خدمتی خاص از آزمایشگاه ژنتیک مؤسّسۀ مهر مخصوص مبتلایان به سرطان تخمدان و خانواده آن‌ها


با توجه به اینکه در بعضی مبتلایان سرطان تخمدان بخصوص افراد جوانتر یکی از ژن های جهش یافته خاص وجود دارد که احتمال وقوع سرطان تخمدان در فرزندان فرد و افراد نزدیک خانواده را تا 50 درصد می رساند. بنابراین خانواده هایی که فرد مبتلا به سرطان تخمدان دارند انجام مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک میتوانند برای شناسشایی افراد پرخطر خانواده و جلوگیری از انتقال این ژن به فرزندان نسل بعد اقدام نمایند.
در این راستا آزمایشگاه ژنتیک موسسه مهر با همکاری پژوهشکده ملی و ژنتیک تهران طرح رایگان آزمایش خون ژنتیک افراد مبتلا به سرطان فعلی تخمدان را انجام می دهد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09116934058یا بخش مشاوره ژنتیک موسسه مهر تماس حاصل فرمایید تا از این خدمات ویژه رایگان استفاده نمایید.
نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر    تلفن: 33755353-013  داخلی 137

نخستین نوزاد حاصل از پیوند رحم رباتیک متولد شد


خبرگزاری مهر: برای نخستین بار در جهان یک زن سوئدی که از طریق جراحی رباتیک پیوند رحم دریافت کرده بود، پس از بارداری به شیوه « آی وی اف» یک نوزاد پسر به دنیا آورد.

به گزارش دیلی میل، یک زن سوئدی که در سال ۲۰۱۷ میلادی طی یک عمل جراحی رباتیک، پیوند رحم دریافت کرده بود صاحب یک فرزند پسر شد. این نخستین بار است که فردی پس از عمل جراحی پیوند رحم رباتیک، باردار و صاحب فرزند می‌شود. طی یک جراحی رباتیک برای زنی سوئدی رحم پیوند زده شد. این زن اکنون نخستین مادری است که با یک رحم پیوندی رباتیک باردار شده است.

این زن پس از ۳۶ هفته بارداری طی عمل سزارین فرزند خود را به دنیا آورد. جراحی رباتیک پیوند رحم در سال ۲۰۱۷ انجام و در ماه ژانویه باردار شد.

پیوند رحم شامل عمل جراحی خارج کردن رحم از بدن یک زن و پیوند آن در بدن زنی است که نمی‌تواند به طور طبیعی باردار شود. این زن که سن او نیز نامشخص است در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska در کشور سوئد پیوند رحم را دریافت کرد.

در این عملیات، دو جراح حاذق با استفاده از کنترلرهای مخصوص، هدایت دو بازوی رباتیک را بر عهده گرفتند و موفق شدند تمامی عملیات لازم را به کمک دوربین‌های روی این بازوها و تصویر سه بعدی پایین شکم انجام دهند. در مرحله بعد نیز شکاف دیگری ایجاد شد تا رحم قبلی از بدن خارج شود و عضو جایگزین از همین محل وارد شکم شود.

به گفته پزشکان در این روش بیمار خون کمتری از دست می‌دهد و مدت زمان کمتری پس از جراحی در بیمارستان سپری می‌کند. ده ماه پس از این عمل جراحی، یک جنین با روش IVF داخل این رحم کار گذاشته شد و اکنون نوزاد به دنیا آمده است. پزشکان اعلام کردند مادر و نوزاد در وضعیت مناسبی هستند. همچنین عمل جراحی سزارین نیز از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

پروفسور «متس بران استورم» رهبر جراحی پیوند رحم می‌گوید: این نخستین گام به سوی توسعه جراحی‌های پیوند رحم به شکل ایمن است. همچنین برای نخستین بار نشان دادیم می‌توان از روش جراحی رباتیک در عمل‌های غیرتهاجمی نیز استفاده کرد.

جالب آنکه تا به حال ۵ زن دیگر عمل پیوند رحم را از طریق جراحی رباتیک در دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام دادند. اما هیچ کدام از آنها باردار نشدند.

آسیب به دی‌ان‌ای اسپرم منجر به سقط جنین مکرر می شود


سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد آسیب به DNA اسپرم می تواند یکی از فاکتورهای مهم در سقط جنین باشد.

سقط مکرر جنین به معنای از دست دادن متوالی جنین در طول سه بارداری یا بیشتر قبل از هفته ۲۰ بارداری است. معمولاً ۲ درصد زوجین درگیر این مشکل هستند و در بسیاری از موارد تشخیص علت آن دشوار است. به گفته محققان، درحالیکه زنان در این زوجین معمولاً تحت آزمایشاتی برای پی بردن به علت قرار می‌گیرند، اما مردان تحت آزمایشات مشابه قرار نمی‌گیرند.

«چانا جایاسنا»، سرپرست تیم تحقیق از کالج امپریال لندن، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که اسپرم نقش مهمی در تشکیل جفت دارد، که برای بقا نوزاد متولدشده بسیار مهم است.»

در این مطالعه، تیم تحقیق ۵۰ مرد را که همسرشان دچار سقط جنین نشده بود را با ۶۳ مرد که همسرشان به طور مکرر دچار سقط جنین شده بود، مقایسه کردند.

مردان از لحاظ میزان هورمون‌های جنسی شأن نظیر تستوسترون و تعداد و رفتار اسپرم‌هایشان مورد بررسی قرار گرفتند. میزان آسیب به DNA اسپرم شأن و همچنین میزان ماده شیمیایی موسوم به «گونه های اکسیژن واکنش پذیر» که می‌تواند به اسپرم آسیب برساند، هم ارزیابی شد.

محققان دریافتند مردانی که همسرشان دچار سقط‌های مکرر می‌شد آسیب DNA اسپرم دو برابر و میزان گونه‌های اکسیژن واکنش پذیر چهار برابر بود. به گفته محققان، DNA اسیب دیده اسپرم موجب کاهش باروری می‌شود.

محققان عنوان می‌کنند این یافته‌ها می‌تواند منجر به تولید داروی جدیدی برای توقف آسیب به DNA اسپرم در راستای درمان سقط‌های مکرر و کاهش ریسک سقط جنین شود.

افزایش خطر سقط جنین در زنان مبتلا به فشارخون بالا


سلامت نیوز: تحقیق جدید نشان می دهد فشارخون بالا قبل از بارداری و در اوایل بارداری ریسک سقط جنین را افزایش می دهد.

محققان مؤسسه ملی کندی شریور مریلند آمریکا دریافتند به ازای افزایش هر 10 mm Hg در فشارخون دیاستولیک، ریسک سقط جنین در بین جمعیت تحت مطالعه ۱۸ درصد بیشتر بود. محققان همچنین دریافتند به ازای افزایش هر ۱۰ mm Hg در میانگین فشار شریانی، خطر سقط جنین هم تا ۱۷ درصد افزایش می‌یابد.

«کری نابلز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افزایش فشارخون در بین افراد بزرگسال با افزایش خطر بیماری قلبی در سنین بالاتر مرتبط است و این مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است بر سلامت باروری هم تأثیر داشته باشد.»

محققان در این مطالعه، بیش از ۱۲۰۰ زن را که قبلاً سابقه یک یا دو سقط جنین داشتند بررسی کردند. یافته‌ها برای فشارخون در طول بارداری و قبل از بارداری یکسان بود. محققان تاکید می‌کنند کمک به درمان فشارخون بالا قبل از بارداری می‌تواند از بروز بیماری قلبی در آینده پیشگیری کرده و همچنین سلامت باروری زنان را بهبود بخشد.

کاهش زمان بستری شدن در آی سی یو با مصرف ویتامین سی


ایرنا: محققان دانشگاه هلسینکی واقع درفنلاند با همکاری محققان دانشگاه سیدنی استرالیا دریافتند ویتامین C موجب کاهش مدت زمان بستری شدن در بیمارستان می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، بر اساس این تحقیقات، مدت زمان بستری شدن بیمارانی که ویتامین C مصرف می‌کنند، در بخش ICU، به میزان 8 درصد کاهش می‌یابد. همچنین مدت زمان بستری شدن افرادی که ویتامین C را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند، به میزان 9 درصد کاهش می‌یابد.

معمولا نیاز روزانه یک شخص سالم با دریافت 0.1 گرم ویتامین C برطرف می‌شود؛ اما افرادی که دچار بیماری‌های شدید هستند، به سرعت مقادیر زیادی از ویتامین C را به دلیل سوخت‌وساز بدن، عفونت‌ها، جراحی یا جراحت‌ها از دست می‌دهند و ممکن است روزانه تا 4 گرم ویتامین C مصرف کنند.

بر اساس برخی تحقیقات، بیماران مبتلا به سرماخورگی ممکن است نیازمند روزانه 6 تا 8 گرم ویتامین C باشند. اما تجویز روزانه بیش از 2 میلی‌گرم ویتامین C به بیماران بستری در ICU مستلزم بررسی و تحقیقات بیشتری است.

براساس تحقیقات قبلی، ویتامین C موجب کاهش فشار خون و کاهش میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. این ویتامین یک ماده غذایی ضروری و ارزان قیمت است و مرکبات، گوجه فرنگی، کدو حلوایی، انواع کلم، اسفناج، خربزه و طالبی، شلغم، فلفل دلمه ای، آناناس، نخود فرنگی و کیوی سرشار از ویتامین C هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nutrients منتشر شده است.

مادران باردار حتی روزی یک نخ سیگار هم نَکِشند


 

ایسنا:پزشکان تاکید کردند که کشیدن روزانه فقط یک نخ سیگار در زمان بارداری خطر مرگ نوزاد را افزایش می‌دهد. تنها مصرف یک نخ سیگار در روز در دوران بارداری خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

برای زنانی که در طول روز به طور میانگین یک تا ۲۰ نخ سیگار مصرف می‌کنند، احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد به ازای مصرف هر نخ سیگار اضافه حدود ۰.۰۷ افزایش پیدا می‌کند. همچنین تنها یک نوبت قرار گرفتن در معرض سیگار در طول سه ماهه سوم بارداری جریان خون به جنین و مادر را محدود می‌سازد که با پیامدهای جدی برای کودک همراه است.

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا اظهار داشتند در زنانی که میزان مصرف سیگار در سه ماهه سوم بارداری کاهش پیدا می‌کند خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد حدود ۱۲ درصد کمتر می‌شود. همچنین ترک کامل سیگار با کاهش ۲۳ درصدی این خطر همراه است. آنچه اهمیت دارد این است که زنان آگاه باشند ترک سیگار پیش از بارداری و در حین آن به کاهش قابل توجه خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد منجر می‌شود.    

کاهش احتمال دیابت نوع 2 با افزایش استقامت عضلات


ایرنا: محققان دانشگاه ایالتی آیوا واقع در آمریکا دریافتند افزایش استقامت عضلات می‌تواند موجب کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 شود.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات مربوط به 4500 داوطلب انجام گرفت، مشخص شد افزایش حجم متوسط عضلات صرفنظر از وضعیت سلامت قلب و عروق، موجب 32 درصد کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.

بر اساس این تحقیقات انجام حداقل تمرینات مقاومتی مانند کار با وزنه می‌تواند موجب افزایش حجم عضلات و ممانعت از ابتلا به دیابت نوع 2 شود اما به دلیل این که هنوز معیار استانداردی برای اندازه‌گیری استقامت عضلات وجود ندارد، نمی‌توان میزان بهینه‌ای از تمرینات را توصیه کرد؛ اما آنچه مسلم است ارتباط افزایش استقامت عضلات با کاهش خطر بروز دیابت است.

در این مطالعه آمده است برای انجام تمرینات استقامتی نیازی به روش‌های پرهزینه و سخت نیست و می‌توان تمرین‌هایی مانند پلانک، لانژ و اسکاوت را در منزل نیز انجام داد و انجام این تمرینات دو تا سه ساعت در هفته کفایت می‌کند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Mayo Clinic Proceedings منتشر شده است.

چاقی موجب کاهش تستوسترون در مردان می شود


سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه نشان می دهد چاقی با کاهش میزان تستوسترون در مردان مرتبط است. چاقی بدون شک مشکل اصلی سلامت در جهان است. چاقی و اضافه وزن مشکلات زیادی برای سلامت نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت، فشارخون بالا، سکته، پوکی استخوان و سرطان‌های سینه و روده به همراه دارد. علاوه بر این موارد، چاقی بر سلامت جنسی هم تأثیر دارد.

به گفته محققان دانشگاه بافالو نیویورک، اضافه وزن با اختلال در توازن هورمونی بر میزان تستوسترون تأثیر می‌گذارد و موجب کاهش میل جنسی می‌شود. چاقی بر جریان خون منتهی به دستگاه تناسلی تأثیر گذاشته و عدم جریان خون موجب اختلال در عملکرد جنسی می‌شود.

تستوسترون، هورمون مهم مردانه است که به رشد اندام تناسلی مردانه و ایجاد استخوان‌های قوی کمک می‌کند. میزان هورمون تستوسترون در زمان بلوغ شروع به افزایش کرده و در اوایل بزرگسالی به اوج می‌رسد و سپس با افزایش سن، به تدریج کاهش می‌یابد. چربی اضافی در ناحیه ران پاها منجر به دمای بالا ۳۵ درجه در این ناحیه می‌شود. همین مسئله برای توقف تولید اسپرم کافی است. قطعاً چاقی با تعداد کم اسپرم و کاهش تحرک اسپرم‌ها که می‌تواند علت ناباروری باشد مرتبط است.

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار


ایسنا: یک مطالعه جدید از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد با استفاده از روش‌های جدید برای بررسی نیکوتین شواهد دقیقی از اثر منفی آن بر جنین از بدو شکل‌گیری ارائه داده است.

به گزارش ساینس دیلی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در پژوهش اخیر خود با بررسی دقیق اثرات نیکوتین بر سلول‌ها و اندام در حال رشد جنین متوجه اثر منفی دود سیگار و نیکوتین بر جنین از ابتدای شکل‌گیری آن شدند. این یافته به دلیل تقاضای عمومی برای تولید محصولات نیکوتین‌دار و افزایش بی‌رویه این محصولات بسیار مهم است. در حالی که سیگار کشیدن در کشورهای غربی به دلیل اعمال مالیات‌های سنگین بر شرکت‌های دخانیات و محدودیت‌های مصرف سیگار توسط دولت‌ها در حال کاهش است، اما در سایر نقاط جهان تعداد سیگاری‌ها به میزان قابل توجهی در حال افزایش است.

خطرات سیگار کشیدن

سیگار کشیدن در دوران بارداری نیز می‌تواند به افزایش خطر سقط جنین، محدودیت رشد و تولد زودرس منجر شود. عوارض این کار در اینجا متوقف نمی‌شود؛ چرا که محققان معتقدند سیگار کشیدن مادران همچنین می‌تواند منجر به ابتلای نوزاد به بیماری‌های عصبی و رفتاری، قلبی و عروقی، تنفسی، غدد درون ریز و متابولیک در آینده شود. متأسفانه محصولات جدید نیکوتینی مانند سیگارهای الکترونیکی و ویپرها با تبلیغ اینکه مضرات سیگار را ندارند، به شدت در میان نوجوانان، بزرگسالان و حتی زنان باردار در حال رواج است. مطالعه جدید امیدوار است که خطرات واقعی نیکوتین را گوشزد کند و عامه مردم را از این خطر آگاه کند.

"جوزف وو"، سرپرست این مطالعه می‌گوید: این نتایج از این نظر مهم است که پایه علمی برای آموزش مردم به خصوص زنان جوان را برای جلوگیری از سیگار کشیدن در دوران بارداری فراهم می‌کند. نیکوتین موجود در محصولاتی مانند تنباکو، سیگارهای الکترونیکی و آدامس‌های نیکوتین در طول بارداری می‌تواند اثرات گسترده و مضری روی اندام مختلف جنین در حال رشد داشته باشد.

پرطرفدارترین اسامی سال ۹۷ و تعداد نوزادان دختر و پسر


همشهری آنلاین: در سال ۹۷ به ازای هر ۱۰۶ دختر، ۱۰۰ پسر متولد شده است.

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره پرطرفدارترین اسامی سال ۹۷ اظهار کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، امیرعلی و فاطمه از اسامی پرطرفدار ایرانیان برای پسران و دختران بوده است.

وی افزود: همچنین نام‌های محمد، علی، امیرحسین و ابوالفضل در بین نوزادان پسر و نام‌های زهرا، حلما، یسنا و زینب در بین نوزادان دختر بیشترین فراوانی را داشته است.

کوچک‌ترین نوزاد جهان از بیمارستان توکیو مرخص شد


همشهری آنلاین: نوزاد پسری که هنگام تولد فقط ۲۶۸ گرم وزن داشت و تصور می‌شود کوچک‌ترین نوزادی در جهان باشد که به طور موفق درمان شده است، از بیمارستانی در توکیو مرخص شد. این نوزاد که با عمل سزارین اورژانس در ماه اوت در تابستان گذشته به دنیا آمد، آن‌قدر کوچک بود که در یک جفت دست پیاله شده جای می‌گرفت. این نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد تا زمانی که هفته پیش دو ماه پس از تولدش از بیمارستان مرخص شد. این نوزاد اکنون ۳.۲ کیلوگرم وزن دارد و به طور طبیعی تغذیه می‌کند. این نوزاد که در ۲۴ هفتگی متولد شد، پنج ماه را در بیمارستان گذراند.

مادر او گفت:‌«من فقط خوشحالم که او به این اندازه بزرگ شده است، راستش فکر نمی‌کردم زنده بماند.»

دکتر تاکشی آریمیتسو که این نوزاد غیرعادی را درمان کرد می‌گوید او کوچک‌ترین نوزادی است که در یک بیمارستان به دنیا آمده و زنده مرخص شده است. رکورد قبلی در این مورد مربوط به پسری در آلمان بود که با وزن ۲۷۴ گرم متولد شد. کوچک‌ترین نوزاد دختر زنده‌مانده نیز مربوط به آلمان در سال ۲۰۱۵ می‌شود که ۲۵۲ گرم وزن داشت.

به گفته مسئولان بیمارستان دانشگاه کیو که این نوزاد در آن متولد شد، میزان بقای نوزادان متولدشده زیر کیلوگرم در ژاپن ۹۰ درصد است. اما برای نوزادان زیر ۳۰۰ گرم این رقم به حدود ۵۰ درصد افت می‌کند. در میان نوزادان کم‌وزن، میزان بقای پسران بسیار کمتر از دختران است. کارشناسان پزشکی دقیقاً نمی‌دانند علت این تفاوت چیست، اما عقیده دارند ممکن است رشد آهسته‌تر ریه‌های نوزاد پسر در این مورد دخیل باشد.

مرکز ژنتیک موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


موسسه مهر پوياي گيل با عنايت پروردگار در راستاي اهداف عالی خود، گروه ژنتيك پزشكي را با خدماتي چون مشاوره ژنتيك پزشكي، آزمايشگاه پيشرفته ژنتيك و كميسيون هاي هفتگي با حضور اساتيد برجسته كشور در محل موسسه مهر از ساعت هشت صبح تا هشت شب راه اندازه نموده اند.

يكي از اين خدمات، غربالگري بيماريهاي متابوليك نوزادي در روزهاي سه تا پنج بعد از تولد است كه متخصصين محترم زنان وكودكان با ارجاع نوزادان به اين مركز به تشخيص بيش از ٢٠ نوع بيماري متابوليك قبل از بروز علايم آن دست خواهند يافت.

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013

شماره مستقیم مشاوره ژنتیک: 09116934058

تشخیص هوشمند سرطان سینه


ایرنا: یافته‌های جدید محققان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که سیستم‌های مصنوعی هوشمند قادرند با تجزیه و تحلیل ماموگرافی دیجیتال، وجود سرطان سینه را به دقت رادیولوژیست‌های ماهر تشخیص دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات عملکرد یک سیستم هوشمند موجود در بازار را در تشخیص سرطان با عملکرد 101 رادیولوژیست که در 9 گروه مختلف از آزمایشات ماموگرافی نقش داشتند، مقایسه کردند. سیستم‌های ماموگرافی مورد استفاده در این بررسی‌ها توسط چهار شرکت سازنده مختلف تولید شده‌اند. در این تحقیقات در مجموع 2652 آزمایش ماموگرافی مورد بررسی قرار گرفت و در نتیجه آن مشخص شد عملکرد سیستم هوشمند با عملکرد متوسط 101 رادیولوژیست در تشخیص سرطان برابری می‌کند. بر اساس آمار موسسه ملی سرطان آمریکا، در سال 2018 میلادی 15.3 درصد از کل آمار سرطان به سرطان سینه اختصاص یافت.

به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه ای از غدد شیری هستند و هر لوب از بخش‌های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

تشخیص زودهنگام سرطان سینه مهمترین عامل در درمان موثر این بیماری است. محققان معتقدند با استفاده از این سیستم هوشمند می‌توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد. نتایج این مطالعه در نشریه National Cancer Institute منتشر شده است.

آلاینده‌های شیمیایی باروری مردان را کاهش می‌دهد


ایرنا: مطالعات اخیر محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس نشان می‌دهد آلاینده‌های شیمیایی موجود در محیط خانه و مواد خوراکی منجر به کاهش قدرت باروری مردان می‌شود. به گزارش پایگاه خبری ساینتیفیک ریپورتز، بر اساس مطالعات کیفیت اسپرم مردان در سطح جهانی طی 80 سال گذشته حدود 50 درصد کاهش یافته و این موضع به نگرانی در حوزه باروری و بهداشت بدل شده است.

با توجه به اینکه مطالعات و بررسی در سگ‌های نر خانگی نیز نتایجی مشابه را تایید می‌کند، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه آلاینده‌های شیمیایی مدرن محیطی صورت گرفته و نتایج نشان می‌دهد مواد شیمیایی دست‌ساز و صنعتی مورد استفاده در خانه بر قدرت باروری مردان موثر است. به این منظور محققان، اثرات دو نوع ماده شیمیایی به نام‌های DEHP و polychlorinated biphenyl 153 (بیفنیل پلی‌کلر شده) را مورد بررسی قرار دادند؛ ترکیب شیمیایی DEHP به طور گسترده در محیط خانه و در لوازمی مانند فرش، کف، لباس، سیم اسباب‌بازی و سایر اثاثیه استفاده می‌شود. ترکیب بیفنیل پلی‌کلر شده یا به اختصار PCB153 گرچه در سطح جهانی ممنوع است؛ ولی به راحتی در محیط زیست و انواع خوراکی دیده می‌شود.

محققان پس از آزمایش دریافتند این مواد شیمیایی در نمونه دریافت شده از ساکنین وجود دارد و همین میزان در سگ‌های نگهبان ساکن نیز قابل مشاهده است. نتایج نشان می‌دهد این مواد شیمیایی با کاهش تحرک اسپرم و افزایش شکست پروتئین DNA بر کاهش باروری اثرگذار است و اگرچه تاثیر مواد شیمیایی بر باروری تایید شده، ولی نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است. نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

دیابتی‌ها با آجیل به جنگ بیماری قلبی بروند


ایرنا: مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف آجیل در بیماران مبتلا به دیابت می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی عروقی در آنها پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، آجیل حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب غیر اشباع، فیبر، ویتامین E، فولات و مواد معدنی همچون پتاسیم، کلسیم و منیزیم است.

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف آجیل می‌تواند خطر بروز بیماری‌های مزمن را کاهش دهد، براساس یافته‌های این تحقیقات، مصرف منظم آجیل بر سلامت متابولیک موثر است و می‌تواند منجر به کاهش وزن شود، از آنجا که دیابت نوعی بیماری مربوط به سوخت و ساز است، مصرف یک رژیم متعادل از آجیل می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد، البته مصرف آجیل باید تحت نظر پزشک باشد چرا که می‌تواند منجر به افزایش گلوکز خون شود.

این مطالعه که با بررسی بیش از 16 هزار بزرگسال و توسط محققان مدرسه بهداشت عمومی هاروارد در بوستون صورت گرفته، نشان می‌دهد آجیل‌های درختی مانند بادام و گردو برای افراد مبتلا به دیابت مفیدتر است. طبق نتایج این تحقیق، هستند. احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در بیمارانی که در طول هفته پنج واحد آجیل مصرف می‌کنند، 17 درصد کمتر از بیمارانی است که آجیل نمی‌خورند، همچنین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی در این افراد 34 درصد کمتر است. محققان احتمال می‌دهند مصرف آجیل از طریق کنترل فشار خون، قند خون، کاهش التهاب، افزایش متابولیسم چربی و افزایش عملکرد دیواره سلولی در سلامت قلب و عروق موثر باشد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 425 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به وجود می‌‏آید. انسولین ماده‌‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو منجر می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.

اگر مادر بیشتر غذا بخورد، رشد جنین بهتر خواهد شد؟


راستینه:در بسیاری از موارد ممکن است با بهبود تغذیه، رشد جنین چنان که باید اصلاح نشود، مگر مواردی که مادر واقعا وزن گیری مناسبی نداشته باشد. در مادرانی که خیلی لاغر و کم وزن هستند و طی بارداری وزن گیری مناسبی ندارند، ممکن است با اصلاح رژیم غذایی و تجویز مکمل ها تا حدی بتوان اختلال رشد جنین را اصلاح کرد، اما در بیشتر موارد علت های زمینه ای و به خصوص اختلالات عروقی باعث کاهش رشد جنین می شوند و این مساله ارتباطی به تغذیه ندارد.

اگر جدید ترین سونوگرافی نسبت به سونوگرافی های قبلی کاهش رشد جنین را نشان بدهد، علامت چیست و چه کاری باید انجام داد؟

کاهش رشد جنین یکی از موارد خیلی مهم در بارداری است و در واقع یک بارداری پرخطر محسوب می شود زیرا ممکن است جان جنین در معرض خطر باشد. پزشک زمانی به این علامت مشکوک می شود که در بررسی رشد جنین و معایناتی که در زمان های معین انجام می دهد، متوجه شود ارتفاع رحم و اندازه شکم، به اندازهای که باید رشد نمی کند. مثلا جنین در هفته ۲۸ بارداری است، اما ظاهر آن و ارتفاع شکم مادر به ۲۰ هفته یا ۲۲ هفته می خورد. روش بعدی تشخیص، استفاده از سونوگرافی است. در سونوگرافی جنین و جفت به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرند. در این موارد باید میزان مایع آمینوتیک اطراف جنین هم بررسی شود زیرا کم بودن مایع اطراف جنین، هم با رشد جنین در ارتباط است و هم اندازه رحم را کوچک نشان می دهد. علاوه بر اینها، در سونوگرافی، جنین هم جزء به جزء بررسی می شود، مثلا ابعاد سر، شکم، اندام ها و وزن جنین اندازه گیری می شود و سپس اعداد به دست آمده متناسب با زمانی که جنین در آن قرار دارد وارد جداول مخصوص می شود. زمانی که وزن و اندازه دور شکم جنین کمتر از ۱۰ درصد برای سن بارداری باشد، اختلال در رشد جنین تشخیص داده می شود. در این صورت پزشک باید دنبال علل زمینه ای ایجاد کننده کاهش رشد جنین باشد. ممکن است در بعضی از خانواده ها این مشکل شایع باشد. در خانم هایی که به پرفشاری خون، بیماری های کلیوی و بیماری های عروقی مبتلا هستند، خونرسانی به جنین دچار اختلال می شود و به همین علت جنین رشد کافی ندارد. گاهی اوقات ابتلا به بیماری های عفونی مادر طی بارداری می تواند جنین را هم درگیر کند و باعث اختلال رشد جنین شود. بعضی از اختلالات کروموزومی هم ممکن است سبب اختلال در رشد جنین شوند، بنابراین پزشک بعد از بررسی های متعدد با توجه به علتی که باعث کاهش رشد شده، درمان های لازم را پیشنهاد خواهد داد.

تاثیر کیفیت خواب بر سلامت قلب و عروق


ایرنا: مطالعات محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون نشان می‌دهد خواب با کیفیت از شریان‌ها و عروق خونی محافظت می‌کند و به همین دلیل است که خواب با کیفیت برای سلامت قلب و عروق ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، محققان با مطالعه تصلب شرایین در مدل‌های حیوانی توانستند مکانیزمی را شناسایی کنند که در آن یکی از هورمون‌های مغزی، تولید سلول‌های التهابی موجود در مغز استخوان را به گونه‌ای کنترل می‌کند که موجب محافظت از عروق خونی در برابر آسیب‌های مختلف می‌شود.

تصلب شرایین فرآیندی است که در آن پلاک‌ها یا توده‌های چربی درون عروق خونی انباشته شده و موجب نازکی و سفتی رگ‌ها می‌شوند. این عارضه یکی از عوامل متداول بیماری‌زا به شمار می‌آید.

محققان دریافتند اندازه پلاک‌های تشکیل شده در عروق خونی موش‌هایی که دچار اختلال خواب هستند، بزرگ‌تر از موش‌هایی است که خواب راحتی دارند. همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد موش‌های دچار اختلال خواب دارای تعداد بیشتری از سلول‌های التهابی در جریان خون هستند و میزان ترشح هورمون هیپوکرتین در بدن آن‌ها کمتر است. هیپوکرتین یکی از هورمون‌های مغزی است که بیداری را کنترل می‌کند. در آزمایش‌های محققان، مشخص شد با مصرف مکمل‌های حاوی هیپوکرتین، تصلب شرایین و تعداد سلول‌های التهابی در بدن موش‌های دچار اختلال خواب کاهش می‌یابد.

در صورتی که نتایج این تحقیقات در بدن انسان نیز تایید شود، به این معنی است که خواب از طریق تنظیم تولید هورمون هیپوکرتین در مغز، بر سلامت قلبی عروقی شخص اثرگذار است. ساعت 11 شب تا 7 صبح بهترین زمان خواب است. مصرف غذای سبک سه ساعت قبل از خواب، دمای مناسب و استفاده نکردن از تجهیزات الکترونیکی در اتاق خواب نقش مهمی در خواب با کیفیت دارد. بر اساس آمار 15 تا 20 درصد از بزرگسالان آمریکایی دچار اختلال خواب هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

شیوع کمر و گردن درد در بیماران مبتلا به دیابت


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه سیدنی نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت 35 درصد بیشتر از افراد غیر دیابتی در معرض کمر درد قرار دارند؛ این آمار در مورد درد گردن 24 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، بررسی های انجام شده با استفاده از اطلاعات چند مطالعه نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به کمر درد و گردن درد هستند.

اکثر افراد در طول زندگی کمر درد را تجربه می کنند و تقریبا نیمی از افراد دچار درد گردن هستند. مطالعات جدید نشان می دهد احتمال ابتلا به این عارضه در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد ارتباط سببی دیابت و درد کمر و گردن در دست نیست؛ ولی مطالعات نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین این دو عارضه وجود دارد. کاهش فعالیت بدنی و افزایش وزن نیز با دیابت و کمر درد مرتبط است و می تواند این عوامل را تشدید کند.

در ادامه این مطالعه آمده است داروهای دیابت می توانند میزان درد را کاهش دهند و محققان احتمال می دهند این حالت نتیجه کاهش میزان قند خون باشد، گرچه بررسی های بیشتری در این زمینه نیاز است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 425 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود. نتایج این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ دراثر نشستن طولانی


ایرنا: محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند نشستن طولانی موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ در جوانان می شود.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، بر اساس این تحقیقات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان کمتر از 50 سال که به طور متوسط روزانه بیش از 2 ساعت را به طور مسمتر در مقابل تلویزیون نشسته اند، در مقایسه با سایرین 70 درصد بالاتر است. همچنین در میان زنانی که روزانه یک ساعت را در مقابل تلویزیون به سر می برند، احتمال ابتلا به این نوع سرطان 12 درصد افزایش را نشان می دهد.

نتایج این تحقیقات بدون در نظر گرفتن میزان فعالیت فیزیکی یا شاخص توده بدن داوطلبان به دست آمده است. همچنین نتایج این تحقیقات در زنان فاقد سابقه خانودگی به ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز مصداق دارد. تاکنون تصور می شد که سرطان روده بزرگ بیشتر در افراد بالای 50 سال بروز می کند؛ ولی مطالعات جدید نشان می دهد سن ابتلا به این بیماری طی دهه اخیرکاهش یافته است و افراد جوان نیز باید پیوسته غربالگری شوند. غربالگری سرطان روده بزرگ نه تنها قادر به تشخیص بیماریست؛ بلکه از از وقوع آن نیز پیشگیری می کند.

مهمترین روش غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است. در این روش یک لوله بلند که در سر آن یک لامپ و دوربین کوچک تعبیه شده است، وارد روده شده و پزشک را قادر به بررسی تمام بافت روده می کند. در صورت وجود پلیپ، مقداری ازبافت نمونه برداری شده و برای آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش خون و مدفوع دو روش غیر تهاجمی دیگر برای تشخیص سرطان هستند.

عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) نقش دارد

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک و ضایعات غذا خارج می شوند و ضایعات آماده دفع می شوند.

سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول ها ناشی می شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.

مراحل اولیه سرطان معمولا بدون علامت است؛ بنابراین غربالگری هر شش ماه یک بار توصیه می شود. تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم، احساس عدم تخلیه کامل مدفوع، نازک شدن قطر مدفوع، مشاهده خون در مدفوع، سندرم روده تحریک پذیر، شکم درد و نفخ مداوم، خستگی مزمن، کاهش اشتها، کم خونی، احساس درد در ناحیه شکم و کاهش وزن از مهمترین علایم هشدار بیماری هستند. سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، در سال 2015 میلادی حدود 132 هزار نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JNCI Cancer Spectrum منتشر شده است.

روغن ماهی به پیشگیری از سقط جنین کمک می کند


سلامت نیوز:مطالعات نشان می دهد مصرف اسیدهای چرب اُمگا۳ یا روغن ماهی می تواند به بارداری موفق و سالم کمک کند

طبق نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا، اسیدهای چرب اُمگا۳ یا روغن ماهی می تواند به پیشگیری از عوارض بارداری نظیر زایمان زودهنگام، مرگ نوزاد و سقط جنین کمک کند.

محققان در این مطالعه بر روی عفونت ناشی از باکتری F. nucleatum که بر جفت در زنان باردار تاثیر می گذارد تمرکز کردند. به گفته محققان، تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند موجب التهاب و خونریزی لثه ها شود. خونریزی لثه ها می تواند عامل ورود باکتری ها به جریان خون باشد. این باکتری ها با ورود به جریان خون می توانند به جفت منتقل شده و موجب التهاب شوند که نتیجه آن می تواند سقط جنین یا مرده زایی باشد.

یکی از موثرترین راه های مقابله با این عفونت، مصرف اسیدهای چرب اُمگا۳ است چراکه آنها به خاطر خواص ضدالتهابی شان مشهور هستنددکتر «ای پینگ هان»، یکی از محققان، در این باره می گوید: «روغن ماهی که سرشار از اسیدهای چرب اُمگا۳ است، و به خاطر رشد جنین برای زنان باردار تجویز می شود، می تواند به ممانعت از التهاب و رشد باکتری ها هم کمک کرده و در نهایت به کاهش زایمان زودهنگام، سقط جنین و مرده زایی نیز کمک می کند

اسیدهای چرب در مواد غذایی نظیر ماهی یافت می شوند که به تشکیل سلول های عصبی مرتبط با قوه بینایی و شبکیه کمک می کنند. آنها همچنین برای تشکیل سیناپس های ضروری برای انتقال پیام بین نورون ها در سیستم عصبی مهم هستندبه گفته محققان، اسیدهای چرب پلی اشباع نشده دارای زنجیره بلند موجود در ماهی همراه با سایر مواد مغذی نظیر ویتامین های D و E مسئول رشد مغز هستند.

آیا آرایش کردن برای جنین خطرناک است؟


مجله سلامت: طبق گفته محققان دانشگاه یورک در کانادا، مادران باردار باید از لوازم آرایشی بخصوص، شوینده‌ها و دارو در سه ماه اول بارداری اجتناب نمایند تا از مغز جنین درحال رشد دربرابر مواد شیمیایی که برانگیزانندهاوتیسم است، محافظت کنند. محصولاتی که به‌طور روزمره از آنها استفاده می‌کنیم مانند کرم‌ها و مواد آرایشی، حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که به‌طور بالقوه می‌تواند روی جنین در حال رشد در دوران بارداری تاثیر بگذارد.

علاوه بر مواد آرایشی و لوسیون‌ها، به گفته پژوهشگران، لیست محصولاتی که مادران باردار باید از آنها در سه ماه اول حاملگی اجتناب کنند از این قرار است؛ محلول‌های پاک‌کننده، آفت‌کش‌ها، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند استیل سالیسیلیک اسید، میزوپروستول(دارویی که برای کمک به وضع‌حمل استفاده می‌شود)، بیفنیلهای چندکلردار که در روان‌کننده‌های صنعتی کاربرد دارد، اترهای دیفنیل پلی برومینیت، موجود در چوب و منسوجات، فتالات‌های موجود در کفپوش‌های پی وی سی، و اسباب‌بازی‌های کودکان.

غیر از نوع ماده شیمیایی که یک زن باردار ممکن است در معرض آن باشد، تعداد دفعات و میزان غلظت ماده هم می‌تواند روی مغز جنین در حال رشد در مرحله پیش از تولد تاثیر بگذارد. محققان توصیه می‌کنند زنان درمورد تاثیرات مواد شیمیایی موجود در محیط بر سلامتی، آگاهی کسب کنند. رشد مغز پیش از تولد، دستخوش تغییرات است و عملکرد نرمال آن تا حد زیادی وابسته به وجود ژن‌های خاصی در زمان مشخصش است. از آنجایی‌که عوامل محیطی روی میزان نمایانی این ژن‌های مهم تاثیر می‌گذارند، مهم است که مادر باردار نسبت به بودن در معرض این عوامل آگاهی داشته و دقیق باشد.

علل تشدید کننده افسردگی پس از زایمان


خبر گزاری مهر: طبق اعلام آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، برخی زنان به تجربه بارداری و زایمان با ناراحتی، ترس، و اضطراب واکنش نشان می دهند. فاکتورهای پرخطر ابتلا به افسردگی در طول بارداری و بعد از آن به شرح زیر هستند:

تغییرات هورمونی ، سابقه افسردگی شخصی یا خانوادگی ، حس عدم حمایت از سوی خانواده و دوستان ، وجود مشکلات در ارتباط با بارداری یا زایمان قبلی، نگرانی ها و دغدغه های فردی یا مالی، تجربه زندگی پراسترس، بارداری در سنین پایین، سوءمصرف الکل یا موادمخدر، خشونت خانوادگی و بیماری مزمن

لزوم مصرف فولیک اسید برای خانم ها


خبر گزاری مهر: اسید فولیک شکلی از ویتامین B است که برای زنان، بخصوص در زمان بارداری یا در سنین باروری، مهم است.

مصرف اسید فولیک به پیشگیری از نقایص مادرزادی هنگام تولد در مورد مغز و نخاع موسوم به نقایص لوله عصبی کمک می کند. این ویتامین به شکل مکمل موجود است و به طورطبیعی در سبزیجات برگدار سبز، پرتقال و لوبیا یافت می شود. همچنین در مواد خوراکی تصفیه شده نظیر نان ها، پاستا و غلات هم یافت می شود.

طبق اعلام اداره سلامت زنان، مصرف حدود ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز به زنان توصیه می شود و زنان باردار باید روزانه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم مصرف کنند. علاوه بر حفاظت در مقابل نقایص هنگام تولد، اسید فولیک از آنمی یا کم خونی که در زنان در سن باروری بسیار شایع است، نیز پیشگیری می کند.

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر افزایش قدرت باروری زنان


همشهری آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای که به خاطر کاهش وزن مشهور است، می‌تواند شانس باروری را در زنان تحت درمان IVF افزایش دهد. محققان دانشگاه آتن دریافتند زنانی که شش ماه قبل از درمان ناباروری از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می‌کردند شانس باردارشدن‌شان به مراتب بیشتر بوده است.

این رژیم غذایی تاثیرش در بهبود سلامت بیماران مبتلا به دیابت و HIV اثبات شده است و نشان داده که خطر ابتلا به یکی از بدترین انواع سرطان سینه را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان در این تحقیق از ۲۴۴ زن قبل از درمان به شیوه IVF (لقاح آزمایشگاهی) در مورد رژیم غذایی‌شان پرسش کردند و دریافتند آنهایی که سبزی‌جات تازه، میوه، غلات کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون بیشتر و گوشت قرمز کمتری خورده بودند، شانس بارداری‌شان ۶۵ تا ۶۸ درصد بیشتر بود.

«نیکوس ایاناکوریس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «پیام مهم این مطالعه این است که زنان تحت درمان ناباروری باید ترغیب به پیروی از یک رژیم غذایی سالم نظیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای شوند چراکه پیروی از یک الگوی رژیمی سالم شانس بارداری موفق و زایمان نوزاد سالم را افزایش می‌دهد.» برای باردارشدن، رژیم غذایی و سبک زندگی مردان هم به اندازه زنان مهم است.

عوارض مصرف زیاد کافئین برجنین


سلامت نیوز: خانم ها در دوران بارداری به سلامت خود توجه بیشتری دارند و از خوردن مواد غذایی مضر مانند پنیر غیر پاستوریزه، فست فودها و... پرهیز می کنند اما ممکن است درخصوص مصرف کافئین این دقت را نداشته باشند.

زنان باردار اغلب نگران هستند که آیا کافئین می تواند سبب نقایص مادرزادی، بارداری، زایمان زودرس یا دیگر مشکلات مربوط به زایمان شود؟ تحقیقات هنوز در حال انجام است. درخصوص سقط جنین، اطلاعات متناقضی وجود دارد. براساس 26 مطالعه انجام شده، کافئین می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. محققان بیان کردند مصرف کافئین به میزان 150 گرم در روز، تا 19 درصد و مصرف روزانه بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز احتمال سقط جنین را افزایش می دهد اما همه مطالعات انجام شده با این نظر موافق نیستند و بعضی می گویند کافئین به تنهایی خطر بروز سقط جنین را افزایش نمی دهد، تنها زمانی که کافئین با سایر مواد مانند سیگار یا مواد مخدر ترکیب شود، میزان سقط جنین افزایش می یابد.

عوارض مصرف زیاد کافئین برجنین کافئین با عبور از جفت، به بدن جنین راه پیدا می کند. در دوران بارداری بدن نوزاد هنوز درحال رشد است کبد، مغز و سیستم عصبی جنین نمی توانند به شیوه بزرگ سالان عمل کنند.کافئین سبب تحریک نوزاد می شود بنابراین ممکن است احساس کنید کودک بعد از خوردن قهوه یا نوشابه فعال تر می شود. این ممکن است موجب اختلال ضربان قلب و خواب نوزاد شود.

استعمال دخانیات فرآیند پیری را تسریع می کند


ایرنا: محققان با تجزیه و تحلیل اطلاعات آزمایش خون 149 تن دریافتند افرادی سیگاری در مقایسه با غیرسیگاری ها با سرعت بیشتری پیر می شوند و سن بیولوژیکی مردان و زنان سیگاری به دو برابر سن تقویمی ها آنها می رسد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در تحقیقات موسسه اینسیلیکو مدیسین در آمریکا، برای پیش بینی سن بیولوژیکی، از مدل هایی استفاده شد که با بهره گیری از تکنیک های یادگیری عمیق و هوش مصنوعی توسعه یافته اند. این محققان با تجزیه و تحلیل نشانگرهای بیوشیمیایی با استفاده از هوش مصنوعی توانستند تفاوت های سن بیولوژیکی بین افراد سیگاری و غیرسیگاری را شناسایی کنند.

بر اساس نتایج حاصل از این تحقیقات که با تجزیه و تحلیل اطلاعات آزمایش خون 149 هزار شخص بالغ به دست آمده است، افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری با سرعت بیشتری پیر می شوند. در واقع سن بیولوژیکی مردان و زنان سیگاری به دو برابر سن تقویمی آن ها می رسد. به اعتقاد محققان روش های فعلی بررسی نتایج آزمایش خون چندان قابل اعتماد نیستند و لازم است این روش ها با تجزیه و تحلیل توسط فناوری هوش مصنوعی و آموزش عمیق جایگزین شوند تا اثر واقعی استعمال دخانیات، سبک زندگی و سایر عوامل محیطی بر پیری به درستی اندازه گیری شود.

موسسه اینسیلیکو مدیسین یکی از موسسات پیشرو در به کار گیری هوش مصنوعی در حوزه کشف داروهای جدید، توسعه نشانگرهای زیست، داروهای دیجیتالی و تحقیقات مربوط به پیری در جهان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

خوردن قهوه یا چای در بارداری باعث کوچک شدن اندازه نوزاد می‌شود


خبرآنلاین: بر اساس تحقیق انجام‌شده توسط محققان دانشگاه دوبلین، حتی زنانی که طبق استاندارد تعریف‌شده، یعنی دو فنجان قهوه یا 3 فنجان چای در روز مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر بوده و بچه‌های کم‌وزن و کوچک به دنیا می‌آورند.

مطالعه انجام‌شده توسط دکتر "لینگ-وی چن" و تیمش روی 941 مادر باردار ایرلندی نشان داد کافئین جریان خون‌رسانی به جنین را محدود کرده و بر رشد جنین تأثیر می‌گذارد. در این تحقیق 48 درصد از منبع کافئین دریافتی چای و 38 درصد نیز قهوه بود. این تحقیق می‌گوید هر 100 میلی‌گرم کافئین، حدود نصف فنجان، باعث شد تا نوزادان با 72 گرم کمتر از حد پیش‌بینی‌شده به دنیا بیایند.

کافئین زیاد حتی باعث کاهش اندازه نوزاد و دور سر وی نیز شد. مقایسه زنانی که زیاد کافئین مصرف کرده بودند، با زنانی که حد استاندارد را رعایت کرده بودند نیز کاهش 170 گرمی را نشان داد. کافئین حتی از جفت نیز عبور کرده و روی بافت‌های جنین تأثیر منفی می‌گذارد. گفته می‌شود یک فنجان چای سیاه بسته به زمان دم، حرارت آب و نوع چای؛ بین 23 تا 110 میلی‌گرم کافئین دارد. سازمان جهانی بهداشت مصرف 300 میلی‌گرم کافئین به‌صورت روزانه در طول بارداری را به‌عنوان مقدار مجاز تعیین کرده اما سازمان NHS انگلیس و کالج زنان و زایمان آمریکا 200 میلی‌گرم را پیشنهاد داده‌اند اما طبق تحقیق جدید این میزان نیز باید کمتر شود.

مصرف زیاد لبو در دوران بارداری ممنوع


سلامت نیوز: عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نتایج مطالعه ای مبنی بر مضربودن مصرف مکمل ها و محصولات حاوی نیترات بالا در دوران بارداری، گفت: مصرف زیاد اینگونه مواد مانند لبو به ویژه در بارداری، عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد.

به تازگی در فضای مجازی توصیه هایی به شکل گسترده به زنان باردار می شود مبنی بر اینکه با مصرف آب لبو، می توانند میزان آهن بدن را افزایش دهند و نوشیدن آب لبو در دوران بارداری، به حفاظت از زنان باردار در برابر کم خونی کمک می کند.

دکتر زهرا بهادران، بر لزوم اهمیت سلامت مادر و جنین تاکید و به مادران باردار توصیه کرد: تا زمانی که فواید مصرف محصول غذایی یا مکمل دارویی از نظر علمی ثابت نشده است و تا هنگامی که مادران از نحوه صحیح مصرف محصولی آگاهی لازم را به دست نیاورده اند، از مصرف آن خودداری کنند. زنان در طول دوران بارداری باید از مصرف مداوم و زیاد محصولاتی مانند لبو به شکل های مختلف همچون مکمل های ورزشی، پودر لبو یا آب لبو پرهیز کنند.

لبو حاوی مقادیر زیادی نیترات است؛ اگر چه پیشنهاد شده نیترات موجود در لبو می تواند در برخی اختلالات بارداری نظیر فشار خون بالا و مسمومیت بارداری مفید واقع شود، اما باید توجه داشت که براساس مطالعات انجام شده در انسان و حیوان، مصرف زیاد نیترات به دلیل توانایی تبدیل به ترکیبات نیتروزه، ایجاد هموگلوبینمیا، ایجاد اختلال در عملکرد غده تیروئید، ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و سرطان زا بودن، می تواند پیامدهای جبران ناپذیری روی جنین داشته باشد.

بر اساس اصول طب سنتی، لبو برای تقویت سیستم ایمنی، استحکام استخوان و عضله، لاغری و رفع انسداد مجاری توصیه می شود؛ در عین حال، لبو سبب درجاتی از یبوست می شود و زیاده روی در مصرف آن می تواند سبب غلظت خون شود. همچنین در افرادی که معده ضعیف دارند، مصرف زیاد لبو سبب نفخ می شود و در طب سنتی نیز آمده است افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، نباید در فصل پاییز و زمستان در مصرف لبو زیاده روی کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درخصوص مطالعه انجام شده در این پژوهشکده در مورد خطرات ناشی از مصرف محصولات حاوی نیترات در بارداری گفت: طبق نتایج این مطالعه باید از مصرف بی رویه مکمل های حاوی نیترات بالا در دوران بارداری خودداری کرد. در مقاله ای که اخیرا توسط این محقق و جمعی از استادان و پژوهشگران کشور تهیه و در نشریه Pregnancy Hypertension منتشر شده، تاکید شده است که زنان باردار باید از مصرف بی رویه این مکمل ها در دوران بارداری پرهیز کنند.

با صرع هم می‌توان مادر شد


سلامت نیوز: بیماری صرع جزء آن گروه از بیماری‌هایی است که معمولا نگاه خوبی از نظر اجتماعی به مبتلایان به آن وجود ندارد و این بیشتر از نداشتن اطلاعات کافی از این بیماری ناشی می‌شود.

صرع اختلالی است که معمولا به دلیل برهم‌خوردن فعالیت سلول‌های عصبی در مغز رخ می‌دهد و به صورت انجام حرکات شدید و غیرارادی در فرد خود را نشان می‌دهد. ابتلا به صرع علل مختلفی می‌تواند داشته باشد که از شایع‌ترین عوامل ایجادکننده آن می‌توان به تومورهای مغزی، سکته، ام‌اس و... اشاره کرد. افراد در هر سنی ممکن است دچار این بیماری شوند. آمار بالایی که تصادفات در ایران به خود اختصاص می‌دهند، یکی از عوامل شایع بروز صرع به شمار می‌رود و همین عامل باعث شده شمار مبتلایان به صرع در ایران نسبت به کشورهای درحال پیشرفت دیگر دو تا سه برابر بیشتر باشد.

مشکلات روحی و روانی نقش بسیار موثری در تشدید این عارضه ایفا می‌کند که دیگر نمی‌توان آن را به مشکلات مغزی ربط داد و باید به دنبال علل روحی و روانی بود. درحال حاضر حدود یک‌میلیون و 300هزار ایرانی مبتلا به صرع هستند. بیشتر مبتلایان به صرع با موفقیت درمان می‌شوند و بیماری آنها تحت‌کنترل قرار می‌گیرد اما 30 درصد بیماران یعنی یک‌سوم آنها صرع مقاوم به درمان دارند و به این راحتی‌ها به هر درمانی واکنش نشان نمی‌دهند. این گروه که حدود 400هزار نفر را شامل می‌شوند، اغلب از وسواس یا بیماری‌های روحی شدید رنج می‌برند. صرع بیماری شایعی است به‌طوری که از هر 200 نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.

یکی از شرایطی که خانواده مبتلایان به صرع را نگران می‌کند، وقوع صرع در دوران بارداری است. این مساله شاید خیلی اهمیت داشته باشد اما خانم‌هایی که دچار این عارضه هستند، اگر قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه کنند و تحت‌نظر باشند، به راحتی و بدون‌نگرانی می‌توانند دوران بارداری سالمی را پشت‌سر بگذارند. معمولا این گروه از زنان باید از سه ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیک را آغاز کنند و از همه مهم‌تر اینکه حتما باید از استرس، بی‌خوابی و دیروقت غذاخوردن خودداری کنند، چراکه این موارد به ظاهر پیش‌پا افتاده ممکن است احتمال بروز حملات صرع را در آنها افزایش دهد.

 

 

بانوان باردار ید مصرف کنند


سلامت نیوز: رییس دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بانوان باردار باید هفته‌ای یکبار از غذاهای دریایی استفاده کنند تا نیاز ید و امگا-3 در آنها برطرف شود.

محمد حسن انتظاری با بیان اینکه منشا اصلی ید برای بدن انسان غذاهای دریایی است اظهارکرد: استان‌های مرکز ایران که دریا دور هستند باید غذاهای دریایی را در برنامه غذایی خود قرار دهند. بعد از غذاهای دریایی، بهترین منبع برای تامین ید، نمک‌های ید دار است که به تایید وزارت بهداشت و درمان رسیده باشد. در هر حال شهروندان باید با نشانه‌های کمبود ید در بدن آشنا باشند.

مهمترین مشکل ناشی از کمبود ید، ابتلا به بیماری گواتر و برزگ شدن غده تیروئید است. غده تیروئید موتور محرک بدن است و کمبود ید موجب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه بی حوصلگی، چاقی، باد کردن پاها، چربی خون و خستگی می‌شود. یکی از موارد خطرناک در کمبود ید، مربوط به مادران باردار است، چرا که این مساله موجب کاهش رشد و هوش نوزاد می‌شود. اختلالات مغزی در نوزاد می‌تواند ناشی از کمبود ید در بدن مادر باشد.

بانوان باردار باید هفته‌ای یکبار از غذاهای دریایی استفاده کنند تا نیاز ید و امگا-3 در آنها برطرف شود. همچنین مادران باید از مصرف بیش از اندازه نمک برای تامین این ماده جلوگیری کنند.

درمان بیماری های التهابی روده با استفاده از انار و توت


ایرنا: محققان دانشگاه لوییسویل واقع در کنتاکی آمریکا یک ترکیب طبیعی از انار و انواع توت را شناسایی کردند که امکان درمان بیماری های التهای روده را فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، این ترکیب که urolithin A یا (UroA) نام دارد، نوعی متابولیت است که در نتیجه تعامل باکتری های روده با پلی فنل های موجود در انار و برخی دیگر از میوه ها ازجمله انواع توت تولید می شود.به طور خاص واکنش الاجیک اسید موجود در انار و انواع توت از جمله تمشک و توت فرنگی با باکتری Bifidobacterium pseudocatenulatum که در روده گونه ای از آن با عنوان INIA P815 وجود دارد، موجب آزاد شدن ماده UroA می گردد.

این ترکیب طبیعی دارای یک ترکیب مصنوعی مشابه موسوم به UAS03 است که همان اثر درمانی را روی بیماری های التهابی روده بر جای می گذارد. به گزارش مرکز کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری ها، در سال 2015 میلادی تنها در آمریکا حدود سه میلیون بزرگسال به یکی از بیماری های التهابی روده دچار بوده اند.

شایع ترین بیماری های التهابی روده شامل کولیت زخمی و بیماری کرون هستند که هردو موجب التهاب بلندمدت در دستگاه گوارش از جمله مری، معده و روده می شوند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

بهبود چاقی ژنتیکی کودکان با تغییر سبک زندگی


ایرنا: محققان دانشگاه کپنهاگ دریافتند داشتن یا نداشتن استعداد ژنتیکی برای افزایش وزن، تاثیری بر تغییرات وزن ناشی از تغییر سبک زندگی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان با بررسی اثر 15 متغیر ژنتیکی موثر بر افزایش خطر چاقی کودکان تلاش کردند تا عامل ژنتیکی پشت پرده چاقی در کودکان را شناسایی کنند و نشان دادند داشتن یا نداشتن استعداد ژنتیکی برای افزایش وزن، تاثیری بر تغییرات وزن ناشی از تغییر سبک زندگی ندارد. به عبارت دیگر تفاوت های ژنتیکی متداول قادر به پیش بینی کاهش یا افزایش وزن افراد در اثر تغییر سبک زندگی در بزرگسالی نیستند.

در این تحقیقات 754 کودک و بزرگسال دارای اضافه وزن با میانگین سنی 11.6 سال مورد بررسی قرار گرفتند. برای این منظور نقشه ژنتیکی تمام این افراد تهیه شد و محققان میزان خطر ابتلا به چاقی ژنتیکی را در طول خردسالی بر اساس 15 متغیر ژنتیکی محاسبه کردند. تمام داوطلبان دارای یک یا دو متغیر ژنتیکی موثر بر افزایش خطر چاقی در خردسالی بودند.

به منظور بررسی اثرگذاری این متغیرهای ژنتیکی بر کاهش وزن داوطلبان از آن ها خواسته شد در یک بازه زمانی 6 تا 24 ماهه تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند. پس از این دوره مشخص شد تغییر در سبک زندگی افراد صرفنظر از استعداد ژنتیکی آن ها برای چاقی، بر کاهش وزن داوطلبان اثرگذار است.

نتایج این تحقیقات از آن جهت دارای اهمیت است که نشان می دهد صرفنظر از دارا بودن استعداد ژنتیکی چاقی می توان با تغییر سبک زندگی اضافه وزن را از بین برد و به سلامت جسمی رسید. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Obesity منتشر شده است.

ارتباط مصرف داروی صرع در بارداری و ابتلای کودک به بیش فعالی


خبرگزاری مهر: طبق نتایج یک مطالعه جدید، مصرف داروی ضدصرع valproate در دوره بارداری، ریسک ابتلا کودک به اختلال بیش فعالی را افزایش می دهد.

دکتر «جاکوب کریستنسن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آرهوس دانمارک، در این باره می گوید: «قرارگیری جنین در معرض داروی valproate با افزایش ۴۸ درصدی ابتلا کودک به اختلال بیش فعالی مرتبط است.»

این مطالعه شامل بیش از ۹۰۰ هزار نوزاد متولدشده در دانمارک بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ بود. سلامت روان کودکان از بدو تولد تا میانگین ۱۰ سالگی کودکان پیگیری شد. تیم تحقیق به این نتیجه رسید: «استفاده مادر از داروی valproate در طول بارداری با افزایش قابل توجه ریسک اختلال بیش فعالی در نوزاد مرتبط است.»

محققان اذعان داشتند که سایر داروهای بیماری صرع هیچ تاثیری بر افزایش نرخ ابتلا به اختلال بیش فعالی نداشتند. مطالعات قبلی هم نشان داده اند که داروی valproate ریسک بروز نقایص هنگام تولد را در جنین تا ۱۰ درصد افزایش می دهد. این دارو همچنین موجب کاهش میانگین IQ در نوزاد و افزایش احتمال بروز مشکلات رفتاری می شود. محققان توصیه می کنند زنان مبتلا به صرع که قصد بارداری دارند باید با پزشک شان برای تغییر داروی مصرفی شان مشورت کنند.

رمزگشایی دی ان ای نوزادان خطرات احتمالی را مشخص می کند


ایرنا: محققان دانشکده پزشکی هاروارد با استفاده از برنامه ای که نقشه ژن های نوزادان را تهیه می کند توانستند خطر ابتلا به انواع بیماری های ارثی را شناسایی کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در پروژه موسوم به BabySeq مشخص شد بیش از 9 درصد از نوزادان حامل ژن هایی هستند که آن ها را در دوران کودکی در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار می دهد. این پروژه اولین پروژه تعیین توالی دی ان ای در نوزادان است که به طور کامل خطر ابتلا به انواع بیماری های ژنتیکی را در نوزادان مورد مطاله و بررسی قرار می دهد.

در این پروژه، محققان 128 نوزاد سالم و 31 نوزاد بیمار را به طور تصادفی انتخاب و توالی دی ان ای آن ها را تعیین کردند. از بین این نوزادان 9.4 درصد دارای جهش های ژنتیکی بودند که موجب افزایش ریسک بیماری ها در دوران کودکی می شوند. برخی از این جهش های ژنتیکی بر نحوه کارکرد قلب اثرگذار هستند و با نظارت بر آن ها می توان مانع بروز بیماری های قلبی ژنتیکی در کودکان شد.

اجرای این پروژه موجب شکل گیری پرسش هایی در ذهن والدین نوزادان می شود که ممکن است پاسخ آن ها ناخوشایند باشد. با وجود این دخالت والدین می تواند موجب حفظ جان و سلامت نوزادان شود. به همین علت محققان تصمیم گرفتند در صورت موافقت والدین اطلاعات ژنتیکی نوزادان را در اختیار آن ها نیز قرار دهند. از بین 85 نوزادی که والدین آن ها اطلاعات ژنتیکی را دریافت کردند، سه نوزاد دارای جهش های ژنتیکی بودند که پس از بلوغ، منجر به افزایش خطر ابتلای آن ها به بیماری می شد. با بررسی های بیشتر، محققان توانستند همان جهش های ژنتیکی را در مادران نوزادان نیز شناسایی کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Human Genetics منتشر شده است.

توانایی افراد چاق در تشخیص بوها کمتر است


ایرنا: محققان دانشگاه اوتاگو نیوزلند دریافتند توانایی افراد چاق در تشخیص و تفکیک بوها کمتر از سایر افراد است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان اطلاعات مربوط به بیش از 1500 نفر را از مطالعات کلینیک سراسر جهان و مقالات منتشر شده در زمینه ارتباط چاقی با حس بویایی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. در این بررسی ها مشخص شد ارتباط محکمی بین وزن بدن افراد و توانایی بویایی آن ها وجود دارد و هرچه حس بویایی قوی تر باشد، احتمال لاغری او نیز بیش تر است.

به اعتقاد محققان حس بویایی نقش مهمی در رفتارهای غذایی دارد، زیرا نحوه شناسایی و انتخاب طعم های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد. ضعف در حس بویایی منجر به انتخاب غذاهای ناسالم و در نتیجه افزایش خطر چاقی می شود. fا توجه به این که افراد چاق حس بویایی ضعیف تری دارند، محققان به این فرضیه رسیدند که چاقی موجب تغییر متابولیسم بدن شده و این تغییر، مسیرهای ارتباطی بین روده و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان برای بررسی صحت این نظریه به بررسی اثرات دو شیوه درمانی چاقی با استفاده از جراحی شامل بایپس معده و برداشتن بخشی از معده پرداختند. در نتیجه این بررسی ها مشخص شد برداشتن معده موجب بهبود حس بویایی می شود در حالی که سایر روش های درمان چاقی چنین اثری ندارند.

چاقی یک مشکل جهانی است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و یک عامل ریسک برای دیابت و بیماری های قلبی محسوب می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت میزان چاقی در جهان از سال 1975 میلادی تا کنون سه برابر شده است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Obesity Reviews منتشر شده است.

رابطه بین خواب کودکان و وزن مناسب در نوجوانی


ایرنا: محققان آمریکایی با مطالعه وضعیت خواب و سلامت بیش از 2200 کودک در 20 شهر مختلف آمریکا در یافتند خوابیدن در زمان تعیین شده در سنین بین 5 تا 9 سالگی موجب رشد سالم و وزن مناسب آن ها در نوجوانی می شود.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، بر اساس این تحقیقات کودکانی که در سن 9 سالگی برنامه خواب منظمی ندارند، در 15 سالگی دچار کم خوابی بوده و شاخص توده بدن آن ها در مقایسه با سایرین بالاتر است. شاخص توده بدن، معیاری است که میزان چربی بدن را بر اساس قد و وزن شخص تعیین می کند.

به گفته محققان تعیین برنامه زمانی مناسب برای خواب کودکان دارای اهمیت بسیاری است و موجب حفظ سلامت فیزیکی آن ها می شود. به همین علت آموزش والدین در خصوص زمان خواب کودکان امری ضروری است. زمان خواب بر اساس عوامل متعددی از جمله زمان رفتن به مدرسه، مدت زمان رسیدن به مدرسه و زمان آغاز کلاس ها تعیین می شود. زمان رفتن به رختخواب باید به گونه ای انتخاب شود که حتی اگر به خواب رفتن کودک مدتی طول بکشد، از میزان خواب کافی در طول شب برخوردار شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Sleep منتشر شده است.

تفاوت مغز زنان باردار با زنانی که هرگز مادر نمی‌شوند‌


همشهری آنلاین: طبق آخرین تحقیقات حاملگی نه‌ تنها روی بدن خانمها بلکه روی قسمت‌هایی از مغزشان هم تاثیر میگذارد.

وقتی محققان اسکنهای مغزی بانوان قبل و بعد از حاملگی را چک کردند، در ۱۱ قسمت تغییراتی احساس کردند. همچنین متوجه شدند این تغییرات در راستای آماده کردن بانوان برای مادر شدن است. برای مثال تغییرات یک بخش به مادر کمک میکند که بهتر درک کند نوزادش چه زمانی چه چیزی میخواهد.

اخیرا آزمایشی روی ۲۵ خانم اسپانیایی انجام شده و مغز آنها قبل و بعد از حاملگی اسکن شده است. همچنین آزمایشی روی ۲۰ خانم انجام شده که هرگز باردار نشده‌اند. در نتیجه این تحقیقات مشخص شده که مغز خانمها بعد از بارداری با مغز دو گروه دیگر متفاوت بوده است. یعنی یک برنامه کامپیوتری با اسکن مغز به راحتی میتواند نشان دهد که این اسکن مربوط به خانمی است که تا به حال حامله شده یا نه.

اولین تغییرات روی مغز از ۱۰ هفته بعد از زایمان نمایان می‌‏شود. همچنین تحقیقاتی دیگر نشان داده که در آقایان قبل و بعد از به دنیا آمدن فرزندشان تغییری در مغزشان ایجاد نمیشود. برای بانوان اما اولین تغییر کاهش سلولهای خاکستری مغز است، اما هنوز مشخص نیست دلیل این اتفاق چیست.

تحقیقات کاملتر نشان داده برخی از تغییرات مستقیما در جهت آماده کردن خانمها برای مادر شدن است. مهمترین آن هم باعث ایجاد ارتباط شدید عاطفی با نوزادش می‌شود. وقتی خانمها به عکس‏های فرزندانشان نگاه می‏‌کنند قسمتهایی از مغز بیشترین واکنش را نشان میدهند و این نشان میدهد این قسمتها به واسطه بارداری و زایمان فرزند تغییر کردهاند. طبق نتیجه تحقیقات مغز مدام در حال تغییر شکل است و درباره خانمهای باردار هورمونهای جنسی رهبران اصلی ارکستر تغییر فرم هستند.

توصیه پزشکان انگلیسی به زنان باردار


ایسنا: پزشکان انگلیسی در یک مقاله جدید به زنان باردار توصیه کرده‌اند که برای کمک به پیشگیری از مرده‌زایی به پهلو بخوابند.

مطالعه انجام گرفته روی بیش از ۱۰۰۰ زن نشان داد در صورتی که زنان باردار در سه ماه آخر حاملگی به پشت یعنی در وضعیت طاق‌باز بخواند، دو برابر بیشتر احتمال دارد دچار مرده‌زایی شوند. وضعیت طاق‌باز حالت درازکش به پشت است به طوری که شکم و سینه رو به بالا قرار می‌گیرد.

در این بررسی ۲۹۱ مورد بارداری که به مرده‌زایی منجر شد و همچنین ۷۳۵ زایمان دیگر که به تولد نوزاد سالم انجامید، مورد مطالعه قرار گرفت. پزشکان همچنین اظهار داشتند: در واقع وضعیت بدن زنان باردار در لحظه‌ به خواب رفتن مهم‌تر است و بنابراین در صورتی که هنگام برخاستن از خواب فرد طاق‌باز باشد جای نگرانی نیست.

از هر ۲۲۵ مورد بارداری در انگلیس یک مورد به مرده‌زایی منجر می‌شود و محققان در این مطالعه اظهار داشتند در صورتی که زنان در سه ماه آخر بارداری به پهلو بخوابند می‌توانند از مرده‌زایی جلوگیری کنند.

هرچند متخصصان نمی‌توانند با اطمینان بگویند که چرا خوابیدن طاق‌باز خطر مرده‌زایی را در زنان باردار افزایش می‌دهد اما اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی که زنان باردار در این وضعیت می‌خوابند ترکیب وزن جنین و رحم فشار به رگ‌های خونی وارد می‌کند که می‌تواند جریان خون و اکسیژن‌رسانی را به نوزاد محدود کند.

افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی با مصرف بیش از حد قند


ایرنا: تحقیقات جدید محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد افرادی که مقادیر زیادی نوشیدنی های حاوی قند مصرف می کنند، خود را در معرض خطر شدید ابتلا به بیماری های کلیوی قرار می دهند.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در این تحقیقات با مطالعه بیش از 3 هزار مرد و زن سیاه پوست در «می سی سی پی» مشخص شد افرادی که بیشترین میزان آب میوه ها و آب شیرین شده با قند را مصرف می کنند، به میزان 61 درصد بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی قرار دارند.

با وجود این که محققان توانستند ارتباط بین مصرف نوشیدنی های حاوی قند را با بیماری های کلیوی احراز کنند، هیچ ارتباط علی و معلولی بین این دو شناسایی نشد.

با افزایش دیابت و فشار خون بالا در جهان، بیماری مزمن کلیه یا CKD ، یک چالش مهم در بهداشت عمومی قلمداد می شود. این عارضه معمولا به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیب های عصبی و در نهایت به نارسایی کلیه، بیماری های قلبی و مرگ زودرس منجر می شود.

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است. این عضو روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کند که از طریق مجاری ادارای دفع می شود. تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود. شایع ترین علایم نارسایی کلیه تهوع و استفراغ، کاهش میزان ادرار، تورم، به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم، طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم، خستگی مزمن، کاهش حافظه، ایجاد ضایعات پوستی، مشاهده کف در ادرار، مشاهده خون در ادرار، تنگی نفس و کاهش اشتها است.

بر اساس گزارش بنیاد ملی کلیه آمریکا (NKF)، از هر سه آمریکایی بالای 30 سال، یک نفر در معرض بیماری مزمن کلیه قرار دارد. بر اساس پیش بینی این بنیاد، تا سال 2030 میلادی، حدود 16.7 درصد از افراد بالای 30 سال، به بیماری مزمن کلیه دچار می شوند. در این گزارش آمده است که احتمال بروز بیماری مزمن کلیه در گروه سنی 30 تا 49 سال بیشتر است.

این دستاورد علمی گام بزرگی در جهت تشخیص و درمان بیماری های کلیه و جلوگیری از نارسایی و مرگ بر اثر آن است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده است.

تاثیر قرص‌های ضدبارداری در کاهش ریسک ابتلا به آرتروز در زنان


خبرگزاری مهر: مطالعه جدید نشان می‌دهد زنانی که بیش از ۷ سال قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند، ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز روماتوئید قرار دارند.

مطالعه جدید نشان داده است که قرص‌های ضدبارداری ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آرتروز روماتوئید در زنان کمک کند. بروز این بیماری در مقایسه با کسانی که از قرص استفاده نمی‌کنند در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان است. علاوه بر این، محققان دریافتند در مصرف کنندگان فعلی قرص ضدبارداری ۱۵ درصد و در مصرف کنندگان گذشته ۱۳ درصد احتمال ابتلا به آرتروز کمتر بود.

در این مطالعه، این تیم ارتباط احتمالی بین ابتلا به بیماری و استفاده از قرص ضدبارداری یا شیردهی به نوزاد در میان ۲,۵۷۸ زن بالغ که حداقل یک کودک داشتند، و ۴,۱۲۹ زن به عنوان گروه مقایسه که از جمعیت عمومی انتخاب شده بودند، را بررسی کردند.

نتایج نشان داد هیچ ارتباط قابل توجهی در مورد شیردهی به نوزاد وجود نداشت؛ در مطالعات قبلی به نقش حفاظتی شیردهی در مقابل ابتلا به آرتروز اشاره شده بود. اما محققان دریافتند مصرف قرص‌های ضدبارداری موجب کاهش احتمال ابتلا به آرتروز در زنان شده بود.

ویتامین سی برای ریه کودکان دارای مادر سیگاری مفید است


همشهری آنلاین: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد ویتامین C موجب کاهش صدمه به ریه‌های نوزادانی می‌شود که از مادران سیگاری متولد شده‌اند.

آزمایش محققان دانشگاه علوم و بهداشت اورگن آمریکا نشان داد در سه ماهگی، نوزادانی که مادرشان ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف کرده بود دارای جریان تنفسی به مراتب بهتری بودند.«سیندی مک اووی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «سیگار کشیدن در دوره بارداری به شکل بسیار بدی بر جنین تاثیر می‌گذارد.»

در مطالعه جدید، ۲۵۱ زن باردار که حداقل یک یا دو نخ سیگار در هفته گذشته کشیده بودند به مدت ۱۳ تا ۲۳ هفته به طورتصادفی ویتامین C یا دارونما دریافت کردند.یافته‌ها بیانگر این موضوع است که فشار اکسایشی ناشی از سیگار کشیدن موجب کاهش میزان اسید اسکوربیک، جزئی از ویتامین C، موجود در بدن می‌شود. محققان در ابتدای مطالعه دریافتند زنان سیگاری در مقایسه با زنان غیرسیگاری دارای میزان کمتر اسید اسکوربیک بودند اما میزان آن در زنانی که ویتامین C دریافت کردند به تدریج افزایش یافت. به گفته محققان، دوز نسبتا پایین ویتامین C می‌تواند شیوه‌ای ارزان و ایمن در کمک به سلامت ریه میلیون‌ها نوزاد در سراسر جهان باشد.

مرگ زودرس کسانی که بیش از 2 ساعت تلویزیون می‌بینند


خبرگزاری فارس: نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، تماشای روزانه بیش از 2 ساعت و 12 دقیقه تلویزیون در روز منجر به افزایش ریسک مرگ زودرس می‌شود.

به گزارش دیلی‌میل، یک مطالعه جدید که توسط تیم دانشگاهی گلاسگو صورت گرفته، میان تماشای بیش از حد تلویزیون و مرگ زودرس ارتباط یافته است. محققان باور دارند، میان تماشای زیاد تلویزیون و مصرف خوراکی‌های چرب، استعمال سیگار و الکل ارتباط مستقیم وجود دارد.

براساس داده‌های به دست آمده از یک پژوهش که 329 هزار نفر را تحت بررسی قرار داده است، مردم مناطق فقیر بیش از دیگر مناطق برای تماشای تلویزیون وقت می‌گذارند. این مطالعه جدید تأیید می‌کند، افرادی که به طور مداوم پای تماشای تلویزیون می‌نشینند، ریسک بروز بیماری‌های قلبی در خود را به میزان بالقوه‌ای افزایش می‌دهند.

محقق ارشد این پژوهش و سرپرست تیم مطالعه می‌گوید: «علاوه بر چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی که محصول تماشای بیش از 2 ساعت تلویزیون هستند، افسردگی نیز از بارزترین عوارض دیدن تلویزیون است؛ تماشای تلویزیون انزوای اجتماعی به دنبال دارد که در پی آن افسردگی بروز می‌کند».

مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر برگزار می کند


 کارگاه سیتوژنتیک و آنالیز کروموزوم ها

مدرسین آقای دکتر علی صالح زاده و خانم  دکتر مریم صفا

 

مباحث شامل:

آنالیز تمامی کروموزوم ها، نحوه کاریوتایپ کردن کروموزوم ها و شناسایی ناهنجاری ها و سندرم های شایع کروموزومی

زمان برگزاری کارگاه: 

پنجشنبه : 27 دی     ساعت: 9 تا 13             

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود
تلفن: 33764270-013

تمرینات ورزشی موجب کاهش فشار خون می شود


ایرنا :محققان انگلیسی دریافتند تمرینات ورزشی اثری مشابه داروهای کاهش فشار خون دارند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، در این تحقیقات اطلاعات مربوط به 194 آزمایش بالینی درمان فشارخون با استفاده از دارو و 197 مورد درمان فشار خون با استفاده از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی گردآوری شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این اطلاعات با تمرکز بر تاثیر دارو و تمرینات ورزشی بر کاهش فشار خون سیستولیک که بالاترین میزان فشار ثبت شده در رگ ها به ازای هر ضربان قلب است، مورد بررسی قرار گرفتند.

در ابتدای امر نتایج بررسی ها نشان می داد که دارودرمانی اثری بهتر از تمرینات ورزشی دارد، اما زمانی که محققان دامنه تحقیق را به افرادی که مبتلا به فشار خون بودند، محدود کردند، مشخص شد تاثیر تمرینات ورزشی و دارودرمانی بر کاهش فشار خون بیماران، یکسان است.

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شود. به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

کمبود ویتامین D مهمترین عامل بروز افسردگی


ایرنا: مطالعات جدید محققان ایرلندی نشان می دهد کمبود ویتامین D خطر ابتلا به افسردگی را در سالمندان تا 75 درصد افزایش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، مطالعات قبلی نقش تغذیه بر خلق و خو و بیماری های روحی روانی را ثابت کرده است. محققان با توجه به افزایش جمعیت مبتلا به افسردگی در سراسر جهان مطالعات جدید را در رابطه با نقش مواد غذایی بر افسردگی آغاز کردند. این مطالعات نشان می دهد ویتامین D نقش بسیار مهمی بر احتمال ابتلا به افسردگی دارد و از آنجایی که تعداد افراد مبتلا به فقر ویتامین D بسیار زیاد و رو به رشد است، این مطالعه می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان این عارضه داشته باشد.

در این مطالعه اطلاعات دو هزار و 956 فرد بالای 50 سال به مدت چهار سال بررسی شد و نتایج نشان داد با مصرف ویتامین D به صورت طبیعی و مکمل می توان تا حد زیادی از بروز افسردگی جلوگیری کرد.

این مطالعه همچنین نشان می دهد ویتامین D از مغز در برابر بسیاری از عوارض پیری محافظت می کند و با توجه به اینکه قیمت تامین آن پایین است، یک استراتژی موثر برای سلامتی مغز و روح است. نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D به شمار می آید. مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، قارچ، انواع پنیر، شیر، حبوبات، روغن ماهی، آب پرتقال و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند. علاوه بر این، 15 دقیقه پیاده روی در بعد از ظهر که شدت نور آفتاب کمتر است، برای تامین ویتامین D بدن توصیه شده است. نتایج این مطالعه در نشریه Post-Acute and Long-Term Care Medicine منتشر شده است.

اثر استرس بر بدن در غروب شدیدتر است


ایرنا: مطالعات اخیر محققان ژاپنی نشان می دهد هنگام غروب، ‌میزان ترشح هورمون های کاهش دهنده استرس کم می شود و به همین دلیل تاثیر استرس بر بدن در غروب شدیدتر از صبح است.

به گزارش پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن میزان هورمون استرس، کورتیزول، را در 27 داوطلب سالم جوان اندازه گیری کردند. علاوه بر این به ساعت بیولوژیکی منحصربفرد هر داوطلب و نحوه واکنش به عوامل استرس زا و جلوگیری از آن توجه شد.

سپس محققان این داوطلبان را با موقعیت های استرس زا مواجه کردند تا ببینند آیا محور هیپوتالاموس- هیپوفیز – آدرنال (HPA) در زمان های متفاوت روز، پاسخ های مختلفی به استرس شدید می دهد. این محور مجموعه از فیدبک ها و تاثیرات پیچیده سه مولفه هیپوتالوموس، آدرنال و غده هیپوفیز است. در واقع محور HPA سیستم عصبی مرکزی را به سیستم درون ریز متصل می کند و زمانی که بدن با موقعیت استرس زا مواجه می شود، این محور فعال شده و بدن کورتیزول ترشح می کند. از طرفی میزان کورتیزول با ساعت بیولوژیکی در مغز کنترل می شود.

نتایج این آزمایش نشان می دهد میزان کورتیزول ترشح شده در صبح بسیار بیشتر از غروب است؛ بنابری ان استرس در غروب تاثیر بیشتری بر بدن داردنتایج این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه مدیریت استرس در اختیار محققان قرار می دهد. نتایج این مطالعه در نشریه Neuropsychopharmacology Reports منتشر شده است.

تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران


خبرگزاری مهر: پژوهشگران هشدار می دهند قرارگیری در معرض مواد شیمیایی موجود در طیف وسیعی از محصولات بهداشتی با بلوغ زودرس در بین دختران مرتبط است.

برخی مواد شیمیایی خاص نظیر فتالات ها، پارابن ها و فنول ها در طیف وسیعی از محصولات نظیر عطرها، صابون ها، شامپوها، لاک ها، لوازم آرایش، خمیردندان، اسپری های مو و لوسیون ها پوست یافت می شوند.

«کیم هارلی»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «این مواد شیمیایی از طریق جذب توسط پوست یا از طریق استنشاق یا بلعیدن (نظیر رژلب) وارد بدن می شوند. زمانیکه وارد بدن می شوند، به سرعت متابولیز شده و سپس از طریق ادرار دفع می شوند.»

به گفته هارلی، مطالعات حیوانی قبلی نشان داده بودند که قرارگیری منظم در مقابل این مواد شیمیایی می تواند موجب اختلال در زمان بندی بلوغ شود. حال تیم تحقیق دریافته است هر چقدر میزان مواد شیمیایی در بدن مادران یا دختران بیشتر باشد، زمان بلوغ در دختران زودتر خواهد بود، اما چنین رابطه ای در مورد زمان بلوغ پسران مشاهده نشده است.

پژوهشگران در این مطالعه، داده های مربوط به زنان باردار بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ را بررسی کردند. این زنان دو بار در طول بارداری آزمایش خون داده بودند. همچنین وضعیت ۳۳۸ کودک این زنان تا سن نوجوانی براساس نمونه ادرارشان در سن ۹ سالگی بررسی شد. سپس آغاز بلوغ شان بین سنین ۹ تا ۱۳ سالگی به طورمنظم بررسی شد. محققان دریافتند به ازای دو برابرشدن میزان فتالات های نمونه خون زنان، زمان بلوغ دختران شان ۱.۳ ماه زودتر آغاز می شد. همچنین مشخص شد دو برابر شدن میزان پارابن موجب می شود زمان بلوغ دختران یک ماه زودتر شروع شود.

 

کشف علت دست و پا زدن جنین در ماه های آخر بارداری


ایرنا: محققان دانشگاه کالج لندن با اندازه گیری امواج مغزی جنین دریافتند ضربه زدن جنین به دیواره رحم در ماه های پایانی بارداری موجب شکل گیری یک نقشه ای از بدن آن در مغز می شود.

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیقات 19 نوزاد با متوسط عمر دو روز و دوره جنینی بین 31 تا 42 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعات، ضربه زدن جنین به دیواره رحم در ماه های پایانی بارداری موجب رشد بخش هایی از مغز می شود که ورودی های حسی را اداره می کنند و بر نحوه درک نوزاد از بدن خود تاثیرگذار هستند.

در این بررسی ها مشخص شد در زمان ضربه زدن جنین به رحم که در هنگام خواب و همزمان با حرکات سریع چشم جنین رخ می دهد، امواج سریع مغزی در نیم کره مرتبط با اندام مورد استفاده برای ضربه زدن ایجاد می شود.

برای مثال زمانی که جنین با دست راست به رحم ضربه می زند این امواج مغزی سریع در نیم کره چپ مغز آن ایجاد می شوند. شدت این امواج در نوزادان زودرس که در حالت طبیعی باید درون رحم مادر باشند، به حداکثر می رسد. همچنین محققان دریافتند امواج مغزی سریع ظرف چند هفته پس از تولد نوزاد از بین می روند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

نور مصنوعی موجب اختلال خواب سالمندان می شود


ایرنا: محققان دانشگاه ملی سئول دریافتند آلودگی نوری یا استفاده بیش از حد از نور مصنوعی در طول شب و در محیط های باز آثار نامطلوبی بر سلامت انسان دارد و موجب بی خوابی در افراد سالمند می شود.

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیقات، اطلاعات به دست آمده از تحقیقات قبلی که بین سال های 2002 تا 2013 میلادی درباره افراد بالای 60 سال گردآوری شده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. حدود 60 درصد از این افراد مونث بودند و در حدود 22 درصد از آن ها داروهای خواب آور زولپیدم و تریوزولام مصرف می کردند.

بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، افزایش میزان نور مصنوعی در طول شب و قرار گرفتن در معرض این نور در فضای باز، با افزایش میزان مصرف داروهای خواب آور و مصرف روزانه این داروها ارتباط دارد. همچنین مشخص شد افراد سالمندی که در طول شب به مدت بیشتری در معرض تابش نور مصنوعی قرار دارند، داروهای خواب آور را با میزان بالاتر یا به مدت طولانی تر مصرف می کنند.

به گزارش آکادمی آمریکایی داروهای خواب، عارضه بی خوابی موجب بروز مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن زودهنگام یا بدخوابی می شود. به گفته محققان آلودگی نوری در طول شب موجب اختلال در عملکرد ساعت زیستی بدن شده و می تواند منجر به بروز بیماری های متابولیک و مزمن از جمله سرطان، دیابت، چاقی و افسردگی شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Sleep Medicine منتشر شده است.

راه بروید تا کمتر سکته کنید


ایران ارتوپد: یک تحقیق جدید این ایده را تقویت کرده که فعالیت بدنی ملایم تا متوسط مانند راه رفتن و شنا کردن میتواند شدت سکته مغزی را کم کند. مطالعه محققان سوئدی بر روی حدود یک هزار نفر انجام شده و نشان داده است در کسانی که هفته ای 4 ساعت فعالیت بدنی ملایم یا دو ساعت فعالیت بدنی متوسط انجام میدهند احتمال وقوع سکته مغزی شدید کمتر است. آنها راه رفتن را فعالیت بدنی ملایم و تند راه رفتن و دویدن و شنا کردن را فعالیت بدنی متوسط در نظر گرفته اند.

سکته مغزی از علل مهم ناتوانی در بالغین میانسال و مسن است. تنها در ایالات متحده سکته مغزی سالانه حدود 800 هزار نفر را گرفتار میکند که یک پنجم آنها جان خود را از دست میدهند. دو نوع سکته مغزی وجود دارد. در نوع ایسکمیک به علت انسداد عروق مغز با یک لخته خون به قسمتی از مغز نمیرسد و در نوع هموراژیک یکی از عروق مغز پاره شده و به درون بافت مغز خونریزی میکند.

ناتوانی ایجاد شده بعد از سکته به محل آسیب بافت مغز و شدت آسیب وارد شده به بافت مغز مرتبط است. مطالعه ذکر شد نشان داد در آنهایی که قبل از وقوع سکته مغزی فعالیت بدنی روزانه ملایم یا متوسط داشته اند احتمال اینکه شدت سکته خفیف باشد دو برابر آنهایی است که این فعالیت ها را ندارند. در سال های اخیر مطالعات بسیار زیادی نشان داده که فعالیت بدنی خوب میتواند بر سلامت مغز تاثیر مفید داشته باشد.

نقش داروهای ضدافسردگی در ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک


ایرنا: محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا دریافتند داروی فلوکستین که یکی از مهم ترین داروهای ضدافسردگی است، نقش موثری در ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک در بدن ایفا می کند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات باکتری ای کولای درون بستری از مقادیر مختلف داروی فلوکستین در دمای طبیعی بدن قرار گرفت و این بستر به مدت 30 روز به طور روزانه تعویض شد. سپس باکتری های جهش یافته به درون ظرف های حاوی آنتی بیوتیک منتقل شدند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک های کلرامفنیکل، آموکسی سیلین و تتراسایکلین تا 50 میلیون برابر افزایش یافته است.

بر اساس این تحقیقات با افزایش میزان فلوکستین در مرحله اول آزمایش، سرعت جهش یافتن باکتری نیز افزایش می یابد. به گفته محققان تا 11 درصد از فلوکستین مصرف شده توسط بیماران، بدون تغییر درون بدن حرکت کرده و به همراه فضولات انسان به سیستم فاضلاب و در نهایت به طبیعت راه می یابد.

فلوکستین یک داروی پایدار در محیط است و می تواند منجر به جهش های ژنتیکی متعدد در میکروارگانیسم ها شود. با وجود این از آنجا که این تحقیقات در محیط آزمایشگاه انجام گرفته است برای بررسی تاثیرات این دارو بر میکروارگانیسم های درون بدن، تحقیقات بیشتری لازم است. lقاوت در برابر آنتی بیوتیک به یک معضل جهانی بدل شده است. درمان بسیاری از بیماری های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان پذیر است و همین یک مورد نشان می دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند. ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Environment International منتشر شده است.

مصرف میوه و سبزی عامل تقویت حافظه در مردان


ایرنا: نتایج مطالعه دو دهه محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون نشان می دهد مصرف میوه و سبزی و رژیم غذایی سالم مهمترین عامل تقویت حافظه در مردان است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان با بررسی 27 هزار و 842 مرد با میانگین سنی 51 سال به مدت 26 سال دریافتند مصرف میوه و سبزیجات، به ویژه سبزیجات با برگ پهن سبز تیره، سبزیجات و میوه های نارنجی و زرد و آب پرتقال و انواع توت، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از کاهش حافظه مرتبط با سن دارد. این مطالعه بیش از پیش تاثیر رژیم غذایی بر سلامت مغز و حافظه را نشان می دهد.

این مطالعه نشان می دهد مصرف 6 وعده میوه و سبزی در روز می تواند احتمال کاهش عملکرد حافظه را تا 34 درصد کاهش دهد. این مطالعه رابطه علت و معلولی مصرف میوه و سبزی و افزایش حافظه را تایید نمی کند، بلکه رژیم غذایی سالم را عاملی برای بهبود عملکرد شناختی و فعالیت مغز می داند.

نتایج این مطالعه برای پیشگیری از زوال عقل و آلزایمر به عنوان یک چالش عمومی در حوزه بهداشت حائز اهمیت است. بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. نتایج این مطالعه در نشریه Neurology منتشر شده است.

اضطراب اجتماعی خطر ساییدگی دندان را افزایش می‌دهد


 

ایرنا: پژوهش محقّقان آمریکایی نشان می‌دهد که اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) خطر ساییدگی و حتّی شکستگی دندان را افزایش می‌دهد.

 به گزارش ساینس، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) اختلالی است که افراد در جمع و محیط‌های اجتماعی، احساس ناراحتی و اضطراب شدید می‌کنند. این افراد از صحبت کردن در حضور جمع، ملاقات با افراد جدید و غذاخوردن در جمع می‌هراسند. گاهی اوقات داروهای ضدّ افسردگی برای این افراد تجویز می‌شود.

تحقیقاتی که پیش از این انجام شد، نشان داده بود که داروهای ضدّ افسردگی در برخی موارد منجر به دندان‌قروچه می‌شوند. محقّقان برای بررسی این موضوع، افرادی را که به هراس اجتماعی مبتلا بودند، مورد آزمایش قرار دادند. داوطلبان 75 مرد و زن سی تا چهل ساله بودند. حدود نیمی از این افراد داروهای ضدّ افسردگی استفاده می‌کردند. محقّقان رابطة مستقیمی بین استفاده از داروهای ضدّ افسردگی و دندان‌قروچه پیدا نکردند، ولی در 42.1 درصد از داوطلبان -که همگی به اختلال هراس اجتماعی مبتلا بودند- درجات مختلفی از سایش دندان دیده شد.

حدود 32.5 درصد از داوطلبان، تجربة اختلالی به نام بازی با فک داشتند. در بازی با فک، فرد فکّ پایین خود را به جلو و عقب حرکت می‌دهد؛ در حالی که دندان‌های فکّ بالا و پایین برخوردی ندارند. حدود 42.5 درصد از داوطلبان، به دندان‌قروچة بیدار مبتلا بودند. این نوع دندان‌قروچه دقیقاً مشابه دندان‌قروچة خواب، ولی در طول روز است. در این تحقیق آمده است که بازی با فک و ناخن جویدن، نشانه‌هایی از دندان‌قروچه هستند.

دندان‌قروچة ملایم صدمه‌ای به دندان‌ها وارد نمی‌کند، ولی دندان‌قروچة شدید، به‌ویژه در خواب، به دندان‌ها آسیب می‌زند و حتّی می‌تواند منجر به شکستگی دندان شود. متخصّصان بر این باورند که تنها راه درمان دندان‌قروچة ناشی از اضطراب اجتماعی، درمان روحی این اختلال است. نتایج این تحقیق در نشریة Journal of Oral Rehabilitation منتشر شده است.

ضدّ آفتاب مردان را عقیم می‌کند؟


سلامت نیوز: تحقیقی جدید نشان داده است که مالیدن کرم ضدّ آفتاب روی پوست توانایی باروری مردان را کاهش می‌دهد.

به گزارش سلامانه و به نقل از Daily Mail موادّ شیمیایی موجود در ضدّ آفتاب‌ها -که جلوی اشعّه‌های فرابنفش خورشید را می‌گیرند- می‌توانند توانایی مردان برای فرزندآوری را با مشکل مواجه کنند. کارشناسان هشدار می‌دهند که وقتی این مواد جذب پوست شوند، می‌توانند در هورمون‌های بدن مداخله کنند.

بنزوفنون نوعی ترکیب شیمیایی است که معمولاً در شامپوها، مرطوب‌کننده‌ها و دیگر موادّ محافظ پوست و مو در برابر آسیب خورشید استفاده می‌شود. محقّقان با پژوهش 502 زوج -که می‌خواستند در فاصلة چهار سال بچّه‌دار شوند- دریافتند هنگامی‌که زنان در معرض این فیلترهای اشعّة فرابنفش قرار گرفتند، تأخیری در بارداری‌ آن‌ها به وجود نیامد. عجیب آنکه آن‌ها بر باروری مردان اثرگذار هستند نه زنان، به‌طوری‌که سی درصد کاهش باروری در مردان مشاهده شد. امّا هنوز مشخّص نیست که این مواد بر کیفیت اسپرم آسیب می‌رسانند یا به شیوه‌ای دیگر مانع باروری مردان می‌شوند.

به گفتة محقّقان مؤسّسة ملّی سلامت کودک و توسعة انسانی، ضدّ آفتاب برای حفاظت پوست مهم است و ما قطعاً مردم را به استفادة مستمر از آن برای اجتناب از سرطان پوست تشویق می‌کنیم، امّا مردانی که توانایی باروری برایشان اهمّیت دارد، بهتر است به‌نوعی خود را کمتر در معرض فیلترهای اشعّة فرابنفش بنزوفنون قرار دهند یا از محصولاتی که حاوی این مواد است، استفاده نکنند یا پس از بازگشت به مکان سرپوشیده، پوست خود را بشویند. یافته‌های این پژوهش در ژورنال آمریکایی اپیدمیولوژی به چاپ رسیده است.

مصرف روغن زیتون خطر بروز افسردگی را کاهش می‌دهد


ایسنا: نتایج پژوهش محقّقان اسپانیایی نشان می‌دهد که روغن ‌زیتون خطر بروز افسردگی را کاهش می‌دهد. در مقایسه با افرادی که تغذیه‌ای سرشار از چربی‌های تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای غیراشباع دارند، در افراد با رژیم غذایی مملوّ از چربی ‌ترانس و فست‌فود‌ها، میزان افسردگی بیشتر است. محقّقان دانشگاه لاس پالماس تأکید می‌کنند که نتایج این یافته، ‌حتّی پس ‌از در نظر گرفتن جیرة‌ غذایی کلّی، فعّالیت جسمی و شیوة زندگی اعتبار دارد.

 در این پژوهش داده‌های مربوط به دوازده هزار داوطلب در یک دورة‌ شش ساله گردآوری و تحلیل شد؛ سنّ متوسّط افراد در آغاز بررسی 37.5 سال بود. داوطلبان به‌‌طور منظّم پرسشنامه‌ای حاوی 136 ‌موضوع را تکمیل کردند که دارای اطّلاعاتی در مورد عادات غذایی، شیوة زندگی و سلامت جسمی و روانی بود.

 محقّقان تعداد افراد دچار افسردگی را مشخّص کردند که این میزان با موارد تشخیص داده شدة پزشک متخصّص برابر بود. در بین مصرف‌کنندگان چربی ترانس، احتمال ایجاد افسردگی 48 درصد بیشتر بود؛ مقدار چربی ترانس مصرف‌شده رابطة مستقیمی با احتمال بروز افسردگی داشت و هرچه مقدار مصرف بیشتر بود، میزان افسردگی بالاتر می‌رفت. نتایج این پژوهش در مجلّة PLoS ONE منتشر شد.  

سیگاری‌ها داروی بیهوشی بیشتری برای جرّاحی‌ها نیاز دارند


نامه نیوز: پژوهش محقّقان در ترکیه‌ نشان می‌دهد که سیگاری‌ها و افرادی که در معرض دود سیگارند، هنگام جرّاحی به داروی بیهوشی و آرام‌بخش‌های بیشتری نیاز خواهند داشت.

طیّ این پژوهش به منظور بررسی تأثیر سیگار و دود آن بر میزان داروی بیهوشی، نود زن که تحت عمل هیسترکتومی کامل شکمی -روشی که در آن رحم و گردن رحم را برمی‌دارند- بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این تعداد از زنان به سه گروه سیگاری، در معرض دود سیگار و افرادی که سابقة سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار بودن را نداشتند، تقسیم شدند. پس از انجام عمل جرّاحی، میزان استفاده از داروهای بیهوشی و آرام‌بخش‌ها در هر یک از این سه دسته مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج نشان ‌داد که سیگاری‌ها و افرادی که در معرض دود سیگار بودند، در مقایسه با غیرسیگاری‌ها به‌ترتیب 38 و 18 درصد به داروی بیهوشی بیشتری نیاز داشتند. نتایج این پژوهش طیّ نشست انجمن بیهوشی اروپا در برلین مطرح شد.

کاهش مشکلات رفتاری کودکان با امگا 3


سلامت نیوز: متخصّصان سلامت در یک بررسی تازه دریافته‌اند که امگا 3 به کاهش مشکلات رفتاری در کودکان کمک می‌کند. در یک پژوهش جدید روی تأثیر محیط زیست و بیولوژی بر کودکان، آشکار شد که نوع رژیم غذایی، به‌ویژه افزودن امگا 3 به برنامة غذایی کودکان می‌تواند به‌مرور زمان مشکلات رفتاری شامل گرایش به رفتارهای ضدّ اجتماعی و تخلّفات را در آن‌ها کاهش دهد.

متخصّصان سلامت با  بررسی صد کودک هشت تا شانزده ساله -که به مدّت شش ماه از مکمّل‌های امگا 3 مصرف کرده بودند- دریافتند که در طول این مدّت، این کودکان خیلی کمتر مشکلاتی چون آشفتگی‌های احساساتی و اختلالات عاطفی از خود بروز دادند. به گفتة متخصّصان علوم پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا، چربی امگا 3 -که معمولاً در روغن ماهی یافت می‌شود- برای رشد و فعّالیت سالم مغز حیاتی است.

بررسی‌های گذشته نیز نشان داده بود که کمبود این نوع چربی در رژیم غذایی کودکان اغلب موجب بروز مشکلات رفتاری و عاطفی در آن‌ها می‌شود. متخصّصان سلامت همواره تأکید می‌کنند که انتخاب تغذیة مناسب، عاملی مؤثّر و مطمئن برای کاهش مشکلات رفتاری در کودکان است. جزئیات این پژوهش در مجلّة روانشناسی و روانپزشکی اطفال منتشر شده است.

رابطة بین بادام زمینی و آسم در کودکان


خبرگزاری مهر: یافته‌های اولیة پژوهش‌ ارائه‌شده در کنفرانس بین‌المللی آمریکا نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان مبتلا به آسم، نسبت به بادام زمینی آلرژی دارند، ولی خانوداه‌های این کودکان از این مسئله بی‌اطّلاع هستند.

بر اساس پژوهشی که نتایج آن در کنفرانس بین‌المللی جامعة متخصّصان قفسة ‌سینة آمریکا منتشر شد، بیش از سه درصد کودکان در ایالات متّحده، غرب اروپا و استرالیا به بادام زمینی حسّاسیت دارند و این آلرژی در حال تأثیر گذاشتن بر کودکان آسیایی و آفریقایی نیز هست. قرار گرفتن در معرض بادام زمینی در میان افرادی که حسّاسیت دارند، می‌تواند گاهی اوقات منجر به واکنش شدید و کشنده به نام شوک آنافیلاکتیک شود. از آنجا که این شوک بسیار خطرناک است، خانواده‌هایی که کودکانشان دچار چنین حسّاسیت‌هایی هستند، باید به‌طور مداوم مراقب موادّ غذایی مصرفی فرزندان خود باشند.

کودکانی که در سابقة خانوادگی آن‌ها حسّاسیت به بادام زمینی و تخم مرغ وجود دارد و یا اگزما دارند، بیشتر در معرض خطرند. با این حال، بین حسّاسیت به بادام زمینی و آسم در کودکان ارتباط وجود دارد. دکتر رابرت کوهن، محقّق اصلی این پژوهش جدید، توضیح می‌دهد که: بسیاری از علائم تنفّسی مربوط به حسّاسیت به بادام زمینی همانند علائم حملة آسم است و برعکس. این علائم شامل تنگی نفس، خس‌خس سینه و سرفه است.

آلودگی هوا و افزایش احتمال بروز اوتیسم در کودکان


ایرنا: مطالعات جدید محققان دانشگاه سیمون فریزر در کانادا نشان می دهد احتمال بروز اوتیسم در کودکانی که در دوران جنین در معرض آلودگی هوا قرار داشتند بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مطالعه با بررسی 130 هزار نوزادی که بین سال های 2004 تا 2009 میلادی در ونکوور به دنیا آمدند نشان می دهد قرار گرفتن مادر باردار در معرض آلودگی هوا، احتمال ابتلا به اوتیسم را در کودک افزایش می دهد. این مطالعه شرایط مادر در دوران بارداری و کودک از زمان تولد تا 5 سالگی را مورد بررسی قرار داده است.

مطالعه دیگری که در لس آنجلس صورت گرفته نشان می دهد احتمال تولد کودک مبتلا به اوتیسم در مادرانی که در دوران بارداری در محله های نزدیک به بزرگراه زندگی می کنند بیشتر است. محققان احتمال می دهند آلودگی هوا علاوه بر شرایط مادر و بارداری، بر کیفیت اسپرم مردان تاثیرگذار باشد و در بروز اوتیسم کودک نقش داشته باشد.

شناسایی عوامل خطر زیست محیطی در پیشگیری و درمان اختلال اوتیسم بسیار موثر است. اوتیسم یک اختلال عصبی مرتبط به ژنتیک است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت های زیادی را به او آموخت. نتایج این مطالعه در نشریه JAMA منتشر شده است.

درمان هموروئید با لیزر در مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر


بدون درد

به صورت سرپایی

کوتاهترین دورۀ بهبودی بیمار

بدون نیاز به برش، بدون نیاز به بخیه

نتایج رضایت بخش کوتاه مدت و بلند مدت

حداقل عوارض جانبی و ناراحتی‌های بعد از عمل

ساده‌ترین و موثرترین روش در بین تکنیک‌های موجود

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود

تلفن: 33755353-013

آلودگی صوتی بیمارستان تهدیدی برای سلامت بیماران و کارمندان


ایرنا: مطالعات محققان کالج سلطنتی لندن نشان می دهد آلودگی صوتی در بیمارستان تهدیدی جدی برای سلامت بیماران و کارمندان بیمارستان است

به گزارش مدیکال ساینس، این مطالعه نشان می دهد حتی در بخش مراقبت های ویژه نیز آلودگی صوتی بیش از 100 دسی بل اندازه گیری شده است که معادل صدای بلند موزیک از هدفون است. مطالعات نشان می دهد آلودگی صوتی بیمارستان تاثیر مستقیمی بر آرامش، کیفیت خواب، میزان استراحت و توانایی بهبودی بیمار دارد. بستری شدن در بیمارستان سبب افزایش احساس درد و ‌فشار خون بیمار شده و سلامت روانی را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین آلودگی صوتی می تواند در تشدید این علایم نقش داشته باشد.

از طرفی علاوه بر بیمار، آلودگی صوتی برای کارمندان، پزشکان و پرستاران نیز ایجاد مزاحمت و ناراحتی می کند و توانایی فیزیکی و روحی آنان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در این حالت آستانه تحریک کارمندان کاهش می یابد. فرسودگی از دیگر عوارض آلودگی صوتی محیط بر کارمندان است، این عوامل سبب می شود میزان خدمت رسانی و آرامش کاهش یابد و از این رو بیماران دو جانبه در معرض خطر قرار می گیرند. معمولا زمانی که بیماران در اتاق های شلوغ و پر سر و صدا بستری می شوند، کمترین میزان همکاری را با پزشک و پرستار دارند و بدون توجه به شرایط جسمانی، خواهان ترخیص هر چه زودتر از بیمارستان هستند. صدای انواع هشدار دهنده، تلویزیون، مکالمه پرسنل و همراهان بیمار، انواع تجهیزات پزشکی، بلندگوها، خیابان و زنگ تلفن از جمله بیشترین آلودگی های صوتی گزارش شده در بیمارستان هستند.

در جهت کاهش آلودگی های صوتی راهکارهایی از قبیل آموزش تمام افراد به ویژه کارمندان، استفاده از هدفون، کاهش زمان ملاقات، ‌استفاده از شیشه های دو جداره و ممنوعیت استفاده از تلفن همراه می تواند موثر باشد. پخش موسیقی های آرام نیز روشی برای افزایش آرامش در محیط بیمارستان است. آلودگی صوتی بیمارستان ها معضلی جدی است که سلامت بیماران و کارمندان را تهدید می کند و باید روش های حل آن در دستور کار متخصصان بهداشت قرار گیرد. نتایج این مطالعه در نشریه BMJ منتشر شده است.

مشاوره رایگان در مرکز ژنتیک موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


 

اول آذرماه مشاوره ژنتیک در رابطه با سرطان های ارثی و بیماری های متابولیک کودکان در جلسه ای توسط جمعی از متخصصین مربوطه با حضور مراجعه کننده گان، به طور رایگان از ساعت 8 تا 12 برگزار می شود. افرادی که بیماری سرطان در خانواده یا عقب ماندگی ذهنی و معلولیت در کودکان خانواده دارند می توانند از این برنامه ویژه استفاده نمایند.

جهت هماهنگی بیشتر با شماره مستقیم مشاوره ژنتیک: 09116934058تماس حاصل فرمایید.

زمان:  1-9-97     

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013

خدمات مشاورۀ تغذیه و رژیم‌درمانی مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر


 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در کاهش و کنترل وزن
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در بیماری‌هایی نظیر سندرم متابولیک، دیابت، دیابت بارداری، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، کم‌کاری تیروئید و...
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در بیماری‌های قلبی- عروقی و پُرفشاری خون
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی بهترین رژیم‌درمانی در دوران بارداری و شیردهی
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی برای پسر یا دختردار شدن از سه ماه قبل از بارداری
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در بیماری‌های گوارشی نظیر کبد چرب و چربی خون بالا، زخم معده و بیماری‌های روده‌ای
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی قبل و بعد از IVF، IUI و میکرو اینجکشن
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در تنظیم رژیم‌های غذایی افزایش وزن در افراد لاغر
 • ارائۀ مشاورۀ تخصّصی رژیم‌درمانی در بیماری‌های خودایمنی نظیر پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک، ام‌اس، سلیاک، بیماری التهابی روده مثل کرون و... .
 •  

  دکتر فاطمه صداقت، دكتراي تخصّصي تغذيه و رژيم درماني

  زمان ویزیت: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14 الی 18

  نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

   تلفن: 33755353-013

سالن کنفرانس مرکز درمانی مهر


به اطّلاع سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی و کلیۀ بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان صنایع -که به برگزاري سمينار، همايش، کنفرانس، برگزاری جلسات و کارگاه‌ها، مراسم بزرگداشت، کلاس‌های آموزشی، مراسم تقدير و توديع تمایل دارند- مي‌رسانیم که سالن کنفرانس مرکز درمانی مهر با ظرفیت 150 نفر و امکاناتی چون ویدئوپروجکشن و تجهیزات صوتی کامل آمادۀ عقد قرارداد است.

در صورت تمایل به کسب اطّلاعات بیشتر در زمینۀ نحوۀ اجارۀ سالن و هماهنگی بیشتر با شماره تلفن 33764260-013  یا 33755353-013 داخلی 150 تماس بگیرید.

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مرکز درمانی- پزشکی مهر

 

مشاوره رایگان ژنتیک در موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

مشاوره رایگان ژنتیک در موسسه ناباروری مهر توسط جمعی از متخصصین

زمان: 10-8-97      

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013

شماره مستقیم مشاوره ژنتیک: 09116934058

وزنت را کم کن تا کمتر سرطان سینه بگیری


اخبار علمی و پزشکی

ایران‌ارتوپد: کم کردن وزن چیزی بیش از احساس سبک بودن به یک خانم می‌دهد. یک پژوهش جدید نشان داده که هرچه وزن خانم‌ها کمتر باشد، احتمال ابتلای آنان به سرطان سینه هم کمتر می‌شود.

این پژوهش روی بیش از ۶۱ هزار خانم در سنین یائسگی انجام شده است. هیچ‌کدام از این خانم‌ها سابقۀ سرطان سینه نداشته‌اند و ماموگرام همۀ آنان نیز طبیعی بوده است. وزن همۀ آنان در ابتدای پژوهش و سه سال بعد از آن اندازه‌گیری شد؛ در مدّت یازده سال پیگیری این افراد حدود سه هزار مورد سرطان سینه در این افراد به‌وجود آمد.

این پژوهش نشان داد در خانم‌هایی که در مدّت بررسی پنج درصد یا بیشتر از وزنشان را کم کرده بودند، احتمال سرطان سینه دوازده درصد کمتر شده بود. در همین حال در آنانی که در این مدّت وزنشان پنج درصد افزایش پیدا کرده بود، احتمال کلّی سرطان سینه اضافه نشده بود، ولی احتمال نوع خاصّی از آن به نام triple negative breast cancer 54 درصد افزایش یافته بود.

محقّقان می‌گویند گرچه این پژوهش از نوع مشاهده‌ای است، ولی تحقیقات جدّی‌تری در قبل انجام شده و نشان داده که داشتن یک رژیم غذایی کم‌چربی -که موجب کاهش وزن شود- می‌تواند احتمال زنده ماندن بعد از ابتلا به سرطان سینه را به‌طور محسوسی کم کند. این تحقیقات نشان می‌دهد کنترل وزن می‌تواند تأثیری جدّی‌ بر کاهش ابتلا و حتّی کنترل سرطان سینه داشته باشد. نتایج این پژوهش در شمارۀ اکتبر ۲۰۱۸ مجلّۀ Cancer منتشر شده است.

یادداشت دكتر مرضيه مهرافزا؛ گردشگری سلامت در شرایط ارزی امروز محور توسعه استان است


دکتر مهرافزا در یادداشتی با اشاره به توانمندی استان گیلان در حوزه گردشگری سلامت و بیان شرایط موجود ارزی، تحقق توسعه و اشتغالزایی را با توجه به نوع گردشگری مهیا دانست و از مسئولان امر برنامه ریزی و اقدام عاجل را خواستار شد. گردشگری سلامت که سالهاست در کشور ما جسته و گریخته از اهمیت آن سخن به میان می آید، دنیای بسیار بزرگی است که به بخش ها و اجزای متنوعی تقسیم می شود و بی گمان توجه به بخش کوچکی از اجزای آن، می تواند درآمدزایی ارزی و ریالی فوق العاده و در کنار آن اشتغالزایی فراوانی را برای کشور به همراه داشته باشد.

متاسفانه اقدامات این حوزه نیز مثل مصاحبه ها و سخنرانی ها جسته و گریخته بوده است. یعنی وقتی بخشی از حوزه پزشکی توانمندی هایش بروز می کند و می تواند به یک جایگاه فرااستانی و فراملی تبدیل شود، مسولان امر آن را به گردشگری هم مرتبط می کنند. این روند بدون برنامه، مطمئنا باعث توسعه ظرفیت ها نمی شود و شرایط را بهبود نمی بخشد، بلکه روز به روز جذب گردشگر با توجه به وجود رقبا و چالش های کشور ما ، آسیب پذیرتر می شود.

اساسا موضوع گردشگری سلامت یک حوزه چند بعدی است که صرفا توانمندی های پزشکی کشور و مفاخر پزشکی ممکلت، نمی توانند تامین کننده همه پارامترهای آن باشند. اگر شرایط شما برای تردد افراد معلول یا نیازمند مراقبت، در شهر یا پایانه های حمل و نقل مناسب نباشد، دلیلی خواهد بود که گردشگر عطای استفاده از خدمات درمانی را به لقایش ببخشد. بنابراین آنچه در این حوزه اهمیت دارد، شناخت ابعاد و بزرگی کار و همچنین هماهنگی دستگاههای متولی است. گردشگری سلامت علاوه بر درمان بیماران، می تواند خدماتی برای بهبود سلامتی و حتی روحیه افراد را نیز ارایه نماید. این مهم که در سال های اخیر علاقمندان فراوانی در دنیا و حتی ایران یافته است، در استان گیلان نیز با توجه به قابلیت های بی نظیرش امکان ارایه وجود دارد. اما جای تعجب است که چرا تاکنون در گیلان مراکزی که زندگی و تغذیه سالم و به دور از تکنولوژی را در دوره های کوتاه چند روزه ترویج می کنند، ایجاد نشده است.

این نوع مراکز که با توجه به نوع زندگی شهرنشینی و دغدغه هایش بسیار مورد توجه است، می تواند علاوه بر ارایه فرهنگ و آموزش سبک زندگی سالم در چند روز، جرقه ای باشد که مردم قدر سلامتی خود را بیشتر بدانند و با کمی مراقبت از سلامتی خود و دوری از استرس، نوع دیگری از زندگی را تجربه کنند. ای کاش متولیان در کنار توجه به مسئله بوم گردی که این روزها در استان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، چنین طرحی را نیز پیاده سازی می نمودند. نگاه دیگری که باید در گردشگری سلامت پر رنگ تر شود، برندسازی است. بی توجهی و آسیب رساندن به برندهایی که با سالها تلاش و ارتباط صادقانه با گردشگران خارجی، ظرفیت مناسبی برای استان و کشور ایجاد کرده اند، تخریب این نوع گردشگری است. 

این برندسازی مستلزم به کارگیری روش های نوین تبلیغات نیز می باشد. اطلاع رسانی دهان به دهان، عنصری بوده که سالها در این بخش وجود داشته که البته نتایج ثمربخشی را نیز به همراه داشته است، اما نحوه ارتباط با گردشگران باید مدرن تر شود.

مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر برگزار می کند


کارگاه  PCR

برنامه کارگاه:

 آشنایی با استخراج  DNA

 آشنایی با اصول و مقدمات  PCR

 انواع مختلف و کاربردهای  PCR

 اجرای واکنش و تنظیم برنامه  PCR

 اصول الکتروفورز ژل آگارز و نحوۀ تفسیر نتایج

زمان برگزاری کارگاه:     ساعت: 8 تا14                پنجشنبه 24 آبان       

ثبت نام آزاد 200 :هزار تومان                      ثبت نام دانشجویی150 :  هزار تومان

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود
تلفن: 33764270-013

آزمایشگاه تشخیص طبّی مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

 

آزمایشگاه تشخیص طبّی مؤسّسۀ مهر با پشتوانۀ بیش از دوازده سال تجربۀ موفّق در ارائۀ خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی، همچنین با بهره­برداری از آخرین تکنولوژی روز دنیا آمادۀ ارائۀ خدمات پیشرفتۀ آزمایشگاهی و تشخیصی به هموطنان عزیز در زمینه‌های زیر است:

انجام کلیۀ آزمایش‌های تخصّصی و فوق تخصّصی

انجام آزمایش‌های تشخیصی پیش از تولّد

غربالگری و تشخیص بیماری‌های ژنتیکی

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه: 7:30 تا 21

پنج‌شنبه: 7:30 تا 14

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود
تلفن: 33755353-013 داخلی 342

خدمات داروخانۀ مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

 

عرضۀ داروهای تخصّصی ناباروری

مشاورۀ دارویی

انواع مکمّل‌های دارویی

ارائۀ محصولات آرایشی و بهداشتی معتبر

طرف قراداد با:

بیمۀ تأمین اجتماعی

بیمۀ خدمات درمانی (بیمۀ روستایی، بیمۀ کارکنان دولت و بیمۀ سلامت همگانی)

بیمۀ نیروهای مسلّح و جانبازان

نشانی: رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد، مؤسّسۀ فنّاوری‌های نوین پزشکی مهر، تحقیقات ناباروری و جرّاحی محدود
تلفن: 33755353-013 داخلی 308

 

مرکز مشاوره ژنتیک خدمتی دیگر از موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

مرکز مشاورۀ ژنتیک مؤسّسۀ مهر با بهره‌گیری از جدیدترین تکنیک‌های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، تک‌ژنی و چندژنی در کودکان، سرطان ارثی و فارماکوژنتیک سرطان، مشاورۀ قبل از ازدواج و بارداری از 8 صبح تا 8 شب آمادۀ مشاوره و پذیرش مراجعه‌کنندگان محترم است.

نشانی: رشت، بلوار شهيد انصاري، خيابان ارشاد، مؤسّسۀ ناباروری مهر

  تلفن: 33755353-013

09116934058

خدمات واحد ژنتیک موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

 

مشاورۀ ژنتیک در بیماری‌های ارثی، ازدواج‌های فامیلی، سقط مکرّر، ناباروری، سرطان‌ها و مشاورۀ پیش از بارداری

تشخیص اختلالات کروموزومی (کاریوتایپ)

تست غیرتهاجمی پیش از تولّد (NIPT)

تعیین جنسیت جنین به روش  PGD

بررسی ژنتیکی و سیتوژنتیکی ناباروری مردان

 تشخیص سلامت جنین پیش از لانه‌گزینی (PGD) یا  (PGS)

پانل اختلالات انعقادی/ سقط مکرّر جنین

بررسی ناشنوایی ارثی غیرسندرمیک

انجام تست‌های مولکولی

درمان بیماری‌های تناسلی در کمتر از پنج دقیقه و بدون درد و بیهوشی با لیزر مونالیزا تاچ در موسسه فناوری های نوین پزشکی مهر


اخبار و رویدادهای علمی خبری

کاربردهای درمانی مونالیزا تاچ

درمان تکرّر و بی‌اختیاری ادرار

درمان عفونت‌های مکرّر

درمان سوزش، خشکی و خارش واژن

درمان مقاربت دردناک

درمان خروج هوا از واژن

درمان شلی واژن در اثر زایمان طبیعی

درمان زگیل‌های تناسل

کاربردهای زیبایی مونالیزا تاچ

کوچک کردن لابیا

روشن کردن و بلیچینگ ناحیة تناسلی

افزایش سفتی و قوام بافت واژن

افزایش خونرسانی در واژن جهت حسّ جنسی بهتر

بهبود استریاهای بعد از زایمان

جوانسازی واژن

کمبود ویتامین دی خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد


اخبار علمی و پزشکی
 

ایرنا: به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامة ایندیپندنت، محقّقان مؤسّسة ملّی بهداشت کودکان و تکامل انسان «یونیس کندی شریور» در آمریکا در این پژوهش سطح موادّ مغذّی ضروری خون 1200 زن را قبل از بارداری و هشت هفته بعد از بارداری تجزیه و تحلیل کردند. تمامی این زنان یک سقط جنین داشتند و امیدوار بودند که دوباره باردار شوند.

این بررسی نشان داد، زنانی که سطح ویتامین دی آنان قبل از بارداری در راستای سطوح توصیه‌شده بود، 15 درصد بیشتر احتمال داشت که تولّد زندة جنین داشته باشد و خطر سقط جنین در این زنان با افزایش سطح این ویتامین کاهش می‌یافت.

محقّقان خاطرنشان کردند که یافته‌های بررسی آنان نشان می‌دهد که ویتامین دی نقشی محافظتی در بارداری ایفا می‌کند.

یافته‌های این پژوهش -که در مجلّة Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده- تأکیدی است بر یافته‌های پژوهش‌های قبلی که نشان داده بودند داشتن سطح بالاتر ویتامین دی برای زنانی که تحت لقاح خارج رحمی قرار می‌گیرند، مفید است.

ویتامین دی برای بدن به منظور جذب کلسیم و سایر موادّ معدنی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مصرفی ضروری است. اکنون مصرف مکمّل‌های ویتامین دی به زنان باردار و کودکان زیر پنج سال توصیه می‌شود، امّا نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که فواید برخورداری از سطح کافی ویتامین دی در مرحلة پیش از بارداری بسیار مهم است.

پژوهشگران به اثر آنتی‌بیوتیک بر کاهش تأثیر واکسن در نوزادان پی بردند


اخبار علمی و پزشکی
 

ایرنا: پژوهش‌های جدید محقّقان استرالیایی نشان می‌دهد که استفاده از آنتی‌بیوتیک در نوزادان اثربخشی چندین واکسن حیاتی را -که در سال‌های اولیۀ زندگی کودکان تجویز می‌شود- کاهش می‌دهد.

محقّقان احتمال می‌دهند که آنتی‌بیوتیک میکروبیوم رودۀ نوزاد را تغییر می‌دهد و همین مسئله اثربخشی واکسن را کاهش می‌دهد. همچنین این پژوهش -که محقّقان دانشگاه فلیندرز استرالیا انجام داده‌اند- نشان می‌دهد که آنتی‌بیوتیک در سال‌های اول تولّد ایمنی بدن را تغییر می‌دهد و همین سبب می‌شود واکنش سیستم ایمنی نسبت به واکسن تغییر کند. واکسن مننژیت، پنومونی، سل و سیاه‌سرفه مهم‌ترین واکسن‌هایی هستند که به نوزاد تزریق می‌شوند و مدل‌های حیوانی، کاهش اثربخشی این واکسن‌ها را در صورت استفاده از آنتی‌بیوتیک تأیید کرده‌اند.

پایگاه خبری مدیکال‌ساینس نوشت: این پژوهش‌ها نشان می‌دهد که موش‌های بالغ این واکنش را نشان نمی‌دهند و آسیب‌های ناشی از آنتی‌بیوتیک در موش نوزاد بیشتر از موش‌های بالغ است.

این پژوهش نیازمند بررسی بیشتر است و محقّقان احتمال می‌دهند که تغییر رژیم غذایی و استفاده از باکتری‌های پروبیوتیک شاید بتواند راه حلّ این مشکل باشد. نتایج این پژوهش در نشریۀ Cell Host & Microbe منتشر شده است

خواب باکیفیت برای تقویت توان بارداری زنان ضروری است


اخبار علمی و پزشکی
 

ایرنا: به گزارش روزنامۀ تلگراف، محقّقان مرکز پزشکی Kobe City در ژاپن در پژوهش روی زنانی که برای بچّه‌دار شدن تلاش می‌کردند، متوجّه شدند که میزان باروری در زنانی که خواب منظّم و بدون وقفه داشتند، 20 درصد بهتر از زنانی بود که خواب بدون کیفیت داشتند. این پژوهش همچنین نشان داد که میزان رشد تخمک‌های بارورشده در میان زنانی که خواب کاملی داشتند، 14 درصد سریع‌تر بود.

به گفتۀ محقّقانی که این پژوهش را انجام دادند، نتایج این پژوهش نشان داد که کیفیت خواب یکی از مهم‌ترین عواملی است که زنانی که قصد بچّه‌دار شدن دارند، باید به آن اولویت دهند. این پژوهش روی زنانی انجام شد که در مرکز پزشکی Kobe City تحت لقاح خارج رحمی (IVF) قرار گرفتند و نتایج آن نشان داد که استرس کمتر نیز تأثیر مثبتی بر قدرت باروری آنان دارد.

نتایج این پژوهش -که در کنگرۀ سالانۀ پزشکی تولید مثل ارائه شد- در واقع تأییدکنندۀ پژوهش‌های قبلی است که نشان دادند خواب کمتر از شش ساعت در شب موجب کاهش بیست درصدی هورمونی می‌شود که برای بارور شدن حیاتی است.

پژوهش جدید همچنین دنباله‌رو تحقیق دیگری است که نشان داد احتمال سقط جنین در زنان بارداری که شب‌ها کمتر از هشت ساعت می‌خوابند، بیشتر است.

براساس معیارهای سازمان بهداشت انگلیس، میزان عادی خواب برای یک بزرگسال حدود هفت تا نه ساعت در شب در نظر گرفته می‌شود؛ با وجود این، اندازۀ مناسب خواب بسته به فرد متفاوت است. محقّقان معتقدند که الگوهای خواب با تغییر سطوح برخی هورمون‌ها بر قدرت باروری تأثیر می‌گذارد.

با وجود این، وضعیت خواب با شیوۀ زندگی افراد ازجمله نوع رژیم غذایی و ورزش ارتباط نزدیکی دارد؛ عواملی که در موفّقیت در باردار شدن نقش دارند.

تأثیر ویتامین دی بر سرطان سینه


اخبار علمی و پزشکی
 

سایت ایران‌ارتوپد: یک پژوهش جدید نشان داده که میزان بالای ویتامین D در بدن ممکن است میزان بروز سرطان سینه در خانمها را کم کند. این پژوهش روی بیش از پنج هزار زن بالای 55 سال انجام شده است و نشان داده در زنان با میزان ویتامین D بالای 60 نانوگرم در میلی‌لیتر احتمال بروز سرطان سینه 80 درصد کمتر از زنانی است که ویتامین D آنان کمتر از 20 است. همچنین مشخّص شد که در زنان با سطح ویتامین D بین 20 و 60 هرچه میزان ویتامین بالاتر باشد، احتمال بروز سرطان کمتر است. محقّقان می‌گویند میزان ویتامین D که با کاهش احتمال سرطان سینه مرتبط است، بالاتر از چیزی است که برای سلامت استخوان‌ها پیشنهاد می‌شود.

معمولاً برای داشتن استخوان‌های سالم داشتن ویتامین D بالاتر از 20 کافی است، ولی همان‌طور که گفته شد، ارتباط ویتامین D و کاهش سرطان سینه در غلظت‌های بالاتری از این ویتامین و در حدود 60 نانوگرم در میلی‌لیتر دیده شده است. نتایج این پژوهش در مجلّۀ PLoS One منتشر شده است.

راهبرد های اساسی در رویارویی با ناباروری
مولف : دکتر مرضیه مهرافزا، دکتر احمد حسینی و حوا دشتدار
تعداد صفحات : 180
بگذاریم فرزندانمان کودکی کنند!
انواع سردرد در بزرگسالان
پوکی استخوان؛ بیماری بی‌صدا