمند می‌توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد. نتایج این مطالعه در نشریه National Cancer Institute منتشر شده است.


آلاینده‌های شیمیایی باروری مردان را کاهش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس نشان می‌دهد آلاینده‌های شیمیایی موجود در محیط خانه و مواد خوراکی منجر به کاهش قدرت باروری مردان می‌شود. به گزارش پایگاه خبری ساینتیفیک ریپورتز، بر اساس مطالعات کیفیت اسپرم مردان در سطح جهانی طی 80 سال گذشته حدود 50 درصد کاهش یافته و این موضع به نگرانی در حوزه باروری و بهداشت بدل شده است.

با توجه به اینکه مطالعات و بررسی در سگ‌های نر خانگی نیز نتایجی مشابه را تایید می‌کند، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه آلاینده‌های شیمیایی مدرن محیطی صورت گرفته و نتایج نشان می‌دهد مواد شیمیایی دست‌ساز و صنعتی مورد استفاده در خانه بر قدرت باروری مردان موثر است. به این منظور محققان، اثرات دو نوع ماده شیمیایی به نام‌های DEHP و polychlorinated biphenyl 153 (بیفنیل پلی‌کلر شده) را مورد بررسی قرار دادند؛ ترکیب شیمیایی DEHP به طور گسترده در محیط خانه و در لوازمی مانند فرش، کف، لباس، سیم اسباب‌بازی و سایر اثاثیه استفاده می‌شود. ترکیب بیفنیل پلی‌کلر شده یا به اختصار PCB153 گرچه در سطح جهانی ممنوع است؛ ولی به راحتی در محیط زیست و انواع خوراکی دیده می‌شود.

محققان پس از آزمایش دریافتند این مواد شیمیایی در نمونه دریافت شده از ساکنین وجود دارد و همین میزان در سگ‌های نگهبان ساکن نیز قابل مشاهده است. نتایج نشان می‌دهد این مواد شیمیایی با کاهش تحرک اسپرم و افزایش شکست پروتئین DNA بر کاهش باروری اثرگذار است و اگرچه تاثیر مواد شیمیایی بر باروری تایید شده، ولی نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است. نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.


دیابتی‌ها با آجیل به جنگ بیماری قلبی بروند


ایرنا: مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف آجیل در بیماران مبتلا به دیابت می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی عروقی در آنها پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، آجیل حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب غیر اشباع، فیبر، ویتامین E، فولات و مواد معدنی همچون پتاسیم، کلسیم و منیزیم است.

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف آجیل می‌تواند خطر بروز بیماری‌های مزمن را کاهش دهد، براساس یافته‌های این تحقیقات، مصرف منظم آجیل بر سلامت متابولیک موثر است و می‌تواند منجر به کاهش وزن شود، از آنجا که دیابت نوعی بیماری مربوط به سوخت و ساز است، مصرف یک رژیم متعادل از آجیل می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد، البته مصرف آجیل باید تحت نظر پزشک باشد چرا که می‌تواند منجر به افزایش گلوکز خون شود.

این مطالعه که با بررسی بیش از 16 هزار بزرگسال و توسط محققان مدرسه بهداشت عمومی هاروارد در بوستون صورت گرفته، نشان می‌دهد آجیل‌های درختی مانند بادام و گردو برای افراد مبتلا به دیابت مفیدتر است. طبق نتایج این تحقیق، هستند. احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در بیمارانی که در طول هفته پنج واحد آجیل مصرف می‌کنند، 17 درصد کمتر از بیمارانی است که آجیل نمی‌خورند، همچنین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی در این افراد 34 درصد کمتر است. محققان احتمال می‌دهند مصرف آجیل از طریق کنترل فشار خون، قند خون، کاهش التهاب، افزایش متابولیسم چربی و افزایش عملکرد دیواره سلولی در سلامت قلب و عروق موثر باشد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 425 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می‌‏آید. انسولین ماده‌‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو منجر می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.


اگر مادر بیشتر غذا بخورد، رشد جنین بهتر خواهد شد؟


راستینه:در بسیاری از موارد ممکن است با بهبود تغذیه، رشد جنین چنان که باید اصلاح نشود، مگر مواردی که مادر واقعا وزن گیری مناسبی نداشته باشد. در مادرانی که خیلی لاغر و کم وزن هستند و طی بارداری وزن گیری مناسبی ندارند، ممکن است با اصلاح رژیم غذایی و تجویز مکمل ها تا حدی بتوان اختلال رشد جنین را اصلاح کرد، اما در بیشتر موارد علت های زمینه ای و به خصوص اختلالات عروقی باعث کاهش رشد جنین می شوند و این مساله ارتباطی به تغذیه ندارد.

اگر جدید ترین سونوگرافی نسبت به سونوگرافی های قبلی کاهش رشد جنین را نشان بدهد، علامت چیست و چه کاری باید انجام داد؟

کاهش رشد جنین یکی از موارد خیلی مهم در بارداری است و در واقع یک بارداری پرخطر محسوب می شود زیرا ممکن است جان جنین در معرض خطر باشد. پزشک زمانی به این علامت مشکوک می شود که در بررسی رشد جنین و معایناتی که در زمان های معین انجام می دهد، متوجه شود ارتفاع رحم و اندازه شکم، به اندازهای که باید رشد نمی کند. مثلا جنین در هفته ۲۸ بارداری است، اما ظاهر آن و ارتفاع شکم مادر به ۲۰ هفته یا ۲۲ هفته می خورد. روش بعدی تشخیص، استفاده از سونوگرافی است. در سونوگرافی جنین و جفت به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرند. در این موارد باید میزان مایع آمینوتیک اطراف جنین هم بررسی شود زیرا کم بودن مایع اطراف جنین، هم با رشد جنین در ارتباط است و هم اندازه رحم را کوچک نشان می دهد. علاوه بر اینها، در سونوگرافی، جنین هم جزء به جزء بررسی می شود، مثلا ابعاد سر، شکم، اندام ها و وزن جنین اندازه گیری می شود و سپس اعداد به دست آمده متناسب با زمانی که جنین در آن قرار دارد وارد جداول مخصوص می شود. زمانی که وزن و اندازه دور شکم جنین کمتر از ۱۰ درصد برای سن بارداری باشد، اختلال در رشد جنین تشخیص داده می شود. در این صورت پزشک باید دنبال علل زمینه ای ایجاد کننده کاهش رشد جنین باشد. ممکن است در بعضی از خانواده ها این مشکل شایع باشد. در خانم هایی که به پرفشاری خون، بیماری های کلیوی و بیماری های عروقی مبتلا هستند، خونرسانی به جنین دچار اختلال می شود و به همین علت جنین رشد کافی ندارد. گاهی اوقات ابتلا به بیماری های عفونی مادر طی بارداری می تواند جنین را هم درگیر کند و باعث اختلال رشد جنین شود. بعضی از اختلالات کروموزومی هم ممکن است سبب اختلال در رشد جنین شوند، بنابراین پزشک بعد از بررسی های متعدد با توجه به علتی که باعث کاهش رشد شده، درمان های لازم را پیشنهاد خواهد داد.


تاثیر کیفیت خواب بر سلامت قلب و عروق


ایرنا: مطالعات محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون نشان می‌دهد خواب با کیفیت از شریان‌ها و عروق خونی محافظت می‌کند و به همین دلیل است که خواب با کیفیت برای سلامت قلب و عروق ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، محققان با مطالعه تصلب شرایین در مدل‌های حیوانی توانستند مکانیزمی را شناسایی کنند که در آن یکی از هورمون‌های مغزی، تولید سلول‌های التهابی موجود در مغز استخوان را به گونه‌ای کنترل می‌کند که موجب محافظت از عروق خونی در برابر آسیب‌های مختلف می‌شود.

تصلب شرایین فرآیندی است که در آن پلاک‌ها یا توده‌های چربی درون عروق خونی انباشته شده و موجب نازکی و سفتی رگ‌ها می‌شوند. این عارضه یکی از عوامل متداول بیماری‌زا به شمار می‌آید.

محققان دریافتند اندازه پلاک‌های تشکیل شده در عروق خونی موش‌هایی که دچار اختلال خواب هستند، بزرگ‌تر از موش‌هایی است که خواب راحتی دارند. همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد موش‌های دچار اختلال خواب دارای تعداد بیشتری از سلول‌های التهابی در جریان خون هستند و میزان ترشح هورمون هیپوکرتین در بدن آن‌ها کمتر است. هیپوکرتین یکی از هورمون‌های مغزی است که بیداری را کنترل می‌کند. در آزمایش‌های محققان، مشخص شد با مصرف مکمل‌های حاوی هیپوکرتین، تصلب شرایین و تعداد سلول‌های التهابی در بدن موش‌های دچار اختلال خواب کاهش می‌یابد.

در صورتی که نتایج این تحقیقات در بدن انسان نیز تایید شود، به این معنی است که خواب از طریق تنظیم تولید هورمون هیپوکرتین در مغز، بر سلامت قلبی عروقی شخص اثرگذار است. ساعت 11 شب تا 7 صبح بهترین زمان خواب است. مصرف غذای سبک سه ساعت قبل از خواب، دمای مناسب و استفاده نکردن از تجهیزات الکترونیکی در اتاق خواب نقش مهمی در خواب با کیفیت دارد. بر اساس آمار 15 تا 20 درصد از بزرگسالان آمریکایی دچار اختلال خواب هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.


شیوع کمر و گردن درد در بیماران مبتلا به دیابت


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه سیدنی نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت 35 درصد بیشتر از افراد غیر دیابتی در معرض کمر درد قرار دارند؛ این آمار در مورد درد گردن 24 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، بررسی های انجام شده با استفاده از اطلاعات چند مطالعه نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به کمر درد و گردن درد هستند.

اکثر افراد در طول زندگی کمر درد را تجربه می کنند و تقریبا نیمی از افراد دچار درد گردن هستند. مطالعات جدید نشان می دهد احتمال ابتلا به این عارضه در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد ارتباط سببی دیابت و درد کمر و گردن در دست نیست؛ ولی مطالعات نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین این دو عارضه وجود دارد. کاهش فعالیت بدنی و افزایش وزن نیز با دیابت و کمر درد مرتبط است و می تواند این عوامل را تشدید کند.

در ادامه این مطالعه آمده است داروهای دیابت می توانند میزان درد را کاهش دهند و محققان احتمال می دهند این حالت نتیجه کاهش میزان قند خون باشد، گرچه بررسی های بیشتری در این زمینه نیاز است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 425 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود. نتایج این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.


افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ دراثر نشستن طولانی


ایرنا: محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند نشستن طولانی موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ در جوانان می شود.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، بر اساس این تحقیقات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان کمتر از 50 سال که به طور متوسط روزانه بیش از 2 ساعت را به طور مسمتر در مقابل تلویزیون نشسته اند، در مقایسه با سایرین 70 درصد بالاتر است. همچنین در میان زنانی که روزانه یک ساعت را در مقابل تلویزیون به سر می برند، احتمال ابتلا به این نوع سرطان 12 درصد افزایش را نشان می دهد.

نتایج این تحقیقات بدون در نظر گرفتن میزان فعالیت فیزیکی یا شاخص توده بدن داوطلبان به دست آمده است. همچنین نتایج این تحقیقات در زنان فاقد سابقه خانودگی به ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز مصداق دارد. تاکنون تصور می شد که سرطان روده بزرگ بیشتر در افراد بالای 50 سال بروز می کند؛ ولی مطالعات جدید نشان می دهد سن ابتلا به این بیماری طی دهه اخیرکاهش یافته است و افراد جوان نیز باید پیوسته غربالگری شوند. غربالگری سرطان روده بزرگ نه تنها قادر به تشخیص بیماریست؛ بلکه از از وقوع آن نیز پیشگیری می کند.

مهمترین روش غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است. در این روش یک لوله بلند که در سر آن یک لامپ و دوربین کوچک تعبیه شده است، وارد روده شده و پزشک را قادر به بررسی تمام بافت روده می کند. در صورت وجود پلیپ، مقداری ازبافت نمونه برداری شده و برای آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش خون و مدفوع دو روش غیر تهاجمی دیگر برای تشخیص سرطان هستند.

عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) نقش دارد

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک و ضایعات غذا خارج می شوند و ضایعات آماده دفع می شوند.

سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول ها ناشی می شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.

مراحل اولیه سرطان معمولا بدون علامت است؛ بنابراین غربالگری هر شش ماه یک بار توصیه می شود. تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم، احساس عدم تخلیه کامل مدفوع، نازک شدن قطر مدفوع، مشاهده خون در مدفوع، سندرم روده تحریک پذیر، شکم درد و نفخ مداوم، خستگی مزمن، کاهش اشتها، کم خونی، احساس درد در ناحیه شکم و کاهش وزن از مهمترین علایم هشدار بیماری هستند. سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، در سال 2015 میلادی حدود 132 هزار نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JNCI Cancer Spectrum منتشر شده است.


روغن ماهی به پیشگیری از سقط جنین کمک می کند


سلامت نیوز:مطالعات نشان می دهد مصرف اسیدهای چرب اُمگا۳ یا روغن ماهی می تواند به بارداری موفق و سالم کمک کند

طبق نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا، اسیدهای چرب اُمگا۳ یا روغن ماهی می تواند به پیشگیری از عوارض بارداری نظیر زایمان زودهنگام، مرگ نوزاد و سقط جنین کمک کند.

محققان در این مطالعه بر روی عفونت ناشی از باکتری F. nucleatum که بر جفت در زنان باردار تاثیر می گذارد تمرکز کردند. به گفته محققان، تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند موجب التهاب و خونریزی لثه ها شود. خونریزی لثه ها می تواند عامل ورود باکتری ها به جریان خون باشد. این باکتری ها با ورود به جریان خون می توانند به جفت منتقل شده و موجب التهاب شوند که نتیجه آن می تواند سقط جنین یا مرده زایی باشد.

یکی از موثرترین راه های مقابله با این عفونت، مصرف اسیدهای چرب اُمگا۳ است چراکه آنها به خاطر خواص ضدالتهابی شان مشهور هستنددکتر «ای پینگ هان»، یکی از محققان، در این باره می گوید: «روغن ماهی که سرشار از اسیدهای چرب اُمگا۳ است، و به خاطر رشد جنین برای زنان باردار تجویز می شود، می تواند به ممانعت از التهاب و رشد باکتری ها هم کمک کرده و در نهایت به کاهش زایمان زودهنگام، سقط جنین و مرده زایی نیز کمک می کند

اسیدهای چرب در مواد غذایی نظیر ماهی یافت می شوند که به تشکیل سلول های عصبی مرتبط با قوه بینایی و شبکیه کمک می کنند. آنها همچنین برای تشکیل سیناپس های ضروری برای انتقال پیام بین نورون ها در سیستم عصبی مهم هستندبه گفته محققان، اسیدهای چرب پلی اشباع نشده دارای زنجیره بلند موجود در ماهی همراه با سایر مواد مغذی نظیر ویتامین های D و E مسئول رشد مغز هستند.


آیا آرایش کردن برای جنین خطرناک است؟


مجله سلامت: طبق گفته محققان دانشگاه یورک در کانادا، مادران باردار باید از لوازم آرایشی بخصوص، شوینده‌ها و دارو در سه ماه اول بارداری اجتناب نمایند تا از مغز جنین درحال رشد دربرابر مواد شیمیایی که برانگیزانندهاوتیسم است، محافظت کنند. محصولاتی که به‌طور روزمره از آنها استفاده می‌کنیم مانند کرم‌ها و مواد آرایشی، حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که به‌طور بالقوه می‌تواند روی جنین در حال رشد در دوران بارداری تاثیر بگذارد.

علاوه بر مواد آرایشی و لوسیون‌ها، به گفته پژوهشگران، لیست محصولاتی که مادران باردار باید از آنها در سه ماه اول حاملگی اجتناب کنند از این قرار است؛ محلول‌های پاک‌کننده، آفت‌کش‌ها، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند استیل سالیسیلیک اسید، میزوپروستول(دارویی که برای کمک به وضع‌حمل استفاده می‌شود)، بیفنیلهای چندکلردار که در روان‌کننده‌های صنعتی کاربرد دارد، اترهای دیفنیل پلی برومینیت، موجود در چوب و منسوجات، فتالات‌های موجود در کفپوش‌های پی وی سی، و اسباب‌بازی‌های کودکان.

غیر از نوع ماده شیمیایی که یک زن باردار ممکن است در معرض آن باشد، تعداد دفعات و میزان غلظت ماده هم می‌تواند روی مغز جنین در حال رشد در مرحله پیش از تولد تاثیر بگذارد. محققان توصیه می‌کنند زنان درمورد تاثیرات مواد شیمیایی موجود در محیط بر سلامتی، آگاهی کسب کنند. رشد مغز پیش از تولد، دستخوش تغییرات است و عملکرد نرمال آن تا حد زیادی وابسته به وجود ژن‌های خاصی در زمان مشخصش است. از آنجایی‌که عوامل محیطی روی میزان نمایانی این ژن‌های مهم تاثیر می‌گذارند، مهم است که مادر باردار نسبت به بودن در معرض این عوامل آگاهی داشته و دقیق باشد.


لزوم مصرف فولیک اسید برای خانم ها


خبر گزاری مهر: اسید فولیک شکلی از ویتامین B است که برای زنان، بخصوص در زمان بارداری یا در سنین باروری، مهم است.

مصرف اسید فولیک به پیشگیری از نقایص مادرزادی هنگام تولد در مورد مغز و نخاع موسوم به نقایص لوله عصبی کمک می کند. این ویتامین به شکل مکمل موجود است و به طورطبیعی در سبزیجات برگدار سبز، پرتقال و لوبیا یافت می شود. همچنین در مواد خوراکی تصفیه شده نظیر نان ها، پاستا و غلات هم یافت می شود.

طبق اعلام اداره سلامت زنان، مصرف حدود ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز به زنان توصیه می شود و زنان باردار باید روزانه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم مصرف کنند. علاوه بر حفاظت در مقابل نقایص هنگام تولد، اسید فولیک از آنمی یا کم خونی که در زنان در سن باروری بسیار شایع است، نیز پیشگیری می کند.


تاثیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر افزایش قدرت باروری زنان


همشهری آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای که به خاطر کاهش وزن مشهور است، می‌تواند شانس باروری را در زنان تحت درمان IVF افزایش دهد. محققان دانشگاه آتن دریافتند زنانی که شش ماه قبل از درمان ناباروری از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می‌کردند شانس باردارشدن‌شان به مراتب بیشتر بوده است.

این رژیم غذایی تاثیرش در بهبود سلامت بیماران مبتلا به دیابت و HIV اثبات شده است و نشان داده که خطر ابتلا به یکی از بدترین انواع سرطان سینه را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان در این تحقیق از ۲۴۴ زن قبل از درمان به شیوه IVF (لقاح آزمایشگاهی) در مورد رژیم غذایی‌شان پرسش کردند و دریافتند آنهایی که سبزی‌جات تازه، میوه، غلات کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون بیشتر و گوشت قرمز کمتری خورده بودند، شانس بارداری‌شان ۶۵ تا ۶۸ درصد بیشتر بود.

«نیکوس ایاناکوریس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «پیام مهم این مطالعه این است که زنان تحت درمان ناباروری باید ترغیب به پیروی از یک رژیم غذایی سالم نظیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای شوند چراکه پیروی از یک الگوی رژیمی سالم شانس بارداری موفق و زایمان نوزاد سالم را افزایش می‌دهد.» برای باردارشدن، رژیم غذایی و سبک زندگی مردان هم به اندازه زنان مهم است.


عوارض مصرف زیاد کافئین برجنین


سلامت نیوز: خانم ها در دوران بارداری به سلامت خود توجه بیشتری دارند و از خوردن مواد غذایی مضر مانند پنیر غیر پاستوریزه، فست فودها و... پرهیز می کنند اما ممکن است درخصوص مصرف کافئین این دقت را نداشته باشند.

زنان باردار اغلب نگران هستند که آیا کافئین می تواند سبب نقایص مادرزادی، بارداری، زایمان زودرس یا دیگر مشکلات مربوط به زایمان شود؟ تحقیقات هنوز در حال انجام است. درخصوص سقط جنین، اطلاعات متناقضی وجود دارد. براساس 26 مطالعه انجام شده، کافئین می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. محققان بیان کردند مصرف کافئین به میزان 150 گرم در روز، تا 19 درصد و مصرف روزانه بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز احتمال سقط جنین را افزایش می دهد اما همه مطالعات انجام شده با این نظر موافق نیستند و بعضی می گویند کافئین به تنهایی خطر بروز سقط جنین را افزایش نمی دهد، تنها زمانی که کافئین با سایر مواد مانند سیگار یا مواد مخدر ترکیب شود، میزان سقط جنین افزایش می یابد.

عوارض مصرف زیاد کافئین برجنین کافئین با عبور از جفت، به بدن جنین راه پیدا می کند. در دوران بارداری بدن نوزاد هنوز درحال رشد است کبد، مغز و سیستم عصبی جنین نمی توانند به شیوه بزرگ سالان عمل کنند.کافئین سبب تحریک نوزاد می شود بنابراین ممکن است احساس کنید کودک بعد از خوردن قهوه یا نوشابه فعال تر می شود. این ممکن است موجب اختلال ضربان قلب و خواب نوزاد شود.


استعمال دخانیات فرآیند پیری را تسریع می کند


ایرنا: محققان با تجزیه و تحلیل اطلاعات آزمایش خون 149 تن دریافتند افرادی سیگاری در مقایسه با غیرسیگاری ها با سرعت بیشتری پیر می شوند و سن بیولوژیکی مردان و زنان سیگاری به دو برابر سن تقویمی ها آنها می رسد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در تحقیقات موسسه اینسیلیکو مدیسین در آمریکا، برای پیش بینی سن بیولوژیکی، از مدل هایی استفاده شد که با بهره گیری از تکنیک های یادگیری عمیق و هوش مصنوعی توسعه یافته اند. این محققان با تجزیه و تحلیل نشانگرهای بیوشیمیایی با استفاده از هوش مصنوعی توانستند تفاوت های سن بیولوژیکی بین افراد سیگاری و غیرسیگاری را شناسایی کنند.

بر اساس نتایج حاصل از این تحقیقات که با تجزیه و تحلیل اطلاعات آزمایش خون 149 هزار شخص بالغ به دست آمده است، افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری با سرعت بیشتری پیر می شوند. در واقع سن بیولوژیکی مردان و زنان سیگاری به دو برابر سن تقویمی آن ها می رسد. به اعتقاد محققان روش های فعلی بررسی نتایج آزمایش خون چندان قابل اعتماد نیستند و لازم است این روش ها با تجزیه و تحلیل توسط فناوری هوش مصنوعی و آموزش عمیق جایگزین شوند تا اثر واقعی استعمال دخانیات، سبک زندگی و سایر عوامل محیطی بر پیری به درستی اندازه گیری شود.

موسسه اینسیلیکو مدیسین یکی از موسسات پیشرو در به کار گیری هوش مصنوعی در حوزه کشف داروهای جدید، توسعه نشانگرهای زیست، داروهای دیجیتالی و تحقیقات مربوط به پیری در جهان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.


خوردن قهوه یا چای در بارداری باعث کوچک شدن اندازه نوزاد می‌شود


خبرآنلاین: بر اساس تحقیق انجام‌شده توسط محققان دانشگاه دوبلین، حتی زنانی که طبق استاندارد تعریف‌شده، یعنی دو فنجان قهوه یا 3 فنجان چای در روز مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر بوده و بچه‌های کم‌وزن و کوچک به دنیا می‌آورند.

مطالعه انجام‌شده توسط دکتر "لینگ-وی چن" و تیمش روی 941 مادر باردار ایرلندی نشان داد کافئین جریان خون‌رسانی به جنین را محدود کرده و بر رشد جنین تأثیر می‌گذارد. در این تحقیق 48 درصد از منبع کافئین دریافتی چای و 38 درصد نیز قهوه بود. این تحقیق می‌گوید هر 100 میلی‌گرم کافئین، حدود نصف فنجان، باعث شد تا نوزادان با 72 گرم کمتر از حد پیش‌بینی‌شده به دنیا بیایند.

کافئین زیاد حتی باعث کاهش اندازه نوزاد و دور سر وی نیز شد. مقایسه زنانی که زیاد کافئین مصرف کرده بودند، با زنانی که حد استاندارد را رعایت کرده بودند نیز کاهش 170 گرمی را نشان داد. کافئین حتی از جفت نیز عبور کرده و روی بافت‌های جنین تأثیر منفی می‌گذارد. گفته می‌شود یک فنجان چای سیاه بسته به زمان دم، حرارت آب و نوع چای؛ بین 23 تا 110 میلی‌گرم کافئین دارد. سازمان جهانی بهداشت مصرف 300 میلی‌گرم کافئین به‌صورت روزانه در طول بارداری را به‌عنوان مقدار مجاز تعیین کرده اما سازمان NHS انگلیس و کالج زنان و زایمان آمریکا 200 میلی‌گرم را پیشنهاد داده‌اند اما طبق تحقیق جدید این میزان نیز باید کمتر شود.


مصرف زیاد لبو در دوران بارداری ممنوع


سلامت نیوز: عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نتایج مطالعه ای مبنی بر مضربودن مصرف مکمل ها و محصولات حاوی نیترات بالا در دوران بارداری، گفت: مصرف زیاد اینگونه مواد مانند لبو به ویژه در بارداری، عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد.

به تازگی در فضای مجازی توصیه هایی به شکل گسترده به زنان باردار می شود مبنی بر اینکه با مصرف آب لبو، می توانند میزان آهن بدن را افزایش دهند و نوشیدن آب لبو در دوران بارداری، به حفاظت از زنان باردار در برابر کم خونی کمک می کند.

دکتر زهرا بهادران، بر لزوم اهمیت سلامت مادر و جنین تاکید و به مادران باردار توصیه کرد: تا زمانی که فواید مصرف محصول غذایی یا مکمل دارویی از نظر علمی ثابت نشده است و تا هنگامی که مادران از نحوه صحیح مصرف محصولی آگاهی لازم را به دست نیاورده اند، از مصرف آن خودداری کنند. زنان در طول دوران بارداری باید از مصرف مداوم و زیاد محصولاتی مانند لبو به شکل های مختلف همچون مکمل های ورزشی، پودر لبو یا آب لبو پرهیز کنند.

لبو حاوی مقادیر زیادی نیترات است؛ اگر چه پیشنهاد شده نیترات موجود در لبو می تواند در برخی اختلالات بارداری نظیر فشار خون بالا و مسمومیت بارداری مفید واقع شود، اما باید توجه داشت که براساس مطالعات انجام شده در انسان و حیوان، مصرف زیاد نیترات به دلیل توانایی تبدیل به ترکیبات نیتروزه، ایجاد هموگلوبینمیا، ایجاد اختلال در عملکرد غده تیروئید، ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و سرطان زا بودن، می تواند پیامدهای جبران ناپذیری روی جنین داشته باشد.

بر اساس اصول طب سنتی، لبو برای تقویت سیستم ایمنی، استحکام استخوان و عضله، لاغری و رفع انسداد مجاری توصیه می شود؛ در عین حال، لبو سبب درجاتی از یبوست می شود و زیاده روی در مصرف آن می تواند سبب غلظت خون شود. همچنین در افرادی که معده ضعیف دارند، مصرف زیاد لبو سبب نفخ می شود و در طب سنتی نیز آمده است افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، نباید در فصل پاییز و زمستان در مصرف لبو زیاده روی کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درخصوص مطالعه انجام شده در این پژوهشکده در مورد خطرات ناشی از مصرف محصولات حاوی نیترات در بارداری گفت: طبق نتایج این مطالعه باید از مصرف بی رویه مکمل های حاوی نیترات بالا در دوران بارداری خودداری کرد. در مقاله ای که اخیرا توسط این محقق و جمعی از استادان و پژوهشگران کشور تهیه و در نشریه Pregnancy Hypertension منتشر شده، تاکید شده است که زنان باردار باید از مصرف بی رویه این مکمل ها در دوران بارداری پرهیز کنند.


با صرع هم می‌توان مادر شد


سلامت نیوز: بیماری صرع جزء آن گروه از بیماری‌هایی است که معمولا نگاه خوبی از نظر اجتماعی به مبتلایان به آن وجود ندارد و این بیشتر از نداشتن اطلاعات کافی از این بیماری ناشی می‌شود.

صرع اختلالی است که معمولا به دلیل برهم‌خوردن فعالیت سلول‌های عصبی در مغز رخ می‌دهد و به صورت انجام حرکات شدید و غیرارادی در فرد خود را نشان می‌دهد. ابتلا به صرع علل مختلفی می‌تواند داشته باشد که از شایع‌ترین عوامل ایجادکننده آن می‌توان به تومورهای مغزی، سکته، ام‌اس و... اشاره کرد. افراد در هر سنی ممکن است دچار این بیماری شوند. آمار بالایی که تصادفات در ایران به خود اختصاص می‌دهند، یکی از عوامل شایع بروز صرع به شمار می‌رود و همین عامل باعث شده شمار مبتلایان به صرع در ایران نسبت به کشورهای درحال پیشرفت دیگر دو تا سه برابر بیشتر باشد.

مشکلات روحی و روانی نقش بسیار موثری در تشدید این عارضه ایفا می‌کند که دیگر نمی‌توان آن را به مشکلات مغزی ربط داد و باید به دنبال علل روحی و روانی بود. درحال حاضر حدود یک‌میلیون و 300هزار ایرانی مبتلا به صرع هستند. بیشتر مبتلایان به صرع با موفقیت درمان می‌شوند و بیماری آنها تحت‌کنترل قرار می‌گیرد اما 30 درصد بیماران یعنی یک‌سوم آنها صرع مقاوم به درمان دارند و به این راحتی‌ها به هر درمانی واکنش نشان نمی‌دهند. این گروه که حدود 400هزار نفر را شامل می‌شوند، اغلب از وسواس یا بیماری‌های روحی شدید رنج می‌برند. صرع بیماری شایعی است به‌طوری که از هر 200 نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.

یکی از شرایطی که خانواده مبتلایان به صرع را نگران می‌کند، وقوع صرع در دوران بارداری است. این مساله شاید خیلی اهمیت داشته باشد اما خانم‌هایی که دچار این عارضه هستند، اگر قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه کنند و تحت‌نظر باشند، به راحتی و بدون‌نگرانی می‌توانند دوران بارداری سالمی را پشت‌سر بگذارند. معمولا این گروه از زنان باید از سه ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیک را آغاز کنند و از همه مهم‌تر اینکه حتما باید از استرس، بی‌خوابی و دیروقت غذاخوردن خودداری کنند، چراکه این موارد به ظاهر پیش‌پا افتاده ممکن است احتمال بروز حملات صرع را در آنها افزایش دهد.


بانوان باردار ید مصرف کنند


سلامت نیوز: رییس دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بانوان باردار باید هفته‌ای یکبار از غذاهای دریایی استفاده کنند تا نیاز ید و امگا-3 در آنها برطرف شود.

محمد حسن انتظاری با بیان اینکه منشا اصلی ید برای بدن انسان غذاهای دریایی است اظهارکرد: استان‌های مرکز ایران که دریا دور هستند باید غذاهای دریایی را در برنامه غذایی خود قرار دهند. بعد از غذاهای دریایی، بهترین منبع برای تامین ید، نمک‌های ید دار است که به تایید وزارت بهداشت و درمان رسیده باشد. در هر حال شهروندان باید با نشانه‌های کمبود ید در بدن آشنا باشند.

مهمترین مشکل ناشی از کمبود ید، ابتلا به بیماری گواتر و برزگ شدن غده تیروئید است. غده تیروئید موتور محرک بدن است و کمبود ید موجب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه بی حوصلگی، چاقی، باد کردن پاها، چربی خون و خستگی می‌شود. یکی از موارد خطرناک در کمبود ید، مربوط به مادران باردار است، چرا که این مساله موجب کاهش رشد و هوش نوزاد می‌شود. اختلالات مغزی در نوزاد می‌تواند ناشی از کمبود ید در بدن مادر باشد.

بانوان باردار باید هفته‌ای یکبار از غذاهای دریایی استفاده کنند تا نیاز ید و امگا-3 در آنها برطرف شود. همچنین مادران باید از مصرف بیش از اندازه نمک برای تامین این ماده جلوگیری کنند.


درمان بیماری های التهابی روده با استفاده از انار و توت


ایرنا: محققان دانشگاه لوییسویل واقع در کنتاکی آمریکا یک ترکیب طبیعی از انار و انواع توت را شناسایی کردند که امکان درمان بیماری های التهای روده را فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، این ترکیب که urolithin A یا (UroA) نام دارد، نوعی متابولیت است که در نتیجه تعامل باکتری های روده با پلی فنل های موجود در انار و برخی دیگر از میوه ها ازجمله انواع توت تولید می شود.به طور خاص واکنش الاجیک اسید موجود در انار و انواع توت از جمله تمشک و توت فرنگی با باکتری Bifidobacterium pseudocatenulatum که در روده گونه ای از آن با عنوان INIA P815 وجود دارد، موجب آزاد شدن ماده UroA می گردد.

این ترکیب طبیعی دارای یک ترکیب مصنوعی مشابه موسوم به UAS03 است که همان اثر درمانی را روی بیماری های التهابی روده بر جای می گذارد. به گزارش مرکز کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری ها، در سال 2015 میلادی تنها در آمریکا حدود سه میلیون بزرگسال به یکی از بیماری های التهابی روده دچار بوده اند.

شایع ترین بیماری های التهابی روده شامل کولیت زخمی و بیماری کرون هستند که هردو موجب التهاب بلندمدت در دستگاه گوارش از جمله مری، معده و روده می شوند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.


بهبود چاقی ژنتیکی کودکان با تغییر سبک زندگی


ایرنا: محققان دانشگاه کپنهاگ دریافتند داشتن یا نداشتن استعداد ژنتیکی برای افزایش وزن، تاثیری بر تغییرات وزن ناشی از تغییر سبک زندگی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان با بررسی اثر 15 متغیر ژنتیکی موثر بر افزایش خطر چاقی کودکان تلاش کردند تا عامل ژنتیکی پشت پرده چاقی در کودکان را شناسایی کنند و نشان دادند داشتن یا نداشتن استعداد ژنتیکی برای افزایش وزن، تاثیری بر تغییرات وزن ناشی از تغییر سبک زندگی ندارد. به عبارت دیگر تفاوت های ژنتیکی متداول قادر به پیش بینی کاهش یا افزایش وزن افراد در اثر تغییر سبک زندگی در بزرگسالی نیستند.

در این تحقیقات 754 کودک و بزرگسال دارای اضافه وزن با میانگین سنی 11.6 سال مورد بررسی قرار گرفتند. برای این منظور نقشه ژنتیکی تمام این افراد تهیه شد و محققان میزان خطر ابتلا به چاقی ژنتیکی را در طول خردسالی بر اساس 15 متغیر ژنتیکی محاسبه کردند. تمام داوطلبان دارای یک یا دو متغیر ژنتیکی موثر بر افزایش خطر چاقی در خردسالی بودند.

به منظور بررسی اثرگذاری این متغیرهای ژنتیکی بر کاهش وزن داوطلبان از آن ها خواسته شد در یک بازه زمانی 6 تا 24 ماهه تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند. پس از این دوره مشخص شد تغییر در سبک زندگی افراد صرفنظر از استعداد ژنتیکی آن ها برای چاقی، بر کاهش وزن داوطلبان اثرگذار است.

نتایج این تحقیقات از آن جهت دارای اهمیت است که نشان می دهد صرفنظر از دارا بودن استعداد ژنتیکی چاقی می توان با تغییر سبک زندگی اضافه وزن را از بین برد و به سلامت جسمی رسید. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Obesity منتشر شده است.


ارتباط مصرف داروی صرع در بارداری و ابتلای کودک به بیش فعالی


خبرگزاری مهر: طبق نتایج یک مطالعه جدید، مصرف داروی ضدصرع valproate در دوره بارداری، ریسک ابتلا کودک به اختلال بیش فعالی را افزایش می دهد.

دکتر «جاکوب کریستنسن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آرهوس دانمارک، در این باره می گوید: «قرارگیری جنین در معرض داروی valproate با افزایش ۴۸ درصدی ابتلا کودک به اختلال بیش فعالی مرتبط است.»

این مطالعه شامل بیش از ۹۰۰ هزار نوزاد متولدشده در دانمارک بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ بود. سلامت روان کودکان از بدو تولد تا میانگین ۱۰ سالگی کودکان پیگیری شد. تیم تحقیق به این نتیجه رسید: «استفاده مادر از داروی valproate در طول بارداری با افزایش قابل توجه ریسک اختلال بیش فعالی در نوزاد مرتبط است.»

محققان اذعان داشتند که سایر داروهای بیماری صرع هیچ تاثیری بر افزایش نرخ ابتلا به اختلال بیش فعالی نداشتند. مطالعات قبلی هم نشان داده اند که داروی valproate ریسک بروز نقایص هنگام تولد را در جنین تا ۱۰ درصد افزایش می دهد. این دارو همچنین موجب کاهش میانگین IQ در نوزاد و افزایش احتمال بروز مشکلات رفتاری می شود. محققان توصیه می کنند زنان مبتلا به صرع که قصد بارداری دارند باید با پزشک شان برای تغییر داروی مصرفی شان مشورت کنند.


رمزگشایی دی ان ای نوزادان خطرات احتمالی را مشخص می کند


ایرنا: محققان دانشکده پزشکی هاروارد با استفاده از برنامه ای که نقشه ژن های نوزادان را تهیه می کند توانستند خطر ابتلا به انواع بیماری های ارثی را شناسایی کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در پروژه موسوم به BabySeq مشخص شد بیش از 9 درصد از نوزادان حامل ژن هایی هستند که آن ها را در دوران کودکی در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار می دهد. این پروژه اولین پروژه تعیین توالی دی ان ای در نوزادان است که به طور کامل خطر ابتلا به انواع بیماری های ژنتیکی را در نوزادان مورد مطاله و بررسی قرار می دهد.

در این پروژه، محققان 128 نوزاد سالم و 31 نوزاد بیمار را به طور تصادفی انتخاب و توالی دی ان ای آن ها را تعیین کردند. از بین این نوزادان 9.4 درصد دارای جهش های ژنتیکی بودند که موجب افزایش ریسک بیماری ها در دوران کودکی می شوند. برخی از این جهش های ژنتیکی بر نحوه کارکرد قلب اثرگذار هستند و با نظارت بر آن ها می توان مانع بروز بیماری های قلبی ژنتیکی در کودکان شد.

اجرای این پروژه موجب شکل گیری پرسش هایی در ذهن والدین نوزادان می شود که ممکن است پاسخ آن ها ناخوشایند باشد. با وجود این دخالت والدین می تواند موجب حفظ جان و سلامت نوزادان شود. به همین علت محققان تصمیم گرفتند در صورت موافقت والدین اطلاعات ژنتیکی نوزادان را در اختیار آن ها نیز قرار دهند. از بین 85 نوزادی که والدین آن ها اطلاعات ژنتیکی را دریافت کردند، سه نوزاد دارای جهش های ژنتیکی بودند که پس از بلوغ، منجر به افزایش خطر ابتلای آن ها به بیماری می شد. با بررسی های بیشتر، محققان توانستند همان جهش های ژنتیکی را در مادران نوزادان نیز شناسایی کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Human Genetics منتشر شده است.


توانایی افراد چاق در تشخیص بوها کمتر است


ایرنا: محققان دانشگاه اوتاگو نیوزلند دریافتند توانایی افراد چاق در تشخیص و تفکیک بوها کمتر از سایر افراد است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان اطلاعات مربوط به بیش از 1500 نفر را از مطالعات کلینیک سراسر جهان و مقالات منتشر شده در زمینه ارتباط چاقی با حس بویایی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. در این بررسی ها مشخص شد ارتباط محکمی بین وزن بدن افراد و توانایی بویایی آن ها وجود دارد و هرچه حس بویایی قوی تر باشد، احتمال لاغری او نیز بیش تر است.

به اعتقاد محققان حس بویایی نقش مهمی در رفتارهای غذایی دارد، زیرا نحوه شناسایی و انتخاب طعم های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد. ضعف در حس بویایی منجر به انتخاب غذاهای ناسالم و در نتیجه افزایش خطر چاقی می شود. fا توجه به این که افراد چاق حس بویایی ضعیف تری دارند، محققان به این فرضیه رسیدند که چاقی موجب تغییر متابولیسم بدن شده و این تغییر، مسیرهای ارتباطی بین روده و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان برای بررسی صحت این نظریه به بررسی اثرات دو شیوه درمانی چاقی با استفاده از جراحی شامل بایپس معده و برداشتن بخشی از معده پرداختند. در نتیجه این بررسی ها مشخص شد برداشتن معده موجب بهبود حس بویایی می شود در حالی که سایر روش های درمان چاقی چنین اثری ندارند.

چاقی یک مشکل جهانی است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و یک عامل ریسک برای دیابت و بیماری های قلبی محسوب می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت میزان چاقی در جهان از سال 1975 میلادی تا کنون سه برابر شده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Obesity Reviews منتشر شده است.


رابطه بین خواب کودکان و وزن مناسب در نوجوانی


ایرنا: محققان آمریکایی با مطالعه وضعیت خواب و سلامت بیش از 2200 کودک در 20 شهر مختلف آمریکا در یافتند خوابیدن در زمان تعیین شده در سنین بین 5 تا 9 سالگی موجب رشد سالم و وزن مناسب آن ها در نوجوانی می شود.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، بر اساس این تحقیقات کودکانی که در سن 9 سالگی برنامه خواب منظمی ندارند، در 15 سالگی دچار کم خوابی بوده و شاخص توده بدن آن ها در مقایسه با سایرین بالاتر است. شاخص توده بدن، معیاری است که میزان چربی بدن را بر اساس قد و وزن شخص تعیین می کند.

به گفته محققان تعیین برنامه زمانی مناسب برای خواب کودکان دارای اهمیت بسیاری است و موجب حفظ سلامت فیزیکی آن ها می شود. به همین علت آموزش والدین در خصوص زمان خواب کودکان امری ضروری است. زمان خواب بر اساس عوامل متعددی از جمله زمان رفتن به مدرسه، مدت زمان رسیدن به مدرسه و زمان آغاز کلاس ها تعیین می شود. زمان رفتن به رختخواب باید به گونه ای انتخاب شود که حتی اگر به خواب رفتن کودک مدتی طول بکشد، از میزان خواب کافی در طول شب برخوردار شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Sleep منتشر شده است.


تفاوت مغز زنان باردار با زنانی که هرگز مادر نمی‌شوند‌


همشهری آنلاین: طبق آخرین تحقیقات حاملگی نه‌ تنها روی بدن خانمها بلکه روی قسمت‌هایی از مغزشان هم تاثیر میگذارد.

وقتی محققان اسکنهای مغزی بانوان قبل و بعد از حاملگی را چک کردند، در ۱۱ قسمت تغییراتی احساس کردند. همچنین متوجه شدند این تغییرات در راستای آماده کردن بانوان برای مادر شدن است. برای مثال تغییرات یک بخش به مادر کمک میکند که بهتر درک کند نوزادش چه زمانی چه چیزی میخواهد.

اخیرا آزمایشی روی ۲۵ خانم اسپانیایی انجام شده و مغز آنها قبل و بعد از حاملگی اسکن شده است. همچنین آزمایشی روی ۲۰ خانم انجام شده که هرگز باردار نشده‌اند. در نتیجه این تحقیقات مشخص شده که مغز خانمها بعد از بارداری با مغز دو گروه دیگر متفاوت بوده است. یعنی یک برنامه کامپیوتری با اسکن مغز به راحتی میتواند نشان دهد که این اسکن مربوط به خانمی است که تا به حال حامله شده یا نه.

اولین تغییرات روی مغز از ۱۰ هفته بعد از زایمان نمایان می‌‏شود. همچنین تحقیقاتی دیگر نشان داده که در آقایان قبل و بعد از به دنیا آمدن فرزندشان تغییری در مغزشان ایجاد نمیشود. برای بانوان اما اولین تغییر کاهش سلولهای خاکستری مغز است، اما هنوز مشخص نیست دلیل این اتفاق چیست.

تحقیقات کاملتر نشان داده برخی از تغییرات مستقیما در جهت آماده کردن خانمها برای مادر شدن است. مهمترین آن هم باعث ایجاد ارتباط شدید عاطفی با نوزادش می‌شود. وقتی خانمها به عکس‏های فرزندانشان نگاه می‏‌کنند قسمتهایی از مغز بیشترین واکنش را نشان میدهند و این نشان میدهد این قسمتها به واسطه بارداری و زایمان فرزند تغییر کردهاند. طبق نتیجه تحقیقات مغز مدام در حال تغییر شکل است و درباره خانمهای باردار هورمونهای جنسی رهبران اصلی ارکستر تغییر فرم هستند.


توصیه پزشکان انگلیسی به زنان باردار


ایسنا: پزشکان انگلیسی در یک مقاله جدید به زنان باردار توصیه کرده‌اند که برای کمک به پیشگیری از مرده‌زایی به پهلو بخوابند.

مطالعه انجام گرفته روی بیش از ۱۰۰۰ زن نشان داد در صورتی که زنان باردار در سه ماه آخر حاملگی به پشت یعنی در وضعیت طاق‌باز بخواند، دو برابر بیشتر احتمال دارد دچار مرده‌زایی شوند. وضعیت طاق‌باز حالت درازکش به پشت است به طوری که شکم و سینه رو به بالا قرار می‌گیرد.

در این بررسی ۲۹۱ مورد بارداری که به مرده‌زایی منجر شد و همچنین ۷۳۵ زایمان دیگر که به تولد نوزاد سالم انجامید، مورد مطالعه قرار گرفت. پزشکان همچنین اظهار داشتند: در واقع وضعیت بدن زنان باردار در لحظه‌ به خواب رفتن مهم‌تر است و بنابراین در صورتی که هنگام برخاستن از خواب فرد طاق‌باز باشد جای نگرانی نیست.

از هر ۲۲۵ مورد بارداری در انگلیس یک مورد به مرده‌زایی منجر می‌شود و محققان در این مطالعه اظهار داشتند در صورتی که زنان در سه ماه آخر بارداری به پهلو بخوابند می‌توانند از مرده‌زایی جلوگیری کنند.

هرچند متخصصان نمی‌توانند با اطمینان بگویند که چرا خوابیدن طاق‌باز خطر مرده‌زایی را در زنان باردار افزایش می‌دهد اما اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی که زنان باردار در این وضعیت می‌خوابند ترکیب وزن جنین و رحم فشار به رگ‌های خونی وارد می‌کند که می‌تواند جریان خون و اکسیژن‌رسانی را به نوزاد محدود کند.


افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی با مصرف بیش از حد قند


ایرنا: تحقیقات جدید محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد افرادی که مقادیر زیادی نوشیدنی های حاوی قند مصرف می کنند، خود را در معرض خطر شدید ابتلا به بیماری های کلیوی قرار می دهند.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در این تحقیقات با مطالعه بیش از 3 هزار مرد و زن سیاه پوست در «می سی سی پی» مشخص شد افرادی که بیشترین میزان آب میوه ها و آب شیرین شده با قند را مصرف می کنند، به میزان 61 درصد بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی قرار دارند.

با وجود این که محققان توانستند ارتباط بین مصرف نوشیدنی های حاوی قند را با بیماری های کلیوی احراز کنند، هیچ ارتباط علی و معلولی بین این دو شناسایی نشد.

با افزایش دیابت و فشار خون بالا در جهان، بیماری مزمن کلیه یا CKD ، یک چالش مهم در بهداشت عمومی قلمداد می شود. این عارضه معمولا به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیب های عصبی و در نهایت به نارسایی کلیه، بیماری های قلبی و مرگ زودرس منجر می شود.

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است. این عضو روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کند که از طریق مجاری ادارای دفع می شود. تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود. شایع ترین علایم نارسایی کلیه تهوع و استفراغ، کاهش میزان ادرار، تورم، به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم، طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم، خستگی مزمن، کاهش حافظه، ایجاد ضایعات پوستی، مشاهده کف در ادرار، مشاهده خون در ادرار، تنگی نفس و کاهش اشتها است.

بر اساس گزارش بنیاد ملی کلیه آمریکا (NKF)، از هر سه آمریکایی بالای 30 سال، یک نفر در معرض بیماری مزمن کلیه قرار دارد. بر اساس پیش بینی این بنیاد، تا سال 2030 میلادی، حدود 16.7 درصد از افراد بالای 30 سال، به بیماری مزمن کلیه دچار می شوند. در این گزارش آمده است که احتمال بروز بیماری مزمن کلیه در گروه سنی 30 تا 49 سال بیشتر است.

این دستاورد علمی گام بزرگی در جهت تشخیص و درمان بیماری های کلیه و جلوگیری از نارسایی و مرگ بر اثر آن است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده است.


تاثیر قرص‌های ضدبارداری در کاهش ریسک ابتلا به آرتروز در زنان


خبرگزاری مهر: مطالعه جدید نشان می‌دهد زنانی که بیش از ۷ سال قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند، ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز روماتوئید قرار دارند.

مطالعه جدید نشان داده است که قرص‌های ضدبارداری ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آرتروز روماتوئید در زنان کمک کند. بروز این بیماری در مقایسه با کسانی که از قرص استفاده نمی‌کنند در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان است. علاوه بر این، محققان دریافتند در مصرف کنندگان فعلی قرص ضدبارداری ۱۵ درصد و در مصرف کنندگان گذشته ۱۳ درصد احتمال ابتلا به آرتروز کمتر بود.

در این مطالعه، این تیم ارتباط احتمالی بین ابتلا به بیماری و استفاده از قرص ضدبارداری یا شیردهی به نوزاد در میان ۲,۵۷۸ زن بالغ که حداقل یک کودک داشتند، و ۴,۱۲۹ زن به عنوان گروه مقایسه که از جمعیت عمومی انتخاب شده بودند، را بررسی کردند.

نتایج نشان داد هیچ ارتباط قابل توجهی در مورد شیردهی به نوزاد وجود نداشت؛ در مطالعات قبلی به نقش حفاظتی شیردهی در مقابل ابتلا به آرتروز اشاره شده بود. اما محققان دریافتند مصرف قرص‌های ضدبارداری موجب کاهش احتمال ابتلا به آرتروز در زنان شده بود.


ویتامین سی برای ریه کودکان دارای مادر سیگاری مفید است


همشهری آنلاین: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد ویتامین C موجب کاهش صدمه به ریه‌های نوزادانی می‌شود که از مادران سیگاری متولد شده‌اند.

آزمایش محققان دانشگاه علوم و بهداشت اورگن آمریکا نشان داد در سه ماهگی، نوزادانی که مادرشان ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف کرده بود دارای جریان تنفسی به مراتب بهتری بودند.«سیندی مک اووی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «سیگار کشیدن در دوره بارداری به شکل بسیار بدی بر جنین تاثیر می‌گذارد.»

در مطالعه جدید، ۲۵۱ زن باردار که حداقل یک یا دو نخ سیگار در هفته گذشته کشیده بودند به مدت ۱۳ تا ۲۳ هفته به طورتصادفی ویتامین C یا دارونما دریافت کردند.یافته‌ها بیانگر این موضوع است که فشار اکسایشی ناشی از سیگار کشیدن موجب کاهش میزان اسید اسکوربیک، جزئی از ویتامین C، موجود در بدن می‌شود. محققان در ابتدای مطالعه دریافتند زنان سیگاری در مقایسه با زنان غیرسیگاری دارای میزان کمتر اسید اسکوربیک بودند اما میزان آن در زنانی که ویتامین C دریافت کردند به تدریج افزایش یافت. به گفته محققان، دوز نسبتا پایین ویتامین C می‌تواند شیوه‌ای ارزان و ایمن در کمک به سلامت ریه میلیون‌ها نوزاد در سراسر جهان باشد.


مرگ زودرس کسانی که بیش از 2 ساعت تلویزیون می‌بینند


خبرگزاری فارس: نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، تماشای روزانه بیش از 2 ساعت و 12 دقیقه تلویزیون در روز منجر به افزایش ریسک مرگ زودرس می‌شود.

به گزارش دیلی‌میل، یک مطالعه جدید که توسط تیم دانشگاهی گلاسگو صورت گرفته، میان تماشای بیش از حد تلویزیون و مرگ زودرس ارتباط یافته است. محققان باور دارند، میان تماشای زیاد تلویزیون و مصرف خوراکی‌های چرب، استعمال سیگار و الکل ارتباط مستقیم وجود دارد.

براساس داده‌های به دست آمده از یک پژوهش که 329 هزار نفر را تحت بررسی قرار داده است، مردم مناطق فقیر بیش از دیگر مناطق برای تماشای تلویزیون وقت می‌گذارند. این مطالعه جدید تأیید می‌کند، افرادی که به طور مداوم پای تماشای تلویزیون می‌نشینند، ریسک بروز بیماری‌های قلبی در خود را به میزان بالقوه‌ای افزایش می‌دهند.

محقق ارشد این پژوهش و سرپرست تیم مطالعه می‌گوید: «علاوه بر چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی که محصول تماشای بیش از 2 ساعت تلویزیون هستند، افسردگی نیز از بارزترین عوارض دیدن تلویزیون است؛ تماشای تلویزیون انزوای اجتماعی به دنبال دارد که در پی آن افسردگی بروز می‌کند».


مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر برگزار می کند


 کارگاه سیتوژنتیک و آنالیز کروموزوم ها

مدرسین آقای دکتر علی صالح زاده و خانم  دکتر مریم صفا

مباحث شامل:

آنالیز تمامی کروموزوم ها، نحوه کاریوتایپ کردن کروموزوم ها و شناسایی ناهنجاری ها و سندرم های شایع کروموزومی

زمان برگزاری کارگاه: 

پنجشنبه : 27 دی     ساعت: 9 تا 13             

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود
تلفن: 33764270-013


تمرینات ورزشی موجب کاهش فشار خون می شود


ایرنا :محققان انگلیسی دریافتند تمرینات ورزشی اثری مشابه داروهای کاهش فشار خون دارند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، در این تحقیقات اطلاعات مربوط به 194 آزمایش بالینی درمان فشارخون با استفاده از دارو و 197 مورد درمان فشار خون با استفاده از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی گردآوری شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این اطلاعات با تمرکز بر تاثیر دارو و تمرینات ورزشی بر کاهش فشار خون سیستولیک که بالاترین میزان فشار ثبت شده در رگ ها به ازای هر ضربان قلب است، مورد بررسی قرار گرفتند.

در ابتدای امر نتایج بررسی ها نشان می داد که دارودرمانی اثری بهتر از تمرینات ورزشی دارد، اما زمانی که محققان دامنه تحقیق را به افرادی که مبتلا به فشار خون بودند، محدود کردند، مشخص شد تاثیر تمرینات ورزشی و دارودرمانی بر کاهش فشار خون بیماران، یکسان است.

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شود. به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.


کمبود ویتامین D مهمترین عامل بروز افسردگی


ایرنا: مطالعات جدید محققان ایرلندی نشان می دهد کمبود ویتامین D خطر ابتلا به افسردگی را در سالمندان تا 75 درصد افزایش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، مطالعات قبلی نقش تغذیه بر خلق و خو و بیماری های روحی روانی را ثابت کرده است. محققان با توجه به افزایش جمعیت مبتلا به افسردگی در سراسر جهان مطالعات جدید را در رابطه با نقش مواد غذایی بر افسردگی آغاز کردند. این مطالعات نشان می دهد ویتامین D نقش بسیار مهمی بر احتمال ابتلا به افسردگی دارد و از آنجایی که تعداد افراد مبتلا به فقر ویتامین D بسیار زیاد و رو به رشد است، این مطالعه می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان این عارضه داشته باشد.

در این مطالعه اطلاعات دو هزار و 956 فرد بالای 50 سال به مدت چهار سال بررسی شد و نتایج نشان داد با مصرف ویتامین D به صورت طبیعی و مکمل می توان تا حد زیادی از بروز افسردگی جلوگیری کرد.

این مطالعه همچنین نشان می دهد ویتامین D از مغز در برابر بسیاری از عوارض پیری محافظت می کند و با توجه به اینکه قیمت تامین آن پایین است، یک استراتژی موثر برای سلامتی مغز و روح است. نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D به شمار می آید. مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، قارچ، انواع پنیر، شیر، حبوبات، روغن ماهی، آب پرتقال و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند. علاوه بر این، 15 دقیقه پیاده روی در بعد از ظهر که شدت نور آفتاب کمتر است، برای تامین ویتامین D بدن توصیه شده است. نتایج این مطالعه در نشریه Post-Acute and Long-Term Care Medicine منتشر شده است.


اثر استرس بر بدن در غروب شدیدتر است


ایرنا: مطالعات اخیر محققان ژاپنی نشان می دهد هنگام غروب، ‌میزان ترشح هورمون های کاهش دهنده استرس کم می شود و به همین دلیل تاثیر استرس بر بدن در غروب شدیدتر از صبح است.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن میزان هورمون استرس، کورتیزول، را در 27 داوطلب سالم جوان اندازه گیری کردند. علاوه بر این به ساعت بیولوژیکی منحصربفرد هر داوطلب و نحوه واکنش به عوامل استرس زا و جلوگیری از آن توجه شد.

سپس محققان این داوطلبان را با موقعیت های استرس زا مواجه کردند تا ببینند آیا محور هیپوتالاموس- هیپوفیز – آدرنال (HPA) در زمان های متفاوت روز، پاسخ های مختلفی به استرس شدید می دهد. این محور مجموعه از فیدبک ها و تاثیرات پیچیده سه مولفه هیپوتالوموس، آدرنال و غده هیپوفیز است. در واقع محور HPA سیستم عصبی مرکزی را به سیستم درون ریز متصل می کند و زمانی که بدن با موقعیت استرس زا مواجه می شود، این محور فعال شده و بدن کورتیزول ترشح می کند. از طرفی میزان کورتیزول با ساعت بیولوژیکی در مغز کنترل می شود.

نتایج این آزمایش نشان می دهد میزان کورتیزول ترشح شده در صبح بسیار بیشتر از غروب است؛ بنابری ان استرس در غروب تاثیر بیشتری بر بدن داردنتایج این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه مدیریت استرس در اختیار محققان قرار می دهد. نتایج این مطالعه در نشریه Neuropsychopharmacology Reports منتشر شده است.


تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران


خبرگزاری مهر: پژوهشگران هشدار می دهند قرارگیری در معرض مواد شیمیایی موجود در طیف وسیعی از محصولات بهداشتی با بلوغ زودرس در بین دختران مرتبط است.

برخی مواد شیمیایی خاص نظیر فتالات ها، پارابن ها و فنول ها در طیف وسیعی از محصولات نظیر عطرها، صابون ها، شامپوها، لاک ها، لوازم آرایش، خمیردندان، اسپری های مو و لوسیون ها پوست یافت می شوند.

«کیم هارلی»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «این مواد شیمیایی از طریق جذب توسط پوست یا از طریق استنشاق یا بلعیدن (نظیر رژلب) وارد بدن می شوند. زمانیکه وارد بدن می شوند، به سرعت متابولیز شده و سپس از طریق ادرار دفع می شوند.»

به گفته هارلی، مطالعات حیوانی قبلی نشان داده بودند که قرارگیری منظم در مقابل این مواد شیمیایی می تواند موجب اختلال در زمان بندی بلوغ شود. حال تیم تحقیق دریافته است هر چقدر میزان مواد شیمیایی در بدن مادران یا دختران بیشتر باشد، زمان بلوغ در دختران زودتر خواهد بود، اما چنین رابطه ای در مورد زمان بلوغ پسران مشاهده نشده است.

پژوهشگران در این مطالعه، داده های مربوط به زنان باردار بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ را بررسی کردند. این زنان دو بار در طول بارداری آزمایش خون داده بودند. همچنین وضعیت ۳۳۸ کودک این زنان تا سن نوجوانی براساس نمونه ادرارشان در سن ۹ سالگی بررسی شد. سپس آغاز بلوغ شان بین سنین ۹ تا ۱۳ سالگی به طورمنظم بررسی شد. محققان دریافتند به ازای دو برابرشدن میزان فتالات های نمونه خون زنان، زمان بلوغ دختران شان ۱.۳ ماه زودتر آغاز می شد. همچنین مشخص شد دو برابر شدن میزان پارابن موجب می شود زمان بلوغ دختران یک ماه زودتر شروع شود.

 


کشف علت دست و پا زدن جنین در ماه های آخر بارداری


ایرنا: محققان دانشگاه کالج لندن با اندازه گیری امواج مغزی جنین دریافتند ضربه زدن جنین به دیواره رحم در ماه های پایانی بارداری موجب شکل گیری یک نقشه ای از بدن آن در مغز می شود.

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیقات 19 نوزاد با متوسط عمر دو روز و دوره جنینی بین 31 تا 42 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعات، ضربه زدن جنین به دیواره رحم در ماه های پایانی بارداری موجب رشد بخش هایی از مغز می شود که ورودی های حسی را اداره می کنند و بر نحوه درک نوزاد از بدن خود تاثیرگذار هستند.

در این بررسی ها مشخص شد در زمان ضربه زدن جنین به رحم که در هنگام خواب و همزمان با حرکات سریع چشم جنین رخ می دهد، امواج سریع مغزی در نیم کره مرتبط با اندام مورد استفاده برای ضربه زدن ایجاد می شود.

برای مثال زمانی که جنین با دست راست به رحم ضربه می زند این امواج مغزی سریع در نیم کره چپ مغز آن ایجاد می شوند. شدت این امواج در نوزادان زودرس که در حالت طبیعی باید درون رحم مادر باشند، به حداکثر می رسد. همچنین محققان دریافتند امواج مغزی سریع ظرف چند هفته پس از تولد نوزاد از بین می روند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.


نور مصنوعی موجب اختلال خواب سالمندان می شود


ایرنا: محققان دانشگاه ملی سئول دریافتند آلودگی نوری یا استفاده بیش از حد از نور مصنوعی در طول شب و در محیط های باز آثار نامطلوبی بر سلامت انسان دارد و موجب بی خوابی در افراد سالمند می شود.

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیقات، اطلاعات به دست آمده از تحقیقات قبلی که بین سال های 2002 تا 2013 میلادی درباره افراد بالای 60 سال گردآوری شده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. حدود 60 درصد از این افراد مونث بودند و در حدود 22 درصد از آن ها داروهای خواب آور زولپیدم و تریوزولام مصرف می کردند.

بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، افزایش میزان نور مصنوعی در طول شب و قرار گرفتن در معرض این نور در فضای باز، با افزایش میزان مصرف داروهای خواب آور و مصرف روزانه این داروها ارتباط دارد. همچنین مشخص شد افراد سالمندی که در طول شب به مدت بیشتری در معرض تابش نور مصنوعی قرار دارند، داروهای خواب آور را با میزان بالاتر یا به مدت طولانی تر مصرف می کنند.

به گزارش آکادمی آمریکایی داروهای خواب، عارضه بی خوابی موجب بروز مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن زودهنگام یا بدخوابی می شود. به گفته محققان آلودگی نوری در طول شب موجب اختلال در عملکرد ساعت زیستی بدن شده و می تواند منجر به بروز بیماری های متابولیک و مزمن از جمله سرطان، دیابت، چاقی و افسردگی شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Sleep Medicine منتشر شده است.


راه بروید تا کمتر سکته کنید


ایران ارتوپد: یک تحقیق جدید این ایده را تقویت کرده که فعالیت بدنی ملایم تا متوسط مانند راه رفتن و شنا کردن میتواند شدت سکته مغزی را کم کند. مطالعه محققان سوئدی بر روی حدود یک هزار نفر انجام شده و نشان داده است در کسانی که هفته ای 4 ساعت فعالیت بدنی ملایم یا دو ساعت فعالیت بدنی متوسط انجام میدهند احتمال وقوع سکته مغزی شدید کمتر است. آنها راه رفتن را فعالیت بدنی ملایم و تند راه رفتن و دویدن و شنا کردن را فعالیت بدنی متوسط در نظر گرفته اند.

سکته مغزی از علل مهم ناتوانی در بالغین میانسال و مسن است. تنها در ایالات متحده سکته مغزی سالانه حدود 800 هزار نفر را گرفتار میکند که یک پنجم آنها جان خود را از دست میدهند. دو نوع سکته مغزی وجود دارد. در نوع ایسکمیک به علت انسداد عروق مغز با یک لخته خون به قسمتی از مغز نمیرسد و در نوع هموراژیک یکی از عروق مغز پاره شده و به درون بافت مغز خونریزی میکند.

ناتوانی ایجاد شده بعد از سکته به محل آسیب بافت مغز و شدت آسیب وارد شده به بافت مغز مرتبط است. مطالعه ذکر شد نشان داد در آنهایی که قبل از وقوع سکته مغزی فعالیت بدنی روزانه ملایم یا متوسط داشته اند احتمال اینکه شدت سکته خفیف باشد دو برابر آنهایی است که این فعالیت ها را ندارند. در سال های اخیر مطالعات بسیار زیادی نشان داده که فعالیت بدنی خوب میتواند بر سلامت مغز تاثیر مفید داشته باشد.


نقش داروهای ضدافسردگی در ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک


ایرنا: محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا دریافتند داروی فلوکستین که یکی از مهم ترین داروهای ضدافسردگی است، نقش موثری در ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک در بدن ایفا می کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات باکتری ای کولای درون بستری از مقادیر مختلف داروی فلوکستین در دمای طبیعی بدن قرار گرفت و این بستر به مدت 30 روز به طور روزانه تعویض شد. سپس باکتری های جهش یافته به درون ظرف های حاوی آنتی بیوتیک منتقل شدند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک های کلرامفنیکل، آموکسی سیلین و تتراسایکلین تا 50 میلیون برابر افزایش یافته است.

بر اساس این تحقیقات با افزایش میزان فلوکستین در مرحله اول آزمایش، سرعت جهش یافتن باکتری نیز افزایش می یابد. به گفته محققان تا 11 درصد از فلوکستین مصرف شده توسط بیماران، بدون تغییر درون بدن حرکت کرده و به همراه فضولات انسان به سیستم فاضلاب و در نهایت به طبیعت راه می یابد.

فلوکستین یک داروی پایدار در محیط است و می تواند منجر به جهش های ژنتیکی متعدد در میکروارگانیسم ها شود. با وجود این از آنجا که این تحقیقات در محیط آزمایشگاه انجام گرفته است برای بررسی تاثیرات این دارو بر میکروارگانیسم های درون بدن، تحقیقات بیشتری لازم است. lقاوت در برابر آنتی بیوتیک به یک معضل جهانی بدل شده است. درمان بسیاری از بیماری های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان پذیر است و همین یک مورد نشان می دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند. ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Environment International منتشر شده است.


مصرف میوه و سبزی عامل تقویت حافظه در مردان


ایرنا: نتایج مطالعه دو دهه محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون نشان می دهد مصرف میوه و سبزی و رژیم غذایی سالم مهمترین عامل تقویت حافظه در مردان است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان با بررسی 27 هزار و 842 مرد با میانگین سنی 51 سال به مدت 26 سال دریافتند مصرف میوه و سبزیجات، به ویژه سبزیجات با برگ پهن سبز تیره، سبزیجات و میوه های نارنجی و زرد و آب پرتقال و انواع توت، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از کاهش حافظه مرتبط با سن دارد. این مطالعه بیش از پیش تاثیر رژیم غذایی بر سلامت مغز و حافظه را نشان می دهد.

این مطالعه نشان می دهد مصرف 6 وعده میوه و سبزی در روز می تواند احتمال کاهش عملکرد حافظه را تا 34 درصد کاهش دهد. این مطالعه رابطه علت و معلولی مصرف میوه و سبزی و افزایش حافظه را تایید نمی کند، بلکه رژیم غذایی سالم را عاملی برای بهبود عملکرد شناختی و فعالیت مغز می داند.

نتایج این مطالعه برای پیشگیری از زوال عقل و آلزایمر به عنوان یک چالش عمومی در حوزه بهداشت حائز اهمیت است. بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. نتایج این مطالعه در نشریه Neurology منتشر شده است.


اضطراب اجتماعی خطر ساییدگی دندان را افزایش می‌دهد


 

ایرنا: پژوهش محقّقان آمریکایی نشان می‌دهد که اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) خطر ساییدگی و حتّی شکستگی دندان را افزایش می‌دهد.

 به گزارش ساینس، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) اختلالی است که افراد در جمع و محیط‌های اجتماعی، احساس ناراحتی و اضطراب شدید می‌کنند. این افراد از صحبت کردن در حضور جمع، ملاقات با افراد جدید و غذاخوردن در جمع می‌هراسند. گاهی اوقات داروهای ضدّ افسردگی برای این افراد تجویز می‌شود.

تحقیقاتی که پیش از این انجام شد، نشان داده بود که داروهای ضدّ افسردگی در برخی موارد منجر به دندان‌قروچه می‌شوند. محقّقان برای بررسی این موضوع، افرادی را که به هراس اجتماعی مبتلا بودند، مورد آزمایش قرار دادند. داوطلبان 75 مرد و زن سی تا چهل ساله بودند. حدود نیمی از این افراد داروهای ضدّ افسردگی استفاده می‌کردند. محقّقان رابطة مستقیمی بین استفاده از داروهای ضدّ افسردگی و دندان‌قروچه پیدا نکردند، ولی در 42.1 درصد از داوطلبان -که همگی به اختلال هراس اجتماعی مبتلا بودند- درجات مختلفی از سایش دندان دیده شد.

حدود 32.5 درصد از داوطلبان، تجربة اختلالی به نام بازی با فک داشتند. در بازی با فک، فرد فکّ پایین خود را به جلو و عقب حرکت می‌دهد؛ در حالی که دندان‌های فکّ بالا و پایین برخوردی ندارند. حدود 42.5 درصد از داوطلبان، به دندان‌قروچة بیدار مبتلا بودند. این نوع دندان‌قروچه دقیقاً مشابه دندان‌قروچة خواب، ولی در طول روز است. در این تحقیق آمده است که بازی با فک و ناخن جویدن، نشانه‌هایی از دندان‌قروچه هستند.

دندان‌قروچة ملایم صدمه‌ای به دندان‌ها وارد نمی‌کند، ولی دندان‌قروچة شدید، به‌ویژه در خواب، به دندان‌ها آسیب می‌زند و حتّی می‌تواند منجر به شکستگی دندان شود. متخصّصان بر این باورند که تنها راه درمان دندان‌قروچة ناشی از اضطراب اجتماعی، درمان روحی این اختلال است. نتایج این تحقیق در نشریة Journal of Oral Rehabilitation منتشر شده است.


ضدّ آفتاب مردان را عقیم می‌کند؟


سلامت نیوز: تحقیقی جدید نشان داده است که مالیدن کرم ضدّ آفتاب روی پوست توانایی باروری مردان را کاهش می‌دهد.

به گزارش سلامانه و به نقل از Daily Mail موادّ شیمیایی موجود در ضدّ آفتاب‌ها -که جلوی اشعّه‌های فرابنفش خورشید را می‌گیرند- می‌توانند توانایی مردان برای فرزندآوری را با مشکل مواجه کنند. کارشناسان هشدار می‌دهند که وقتی این مواد جذب پوست شوند، می‌توانند در هورمون‌های بدن مداخله کنند.

بنزوفنون نوعی ترکیب شیمیایی است که معمولاً در شامپوها، مرطوب‌کننده‌ها و دیگر موادّ محافظ پوست و مو در برابر آسیب خورشید استفاده می‌شود. محقّقان با پژوهش 502 زوج -که می‌خواستند در فاصلة چهار سال بچّه‌دار شوند- دریافتند هنگامی‌که زنان در معرض این فیلترهای اشعّة فرابنفش قرار گرفتند، تأخیری در بارداری‌ آن‌ها به وجود نیامد. عجیب آنکه آن‌ها بر باروری مردان اثرگذار هستند نه زنان، به‌طوری‌که سی درصد کاهش باروری در مردان مشاهده شد. امّا هنوز مشخّص نیست که این مواد بر کیفیت اسپرم آسیب می‌رسانند یا به شیوه‌ای دیگر مانع باروری مردان می‌شوند.

به گفتة محقّقان مؤسّسة ملّی سلامت کودک و توسعة انسانی، ضدّ آفتاب برای حفاظت پوست مهم است و ما قطعاً مردم را به استفادة مستمر از آن برای اجتناب از سرطان پوست تشویق می‌کنیم، امّا مردانی که توانایی باروری برایشان اهمّیت دارد، بهتر است به‌نوعی خود را کمتر در معرض فیلترهای اشعّة فرابنفش بنزوفنون قرار دهند یا از محصولاتی که حاوی این مواد است، استفاده نکنند یا پس از بازگشت به مکان سرپوشیده، پوست خود را بشویند. یافته‌های این پژوهش در ژورنال آمریکایی اپیدمیولوژی به چاپ رسیده است.


مصرف روغن زیتون خطر بروز افسردگی را کاهش می‌دهد


ایسنا: نتایج پژوهش محقّقان اسپانیایی نشان می‌دهد که روغن ‌زیتون خطر بروز افسردگی را کاهش می‌دهد. در مقایسه با افرادی که تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای غیراشباع دارند، در افراد با رژیم غذایی مملوّ از چربی ‌ترانس و فست‌فود‌ها، میزان افسردگی بیشتر است. محقّقان دانشگاه لاس پالماس تأکید می‌کنند که نتایج این یافته، ‌حتّی پس ‌از در نظر گرفتن جیرة‌ غذایی کلّی، فعّالیت جسمی و شیوة زندگی اعتبار دارد.

 در این پژوهش داده‌های مربوط به دوازده هزار داوطلب در یک دورة‌ شش ساله گردآوری و تحلیل شد؛ سنّ متوسّط افراد در آغاز بررسی 37.5 سال بود. داوطلبان به‌‌طور منظّم پرسشنامه‌ای حاوی 136 ‌موضوع را تکمیل کردند که دارای اطّلاعاتی در مورد عادات غذایی، شیوة زندگی و سلامت جسمی و روانی بود.

 محقّقان تعداد افراد دچار افسردگی را مشخّص کردند که این میزان با موارد تشخیص داده شدة پزشک متخصّص برابر بود. در بین مصرف‌کنندگان چربی ترانس، احتمال ایجاد افسردگی 48 درصد بیشتر بود؛ مقدار چربی ترانس مصرف‌شده رابطة مستقیمی با احتمال بروز افسردگی داشت و هرچه مقدار مصرف بیشتر بود، میزان افسردگی بالاتر می‌رفت. نتایج این پژوهش در مجلّة PLoS ONE منتشر شد.  


سیگاری‌ها داروی بیهوشی بیشتری برای جرّاحی‌ها نیاز دارند


نامه نیوز: پژوهش محقّقان در ترکیه‌ نشان می‌دهد که سیگاری‌ها و افرادی که در معرض دود سیگارند، هنگام جرّاحی به داروی بیهوشی و آرام‌بخش‌های بیشتری نیاز خواهند داشت.

طیّ این پژوهش به منظور بررسی تأثیر سیگار و دود آن بر میزان داروی بیهوشی، نود زن که تحت عمل هیسترکتومی کامل شکمی -روشی که در آن رحم و گردن رحم را برمی‌دارند- بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این تعداد از زنان به سه گروه سیگاری، در معرض دود سیگار و افرادی که سابقة سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار بودن را نداشتند، تقسیم شدند. پس از انجام عمل جرّاحی، میزان استفاده از داروهای بیهوشی و آرام‌بخش‌ها در هر یک از این سه دسته مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج نشان ‌داد که سیگاری‌ها و افرادی که در معرض دود سیگار بودند، در مقایسه با غیرسیگاری‌ها به‌ترتیب 38 و 18 درصد به داروی بیهوشی بیشتری نیاز داشتند. نتایج این پژوهش طیّ نشست انجمن بیهوشی اروپا در برلین مطرح شد.